Bawełna może być toksyczna! Dlaczego?18 sierpnia 2021 |
![]() |
Bawełnę robi się rośliny, która nosi tę samą nazwę. Istnieje około 40 gatunków bawełny, ale tylko 5 z nich używa się przemysłowo. Pozyskiwanie bawełny odbywa się przez zebranie włókien, które wychodzą z jej torebek nasiennych pod koniec kwitnięcia.
Bawełnę stosuje się najczęściej w przemyśle tekstylnym, korzystając z włókien celulozowych, które można z niej pozyskać. Oprócz tego bawełna jest też stosowana do materiałów opatrunkowych i kosmetycznych. W niektórych krajach popularny jest także olej bawełniany, który jest jadalny po uprzedniej rafinacji.
Nie. Bawełna nie jest elastyczna, a jej odporność na czynniki zewnętrzne w porównaniu z nowoczesnymi filamentami jest bardzo niska. Dodatkowo bardzo często jest ona źródłem trudności wynikających ze stosowanych na polach uprawnych pestycydów i herbicydów, a przede wszystkim glifosatu. Świadomi konsumenci coraz częściej odchodzą od używania produktów zawierających bawełnę.
Nie. Bawełnę często przedstawia się jako naturalne włókno, które jest bezpieczne dla skóry i nie wywołuje uczuleń. Większość zbiorów bawełny jest jednak poddawane opryskom chemicznym, a w tym zawierającym szkodliwy glifosat. To zaś czyni tak wyhodowaną bawełnę niezdrową, a nawet niebezpieczną dla zdrowia człowieka. Dodatkowo włókno bawełniane posiada porowatą strukturę, która jest idealna do utrzymywania wilgoci i rozwoju drobnoustrojów. Choć bawełna organiczna jest nieco zdrowsza pod względem chemicznym, jej właściwości fizyczne pozostają takie same.
Bawełna cechuje się niską elastycznością, co czyni ją odporną na rozciąganie. Poza tym bawełna nie niszczy się w wysokich temperaturach. Jednocześnie jest ona bardzo chłonna, a także posiada porowatą strukturę, co czyni ją dobrym miejscem do rozwoju drobnoustrojów i utrzymywania wilgoci.