Jak FOMO wpływa na sen i funkcjonowanie?22 lutego 2021 |
![]() |
Jak zauważa mgr Mateusz Nesterok, psycholog zdrowia i rehabilitacji współpracujący z ONSEN®, warto jest nauczyć się wybierać, co jest dla nas naprawdę ważne i skupić się na tym, co daje nam radość i spełnienie. Dobrym sposobem na zwalczenie FOMO może być również ograniczenie czasu spędzanego w mediach społecznościowych oraz skupienie się na własnym życiu i celach.
Zaznacza on, że sen jest jednym z najważniejszych procesów fizjologicznych, który zachodzi w organizmie człowieka każdej nocy. Podczas snu organizm regeneruje się i naprawia szkody powstałe w ciągu dnia, a także przetwarza i utrwala informacje z pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Właściwa higiena snu wpływa również na funkcjonowanie układu nerwowego, hormonalnego oraz odpornościowego.
Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do wielu negatywnych skutków dla zdrowia i samopoczucia. Osoby, które nie śpią wystarczająco długo i głęboko, mogą odczuwać chroniczne zmęczenie, brak energii oraz trudności koncentracją i przyswajaniem informacji. Mogą również doświadczać problemów ze zdrowiem, takich jak choćby nadwaga, ale również cukrzyca czy popularne aktualnie choroby serca i układu krążenia, a nawet doznawać depresji i innych zaburzeń afektywnych.
FOMO to akronim od angielskiego "fear of missing out", czyli strachu przed brakiem czegoś ważnego. Jest to emocja, która często występuje w dzisiejszych czasach z powodu ciągłego dostępu do informacji i potrzeby bycia na bieżąco z najnowszymi informacjami, choć w rzeczywistości ich nagromadzenie to uniemożliwia.
FOMO może prowadzić do chronicznego braku spokoju, a w konsekwencji do zaburzeń snu, zmniejszenia poczucia szczęścia i zwiększenia lęku oraz stresu. Może również prowadzić do podejmowania pochopnych decyzji i negatywnie wpływać na nasze relacje społeczne.
Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z FOMO, takich jak uświadomienie sobie swoich wartości i celów, unikanie porównywania się z innymi, koncentrowanie się na teraźniejszości, zamiast przyszłości, czy planowanie czasu na odłączenie się od urządzeń elektronicznych. FOMO wymaga często pomocy psychologa, niekiedy we współpracy z psychiatrą.
FOMO, choć jest formą uzależnienia, nie jest uznawane jako choroba w pełnym tego słowa znaczeniu, ale może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, takich jak zaburzenia snu, lęki i stres, które wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Poza tym często prowadzi także do depresji.
Nie. FOMO może dotyczyć ludzi w każdym wieku, ponieważ jest to zjawisko, które wynika z ciągłego dostępu do informacji i potrzeby bycia na bieżąco. Najbardziej narażone na FOMO są osoby w wieku od 18 lat do 34 lat, jednak coraz częściej cierpią na nie też osoby w średnim wieku, a nawet seniorzy.