Bezpieczne wakacje w dobie koronowirusa – jak wybrać hotel?

10 sierpnia 2020
Po przymusowym lockdownie w czterech ścianach wiele osób marzy już o wakacjach. Najprawdopodobniej będzie to urlop w Polsce, bo wizja ewentualnej kwarantanny gdzieś za granicą nie wydaje się pociągająca. W tym roku po raz pierwszy ważniejszy niż odwieczny dylemat : morze czy góry stanie się pewnie pytanie: jaki hotel?

Kameralny pensjonat to mniej ludzi przebywających z nami w obiekcie noclegowym, ale duży hotel ma za to większe możliwości, aby zapewnić warunki dystansu społecznego. W praktyce okazuje się, że wielkość hotelu ma mniejsze znaczenie, kluczowe jest to, czy na pewno przestrzega się w nim zasad higieny. Paradoksom jest fakt, że w hotelach z reguły najczystszym miejscem są toalety, a poważne zastrzeżenia można mieć do wyposażenia pokoi a w szczególności do – łóżek.
 

Co mówią przepisy?


Wytyczne dla hoteli i innych obiektów noclegowych w czsie pandemii opracowane przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym są następujące:
 1. Umieszczenie na terenie hotelu/obiektu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet.
 2. Rekomenduje się zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji.
 3. Wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych instrukcji dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji – instrukcji prawidłowej dezynfekcji rąk.
 4. Zapewnienie sprzętu i środków oraz monitorowanie codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekowania powierzchni dotykowych - poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w pomieszczeniach pracy i w pomieszczeniach do spożywania posiłków należy przestrzegać wymaganego dystansu przestrzennego między personelem a gośćmi (minimum 2 metry).
 5. Ograniczenie do minimum czasu przebywania gościa przy recepcji.
 6. Możliwość użytkowania sal konferencyjnych na zasadach opisanych aktualnymi przepisami prawa (zachowanie dystansu społecznego wynoszącego minimum 2 m odległości osoby od osoby.
 7. Bieżące dezynfekowanie, nie rzadziej niż co godzinę, ogólnych toalet, wind, blatu recepcyjnego (po każdym gościu), klamek, poręczy, uchwytów, telefonów, klawiatury komputerów, urządzeń w pomieszczeniach socjalnych oraz innych, często dotykanych powierzchni.
 8. Precyzyjne dozowanie profesjonalnych środków myjących.
 9. Ograniczenie rutynowego sprzątania pokoi, które powinno się odbywać jedynie na życzenie klienta.
 10. Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia, albo po sprzątnięciu pomieszczenia - dokonanie ozonowania/ zamgławiania/ dekontaminacji z użyciem innych dedykowanych technologii.
 11. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji w okresie zgodnym z instrukcją urządzenia służącego do dekontaminacji, alb zaleceń producenta zastosowanych technologii.
 12. Personel sprzątający powinien być wyposażony i przestrzegać używania jednorazowej maseczki, rękawiczek, a w razie potrzeby jednorazowego fartucha z długim rękawem. Pościel i ręczniki należy prać w temp. min 60º C z dodatkiem detergentu. Prane i dostarczane w reżimie sanitarnym.
 13. Zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych.
 14. W miarę możliwości systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń hotelu/obiektu/pensjonatu bądź ozonowanie (lub dekontaminacja w innej dostępnej technologii) powierzchni wspólnych, w wyznaczonych zakresach czasowych.
 15. Funkcjonowanie restauracji i barów hotelowych/obiektów/pensjonatów zgodnie z zasadami wskazanymi w protokole dotyczącym restauracji.
 16. Dezynfekcja sprzętów hotelowych udostępnianych gościom (np. rower, kajak itp.) po każdym użyciu.
 17. W związku z zagrożeniem wirusem COVID – 19 hotel / obiekt / pensjonat ma prawo do zawieszenia lub ograniczenia usług, które zwiększałaby zagrożenie gości oraz personelu hotelu / obiektu / pensjonatu (np. dostarczanie bagaży do pokoi itp.)
 18. Wyznaczenie i przygotowanie (m.in. wyposażonego w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący) pomieszczenia, lub pokoju, w którym będzie można czasowo odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
 19. Przygotowanie i umieszczenie w określonym miejscu (łatwy dostęp) potrzebnych numerów telefonów do stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych.
 20. Poinformowanie wszystkich gości oraz potencjalnych klientów hotelu/obiektu/pensjonatu o procedurach bezpieczeństwa zastosowanych w związku z wirusem COVID-19 w danym obiekcie.

Co wiedzą naukowcy o wirusie SARS-CoV-2?

Jak długo koronawirus jest aktywny na różnych powierzchniach?


Już na początku pandemii spore zaniepokojenie wywołała informacja, że w kajutach wycieczkowca Diamond Princess koronawirus przetrwał aż 17 dni po tym jak ostatni pasażerowie opuścili pokład!

Badania przeprowadzone naukowców z National Institute of Health, CDC, UCLA oraz naukowców z Princeton University opublikowane w The New England Journal of Medicine wykazały, że wirus utrzymuje się w aerozolach (czyli w powietrzu) do trzech godzin, na miedzi (jest znana ze swoich bakterio – wirusobójczych właściwości) do czterech godzin, na tekturze do 24 godzin i aż do trzech dni na plastiku i stali nierdzewnej. Co z tekstyliami- a więc także z pościelą, pokrowcem materaca, obiciem łóżka, zagłówkiem? Prawdopodobnie na tkaninach i innych chropowatych powierzchniach koronawirus jest aktywny tak długo jak na tekturze, czyli 24 godziny.
 

Jak przenosi się koronawirus?

Do niedawna epidemiolodzy uspokajali, że koronawirus przenosi się wyłącznie drogą kropelkową, czyli wraz z drobinkami śliny w czasie oddychania, kaszlu kichania czy mówienia i aby doszło do zakażenia wirus musi przeniknąć przez błony śluzowe ( w bezpośrednim kontakcie lub poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni a potem własnych ust czy oczu). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że SARS-CoV-2 jest nowym wirusem i wciąż nie wiemy wszystkiego o sposobach jego transmisji między ludzi
Ostatnio wśród naukowców pojawiły się obawy, że źródłem zakażenia mogą być także inne płyny ustrojowe oprócz śliny. Dr Ruth E Pepper z Montclair State University sugeruje, że pot może być drogą przenoszenia SARS-CoV-2
 

Jak się chronić?

Sprawdź czy hotel przestrzega procedur sanitarnych. Nie zaszkodzi mimo wszystko zabrać ze sobą płyn do dezynfekcji, żeby dla pewności zdezynfekować włączniki światła, pilot od TV i tym podobne newralgiczne przedmioty. Pamiętaj jednak, że największe niebezpieczeństwo czai się we wszystkich tekstyliach. Wybierz pokój bez dywanów i wykładzin dywanowych. Lepszy będzie pokój z łóżkiem drewnianym lub metalowym, niż z tapicerowanym zagłówkiem. Zapytaj przed rezerwacją jak często prane są pokrowce materacy. Tak, wytyczne GIS mówią tylko o praniu pościeli i ręczników, ale w kontekście informacji o możliwości przenoszenia koronawirusa z potem, naprawdę powinno się prać po każdym gościu także pokrowiec – a przynajmniej jego górną część. (Nieskromnie pochwalimy się, że nasz materac OSAKA AIR doskonale się sprawdzi w hotelach: górną część pokrowca można łatwo uprać i włożyć do pralki, a sama „oddychająca” konstrukcja materaca sprawia, że nikt nie budzi się w kałuży potu) Zabierz ze sobą własną poduszkę. Zawsze do tego namawiamy, ponieważ poduszka odpowiednio podpierająca szyję i zapewniająca ofizjologiczne ustawienie głowy, chroni przed bólem pleców, głowy czy migrenami. Teraz dodatkowo własna poduszka zmniejsza ryzyko zakażenia się koronawirusem. Nasze poduszki z pianki PluPur bez szwanku przetrwają te kilka godzin w walizce (chociaż wolałyby podróżować mniej ściśnięte)!
 
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ