+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Bawełna może być toksyczna! Dlaczego?

18 sierpnia 2021
Bawełna, pościel bawełniana, prześcieradło, kołdra, materac, poszewka na poduszkę
Bawełna to bardzo popularne włókno roślinne wykorzystywane w przemyśle tekstyknym. Szacuje się, że bawełna znajduje się obecnie aż w około 70% tkanin odzieżowych. Poza tym bawełnę stosuje się też w produkowaniu materiałów opatrunkowych. Stanowi ona również włókno popularne w materacach i pościelach, a także innych produktach służących do spania.

Wykorzystywanie bawełny ma miejsce od początku tworzenia się cywiliacji. Archeolodzy podają, że tkaniny z bawełny wytwarzano w Egipcie już ponad 12 tysięcy lat temu. Ślady jej użytkowania do produkcji ubrań znaleziono także w Ameryce Południowej. Później trafiła zaś do Azji i Europy.

Choć bawełnę znamy więc od wieków, na przestrzeni dziejów uległa ona takim modyfikacjom, że nie jest to już ten sam produkt. W międzyczasie ludzkość poznała też włókna, które są znacznie lepsze od bawełny. Samej zaś bawełnie zarzuca się coraz więcej wad, w tym także świadczących o jej niekoniecznie zdrowych, a niekiedy nawet szkodliwych właściwościach.

Bawełna – produkcja

Produkcja bawełny nie jest szczególnie wymagająca. Zbiory przeprowadza się z otwartych gniazd nasiennych, które w procesie dojrzewania Coraz popularniejsza staje się bawełna zmodyfikowana genetycznie, która opiera się na wprowadzeniu do niej genów bakterii Bacillus thuringiensis, co miało za zadanie ograniczyć jej podatność na działanie szkodników. W rzeczywistości pomysł ten się nie sprawdził. Mimo tego w niektórych krajach dopuscza się hodowanie wyłącznie tego typu bawełny.

Bawełna – zastosowanie

Bawełna – współczesność

Współcześnie producenci odzieży, którzy stawiają na funkcjonalność swoich produktów, a także na komfort ich użytkowania, odchodzą od stosowania bawełny. Choć jest ona w dalszym ciągu popularna, a korzystanie z niej jest tanie, świadomi konsumenci wymusili na nich takie zmiany.

 

FAQ: Bawełna

Z czego robi się bawełnę?

Bawełnę robi się rośliny, która nosi tę samą nazwę. Istnieje około 40 gatunków bawełny, ale tylko 5 z nich używa się przemysłowo. Pozyskiwanie bawełny odbywa się przez zebranie włókien, które wychodzą z jej torebek nasiennych pod koniec kwitnięcia.

Do czego stosuje się bawełnę?

Bawełnę stosuje się najczęściej w przemyśle tekstylnym, korzystając z włókien celulozowych, które można z niej pozyskać. Oprócz tego bawełna jest też stosowana do materiałów opatrunkowych i kosmetycznych. W niektórych krajach popularny jest także olej bawełniany, który jest jadalny po uprzedniej rafinacji.

Czy bawełna to dobre włókno?

Nie. Bawełna nie jest elastyczna, a jej odporność na czynniki zewnętrzne w porównaniu z nowoczesnymi filamentami jest bardzo niska. Dodatkowo bardzo często jest ona źródłem trudności wynikających ze stosowanych na polach uprawnych pestycydów i herbicydów, a przede wszystkim glifosatu. Świadomi konsumenci coraz częściej odchodzą od używania produktów zawierających bawełnę.

Czy bawełna jest zdrowa?

Nie. Bawełnę często przedstawia się jako naturalne włókno, które jest bezpieczne dla skóry i nie wywołuje uczuleń. Większość zbiorów bawełny jest jednak poddawane opryskom chemicznym, a w tym zawierającym szkodliwy glifosat. To zaś czyni tak wyhodowaną bawełnę niezdrową, a nawet niebezpieczną dla zdrowia człowieka. Dodatkowo włókno bawełniane posiada porowatą strukturę, która jest idealna do utrzymywania wilgoci i rozwoju drobnoustrojów. Choć bawełna organiczna jest nieco zdrowsza pod względem chemicznym, jej właściwości fizyczne pozostają takie same.

Jakie właściwości ma bawełna?

Bawełna cechuje się niską elastycznością, co czyni ją odporną na rozciąganie. Poza tym bawełna nie niszczy się w wysokich temperaturach. Jednocześnie jest ona bardzo chłonna, a także posiada porowatą strukturę, co czyni ją dobrym miejscem do rozwoju drobnoustrojów i utrzymywania wilgoci. 

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Czy kalkulator snu działa? Jak korzystać z kalkulatora snu, aby uzyskać oczekiwane wyniki? Jak monitorować sen, aby lepiej spać?
5 grudnia 2022
Przedstawiamy 3 najskuteczniejsze metody na to, jak szybko zasnąć i cieszyć się komfortowym, zdrowym snem.
20 lipca 2022
Biskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji.
2 stycznia 2022
Spanie w samolocie może okazać się pomocne, aby zapobiec wystąpieniu jet laga. Jak spać w samolocie mimo warkotu silnika i rozmów współpasażerów?
18 lipca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Materace piankowe
Poduszki ortopedyczne i klasyczne Skin+
Poduszki ortopedyczne
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ