Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Adrenokortykotropina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

10 listopada 2022
Hormon adrenokortykotropowy, ACTH, kora nadnerczy, zespół Cushinga, choroba Cushinga, zespół nadnerczo-płciowy, niskie ACTH, wysokie ACTH
Adrenokortykotropina (ACTH), czyl hormon adrenokortykotropowy, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z Onsen Sleeping w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów adrenokortykotropiny (ACTH) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.
 
Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest adrenokortykotropina (ACTH), lecz również jakie jest jego działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar adrenokortykotropiny (ACTH), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Hormon adrenokortykotropowy, ACTH, kora nadnerczy, zespół Cushinga, choroba Cushinga, zespół nadnerczo-płciowy, niskie ACTH, wysokie ACTH

Adrenokortykotropina (ACTH) – znaczenie

Adrenokortykotropina (ACTH), zwana też kortykotropiną, jest jednym z głównych hormonów pobudzających korę nadnerczy do wydzielania glikokortykosteroidów. Wytwarzana w przysadce mózgowej adrenokortykotropina (ACTH) wpływa również na produkcję aldosteronu oraz estrogenów i androgenów. Działanie adrenokortykotropiny (ACTH) ma także wpływ na zabarwienie skóry.

Powstawanie adrenokortykotropiny (ACTH) jest ściśle związane z pracą przysadki mózgowej. Syntezowana jest w jej przednim płacie. Jej produkcja pobudzana jest przez kortykoliberynę, a biologiczny czas półtrwania wynosi średnio 10 minut. Stąd też rzetelne zbadanie stężenia adrenokortykotropiny (ACTH) w surowicy krwi jest bardzo trudne i wymaga ścisłego stosowania się do zaleceń. 

Norma adrenokortykotropiny (ACTH) we krwi u osób dorosłych wynosi od 5,5 pmol/l do 17,8 pmol/l. Pobranie krwi do jej zbadania powinno nastąpić możliwie szybko po obudzeniu się, zaś sama próbka winna być bezzwłocznie zamrożona do czasu oznaczenia. Stanowi ona bowiem hormon wyjątkowo nietrwały.
Hormon adrenokortykotropowy, ACTH, kora nadnerczy, zespół Cushinga, choroba Cushinga, zespół nadnerczo-płciowy, niskie ACTH, wysokie ACTH

Adrenokortykotropina (ACTH) – działanie

Adrenokortykotropina (ACTH) wydzielana jest przez przez przysadkę mózgową głównie w godzinach porannych. Jego stężenie w godzinach wieczornych spada nawet o połowę. Poza tym wytwarzanie adrenokortykotropiny (ACTH) następuje jako jedna z pierwszych reakcji organizmu na sytuację stresową.

Działanie adrenokortykotropiny (ACTH) jest istotne również dla prawidłowego gospodarowania węglowodanami, białkami i minerałami. Bierze ona bowiem pośredni udział w procesach, które zachodzą w organizmie, aby przyswajać te niezbędne nam substancje. Nadto adrenokortykotropina (ACTH) hamuje proliferację komórek, także tych o charakterze nowotworowym, wpływając na ich zdolność do rozmnażania się.

Dodatkowo adrenokortykotropina (ACTH) wykazuje udowodnione działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Z tego też powodu adrenokortykotropinę (ACTH) wykorzystuje się w leczeniu różnego rodzaju chorób, jak choćby choroby Addisona, czyli niewydolności kory nadnerczy. Jego suplementowanie wiąże się jednak często z dotkliwymi objawami niepożądanymi.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

Adrenokortykotropina (ACTH) – niedobór

Niedobór adrenokortykotropiny (ACTH) może wiązać może się z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru adrenokortykotropiny (ACTH) to:
  • nowotory - przede wszystkim przysadki mózgowej lub nadnerczy;
  • niedoczynność kory nadnerczy;
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • niedoczynność podwzgórza;
  • zapalenie kory nadnerczy;
  • zapalenie przysadki mózgowej;
  • zapalenie podwzgórza;
  • gruźlica;
  • zespół Cushinga.
Utrzymujące się niskie stężenie adrenokortykotropiny (ACTH) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru adrenokortykotropiny (ACTH) to:
  • zwiększenie stężenia kortyzolu we krwi;
  • zanik kory nadnerczy;
  • zaburzenia snu.
onsenrys-32_

Adrenokortykotropina (ACTH) – nadmiar

Nadmiar adrenokortykotropiny (ACTH) ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru adrenokortykotropiny (ACTH) to:
  • nowotory - przede wszystkim przysadki mózgowej lub nadnerczy;
  • nadczynność kory nadnerczy;
  • nadczynność przysadki mózgowej;
  • nadczynność podwzgórza;
  • zespół nadnerczowo-płciowy;
  • przewlekły stres;
  • choroba Addisona;
  • zespół Nelsona.
Utrzymujące się wysokie stężenie kortyzolu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru adrenokortykotropiny (ACTH) to:
  • rozrost i przerost kory nadnerczy;
  • zaburzenia snu.
onsenrys-198_2

Adrenokortykotropina (ACTH) – komfort snu

Współpracujący z Onsen Sleeping psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar adrenokortykotropiny (ACTH). O ile bowiem adrenokortykotropina (ACTH) jest niezbędna w życiu i pełni on pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jego optymalnego poziomu. Nadmiar adrenokortykotropiny (ACTH) doprowadzić nawet do rozrostu i przerostu kory nadnerczy, co przełoży się na całościowe zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom adrenokortykotropiny (ACTH) także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie adrenokortykotropiny (ACTH) poniżej normy powodować może bowiem zwiększenie ilości kortyzolu, który odpowiada za reakcje stresowe organizmu.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, leczenie wysokimi dawkami adrenokortykotropiny (ACTH) przyczynia się do zmniejszenia skurczów u dzieci, a także zaburzeń snu. Wynika to z faktu, że adrenokortykotropina (ACTH) wspomaga prawidłowe działanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, która odpowiada za wydzielanie kortykoliberyny.

Zachowaniu optymalnego poziomu adrenokortykotropiny (ACTH) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Adrenokortykotropina (ACTH)

Za co odpowiada adrenokortykotropina (ACTH)?

Adrenokortykotropina (ACTH) odpowiada za pobudzanie kory nadnerczy do wydzielania glikokortykosteroidów, a przede wszystkim kortyzolu. Poza tym adrenokortykotropina (ACTH) wpływa także na produkcję aldosteronu oraz estrogenów i androgenów. Dodatkowo adrenokortykotropina (ACTH) hamuje proliferację komórek, także tych o charakterze nowotworowym, zmniejszając ich zdolność do rozmnażania się.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu adrenokortykotropiny (ACTH)?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu adrenokortykotropiny (ACTH) zwiększenie stężenia kortyzolu we krwi. Dodatkowo niedobór adrenokortykotropiny (ACTH) prowadzi do zaniku kory nadnerczy, a także zaburzeń hormonalnych przekładających się na zaburzenia snu.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu adrenokortykotropiny (ACTH)?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu adrenokortykotropiny (ACTH) jest zmniejszenie stężenia kortyzolu we krwi. Dodatkowo nadmiar adrenokortykotropiny (ACTH) powoduje rozrost, a niekiedy także przerost kory nadnerczy. Zmienia także poziomy pozostałych hormonów, rozregulowując działanie układu hormonalnego.

Jak zwiększyć wydzielanie adrenokortykotropiny (ACTH)?

Zwiększyć wydzielanie adrenokortykotropiny (ACTH) można wyłącznie pod okiem lekarza. Adrenokortykotropina (ACTH) to bardzo istotny dla funkcjonowania hormom, na który nie powinniśmy wpływać samodzielnie.

Jak zmniejszyć wydzielanie adrenokortykotropiny (ACTH)?

Zmniejszyć wydzielanie adrenokortykotropiny (ACTH) można wyłącznie pod okiem lekarza. Adrenokortykotropina (ACTH) to bardzo istotny dla funkcjonowania hormom, na który nie powinniśmy wpływać samodzielnie.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: