+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
Szukaj
0

Ból głowy po przebudzeniu?

9 lipca 2020
Pobudka z bólem głowy to jedna z najgorszych rzeczy. Otwierając rano oczy chcesz być wypoczęty i pełen energii do działania, a zamiast tego marzysz tylko o tym, żeby zażyć tabletkę przeciwbólową i wrócić pod kołdrę. Nie jesteś w tym odosobniony – szacuje się, że ponad połowa osób cierpiących na bóle głowy doświadcza ich właśnie po przebudzeniu. Dlaczego sen, zamiast oczekiwanej regeneracji, przynosi ból? Czy można jakoś temu zaradzić?
Przyczyny porannego bólu głowy są bardzo różne. Niekiedy świadczą o poważnym stanie chorobowym i wymagają konsultacji lekarskiej. Jednak w wielu przypadkach, aby sobie z nimi poradzić, wystarczy zmienić swoje nawyki i zastosować się do kilku prostych rad.

Ból głowy może być spowodowany nieodpowiednią poduszką. Zdjęcie diana.grytsku

Zacznijmy od chorób, przy których może występować poranny ból głowy. 
 

MigrenaMigrena jest poważną i wyniszczającą chorobą, na którą wciąż nie wynaleziono w pełni skutecznego lekarstwa. Szacuje się, że cierpi na nią prawie 15% populacji (trzykrotnie więcej kobiet, niż mężczyzn). Najbardziej rozpowszechnioną postacią jest migrena bez aury. Charakteryzuje się ona zwykle jednostronnym, umiarkowanym lub silnym, pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszą nudnościami, wymiotamy oraz foto- i fonofobią (światło- i dźwiękowstręt).
Około 30% osób cierpiących na migrenę doświadcza jej napadów wczesnym rankiem. Naukowcy z Sao Paulo Headache Center spekulują, że może być to związane ze słabszym wydzielaniem melatoniny w godzinach nocnych u tej grupy pacjentów. Inni badacze jednak sądzą, że poranne migreny mogą mieć związek z nocnym wydzielaniem innych hormonów np. serotoniny lub kortyzolu. Pojawiły się jednak kliniczne próby leczenia migren przez podawanie melatoniny. Związek migreny ze snem wydaje się być bezsporny. U pacjentów zaobserwowano zmiany w cyklu faz snu, jednak wciąż nie ma jednoznanczej odpowiedzi, które z nich bezpośrednio odpowiadają za wywołanie ataku migreny. Badania cały czas są w toku.
 

Klasterowy ból głowyKlasterowy ból głowy jest dolegliwością często myloną z migreną. Występuje jednak o wiele rzadziej, niż migrena (u 1% populacji), i w przeciwieństwie do migreny częściej dotyka mężczyzn, niż kobiet. Klasterowy ból głowy charakteryzuje się atakami bardzo silnego bólu, obejmującego pół głowy oraz pół twarzy. Ból promieniuje do oczodołu i policzka, ale może też obejmować ucho lub potylicę. Towarzyszy mu uczucie zatkanego nozdrza oraz łzawienie oka. Cechą charakterystyczną klasterowych bólów głowy jest właśnie to, że pojawiają się najczęściej nad ranem. Holenderscy naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że pacjenci skarżą się na niską jakość snu, należą zwykle do skowronków i mają duże trudności ze zmianą swojego rytmu dobowego. Niedostatek snu powoduje nasilenie ataków bólu. Dlatego, jeśli cierpisz na klasterowe bóle głowy możesz sobie pomóc prowadząc regularny tryb życia.
 

Śródsenny ból głowyJeśli tętniący ból głowy budzi Cię w środku nocy, możliwe, że cierpisz na tak zwany śródsenny ból głowy. Ten rodzaj bólu głowy występuje stosunkowo rzadko. Jego nasilenie jest umiarkowane, ale często towarzyszą mu nudności. Najczęściej obejmuje całą głowę, ale w 1/3 przypadków ma on charakter jednostronny. Badania polisomnograficzne wykazały, że śródsenny ból głowy występuje głównie podczas fazy snu REM. Z tego powodu naukowcy przypuszczają, że u jego podłoża mogą leżeć zmiany w krążeniu mózgowym i utlenowaniu krwi. Faza marzeń sennych związana jest bowiem ze wzmożonym przepływem krwi przez mózg.
 

Bóle głowy związane z bezdechem sennymBezdech senny to dość częsta dolegliwość, skutkująca pogorszeniem jakości snu, a czasem też porannymi bólami głowy. Bóle związane z bezdechem sennym najczęściej nie są bardzo silne. Opisywane są jako „ściskające”. Występują obustronnie lub jednostronnie, najczęściej dotyczą okolicy czołowej lub skroniowej. Charakterystyczne jest to, że ból głowy spowodowany bezdechem sennym ustępuje w ciągu 30 minut po wstaniu. Na szczęście bezdech senny jest dolegliwością, którą można wyleczyć.
 

BruksizmBruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami przez sen, niszczy nie tylko szkliwo zębów. Powoduje także napięcie mięśni żuchwy oraz zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym, co może skutkować napięciowymi bólami głowy. Pomocy należy szukać u stomatologa, który prawdopodobnie zaleci specjalne nakładki na zęby, oraz u fizjoterapeuty (terapia manualna stawu skroniowo- żuchwowego).
 

Kiedy natychmiast zgłosić się do lekarza?Jeśli porannym bólom głowy towarzyszą takie objawy jak zaburzenia widzenia, utrata wzroku, problemy z równowagą, uczucie senności i zmiany zachowania o podłożu psychicznym, może to świadczyć o guzie mózgu. U pacjentów z guzem mózgu poranne bóle głowy spowodowane są wyższym o tej porze ciśnieniem śródczaszkowym.
 

Te przyczyny porannego bólu głowy możesz łatwo wyeliminować!Poranny ból głowy nie zawsze świadczy o chorobie. Często jest skutkiem stylu życia i błędów dietetycznych i złych nawyków związanych ze snem. POniżej przybliżamy kilka z nich.
 

Nadużywanie leków przeciwbólowychPamiętaj, że nadużywanie leków przeciwbólowych może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i stać się przyczyną polekowego bólu głowy. Pojawia się on zarówno u osób przyjmujących silne przeciwbólowe leki opioidowe, jak i dostępne bez recepty niesterydowe leki przeciwzapalne. Polekowy ból głowy zazwyczaj odczuwany jest jako tępy ucisk. Obejmuje całą głowę z przewagą okolicy czołowej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że pojawia się zwykle rano, tuż po otwarciu oczu.
 

Piecie alkoholu przed snemNie trzeba wcale wypić dużo, czy też mieć pełnoobjawowego kaca, żeby obudzić się z bólem głowy. Czasem wystarczy lampka wina przed snem. Dlaczego?
Po pierwsze alkohol powoduje odwodnienie, a po drugie ma wpływ na wydzielanie wielu neuroprzekaźników. Warto też wiedzieć, że w czerwonym winie znajduje się substancja zwana tyraminą, która może powodować napady migreny u osób do tego predystynowanych. Rozwiązanie jest oczywiste – nie pij alkoholu. W ostateczności -  pamiętaj o wypiciu przed snem dwukrotnie więcej wody, niż spożyłeś alkoholu.
 

Gwałtowne odstawienie kofeinyNapoje zawierające kofeinę nie są sprzymierzeńcami głębokiego, regenerującego snu. Jeśli jednak dotychczas codziennie piłeś kilka puszek energetyków, do tego kilka filiżanek mocnej kawy, nagła rezygnacja z kofeiny może skutkować porannymi bólami głowy. Dlaczego?
Kofeina zwęża naczynia krwionośne. Nagłe jej odstawienie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i znacznego wzrostu mózgowego przepływu krwi. Dlatego najlepiej jest stopniowo zmniejszać ilość spożywanych napojów z kofeiną.
 

Problemy z kręgosłupem szyjnymJeśli budzisz się rano z bólem zlokalizowanym z tyłu głowy, najprawdopodobniej jest to skutek problemów z kręgosłupem szyjnym. Taki ból zazwyczaj rozpoczyna się w okolicy szyjnej, a potem promieniuje do potylicy oraz barków. Kiedyś głównym powodem szyjopochodnych bólów głowy bywały wypadki komunikacyjne i urazy. Teraz coraz częściej przyczyną jest spłycenie lordozy szyjnej spowodowane korzystaniem z laptopów i smartfonów. Zazwyczaj pochylamy wtedy głowę lub bezwiednie wysuwamy ją do przodu. Co możesz zrobić?
Zadbaj o ergonomię pracy i udaj się do fizjoterapeuty, który pomoże przy pomocy technik terapii manualnej oraz zleci ćwiczenia. Możesz też pomóc sobie sam wybierając odpowiednią poduszkę. Powinna ona zapewniać fizjologiczne ustawienie odcinka szyjnego i to nie tylko wtedy, gdy leżysz na plecach, ale także wtedy, gdy w czasie snu przykręcasz się na boki. Bądźmy szczerzy: nikt nie przesypia całej nocy w jednej pozycji. Poduszki spełniające te warunki znajdziesz na naszej stronie.
 

Nieregularny tryb życia i zaburzenia snuNawet jeśli jesteś okazem zdrowia, prawdopodobnie zdarzało Ci się doświadczać bólu głowy po kiepsko przespanej nocy. Jak już wspominaliśmy, niedobór snu nasila przebieg klasterowych bólów głowy. Według kilku badań jest też czynnikiem prowokującym wystąpienie bólu u 74% chorujących na migrenę oraz u 72% cierpiących na napięciowy ból głowy. Jednak zbyt długi sen prowokuje wystąpienie bólu głowy u 25% chorych z migreną i około 13% osób z napięciowym bólem głowy.


Aby pozbyć się porannych bólów głowy zadbaj nie tylko o właściwą ilość snu, ale także o to, żeby sen był dobrej jakości.

Źródło 1 2 3 4 
Zdrowy sen wpływa na wiele aspektów życia, między innymi na prawidłowy metabolizm. Jego regulacja w istotny sposób wpływa na to, czy w czasie spania chudniemy, czy przybieramy na wadze.
2 marca 2021
Sen głęboki jest niezbędny dla naszego zdrowia, ponieważ jest czasem regeneracji - nasz organizm naprawia uszkodzone tkanki oraz wzmacnia siły układu odpornościowego.
3 stycznia 2021
Dylemat w sypialni? Podpowiadamy, jak dobrze ustawić łóżko oraz na co uważać w czasie aranżowania przestrzeni.
4 listopada 2020
Menopauza budzi lęk u większości kobiet. Zwłaszcza polska nazwa – przekwitanie - kojarzy się z definitywnym końcem nie tylko płodności, ale też młodości, urody a nawet – kobiecości. Nawiasem mówiąc, równie nieprzyjazne znaczenie ma nazwa grecka – klimakterium oznacza ‘ostatni szczebel drabiny’.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ