Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

2, 3, 4 godziny snu – ile spać, aby się wyspać?

22 września 2020
Nikola Tesla, transformator Tesli, cewka Tesli, generator Tesli
Nauka stoi na stanowisku, że 4 godziny snu to zbyt krótki czas, aby się wyspać. Co do zasady potrzebujemy około 8 godzin snu na dobę, aby się wyspać. Większość ludzi akceptuje to przekonanie, ale czasami w naszych głowach pojawia się myśl, że przeznaczając na sen tylko 4 godziny, 3 godziny, a nawet 2 godziny, zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Przykłady wybitnych ludzi, którzy na sen poświęcali bardzo mało czasu, niekiedu powodują w nas zawstydzenie i wyrzuty sumienia.

Czy w rzeczywistości 4 godziny snu to za krótko, a 8 godzin snu to odpowiedni czas, jaki powinniśmy na niego przeznaczyć? Patrząc na niektórych wybitnych ludzi może się wydawać, że krótki sen jest kluczem do osiągnięcia życiowego sukcesu. Nadal to jednak tylko pojedyncze przypadki, które trudno jest rozciągać na całą populację ludzką.
 
Naukowcy z National Sleep Foundation, amerykańskiej organizacji na której czele stoi Charles Czeisler, profesor medycyny snu z Uniwersytetu Harvarda, opublikowali wytyczne dotyczące rekomendowanej ilości snu dla wszystkich grup wiekowych. Według nich, nastolatki powinny spać od 8-10 godzin na dobę, osoby dorosłe od 7-9 godzin na dobę, zaś osoby powyżej 65 roku życia 7-8 godzin na dobę. Dla żadnej grupy nie rekomenduje się 4 godzin snu, a tym bardziej 3 godzin snu lub 2 godzin snu, o którym to czasie poświęcanym na sen marzą niektórzy z nas.
 
Eksperci twierdzą, że znaczne odstępstwa od podanych norm mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, także zmniejszenie poziomu koncentracji i gorsze przyswajanie wiedzy. Jak to możliwe, że wielu znanych ludzi stosowało bardzo krótki sen, a ich możliwości intelektualne pozostały na wysokim poziomie?
Nikola Tesla, transformator Tesli, cewka Tesli, generator Tesli

2, 3, 4 godziny snu – ile snu potrzebuje geniusz

Absolutnym rekordzistą był wynalazca Nikola Tesla, któremu wystarczały zaledwie 2 godziny snu na dobę. Podobny czas na śnie spędzał Thomas Edison. 4 godziny snu cechowaly zaś Leonarda da Vinci.

Osoby wspołpracujące z Margaret Thatcher twierdzą, że i ona stosowała system oparty na 4 godzinach snu na dobę, lecz przede wszystkim w dni robocze. Napoleon Bonaparte spać zaś miał 5 godzin na dobę. Przypisuje mu się jednocześnie popularne we Francji słowa, że mężczyźni śpią 6 godzin na dobę, kobiety śpią 7 godzin na dobę, a idioci śpią 8 godzin na dobę.

Krótki sen cechował też wybitnego rumuńskiego religioznawcę i filozofa kultury, Mircea Eliade. Ten w swoich pamiętnikach deklaruje, że w młodości zaczął stopniowo ograniczać swój sen, aż doszedł do nieprzekraczalnego czasu 5 godzin snu na dobę. Było to częścią jego młodzieńczego planu wyrwania się z ograniczeń natury. Z tego samego powodu przełamywał też wstręt, co skutkowało tym, że jadł gąsienice, robaki czy mydło. Ukształtowany w młodości wzorzec snu pozostał religioznawcy na całe życie.
Krótki sen, krótkie spanie, sen polifazowy, 4 godziny snu, 3 godziny snu, 2 godziny snu, bezsenność

2, 3, 4 godziny snu – przyczyny

Galeria wybitnych postaci, którym wystarczało zaledwie 2 godziny snu na dobę czy 4 godziny snu na dobę, na wielu z nas robi wrażenie. Trudno jednak uznać, że to właśnie krótki sen stanowił źródło geniuszu takich osób jak Nikola Tesla, Leonardo da Vinci czy Napoleon Bonaparte. Nie ma też podstaw, które mogłyby dać przekonanie, że dokonali oni wielkich rzeczy, ponieważ nie marnowali czasu na sen.

W 2014 roku naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, zidentyfikowali mutacje genetyczną, która pozwala posiadającym ją ludziom wysypiać się w rekordowo krótkim czasie. To właśnie ona sprawia, że 4 godziny snu wystarczają niektórym z nas, aby z powodzeniem się wyspać i zregenerować. Bardzo możliwe jest więc, że Nikola Tesla czy Thomas Edison swoje niskie zapotrzebowanie na sen zawdzięczają właśnie mutacji genu DEC2, nie zaś czynnikom zakłócającym dłuższy sen.
Krótki sen, krótkie spanie, sen polifazowy, 4 godziny snu, 3 godziny snu, 2 godziny snu, bezsenność

2, 3, 4 godziny snu – sen polifazowy

Leonardo da Vinci jest uważany za prekursora snu polifazowego. Ten sposób spania charakteryzuje się bardzo krótkimi blokami snu w ściśle określonych odstępach czasu. Najprawdopodobniej sen polifazowy stosował też Napoleon Bonaparte. O tym najgenialniejszych wojskowym dowódcy krążą nawet opowieści, że potrafił uciąć sobie drzemkę w czasie toczącej bitwy i kategorycznie zakazywał się budzić - bez względu na wszystko.

Nikola Tesla również stosowal sen polifazowy. On jednak spał w nocy nie więcej niż 2 godziny, a w dzień drzemał po 20 minut, co dawało mu łącznie 4 godziny snu na dobę. Popularny wśród jego naśladowców staje się też sen bifazowy oparty na dwóch fazach snu, między którymi następuje okres nocnej aktywności.

Niezależnie od tego czy stosujemy 4 godziny snu czy 8 godzin snu, jego jakość ma kluczowe znaczenie dla regeneracji organizmu, a w konsekwencji naszego funkcjonowania w perspektywie biopsychospołecznej. Im krótszy sen, tym wygodniejsze powinno być łóżko, aby móc go zopytymalizować. Dlatego też bardzo ważne jest to, aby przyłożyć dużą wagę do tego, jaki materac wybrać. Bardzo istotne jest też zadbanie o odpowiednie podparcie kręgosłupa idealną poduszką ortopedyczną, dzięki której będzie on przez cały czas snu utrzymywany w fizjologicznej pozycji.
Poduszka na lordozę, poduszka ortopedyczna, spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, poduszka na kręgosłup, poduszka na ból szyi, poduszka na kręgosłup szyjny, poduszka na odcinek szyjny kręgosłupa

2, 3, 4 godziny snu – siła przywódcza

4 godziny snu, o których mówili wspołpracownicy Margaret Thatcher, prawdopodobnie były wyłącznie mitem, który miał za zadanie zbudować jej polityczną legendę. Krótki sen bowiem od wielu wieków postrzegany jest jako oznaka nadludzkiej siły przywódczej. Stąd też podobne historie opowiadano o Thomasie Jeffersonie, Johnnie Kennedym czy Winstonie Churchillu.
 
Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na sen ma podłoże biologiczne, a nie wynika jedynie z wyboru stylu życia i siły charakteru. Krótki sen wcale nie jest oznaką geniuszu. Albert Einstein przesypiał średnio 10 godzin w ciągu doby, a teorię względności podobno sformułował leżąc w łóżku po przebudzeniu.

Jak słusznie zauważa Mircea Eliade, w rzeczywistości sen jest wyśmiewany tylko w Europie, tylko niektóre ludy europejskie uważają go za symbol lenistwa, głupoty i bezpłodności intelektualnej, zaś w innych kulturach sen jest uważany za stan doskonałej medytacji, autonomii i stworzenia.

Prawdziwą siłę przywódczą przyniesie nam spanie na idealnym materacu Osaka Air, którego warstwowa budowa została zaprojektowana w formule design thinking przez najwyższej klasy specjalistów. Materac ten cechuje się idealną wentylacją i dynamiką, zapewniając przy tym pełen komfort snu.

Dzięki umieszczeniu w pierwszej warstwie otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, zaś w drugiej warstwie pianki termoelastycznej typu visco, konturuje i podpiera on ciało przy zapewnieniu wsparcia dla kręgosłupa. Stanowi to bowiem najlepsze ułożenie pianek poliuretanowych wśród materaców.

Onsen Sleeping pozwala na zakupy bez ryzyka. Nasi klienci otrzymują możliwość testowania produktów i aż 100 dni na zwrot z gwarancją zwrotu pieniędzy. Dodatkowo cieszą się oni pełnym wsparciem pozakupowym.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: 2, 3, 4 godziny snu

Czy można spać 3 godziny?

Spanie przez 3 godziny może przynieść katastrofalne skutki dla zdrowia człowieka. Większość z nas powinna spać około 8 godzin na dobę, aby zapewnić organizmowi odpowiednią regenerację. Spanie przez 3 godziny dotyczy przede wszystkim osób, które stosują sen polifazowy.

Czy 4 godziny snu to dużo?

4 godziny snu to połowa zalecanego czasu, jaki w ciągu doby powinien przesypiać przeciętny człowie. Może być to jednak dużo dla osób, które śpią polifazowo. Dodatkowo 4 godziny snu może stanowić długi sen dla osób, których gen DEC2 posiada mutację pozwalającą na wysypianie się w krótkim czasie.

Czy można się wyspać w 4 godziny?

Niektórzy wysypiają się w 4 godziny. Są to przede wszystkim osoby stosujące sen polifazowy. W 4 godziny mogą wysypiać się również osoby, które posiadają mutację w genie DEC2 odpowiadającą za skrócenie czasu snu.

Dlaczego śpię tylko 4 godziny?

Przyczyną spania tylko przez 4 godziny mogą być trudności z zasypianiem wynikające z nieprawidłowej higieny snu lub będące następstwem dolegliwości zdrowotnych. Jeśli jednak ze spaniem przez 4 godziny nie wiążą się żadne negatywne konsekwencj, może być to stan naturalny związany z mutacją w genie DEC2. Mutacja ta pozwala na spanie krócej, aniżeli większość populacji.

Co zrobić, żeby się wyspać w krótkim czasie?

Aby wyspać się w krótkim czasie warto stosować zasady snu polifazowego. Należy jednak pamiętać, że dłuższe forsowanie organizmu do krótkiego snu może skutkować przewlekłym zmęczeniem, zawrotami głowy, omdleniami, a także wieloma innymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!