Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Biskupin – starożytne łóżka

2 stycznia 2022
Biskupin osada, Biskupin wieś, Biskupin Biskupin z lotu ptaka, Biskupin rysunek, Biskupin szkic, Biskupin projekt, Biskupin gród, Biskupin miasto
Biskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji. Choć gród ten odkryty w połowie XX-wieku, od samego początku Biskupin uważa się za symbol i fundament polskiej państwowości. 

Naukowcy w dalszym ciągu nie są zgodni co do tego, kto Biskupin zbudował. Niektórzy z nich nadal uważają, że za budową Biskupina stoją pierwsi Słowianie. Inni zaś uważają, że Biskupin to osada germańska, a nawet, że mogli wybudować go Illirowie. Pewność jest natomiast co do tego, że Biskupin powstał w 748 roku p.n.e., co udało się określić dzięki badaniom drzew, które zostały użyte do budowy grodu. 

Osada, którą jest Biskupin, należy do kręgu kultury łużyckiej. Została ona wyróżniona przez naukowców na podstawie występowania w całym jej zasięgu takiego samego typu gospodarki, podobnych form osadniczych oraz cech budownictwa, ceramiki i sztuki zdobniczej. Istniała ona od około połowy epoki brązu do wczesnej epoki żelaza. Jej zasięg obejmuje zaś nie tylko Biskupin i jego okolice, ale całe terytorium Polski, siegajając od strony zachodniej aż do Turyngii, zaś od wschodniej do Wołynia. Na południu zaś dociera do połowy terytorium Moraw. 

Lud zamieszakujący w Biskupinie nie mógł mieć wiedzy, jaką posiadamy teraz. Zbędne byłoby dla jego mieszkańców wiedzieć, na przykład, jaki materac wybrać. Jak wyglądały domostwa w Biskupinie i czy w ogóle znajdowały się tam łóżka? A jeśli tak, z czego były wykonane?
Biskupin osada, Biskupin wieś, Biskupin Biskupin z lotu ptaka, Biskupin rysunek, Biskupin szkic, Biskupin projekt, Biskupin gród, Biskupin miasto

Biskupin – cud urbanistyki

Biskupin został w całości zbudowany z drewna. Do jego budowy nie użyto gwoździ, zaś poszczególne drewniane bale połączono techniką sumikowo-łątkową. Mimo tego, że Biskupin powstał w epoce żelaza, było ono dobrem rzadkim i luksusowym.

Budowa grodu przypomina idealnie zaprojektowane osiedle domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Wzdłuż 11 równoległych ulic postawiono 105 domów, które stykały się ze sobą ścianami, żeby zaoszczędzić ciepło. Sprawną komunikację w Biskupinie umożliwiałała ulica okrężna, do której dochodziły ulice poprzeczne o ruchu jednokierunkowym.

Archeolodzy nie odnaleźli w Biskupinie znaków drogowych, jednak na jednokierunkowość znajdujących się tam ulic bezsprzecznie wskazuje fakt, że miały one szerokość typowego wozu, jakie występowały w tamtym okresie. Ulice były równoległe, ale nie idealnie proste. Lekki łuk powodował, że do wszystkich wejść położonych wzdłuż domów wschodzące Słońce docierało dokładnie w tym samym momencie.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

Biskupin – wygląd domów

O egalitaryzmie społeczności zamieszkającej Biskupin oprócz równego dostępu do światła słonecznego świadczy też równa wielkość domów. Każdy z domów w Biskupinie miał bowiem ten sam wymiar wynoszący 10 metrów długości i 8 metrów szerokości.

Choć metraż domów w Biskupinie może przywodzić myśli, że były one luksusowymi willami, to w rzeczywistości nie było to w tamtych czasach zbyt wiele. Ludzie zamieszkujący Biskupin posiadali bowiem duże rodziny. Nie wyklucza się również, że w domach tych trzymano zwierzęta, bowiem nie znaleziono żadnych śladów innych budynków, które mogłyby służyć za budynki gospodarcze.

Domy ludzi mieszkających w Biskupinie składały się z przedsionka i izby. Nie posiadały one kominów, a jedynie otwory w dachu. Nie miały też okien. Drzwi do nich zaś zawsze znajdowały się od strony południowej, co pozwalało korzystać ze światła słonecznego.

Przedsionek typowego domu w Biskupinie zajmował około 25% jego powierzchni. Musiał on prawdopodobnie pomieścić zwierzęta. Na prawo od wejścia, bliżej środka izby, mieściło się palenisko z kamieni polnych wylepionych gliną. Tej w okolicach Biskupina było bowiem pod dostatkiem.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, poduszka Asana, poduszka Hiro, poduszka Yoko, poduszka na kręgosłup, poduszka na lordozę, poduszka przy spłyconej lordozie

Biskupin – łóżka osadników

W izbie, znajdującej się na lewo od wejścia każdego domu w Biskupinie, umieszczone były drewniane łóżka. Dawniej łoża te nazywano narami. Na jednym łóżku spała niekiedy cała zamieszkująca w biskupińskim domu rodzina. Te liczyły zaś nierzadko nawet po 10 osób. Dodatkowo w czasach świetności Biskupina wykładano je sianem, a także skórami zwierząt.

Nad każdym łożem w Biskupinie umieszczone było swoiste poddasze, które - z uwagi na strzechę okrywającą dachy tamtejczych domów - winno nazywać się podstrzeszem. To tam mieszkańcy Biskupina przechowywali zapasy żywności, zboże, siano i opał.

Co ciekawe, pod biskupińskimi narami nie było podłogi, podczas gdy pozostała część wnętrza każdej izby w Biskupinie wyłożona była drewnem. Zazwyczaj były to belki sosnowe, dębowe czy brzozowe. Naukowcy, którzy badają Biskupin, wysuwają twierdzenia, że pod łóżkami trzymane były mniejsze zwierzęta, jak na przykład kury.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa
Biskupin – czasy się zmieniły
Aktualnie warunki snu, jakie znamy z Biskupina, nie muszą już nam doskwierać. Onsen Sleeping po długotrwałych konsultacjach ze specjalistami posiadającymi wiedzę medyczną, fizjoterapeutyczną i psychologiczną, stworzył projekt materaca idealnego.

Projekt ten następnie odbył długą drogę prototypizacji i testowania w procesie design thinking. Efektem tych starań jest powstanie materaca Osaka Air o idealnej twardości, zapewniającego pełen komfort snu.

W XXI-wieku nie musimy już spać na sianie i skórach zwierząt, mogąc cieszyć się idealnym podparciem kręgosłupów, jakie gwarantują uznane za produkt medyczny klasy pierwszej poduszki ortopedyczne produkowane przez Onsen Sleeping. W szczególności z innowacyjną, działającą odmładzająco tkaniną Skin+.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Pielęgnacja skóry, krem na zmarszczki, krem na dzień, krem na noc, regeneracja skóry,

FAQ: Biskupin

Kiedy odkryto Biskupin?

Biskupin odkryto w latach 30. XX-wieku. Od razu uznano go za fundament polskiej państwowości. Odkryj produkty Onsen Sleeping - fundament najwyższej jakości snu.

Gdzie leży Biskupin?

Biskupin leży w połowie drogi z Bydgoszczy do Gniezna. Niestety nie leży na materacu Osaka Air. Biskupin nie posiada więc odpowiedniego wsparcia dla jego ciała i podparcia kręgosłupa - ale Ty możesz. Sprawdź produkty Onsen Sleeping i ciesz się zakupem bez ryzyka!

Ile trwa zwiedzanie Biskupina?

Czas zwiedzania Biskupina to około 2 godzin. Tymczasem każdy z nas przesypia aż 1/3 swojego życia, co łącznie daje około 207 320 godzin przespanych podczas życia trwającego średnio 25 915 dni. To w okresie 10 lat daje około 29 000 godzin snu. Czy do jakości swojego snu przywiązujesz tak dużą wagę jak do zwiedzania Biskupina? W Onsen Sleeping przywiązujemy wagę do każdego szczegółu, który wpływa na komfortowy sen.

Jak spali ludzie w Biskupinie?

Ludzie w Biskupinie spali na narach, nawet po 10 osób na jednym ówczesnym łóżku. Nie śpij jak mieszkańcy Biskupina, wypróbuj materac Osaka Air bez żadnego ryzyka.

Kto zaprojektował Biskupin?

Biskupin zaprojektowali i wybudowali starożytni specjaliści od urbanistyki, którzy prawdopodobnie przewyższali swoimi umiejętnościami wielu współczesnych urbanistów. Produkty marki Onsen Sleeping zaprojektowali zaś wybitni specjaliści posiadający wiedzę medyczną, fizjoterapeutyczną i psychologiczną.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!