Bezsenność zwiększa ryzyko otyłości i cukrzycy!

Września 22, 2020
Prawdopodobnie słyszałeś już wielokrotnie, że bezsenność zwiększa ryzyko przyrostu masy ciała, a także spowalnia działanie diet odchudzających. Naukowcy potwierdzają tę obserwację. Bezsenność powoduje nie tylko tycie, ale może nawet doprowadzić do cukrzycy! Jednak głównym powodem wcale nie są nocne wycieczki do lodówki. Mechanizm łączący bezsenność z otyłością i cukrzycą jest bardzo złożony.

Chroniczny niedostatek snu ma charakter endemii. Amerykańska agencja rządowa Centers for Disease Control and Prevention uznała niedobór snu za poważny czynnik zagrażający zdrowiu. Badania przeprowadzone w roku 2014 są zatrważające. Aż 41,3% z 44306 dorosłych ankietowanych twierdziło, że sypia średnio mniej niż 6 godzin, 29,5%sypia 7 godzin, 27,7% - 8 godzin, 4,4% zgłosiło 9 godzin, a 3,6% - 10 godzin; Biorąc pod uwagę zalecaną dla wieku długość snu 7-9 godzin, tylko 65,2% ankietowanych ma prawidłowe nawyki snu. W badaniach dzieci i młodzieży również nie uzyskano optymistycznych danych. Aż 27% dzieci w wieku szkolnym i 45% nastolatków podaje, że ​​przesypia mniej godzin niż jest to zalecane dla ich grupy wiekowej. Niedobór snu u dzieci wiąże się niższym poziomem edukacji rodziców, brakiem regularnego egzekwowania zasad dotyczących spożywania napojów z kofeiną i obecnością elektroniki w sypialni dziecka. Grupa naukowców z Uniwersytetu w Chicago Dorit Koren (endokrynolog) Magdalena Dumin (diabetolog )i David Guzman (medycyna snu) opublikowała obszerne zestawienie badań dotyczących wpływu zaburzeń snu na ryzyko rozwoju cukrzycy i otyłości. Liczne badania prowadzone od pięćdziesięciu lat wskazują na związek niedostatecznej ilości snu z ryzykiem rozwoju chorób sercowo – naczyniowych, podwyższeniem poziomu cholesterolu i przyrostem masy ciała, a także z ryzykiem wystąpienia tak zwanego zespołu metabolicznego potocznie zwanego „wstępem do cukrzycy”. (Zespół metaboliczny charakteryzuje się występowaniem otyłości brzusznej, podwyższonym poziomem trójglicerydów, nadciśnieniem tętniczym oraz podwyższoną glikemią na czczo) Dlaczego brak snu stanowi aż tak poważne zagrożenie dla zdrowia?
 

Sen a insulina

Rozregulowanie rytmu dobowego bardzo poważnie zakłóca równowagę hormonalną. Uczestnicy jednego z przytaczanych w artykule badań w ciągu pierwszej doby spali 8 godzin, następnie poproszono ich o 28 godzin czuwania i znowu pozwolono spać 8 godzin. Następnie zbadano im krew – wyniki świadczyły o podwyższonym poziomie glukozy oraz zwiększonym wydzielaniu insuliny. Taki stan to prosta droga do cukrzycy typu drugiego. Zaniepokoić mogą także wnioski z innego cytowanego badania dotyczącego dzieci cierpiących na bezdech senny. Zaobserwowano u nich niższy poziom adiponektyny -hormonu uwrażliwiającego na insulinę
 

Sen a hormony sytości i głodu


Inne badania ( między innymi badanie opublikowane w The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, z 1 czerwca 1998) świadczą o tym, że właśnie w czasie nocnego snu wydziela się leptyna. Czym jest leptyna? Wytwarzanym przez podskórną tkankę tłuszczową hormonem odpowiedzialnym za to, że czujesz się syty. Dlatego nawet jeśli w trakcie bezsennej nocy będziesz się starał powstrzymać przed pielgrzymkami do lodówki i tak najprawdopodobniej zjesz więcej następnego dnia. Zwłaszcza, że istnieją badania wskazujące, że krótki sen stymuluje wydzielanie greliny zwanej „hormonem głodu”
 

Po nieprzespanej nocy spalisz mięśnie zamiast tłuszczu!


W 2018 roku grupa naukowców opublikowała w czasopiśmie Advanced Science badanie dotyczące wpływu zaledwie jednej nieprzespanej nocy na metabolizm. Innowacyjność badania polegała na tym, że oprócz badań krwi przeprowadzono także biopsję tkanki tłuszczowej i mięśniowej, aby zbadać poziom metabolitów. Okazało się, że w tkance tłuszczowej dochodzi do specyficznej metylacji DNA. (Metylacja DNA to sposób w jaki organizm „włącza” lub „wyłącza” geny) Okazało się, że uaktywnione zostały geny odpowiedzialne za wystąpienie cukrzycy typu drugiego! Ponadto tkanka tłuszczowa nie wykazywała wrażliwości na insulinę, co utrudniało jej spalenie. A co działo się z tkanką mięśniową? Ulegała katabolizmowi, czyli upraszczając „spalała się”. W dodatku mięśnie mniej efektywnie wykorzystywały glukozę, co tłumaczy wcześniejsze obserwacje dotyczące związku deprywacji snu ze wzrostem poziomu glukozy we krwi.


Dlatego jeśli chcesz schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała zadbaj o to, żeby się dobrze wysypiać. Inwestycja w materac, może się opłacić bardziej niż karnet na siłownię!

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ