Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Bezsenność – objawy, przyczyny, leczenie

22 maja 2022
Bezsenność, przyczyny bezsenności, skutki bezsenności, leczenie bezsenności, sposoby na bezsenność, materac na bezsenność, poduszka na bezsenność, problemy ze snem, trudności ze snem, trudności w zasypianiu
Bezsenność dotyka już około 30% dorosłych osób, a u 15% występuje chronicznie. W Polsce na bezsenność i innego rodzaju trudności ze snem skarży się już połowa populacji. Oznacza to, że przynajmniej połowa z nas, czytających ten artykuł, cierpi na bezsenność.

Dokoła nas bezustannie pojawiają się nowe metody na bezsenność i sposoby, które mają tej bezsenności zapobiec. Tymczasem niesprawdzone sposoby na bezsenność mogą jedynie pogłębić zaburzenia snu, zamiast w jakikolwiek sposób pomóc. Bezsenność, wbrew powszechnej opinii, to nie tylko trudności z zasypianiem. Niekiedy też z besennością myli się mioklonie przysenne lub inne parasomnie.
 
Na bezsenność cierpimy bowiem również wtedy, kiedy często wybudzamy się w nocy i nie możemy zasnąć ponownie. Co więcej, także wybudzanie się w nocy i problem z ponownym zaśnięciem to objaw, który składa się na obraz kliniczny bezsenności. Z bezsennością mamy do czynienia również wtedy, gdy sen nie daje wypoczynku, a po przespaniu nocy w dalszym ciągu odczuwamy zmęczenie.
 
Bezsenność to jeden z pierwszych kroków, które mogą doprowadzić do zaburzeń afektywnych, jak choćby depresji, ale też szeregu zaburzeń lękowych. Długofalowe skutki bezsenności stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Tymczasem często okazuje się, że bezsenność wywołuje zły materac. W takim przypadku objawy bezsenności w takim przypadku zwalczyć można przez zakupienie odpowiedniego materaca. Ten natomiast nie może również być za miękkim materacem czy zbyt twardym materacem.
Bezsenność jest w ICD-11 oraz DSM-V kwalifikowana jako zaburzenie snu.
Zgodnie z ICD-11 bezsenność chrarakteryzuje się trudnościami w zasypianiu lub utrzymywaniu snu, które utrzymują się mniej niż 3 miesiące i występują mimo odpowiednich warunków snu. Powoduje ona ogólne niezadowolenie ze snu oraz pewną, swoistą formę zaburzeń w ciągu dnia.

Objawy te obejmują zazwyczaj zmęczenie, nastrój, drażliwość, złe samopoczucie i uspośledzenie funkcji poznawczych. Za osoby cierpiące na bezsenność nie uważa się osób, u których zaburzenie struktury snu nie wywołuje negatywnych dolegliwości w ciągu dnia.

Jednocześnie wtedy, kiedy bezsenność występuje powyżej 3 miesięcy, diagnozowana jest bezsenność chroniczna. W tożsamy sposób bezsenność opisywana jest w DSM-V.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, najlepszy materac, materac 160x200

Bezsenność – skutki

Najbardziej widoczne i istotne skutki, jakie wywołuje bezsenność, to przede wszystkim: zmęczenie, rozdrażnienie, zmniejszona zdolność koncentracji, trudność z przyswajaniem nowych informacji. Często bezsenność wywołuje również osłabienie funkcji poznawczych, w tym przede wszystkim pamięci. Bezsenność w poważny sposób zakłóca więc nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne, wywołując również stany lękowe czy depresję.

Kiedy cierpimy z powodu bezsenności, szczególnie niebezpieczne są epizody mikrosnu, które mogą się pojawiać w jej przebiegu. Mikrosen, nazywany snem na jawie, polega na czasowym wyłączeniu części mózgu w wyniku przemęczenia. Kiedy przydarzy się to w momencie obsługiwania niebezpiecznego narzędzia czy prowadzenia samochodu, bezsenność może okazać się dla nas zabójcza.

Bezsenność powoduje również, że u osób na nią cierpiących zmniejsza się zdolność do racjonalnego podejmowania decyzji. Poza tym bezsenność może skutkować szeregiem innych trudności w życiu każdego z nas, które trudno sklasyfikować ze względu na psychologiczne różnice indywidualne, a także różnorodność środowisk, w których się znajdujemy.
Bezsenność, przyczyny bezsenności, skutki bezsenności, leczenie bezsenności, sposoby na bezsenność, materac na bezsenność, poduszka na bezsenność, problemy ze snem, trudności ze snem, trudności w zasypianiu
Długofalowo bezsenność przynosi poważne, trwałe zmiany zdrowotne. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim obniżenie odporności, ale też zwiększenie ryzyka otyłości z powodu powiązanych z bezsennością zaburzeń metabolizmu. Bezsenność zwiększa też ryzyko chorób przewlekłych, w tym głównie nadciśnienia czy cukrzycy.

Bezsenność – niedobór snu

Niedobór snu spowodowany bezsennością powoduje niekiedy nieodwracalne skutki dla naszego zdrowia. Gdy mało śpimy, odczuwać możemy te same objawy, co przy bezsenności. Przede wszystkim jest to rozdrażenienie i kłopoty z pamięcią, a także trudności z koncentracją. Różnica polega na tym, że bezsenność to stan długotrwały, zaś niedobór snu jest przejściowa. Niedoboru snu doświadczają najczęściej osoby, które muszą uczyć się lub pracować w nocy.
 
W chwili, kiedy konieczność zmniejszania ilości snu minie, osoba doświadczająca niedoboru snu może z ulgą położyć się w łóżku i zasnąć. Tego nie może powiedzieć o sobie osoba z bezsennością, która nie zaśnie nawet przy silnym zmęczeniu.

Przewlekła bezsenność nadmienie pobudza współczulny układ nerwowy, co uniemożliwia normalny sen. Dlatego też kiedy cierpimy na bezsenność, celowe męczenie się czy rezygnacja ze snu, aby następnie zasnąć, okazuje się bezcelowa. Nie pomoże to zwalczyć bezsenności nie zagwarantuje spokojnego snu kolejnej nocy.
Nie liczy się długość snu, ale jego jakość.
Nie cierpimy na bezsenność, jeśli śpimy mniej niż powszechnie zalecane osiem godzin. Ważne jest, abyśmy się wysypiali. Dla jakości snu ważne jest to, jak przebiegają poszczególne fazy snu i nasze indywidualne cechy.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, najlepszy materac, materac 160x200

Bezsenność – przyczyny

Bezsenność ma swój fundament przede wszystkim w stresie i zwiększym napięciu emocjonalnym. Nadto bezsenność często jest elementem depresji i innych zaburzeń nastroju, a także zaburzeń lękowych. Także u osób zmagających się z PTSD i innymi rodzajami traum bezsenność występuje bardzo często. Jest ona też skutkiem przebiegającej od wieków rewolucji snu.
 
Obok przyczyn natury psychologicznej, bezsenność wynika także z zaburzeń somatycznych, przede wszystkim związanych z nieprawidłowym poziomem hormonów i neuroprzekaźników we krwi. Do somatycznych przyczyn bezsenności należy też bezdech senny oraz chroniczny ból.

Z tego powodu na bezsenność narażone są szczególnie osoby starsze i obłożenie chore. Przy zaburzeniach somatycznych ważne jest nie tylko to, jaki wybrać materac, który pomoże na bezsenność, ale też jaka poduszka ortopedyczna przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości.
 
Poza tym bezsenność wywołują także niektóre substancje chemiczne, przede wszystkim leki stosowane w ADHD, ale także popularne produkty stosowane na katar, które zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa. Poza lekami, bezsenność wzbudzają też substancje psychoaktywne, jak choćby kofeina, teina, mateina czy alkohol. Rzecz jasna bezsenność wzmagana jest także przez stosowanie narkotyków.

Z bezsennością możemy spotykać się też w przypadku wykonywania pracy zmianowej czy jet-lagu. Zmiana miejsca zamieszkania wynikająca z podrózy czy przeprowadzki także wywołuje przejściową bezsenność. Najczęściej jednak bezsenność jest wynikiem nieprzestrzegania zasad składających się na higienę życia, a przede wszystkim higienę snu, jak również wystawianie się na czynniki zaburzające sen.

W niektórych kręgach nadal istnieje przekonanie, że remedium na bezsenność jest kieliszek wina. Tymczasem jest to szkodliwy mit, który nie tylko nie pomoże w walce z bezsennością, ale przede wszystkim może wpędzić nas w uzależnienie czy zniszczyć komórki mózgowe.

W rzeczywistości bezsenność często wymaga pomocy lekarskiej połączonej w wielu przypadkach z terapią psychologiczną lub przynajmniej psychoedukacją. Dużą rolę w profilaktyce i leczeniu bezsenności odgrywa też to czy posiadamy materac o idealnych właściwościach, który jest w stanie zapewnić nam odpowiednią ilość snu niezbędną dla zachowania zdolności regeneracyjnych organizmu.
Bezsenność, przyczyny bezsenności, skutki bezsenności, leczenie bezsenności, sposoby na bezsenność, materac na bezsenność, poduszka na bezsenność, problemy ze snem, trudności ze snem, trudności w zasypianiu

Bezsenność – czynniki zaburzające sen

Światło jest jednym z najpoważniejszych wrogów snu. Wywołuje ono bezsenność przez bezpośrednie pobudzanie naszych mózgów. Tym samym warto jest, aby w walce z bezsennością, ale także w profilaktyce bezsenności, zainwestować w dobre żaluzje, rolety czy zasłony. Oczywiście te niewiele dają, jeśli posiadamy zły materac.

Osłonięcie się od źródła światła przy bezsenności to sprawa kluczowa nie tylko w zakresie światła przychodzacego z zewnątrz, ale przede wszystkim tego wydzielanego przez ekrany. Bowiem światło niebieskie, które emitowane jest przez telewizory, komputery czy smartfony, pobudza nasze mózgi do aktywności, co w konsekwencji powoduje bezsenność. Z tego też powodu lekarze i psychologowie zalecają, aby nie korzystać ze sprzętów elektronicznych przynajmniej 30 minut przed zaśnięciem.

Dużym błędem, kiedy cierpimy na bezsenność, jest picie wieczorem alkoholu czy napojów zawierających kofeinę, także w formie teiny zawartej w herbacie czy mateiny zawartej w yerba mate. Przed snem należy więc unikać tego typu napojów. Borykając się z bezsennością lub chcąc nie popaść w bezsenność warto jest przed snem skupić się na pełnym relaksie, w szczególności na materacu o idealnej twardości.
Materac wysokoelastyczny, materac z pianki, materac piankowy, materac visco, materac termoelastyczny, porównanie materacy, ranking materacy, porównanie materaców, ranking materaców

Bezsenność – leczenie

Kiedy cierpimy na przewlekłą formę bezsenności lub bezsenność w zaostrzonej formie, wyeliminowanie czynników zewnętrznych wpływających zaburzających sen może nie wystarczyć. Eliminując przyczyny bezsenności należy zwrócić uwagę także na czynniki wewnętrzne, jak choćby stres czy różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Tym samym jeśli podejrzewamy, że bezsenność spowodowana jest stanem chorobowym, do jej wyleczenia potrzebne jest prawidłowe postawienie diagnozy lekarskiej. 

Gdy bezsenność jest objawem wtórnym, a więc ma swoje podłoże w depresji czy zaburzeniach lękowych, niezbędna do jej wyleczenia staje się pomoc psychologa, a także psychiatry. Optymalnym jest ich wspólne działanie, bowiem psychiatra przez zalecenie leków nasennych jest w stanie zwalczyć objawy zaburzeń, które wywołują bezsenność, zaś psycholog w tym czasie podjąć może działania niewlujące jej przyczyny. Psychoedukacja w przebiegu bezsenności da nam także wiedzę o tym, jak się wysypiać każdej nocy.

Pomocna jest również terapia poznawczo-behawioralna, której celem w przypadku bezsenności jest zmiana nawyków i przekonań, jakie mogą ją wywoływać. Dodatkowo terapia poznawczo-behawioralna pozwala zwalczyć bezsenność przez eliminację negatywnych skojarzeń związanych z zasypianiem i budowanie właściwych skojarzeń. Przy budowaniu odpowiednich skojarzeń ze snem, istotne jest posiadanie komfortowego materaca wysokoelastycznego o optymalnej warstwowej budowie, którego rola w leczeniu bezsenności najczęściej okazuje się być ogromna.
 
Kluczowe, kiedy dotyka nas bezsenność, jest to, aby przebywać w łóżku wyłącznie wtedy, kiedy śpimy. Dodatkowo nie możemy starać się zasnąć na siłę. Jeśli więc sen nie nadchodzi po około 20 minutach, wstańmy z łóżka i zróbmy coś niewymagającego dużego wysiłku fizycznego. Pomocne jest przede wszystkim słuchanie relaksującej muzyki. Dopiero wtedy, kiedy poczujemy się senni, wróćmy do łóżka. Zwrócić uwagę należy jednak na to, że czas 20 minut na zaśnięcie dotyczy snu w optymalnych warunkach, a więc nie na za miękkim materacu czy na zbyt twardym materacu.
W walce z bezsennością podstawą jest właściwa higiena snu i funkcjonalny materac.

Bezsenność – zapobieganie

Gdy dostrzegamy, że bezsenność stoi tuż za progiem, często wystarczyć może wdrożenie kilku prawidłowych nawyków. aby jej zapobiec. Zapobieganie bezsenności skupia się przede wszystkim na utrzymaniu regularnego rytmu czuwania i snu. Co do zasady powinniśmy zasypiać wraz z zachodem Słońca, budzić się natomiast wraz ze wschodem Słońca. Najczęściej jest to jednak niemożliwe, lecz bardzo często naszym organizmom wystarcza namiastka tego - poranne wyjście na światło słoneczne.

Chcąc pokonać bezsenność i nie dać jej na stałe zagościć w naszym życiu powinniśmy więc starać się, aby każdego poranka choćby na chwilę wyjść na balkon. Przy tym wyeliminować musimy wszystkie czynniki zaburzające sen, a w tym też pozbyć się niefukcjonalnego materaca, w szczególności jeśli jest to pełen wad materac z pamięcią kształtu. Jak jeszcze zapobiegać bezsenności?
  • Jeśli tylko jest to możliwe, nie trzymajmy w sypialni komputera. Nie tylko dlatego, że emituje niebieskie światło, ale także dlatego, że jego widok przywodzi na myśl obowiązki i wszelkie niezałatwione sprawy.
  • Nie pracujmy i nie uczmy się w łóżku. Niech łózko będzie miejscem przeznaczonym wyłącznie do snu i seksu.
  • Postarajmy się, aby sypialnia była miejscem ciemnym, cichym i chłodnym.
  • Zainwestujmy w wygodny materac, komfortową poduszkę ortopedyczną i funkcjonalną pościel.
Podstawą przy zapobieganiu bezsenności jest unikanie materaca wykonanego w pierwszej warstwie z pianki termoelastycznej typu visco. Wybierać należy zaś materac, którego pierwszą warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR.
Materac z pamięcią kształtu, materac piankowy, materac z pianki poliuretanowej, pianka poliuretanowa, materace online, materac wentylacja, wentylacja materaca, materac temperatura, temperatura materaca, materac na lato, materac na zimę
Materac z pamięcią kształtu, materac piankowy, materac z pianki poliuretanowej, pianka poliuretanowa, materace online, materac wentylacja, wentylacja materaca, materac temperatura, temperatura materaca, materac na lato, materac na zimę

Bezsenność – wybór materaca

Kiedy dopada nas bezsenność, to na czym śpimy, ma ogromne znaczenie. Aby pokonać bezsenność, przede wszystkim trzeba wybrać najlepszy materac. Takim zaś jest materac piankowy Osaka Air wykonany w procesie design thinking, zbudowany z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR. Zdecydowanie zaś na bezsenność korzystne nie są materace sprężynowe, których negatywne skutki mogą dodatkowo zaszkodzić naszemu zdrowiu.

W materacu piankowym, takim jak materac Osaka Air, każda warstwa materaca pełni inną funkcję, a razem tworzą swoisty balans pomiędzy komfortem a podparciem, tak istotnym dla naszych kręgosłupów. Jeśli więc insomnia staje się naszą codziennością, najlepszą metodą jest zwalczenie jej przez zadbanie o najwyższy komfort snu na odpowiednim materacu.
 
Dobry materac powinien być średniej twardości i wykonany z pianek otwartokomórkowych. W naszej ofercie znajdziesz materac Osaka Air, który dodatkowo możesz testować przez 100 dni!

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac Osaka Air, idealny materac, materac H4, materac z pianki, materac piankowy, materac poliuretanowy, materac z pianki poliuretanowej, wygodny materac, komfortowy materac

FAQ: Bezenność

Co to jest bezsenność?

Bezsenność to niemożność zaśnięcia, spania nieprzewanym snem lub brak wypoczynku po obudzeniu. Rozpoznaje się bezsenność przejściową, ostrą lub przewlekłą. Zależnie od przyczyn i rodzaju bezsenności, leczenie insomni może być różne.

Co może być powodem bezsenności?

Powodem bezsenności często jest stres i zwiększone napięcie emocjonalne. Poza tym bezsenność pojawia się w przebiegu depresji, a także innych zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych. Dodatkowo bezsenność występuje u osób cierpiących z powodu PTSD. Notuje się też silny związek bezsenności ze stężeniem hormonów i neuroprzekaźników we krwi, a także chronicznym bólem i bezdechem sennym. U osób starszych bezsenność może być wynikiem obniżonego poziomu melatoniny.

Jak leczy się bezsenność?

Bezsenność leczy się zależnie od jej przyczyn. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę bezsenności. W wielu przypadkach bezsenność mija przy zmianie złych nawyków, a przede wszystkim przez zadbanie o prawidłową higienę snu wraz z komfortowym materacem.

Czy melatonina pomaga na bezsenność?

Melatonina pomaga na bezsenność u osób niewidomych i osób starszych. Stosowanie melatoniny zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Melatonina jest popularnym suplementem diety na bezsenność, jednak jest ona hormonem, przez co wpływa na cały układ hormonalny. Dlatego też warto korzystać z innych sposobów leczenia bezsenności.

Jaka poduszka na bezsenność jest najlepsza?

Najlepsza poduszka na bezsenność to poduszka ortopedyczna, która zapewni odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Na bezsenność pomagają poduszki produkowane przez Onsen Sleeping, a przede wszystkim Asana, Yoko i Hiro. Warto zwrócić uwagę na to, aby poduszka na bezsenność była wykonana z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR i odlewana w formach, nie zaś z nich wycinana.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ