+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Aplikacja w smartfonie jako inteligentny budzik

13 maja 2020
aplikacja smartfon budzik
Spis treści
Budzik wyrywający Cię ze snu jest najgorszym momentem dnia? Nie pomaga nawet zastąpienie standardowego dźwięku budzenia ulubioną piosenką albo nagraniem śpiewu ptaków? I co najgorsze – czujesz się tak samo fatalnie nawet jeśli nastawisz budzik pół godziny później, woląc dłuższy sen od spokojnego zjedzenia śniadania. Zastąp budzik aplikacją do monitorowania snu z funkcją budzenia a poczujesz się lepiej.
Aplikacja w telefonie na sen
Czym różni się taka aplikacja zainstalowana na smartfonie od standardowego budzika? Aplikacja monitoruje Twój sen i wybiera najlepszy moment, aby Cię obudzić (oczywiście w ustalonym przez Ciebie przedziale czasu).


Fazy snu – moment pobudki ma znaczenie

Istnieją dwie podstawowe fazy snu: REM , czyli sen charakteryzujący się szybkimi ruchami gałek ocznych ( z ang. rapid eye movement;) i oraz NREM ( non-rapid eye movement),czyli sen bez szybkich ruchów gałek ocznych. Dodatkowo faza NREM dzieli się na 3 etapy ( o których więcej za chwilę) Każdy etap jest powiązany z określonymi falami mózgowymi i aktywnością neuronów. Podczas typowej nocy kilkakrotnie przechodzisz przez wszystkie etapy snu NREM i REM. Faza REM wydłuża się coraz bardziej się im bliżej jest do rana.

1 etap fazy NREM to przejście od stanu czuwania do snu. Podczas tego krótkiego (trwającego kilka minut) etapu sen jest jeszcze lekki, możesz mieć też wrażenie, że jeszcze nie śpisz. Bicie serca, oddech i ruchy gałek ocznych ulegają spowolnieniu, mięśnie rozluźniają się, drżąc od czasu do czasu. Fale alpha zastępowane są wolniejszymi falami theta.

2 etap fazy NREM to okres lekkiego snu przed przejściem w głębszy sen (wciąż jednak możesz obudzić się stosunkowo łatwo)
Twoje bicie serca i oddech spowalniają jeszcze bardziej, a mięśnie rozluźniają się. Temperatura ciała spada a ruchy oczu ustają. W obrazie EEG pojawiają się tak zwane „wrzeciona snu”. Na tym etapie zazwyczaj nie występują marzenia senne, jednak niekiedy może pojawić się wrażenie „spadania z wysokości”. Skutkujące wybudzeniem. W tej fazie snu spędzasz najwięcej czasu każdej nocy.

Etap 3 snu bez fazy REM to okres głębokiego snu, który jest niezbędny, abyś rano poczuł się wypoczęty.. Występuje w dłuższych okresach w pierwszej połowie nocy. Bicie serca i oddech zwalniają maksymalnie. Twoje mięśnie są rozluźnione. Pojawiają się fale delta, wiązane z "głębokim" snem, mieszają się jednak z falami theta. Z tego etapu snu najtrudniej się obudzić.

Sen REM po raz pierwszy pojawia się około 90 minut po zaśnięciu. Charakterystyczne dla tej fazy jest to, że gałki oczne poruszają się szybko z boku na bok za zamkniętymi powiekami. Aktywność fal mózgowych o mieszanej częstotliwości zbliża się do tej obserwowanej podczas czuwania. Oddech staje się szybszy i nieregularny, a tętno i ciśnienie krwi wzrastają do poziomu zbliżonego do tego w stanie czuwania. Większość marzeń sennych pojawia się podczas fazy REM. Mięśnie rąk i nóg zostają chwilowo sparaliżowane, abyś śniąc nie zrobił krzywdy sobie lub „współspaczom”. Z wiekiem każdy człowiek spędza w tej fazie snu coraz mniej czasu. Kiedyś sądzono, że tylko faza REM jest niezbędna do „zrobienia porządku w głowie” Teraz naukowcy są zdania, że konsolidacja pamięci najprawdopodobniej wymaga zarówno snu REM, jak i NREM, ale faza REM ma kluczowe znaczenie dla naszej równowagi emocjonalnej.

Cały opisany cykl snu w ciągu nocy zazwyczaj powtarza się około 5 razy. Najlepiej oczywiście będziesz się czuć wtedy, jeśli zostaniesz obudzony w trakcie trwania pierwszego lub drugiego etapu fazy NREM. Nie da się jednak trafić w odpowiedni etap po prostu odliczając godziny snu na zegarku. Na szczęście z pomocą przychodzą mobilne aplikacje do monitorowania snu.
Budzik w telefonie spanie

Aplikacje do monitorowania snu – jak działają

Być może czytając o falach mózgowych odczułeś niepokój, że konieczne będzie zainstalowanie w sypialni profesjonalnego elektroencefalografu. Na szczęście wystarczy smartwatch, a nawet zwykły smartfon. Jak to możliwe? Każdy smartfon posiada mikrofon oraz akcelerometr (żyroskop, czujnik położenia). Musisz tylko umieścić telefon w łóżku. Mikrofon będzie śledzić twój oddech, a czujnik położenia – fakt czy wiercisz się przez sen. A kręcisz się w łóżku tylko w płytszych etapach snu. Aby aplikacja w smartfonie mogła działać prawidłowo, wbudowany w urządzenie żyroskop musi mieć możliwość wykrycia twojego ruchu. Dlatego niezbędna jest również odpowiednia twardość materaca – absolutnie nie możesz w nim zapadać. Producenci aplikacji monitorujących sen zalecają, aby przez dwie lub trzy pierwsze noce obserwować sposób działania aplikacji i w razie potrzeby umieścić telefon bliżej lub dalej od głowy. Oczywiście telefon powinien być wtedy przełączony w tryb samolotowy, aby nie zakłócać snu. Smartwatch oczywiście ma tę przewagę nad smartfonem, że może mierzyć także Twoje tętno i ciśnienie krwi. Najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu potrafią nawet mierzyć saturację (nasycenie krwi tlenem), co pozwala walczyć z bezdechem sennym.

Aplikacja monitorująca sen sprawi, że przestaniesz doświadczać przykrego uczucia bycia wyrwanym ze snu. Nie chcesz telefonu (nawet w trybie samolotowym) w sypialni? Aplikacje monitorujące sen mogą też działać na specjalistycznych inteligentnych budzikach „z wyższej półki”. Zabierasz wtedy do łóżka opaskę, pierścień lub… „przytulankę”. Niektóre z takich urządzeń mogą budzić cię nie tylko dźwiękiem, ale też delikatnie stopniowanym światłem imitującym wschód słońca, wibracjami, a nawet… zapachem (tak, stworzono budziki aromoterapeutyczne – kosztują około 200 dolarów). Wygląda na to, że postęp technologii odpowiedzialny za rozregulowanie naszego rytmu snu i czuwania, teraz może niekiedy pomóc go naprawić!
 
Spis treści
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ