Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Aldosteron – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

4 maja 2021
Aldosteron, nadnercza, choroby nadnerczy
Aldosteron to kluczowy hormon steroidowy, a zarazem kolejny z hormonów opisywany przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów aldosteronu skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest aldosteron, lecz również jakie jest jegoj działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar aldosteronu, a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
Steryd, hormon steroidowy, kora nadnerczy

Aldosteron – znaczenie

Aldosteron jest jednym z kluczowych hormonów steroidowych, pełniącym bardzo ważną rolę w regulacji równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Jego produkcja ma miejsce głównie w korze nadnerczy, będącej częścią układu nadnerczowego. Działanie aldosteronu koncentruje się na utrzymaniu odpowiedniego poziomu sodu i potasu w organizmie, co bezpośrednio wpływa też na regulację ciśnienia krwi, a więc hipotensję lub hipertensję.

Sam proces syntezy aldosteronu inicjowany jest przez angiotensynę II, peptyd będący częścią układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA), który aktywuje produkcję aldosteronu w odpowiedzi na obniżenie ciśnienia krwi lub spadek stężenia sodu w jej osoczu. Aldosteron działa na komórki nabłonkowe kanalików nerkowych, zwiększając reabsorpcję sodu i wody, co prowadzi do wzrostu objętości płynu krążącego i podniesienia ciśnienia krwi. Jednocześnie aldosteron sprzyja wydalaniu potasu, co ma znaczenie w kwestii utrzymania równowagi elektrolitowej organizmu.

Aldosteron, renina, angiotensyna

Aldosteron – działanie

Aldosteron jest hormonem steroidowym, odgrywającym ważną rolę w regulacji równowagi elektrolitowej i ciśnienia krwi. Jego produkcja zachodzi głównie w korze nadnerczy, gdzie jest syntezowany z cholesterolu. Aldosteron pozostaje kluczowym hormonem dla utrzymania przez ludzi odpowiedniego poziomu sodu i potasu w organizmie, a więc reguluje elektrolity.

Działanie aldosteronu łączy się z procesami metabolicznymi, a zwłaszcza z regulacją wody i elektrolitów, co ma zasadnicze znaczenie dla działania układu sercowo-naczyniowego. Hormon ten wpływa na zdolność nerek do reabsorpcji sodu z moczu, co z kolei prowadzi do zwiększenia objętości płynów w organizmie, jak też do podniesienia ciśnienia krwi. Aldosteron odgrywa również rolę w regulacji stężenia potasu, co jest niezbędne dla prawidłowej pracy mięśni, a w tym także serca, jak też dla utrzymania stabilności elektrochemicznej komórek w całym organizmie.
Materac piankowy, najlepsze materace, ranking materaców

Aldosteron – niedobór

Co do zasady niedobór aldosteronu może u części osób prowadzić do problemów z układem hormonalnym i elektrolitowym organizmu. Najczęściej notowane w literaturze przyczyny niedoboru aldosteronu to:

  • uszkodzenie kory nadnerczy;
  • niedoczynność nadnerczy, a w tym choroba Addisona;
  • wrodzony hiperaldosteronizm;
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków, jak nhibitorów ACE lub antagonistów receptora angiotensyny;
  • genetyczne predyspozycje do zaburzeń w produkcji aldosteronu;
  • choroby autoimmunologiczne atakujące nadnercza;
  • hyponatremia, czyli zbyt niski poziom sodu we krwi;
  • hiperkaliemia, czyli wysoki poziom potasu we krwi.

Utrzymujący się niedobór aldosteronu w organizmie skutkuje niekiedy bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Najczęściej notowane skutki niedoboru aldosteronu to:

  • hipotensja, czyli zbyt niskie ciśnienie krwi;
  • zmęczenie i osłabienie mięśni;
  • odwodnienie organizmu;
  • zwiększone ryzyko zaburzeń sercowo-naczyniowych;
  • zaburzenia elektrolitowe, a zwłaszcza hiperkaliemia i hyponatremia;
  • zaburzenia metaboliczne, jak choćby kwasica metaboliczna;
  • zaburzenia rytmu serca.
Niedobór aldosteronu, hyponatremia, hiperkaliemia, hipotensja

Aldosteron – nadmiar

Nadmiar aldosteronu, znany też jako hiperaldosteronizm, może u części osób prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych związanych z układem hormonalnym i ciśnieniem krwi. Najczęściej notowane przyczyny nadmiaru aldosteronu to:

  • pierwotny hiperaldosteronizm, czyli zespół Conna;
  • wtórny hiperaldosteronizm;
  • nowotwory kory nadnerczy;
  • genetyczne predyspozycje do nadprodukcji aldosteronu;
  • długotrwałe stosowanie niektórych leków, a w tym leków na nadciśnienie;
  • zaburzenia elektrolitowe, a szczególnie niski poziom potasu w organizmie.

Utrzymujący się wysoki poziom aldosteronu w organizmie także nie jest wskazany i może prowadzić do następujących skutków zdrowotnych:

  • nadciśnienie tętnicze, które może być trudne do kontrolowania tradycyjnymi metodami leczenia;
  • hipokaliemia, czyli niski poziom potasu we krwi;
  • zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu;
  • obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody i sodu w organizmie;
  • częste oddawanie moczu i pragnienie;
  • zaburzenia metaboliczne.
Nadmiar aldosteronu, hiperaldosteronizm, zespół Conna, hipokaliemia

Aldosteron – komfort snu

Współpracujący z nami psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, także podkreśla, że aldosteron ma istotny wpływ na równowagę elektrolitową i ciśnienie krwi. Niewłaściwy poziom aldosteronu może przyczyniać się do zaburzeń ciśnienia krwi, prowadząc do hiperaldosteronizmu lub hipotensji, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z nadmiarem, czy niedoborem hormonu. Zarówno nadmiar, jak i niedobór aldosteronu mogą wpływać na stan zdrowia serca, a w tym ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz ogólny stan wodno-elektrolitowy organizmu, co może mieć dalekosiężne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia.

Jak pokazują wyniki badań naukowych, odpowiedni poziom aldosteronu jest kluczowy dla utrzymania zdrowia sercowo-naczyniowego, a w tym dla zapobiegania zaburzeniom takim jak nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Regulacja ciśnienia krwi i równowagi elektrolitowej, a szczególnie sodu i potasu, jest niezbędna dla optymalnego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.

Zachowanie optymalnego poziomu aldosteronu we krwi jest możliwe dzięki zdrowemu trybowi życia, w tym zbilansowanej diecie bogatej w potas i małą ilość soli. Przyczynia się do tego też uprawianie regularnej aktywności fizycznej, co ma również inne zalety związane z utrzymaniem zdrowia układu sercowo-naczyniowego na długie lata.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem spośród dostępnych na rynku. Jego jobs to be done jest odpowiadanie na potrzeby użytkowników, a także właściwe rozwiązywanie problemów, jakie posiadają. Dzięki temu stał się kultowym produktem, który spełniua wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca oraz umożliwia komfortowy i zdrowy sen. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, również materac podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materace piankowe, ranking materacowy, najlepszy materac

FAQ: Aldosteron

Za co odpowiada aldosteron?

Aldosteron jest hormonem steroidowym produkowanym przez korę nadnerczy. Odpowiada głównie za regulację równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, co obejmuje utrzymanie odpowiedniego stężenia sodu i potasu we krwi oraz regulację jej ciśnienia tętniczego. Aldosteron działa przez zwiększenie reabsorpcji sodu i wody oraz wydalanie potasu przez nerki.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu aldosteronu?

Niedobór aldosteronu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a w tym przede wszystkim hipotensji i hiperkaliemii, co wpływa na pracę serca. Poza tym niski poziom aldosteronu poowduje hiponatremię, czyli zwiększenie ilości sodu we krwi. Osoby z niedoborem aldosteronu często są słabe, zmęczone i mają tendencję do odwadniania się. 

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu aldosteronu?

Nadmiar aldosteronu, znany jako hiperaldosteronizm, może skutkować nadciśnieniem tętniczym i hipokaliemią. To prowadzi do osłabienia mięśni i arytmii serca, jak też do zwiększenia ryzyka chorób serca i naczyń. Może też wywoływać obrzęki spowodowane gromadzeniem się nadmiernej ilości płynów w organizmie.

Jak zwiększyć wydzielanie aldosteronu?

Wydzielanie aldosteronu może być zwiększone przez ograniczenie spożycia sodu w diecie, co skutecznie stymuluje organizm do produkcji większej ilości aldosteronu w celu jego zatrzymania. Warto też zwiększyć aktywność fizyczną lub chodzić do sauny, aby tracić sód przy poceniu się, co także wzmaga produkcję aldosteronu.

Jak zmniejszyć wydzielanie aldosteronu?

Zmniejszenie wydzielania aldosteronu można osiągnąć przez zwiększenie spożycia sodu w diecie, a także stosowanie leków blokujących receptor dla aldosteronu, takich jak spironolakton. Ważne jest też leczenie przyczynowe stanów, które prowadzą do zwiększonego wydzielania aldosteronu, takich jak hiperaldosteronizm pierwotny (zespół Conna).

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: