Ból głowy po przebudzeniu – zmora naszych czasów 4 maja 2022 |
![]() |
Migrena jest poważną i wyniszczającą chorobą, która objawia się przede wszystkim bólem głowy. Najczęściej występuje w formie migreny bez aury, a także bólu głowy po przebudzeniu. Migrena charakteryzuje się zwykle jednostronnym bólem głowy określanym jaki umiarkowany lub silny. Ból ten często jest pulsujący. Poza tym migrenie towarzyszyć mogą nudności, wymioty oraz światłowstręt (fotofobia) i dźwiękowstręt (fonofobia).
Klasterowy ból głowy jest dolegliwością często myloną z migreną. Występuje jednak o wiele rzadziej od migreny, bo tylko u okolo 1% populacji. Poza tym klasterowy ból głowy częściej dotyka mężczyzn. Charakteryzuje się silnym i nagle występującym bólem, który obejmuje pół głowy wraz z twarzą. Często klasterowy ból głowy promieniuje do oczodołu i policzka, a nawet do ucha i potylicy. Może mu towarzyszyć uczucie zatkanego nozdrza, a także łzawienie z oka.
Nie istnieją aktualnie w pełni skuteczne leki, które pozwalają wyleczyć migrenę. Jej leczenie opiera się głównie na uśmierzaniu bólu. Kluczowe jest jednak zapewnienie sobie odpowiedniej higieny snu, w tym wybór dobrej jakości materaca i poduszki ortopedycznej.
Zwalczenie bólu głowy występującego po przebudzeniu zależy głównie od jego przyczyny. Najczęściej mija on wraz ze zmianą trybu życia, a przede wszystkim zapewnieniem sobie odpowiednich warunków snu. Do tego niezbędne jest ograniczenie dostępu światła, w tym również światła niebieskiego, a także posiadanie komfortowego materaca i odpowiednio dobranej poduszki ortopedycznej. Pomocne są także metody oparte na relaksacji, a także trening uważności - mindfulness.
Ból głowy po przebudzeniu może być wynikiem: nadużywania NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych), nadużywania alkoholu, nadużywania kofeiny, problemów z kręgosłupem szyjnym. Na te ostatnie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie poduszki ortopedycznej, która zabezpieczy kręgosłup szyjny podczas snu.