Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Ból głowy po przebudzeniu – zmora naszych czasów

4 maja 2022
Ból głowy po przebudzeniu, klasterowy ból głowy, śródsenny ból głowy, bruksizm, bóle głowy, zaburzenia snu,  ból głowy po drzemce, ból głowy obudzeniu, ból głowy po długim spaniu, ból głowy z rana, ból głowy w nocy, ból głowy podczas snu
Kiedy dotyka nas ból głowy po przebudzeniu, czujemy się, jakby była to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą wydarzyć się w życiu. Otwierając rano oczy nie spodziewamy się raczej tego, że doznamy porannego bólu głowy, lecz pełnego wypoczynku i energii do działania. Tymczasem z powodu bólu głowy po przebudzeniu czy pulsowania w głowie marzymy wyłącznie o tym, aby jakoś mu zapobiec i wrócić z powrotem do łóżka.

Szacuje się, że bóle głowy po przebudzeniu to aż połowa spośród wszystkich bólów głowy. Ich częste doświadczanie może mieć różne przyczyny, często związane z chorobami kręgosłupa połączonymi z posiadaniem złego materaca. Poza tym ból głowy po przebudzeniu wynikać może też z nieprawidłowych pozycji do spania.

Występujące o poranku bóle głowy świadczyć mogą o poważnych stanach chorobowych, a przez to wymagać interwencji lekarskiej. W wielu przypadkach można im zaradzić przez zmianę swoich nawyków i zastosowanie się do kilku prostych rad. Nieocenioną pomoc przyniesie też wybór odpowiedniej poduszki ortopedycznej oraz zmiana materaca na materac wysokoelastyczny o średniej twardości, który zapewni odpowiednie wsparcie dla ciała i podparcie kręgosłupa.
Ból głowy po przebudzeniu, materac na ból głowy, materac piankowy, materace online, materac wysokoelastyczny, migrena

Ból głowy po przebudzeniu – migrena

Migrena to jeden z najczęściej występujących bólów głowy po przebudzeniu. Jest ona poważną i wyniszczającą chorobą, na które nie istnieje w pełni skutecze lekarstwo. Na migrenowe bóle głowy cierpi około 15% populacji, przy czym najczęściej występuje wśród kobiet.

Najbardziej rozpowszechnioną migreną, także w przypadku, gdy stanowi ona ból głowy po przebudzeniu, jest migrena bez aury. Tego rodzaju migrena charakteryzuje się zwykle jednostronnym, umiarkowanym lub silnym bólem. Najczęściej jest to ból pulsujący i towarzyszą mu nudności, wymioty, a także światłowstręt (fotofobia) i dźwiękowstręt (fonofobia).

Statystycznie migrena jako ból głowy po przebudzeniu to aż około 30% przypadków wszystkich bólów migrenowych. Jak sądzą badacze z Sao Paulo Headache Center, może być to wywołane mniejszym wydzielaniem przez tych pacjentów melatoniny w godzinach nocnych. Niektórzy lekarze uważają zaś, że migrenowy ból głowy po przebudzeniu ma związek z wydzielaniem w nocy innych hormonów, a przede wszystkim serotoniny lub kortyzolu.

W trwających badaniach klinicznych na temat związku migreny z poziomem melatoniny coraz silniej wykazuje się istotną korelację. Poza tym zauważono, że osoby cierpiące na poranne bóle głowy wywołane migreną posiadają zaburzoną latencję fazy REM, a tym samym ich fazy snu przebiegają w inny sposób niż u osób zdrowych. Migrena, jak i innego rodzaju ból głowy po przebudzeniu, może więc mieć związek z bezsennością.
Bóle głowy, bezsenność, ból głowy w nocy, bruksizm, insomnia

Ból głowy po przebudzeniu – klasterowy ból głowy

Inny rodzaj bólu głowy po przebudzeniu, występujący również w ciągu dnia, to klasterowy ból głowy. Często klasterowy ból głowy mylony jest z migreną. W rzeczywistości występuje jednak o wiele rzadziej, bo tylko u około 1% populacji. W przeciwieństwie do migreny, klasterowy ból głowy częściej dotyka mężczyzn.

Klasterowy ból głowy charakteryzuje się nagłym występowaniem bardzo silnego bólu, który obejmuje około połowy głowy, w tym również połowy twarzy. Ból ten promieniuje od oczodołu i policzka, ale może obejmować również ucho czy potylicę. Towarzyszy mu czesto uczucie zatkanego nozdrza i łzawienie oka. Jego charakterystyczną cechą jest to, że jest to najczęściej ból głowy po przebudzeniu, a więc rzadko występuje w ciągu dnia czy wieczorem.

Pomocą na klasterowy ból głowy jest zmiana rytmu dnia na bardziej zbliżony do naturalnego, a także zwiększenie swojej aktywności fizycznej. Dodatkowo na jakość snu, a więc i zmniejszenie dolegliwości bólowych po przebudzeniu, polecane jest posiadanie materaca zapewniającego odpowiednie wsparcie ciała i podparcie dla kręgosłupa. Materac taki powinien być wykonany z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR i mieć średnią twardość, czym cechuje się materac Osaka Air.
Ból głowy po przebudzeniu, klasterowy ból głowy, śródsenny ból głowy, bruksizm, bóle głowy, zaburzenia snu,  ból głowy po drzemce, ból głowy obudzeniu, ból głowy po długim spaniu, ból głowy z rana, ból głowy w nocy, ból głowy podczas snu

Ból głowy po przebudzeniu – śródsenny ból głowy

Ból głowy po przebudzeniu dotyczy nie tylko bólu występującego rano, ale tez bólu występującego w nocy. Śródsenny ból głowy budzi nas w środku nocy i utrudnia ponowne zasypianie. Występuje on stosunkowo rzadko, a jego nasilenie jest umiarkowane, lecz często towarzyszą mu nudności. Tego rodzaju ból głowy po przebudzeniu obejmuje zazwyczaj całą głowę, choć w 1/3 przypadków jest bólem jednostronnym. Odpowiednia ilość snu może w jakiś sposób wpłynąć na jego złagodzenie.

W badaniach polisomnograficznych śródsenny ból głowy występuje głównie w czasie fazy REM. Z tego powodu przypuszcza się, że ma on związek ze zmianami w krążeniu krwi w mózgu, a tym samym ze stopniem dostarczanego mu tlenu. Ta faza snu związana jest bowiem z marzeniami sennymi, a więc powoduje wzmożony przepływ krwi przez znajdujące się w mózgu naczynia krwionośne.
Budzenie się z bólem głowy w nocy może mieć związek z bezdechem sennym.
Bezdech senny to częsta dolegliwość, skutkująca pogorszeniem jakości snu, a czasem też porannymi bólami głowy. Bóle głowy po przebudzeniu związane z bezdechem sennym najczęściej nie są zbyt silne. Pacjenci opisują tego rodzaju ból głowy jaki dający uczucie ucisku.

Ból ten występuje obustronnie lub jednostronnie, najczęściej w obrębie płata czołowego lub płata skroniowego. Jednocześnie ból głowy spowodowany bezechem sennym ustępuje samoczynnie w ciągu około 30 minut po wstaniu z łóżka. Jako, że jest on objawem bezdechu sennego, powinien przestać nam dokuczać wraz z usunięciem przyczyn wywołujących bezdech senny. Ten zaś w trakcie leczenia najczęściej wymaga zastosowania odpowiedniej poduszki ortopedycznej, która zapewni ułożenie głowy w optymalnej do snu pozycji.
Ból głowy po przebudzeniu, klasterowy ból głowy, śródsenny ból głowy, bruksizm, bóle głowy, zaburzenia snu,  ból głowy po drzemce, ból głowy obudzeniu, ból głowy po długim spaniu, ból głowy z rana, ból głowy w nocy, ból głowy podczas snu

Ból głowy po przebudzeniu – bruksizm

Coraz częściej ból głowy po przebudzeniu wywoływany jest przez bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami przez sen. Ścieranie zębów w przebiegu bruksizmu niszczy nie tylko szkliwo zębów, ale też wywołuje silne napięcie mięśni żuchwy i może spowodować trwałe zmiany zwyrodnieniowe w stawie skroniowo-żuchwowym. To zaś w efekcie prowadzi do bólu głowy po przebudzeniu, a także w trakcie snu.

Bruksizm jest schorzeniem, które wymaga pomocy stomatologa. Leczenie stomatologiczne bruksizmu polega na wypełnieniu ubytków, wzmocnieniu szkliwa i używaniu specjalnych nakładek na zęby. Poza tym warto jest skorzystać z pomocy fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii manualnej stawu skroniowo-żuchwowego, a niekiedy też psychologa. Przyczyną bruksizmu często są bowiem nieuświadomione lęki, stres i inne trudności natury psychicznej.

Ból głowy po przebudzeniu – kiedy do lekarza

Kiedy cierpimy na ból głowy po przebudzeniu, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia, utrata wzroku, trudności z równowagą, uczucie senności czy zmiany zachowania, może to świadczyć o różnego rodzaju przypadłościach. W niektórych przypadkach poranny ból głowy połączony z tymi objawami może wynikać nawet z nowotworu mózgu, który o poranku zwiększa ciśnienie śródczaszkowe.

Poranny ból głowy nie zawsze świadczy o rozwijającym się stanie chorobowym. W większości wynika on ze złego stylu życia, błędów dietetycznych i złych nawyków negatywnie wpływających na higienę snu. Jak większość objawów somatycznych związanych ze snem, duży wpływ na występowanie bólu głowy po przebudzeniu ma także spanie na niekomfortowych produktach, co wynika z tego, że konsumenci często nie wiedzą, jaki wybrać materac.
Ból głowy po przebudzeniu, klasterowy ból głowy, śródsenny ból głowy, bruksizm, bóle głowy, zaburzenia snu,  ból głowy po drzemce, ból głowy obudzeniu, ból głowy po długim spaniu, ból głowy z rana, ból głowy w nocy, ból głowy podczas snu

Ból głowy po przebudzeniu – leki przeciwbólowe

Musimy pamiętać również, że stosowanie środków przeciwbólowych na ból głowy po przebudzeniu może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Te mogą bowiem stać się przyczyną polekowego bólu głowy. Ten pojawia się bez jakiejkolwiek reguły, zarówno u osób przyjmujących silne opioidowe środki przeciwbólowe, jak i niesteroidowe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty (NLPZ).

Polekowy ból głowy najczęściej odczuwa się jako tępy ucisk w głowie. Obejmuje całą głowę, jednak przeważa w okolicy płata czołowego. Jego charakterystyczną cechą jest to, że pojawia się zwykle z samego rana, a więc tuż po obudzeniu się i otwarciu oczu.
Nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) może powodować poranne bóle głowy zwane bólami polekowymi.

Ból głowy po przebudzeniu – picie alkoholu

Picie alkoholu wzmaga ból głowy po przebudzeniu. Nie trzeba wcale wypić dużo alkoholu czy też mierzyć się z pełnobojawowym kacem, aby obudzić się z bólem głowy. Czasami wystarczy kieliszek wina przed snem, aby rano męczył nas ból głowy. Wynika to z faktu, że alkohol w każdej ilości powoduje odwodnienie organizmu, a poza tym wpływa na zmiany stężenia hormonów i neuroprzekaźników. Alkohol jest bowiem depresantem.

Poza tym w czerwonym winie znajduje się tyramina, która u osób do tego predestynowanych może wywoływać napady bólu migrenowego. Szczególnie dla nich walka z migreną, a w szczególności bólem głowy po przebudzeniu, opierać powinna się na zaprzestaniu spożywania wina. Jeśli jednak mimo tego osoby te piją alkohol, powinny przed snem przyjąć przynajmniej dwukrotnie większą ilość wody.

Ból głowy po przebudzeniu – zespół odstawienia kofeiny

Napoje zawierające kofeinę i jej pochodne, jak teina czy mateina, zdecydowanie nie działają sprzyjająco na głęboki, regenergujący sen. Spożywanie kawy, herbaty, yerba mate czy napojów energetycznych w dużej ilości, a następnie nagła rezygnacja z ich wypijania, często skutkuje porannymi bólami głowy.

Kofeina i jej pochodne zwężają naczynia krwionośne, wobec czego nagłe jej odstawienie powoduje ich rozszerzenie. Prowadzi to do znacznego wzrostu przepływu krwi w mózgu, co co zasady jest najczęściej korzystne, lecz nie powinno odbywać się nagle. W efekcie mózg reaguje na ten stan rzeczy przez wywołanie bólu głowy po przebudzeniu. W profilatyce porannego bólu głowy warto jest stopniowo zmniejszać ilość spożywanych napojów, które zawierają kofeine lub jej pochodne.

Ból głowy po przebudzeniu – tryb życia i zaburzenia snu

Nawet jeśli jesteśmy okazami zdrowia i nie daliśmy się zwieść nieuczciwym praktykom, jakie stosuje wielu sprzedawców materacy, dzięki czemu nasze łóżko jest oazą komfortu, nadal tryb życia i różnego rodzaju zaburzenia snu w dalszym ciągu mogą powodować ból głowy po przebudzeniu.

Niedobór snu nasila przebieg klasterowego bólu głowy, wzmagając też siłę, z jaką działa migrena. Lekarze są zgodni co do tego, że nieprawidłowa higiena snu determinuje wystąpienie bólu u 3/4 osób chorujących na migrenę lub napięciowy ból głowy. Jednocześnie u około 1/4 z nich ból głowy po przebudzeniu występuje również wtedy, gdy śpią zbyt długo. Należy więc stosować zasady optymalizujące sen, aby dawał on zasłużony wypoczynek.

Ból głowy po przebudzeniu – kręgosłup szyjny

Jeśli budzimy się rano z bólem zlokalizowanym z tyłu głowy, jest to prawdopodobnie objaw chorób w obrębie kręgosłupa szyjnego. Taki ból głowy po przebudzeniu rozpoczyna się w okolicy szyi, promieniować zaś może do potylicy i barków.

Dawniej bóle głowy mające swój początek w odcinku szyjnym kręgosłupa spowodowane były głównie wypadkami komunikacyjnymi i innego rodzaju urazami. Aktualnie coraz częściej przyczyną jest zniesienie lordozy szyjnej, co wynika z częstego korzystania z komputerów i smartfonów. W trakcie korzystania z nich głowę zazwyczaj pochylamy lub mimowolnie wysuwamy ją do przodu.
Lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, spłycona lordoza szyjna, głowa w lordozie, szyja w lordozie, głowa przy lordozie, szyja przy lordozie
O prawidłową postawę, która spowoduje zmniejszenie lub zniweluje dolegliwości bólowe, a w tym ból głowy po przebudzeniu, zadbać możemy przede wszystkim przez zadbanie o ergonomię pracy. Pomocna może być w tym wizyta u fizjoterapeuty, który zleci nam odpowiednie ćwiczenia, a niekiedy pomoże nam przez zastosowanie terapii manualnej. Bardzo ważne jest też, aby wiedzieć, jak dobrać poduszkę ortopedyczną i zaopatrzyć się w najlepszą z dostępnych na rynku.

Onsen Sleeping oferuje najwyższej jakości poduszki ortopedyczne na zniesioną lordozę, które zapewniają fizjologiczne ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa. Nie tylko wtedy, gdy leżysz na plecach, ale także podczas snu na boku. Nikt nie przesypia bowiem całej nocy w jednej pozycji, zatem poduszka ortopedyczna na zniesioną lordozę, aby prawidłowo działała i niwelowała poranne bóle głowy, powinna być zaprojektowana tak, aby móc na niej spać w różnych pozycjach do spania.
Poduszka ortopedyczna, poduszki ortopedyczne, poduszka Asana, poduszka Hiro, poduszka Yoko, poduszka na kręgosłup, poduszka na lordozę, poduszka przy spłyconej lordozie

Ból głowy po przebudzeniu – poduszki ortopedyczne

Poduszki ortopedyczne oferowane przez Onsen Sleeping są polskiej produkcji, a ich wnętrze wykonane jest z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR. Produkowane są po długim procesie design thinking i wykonane z pianki odlewanej w formach. Dzięki temu, że nie są wycinane, pozwalają na  idealne dopasowanie się ich kształtu do kształtu ciała.

Wszystkie dostępne w ofercie Onsen Sleeping poduszki ortopedyczne - Yoko, Asana i Hiro - to wyroby medyczne pierwszej klasy, zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych.

Dodatkowo każdą z nich można zakupić z dodatkową poszewką wykonaną z innowacyjnego materiału nowej generacji - Skin+. Jego stosowanie przynosi efekty porównywalne z codziennym używaniem najwyższej jakości kremu na noc. Pobudza on bowiem produkcję karotenoidów, które są naturalnymi przeciwutleniaczami.
 
We wszystkich poduszkach ortopedycznych produkowanych przez Onsen Sleeping do spania na plecach służy idealnie wyprofilowane zagłębienie na środku poduszki, które powoduje, że głowa spoczywa blisko materaca, zaś lordoza szyjna nie ulega dalszemu spłycaniu. Do spania na bokach służą wyższe, boczne części poduszek ortopedycznych.
Zdrowy i regenerujący sen, a także noc i poranek wolne od bólu, zapewnią dobrze dobrany materac i poduszka ortopedyczna.
Ból głowy po przebudzeniu zniwelować pomoże idealnie dobrany materac, który będzie konturował kształt ciała i w optymalnym stopniu je podpierał, zapewniając jednocześnie prawidłowe wsparcie kręgosłupa.

Idealnym materacem pozwalającym na najwyższej jakości wypoczynek jest materac Osaka Air będący produktem medycznym pierwszej klasy, którego warstwowa budowa została zaprojektowana metodą design thinking z udziałem specjalistów posiadających wiedzę medyczną, a także fizjoterapeutów i psychologów. Spełnia on wszystkie 10 cech, jakie musi posiadać dobry materac.

Przy zakupie produktów marki Onsen Sleeping, a w tym materaca Osaka Air, nie ponosi się żadnego ryzyka. Wszystkie nasze produkty objęte są programem testowania przez 100 dni, co oznacza, że ich zwrot w ciągu 100 dni zawsze będzie skutkował zwrotem 100% zapłaconej kwoty - niezależnie od przyczyny zwrotu. Dodatkowo materac Osaka Air objęty jest aż 15-letnim okresem gwarancji.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Materac Osaka Air, materac piankowy, materac z pianki, materac poliuretanowy, materac średnio twardy, materac H3

FAQ: Ból głowy po przebudzeniu

Czym jest migrena?

Migrena jest poważną i wyniszczającą chorobą, która objawia się przede wszystkim bólem głowy. Najczęściej występuje w formie migreny bez aury, a także bólu głowy po przebudzeniu. Migrena charakteryzuje się zwykle jednostronnym bólem głowy określanym jaki umiarkowany lub silny. Ból ten często jest pulsujący. Poza tym migrenie towarzyszyć mogą nudności, wymioty oraz światłowstręt (fotofobia) i dźwiękowstręt (fonofobia).

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy jest dolegliwością często myloną z migreną. Występuje jednak o wiele rzadziej od migreny, bo tylko u okolo 1% populacji. Poza tym klasterowy ból głowy częściej dotyka mężczyzn. Charakteryzuje się silnym i nagle występującym bólem, który obejmuje pół głowy wraz z twarzą. Często klasterowy ból głowy promieniuje do oczodołu i policzka, a nawet do ucha i potylicy. Może mu towarzyszyć uczucie zatkanego nozdrza, a także łzawienie z oka.

Jak leczyć migrenę?

Nie istnieją aktualnie w pełni skuteczne leki, które pozwalają wyleczyć migrenę. Jej leczenie opiera się głównie na uśmierzaniu bólu. Kluczowe jest jednak zapewnienie sobie odpowiedniej higieny snu, w tym wybór dobrej jakości materaca i poduszki ortopedycznej.

Jak zwalczyć ból głowy po przebudzeniu?

Zwalczenie bólu głowy występującego po przebudzeniu zależy głównie od jego przyczyny. Najczęściej mija on wraz ze zmianą trybu życia, a przede wszystkim zapewnieniem sobie odpowiednich warunków snu. Do tego niezbędne jest ograniczenie dostępu światła, w tym również światła niebieskiego, a także posiadanie komfortowego materaca i odpowiednio dobranej poduszki ortopedycznej. Pomocne są także metody oparte na relaksacji, a także trening uważności - mindfulness.

Co powoduje ból głowy po przebudzeniu?

Ból głowy po przebudzeniu może być wynikiem: nadużywania NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych), nadużywania alkoholu, nadużywania kofeiny, problemów z kręgosłupem szyjnym. Na te ostatnie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie poduszki ortopedycznej, która zabezpieczy kręgosłup szyjny podczas snu.

Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: