Jakie powinny być ceny materaców? 1 czerwca 2023 |
![]() |
Rozbieżności w cenach materaców nadal nas zaskakują. W jaki sposób jest możliwe, że materac o tej samej szerokości posiada cenę rozpoczynającą się już od kilkuset złotych, kończą zaś nawet na kilkunastu tysiącach złotych? Jak znaleźć balans między ceną a jakością materaca, aby znaleźć naprawdę dobry materac w odpowiedniej cenie?
Jak w przypadku większości produktów, cena materaca zależy głównie od rozmiaru łóżka, jakie posiadamy. To ma natomiast związek z metrażem mieszkania. Wiadomo jednak, że co do zasady cena materaca będzie niższa w przypadku tych węższych, natomiast wyższa w przypadku materaców szerokich, jednak różnice te nie powinny być duże. Cena idealnego materaca u etycznego producenta będzie podobna.
To, ile pieniędzy przeznaczymy na nowy materac, zależne jest głównie od posiadanego budżetu, ale coraz częściej także od stanu wiedzy. Konsumenci zaczynają bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że to funkcjonalność stanowi najważniejsze kryterium jego wyboru. Jednocześnie ceny materaców wcale nie musi być wysoka, aby były one dobre. Istnieje bowiem pewien pułap, którego nie da się przekroczyć w kosztach produkcji materaca, bo nie istnieją materiały, które kosztowałyby więcej. Nawet przy przyzwoitej marży dla producenta i sklepu. Cena ta nie może być jednak zbyt niska, bowiem dobre materiały są z reguły droższe.
Specjalnie na potrzeby artykułu o cenach materaców przyjęliśmy do analizy ceny materaca 160x200, który jest w Europie najpopularniejszym rozmiarem. Skupiliśmy się również na materacu piankowym, który wybiera się najczęściej. Ich ceny pochodzą z oficjalnych stron sklepów. Ze względu na uczciwe podejście do przepisów prawa, nie możemy przedstawić ich nazw.
Ceny materaców podzieliliśmy na cztery kategorie powiązane z bezpośrednio z budżetem, jaki posiadamy na zakup materaca:
Wiele osób uważa, że wybór najdroższego materaca zapewni jednocześnie najwyższy komfort. Tymczasem kierowanie się ceną materaca nie jest dobrą drogą. Wcale nie jest tak, że im wyższą cenę zapłacimy za materac, tym będzie lepszy pod względem jakości. Nie oznacza to oczywiście, aby wybierać najtańsze materace, które ze względu na cenę materiałów nie mogą być dobre.
Pamiętajmy przy tym, że rynek nie znosi pustki. Dosłownie w każdej kategorii cenowej znajdziemy materace o określonych parametrach. Te zaś przekładają się na konkretną funkcjonalność, albo jej brak. Przy rozstrzale cen materaców, także ich jakość różna. Jednak to nie cena o niej świadczy.
Rozpatrując ceny materaców na polskim rynku, w zbyt niskich cenach znaleźć można najczęściej ich dwa rodzaje. Pierwszym z nich są potencjalnie szkodliwe materace sprężynowe, które często są hybrydami materaców z kokosem. Natomiast drugim rodzajem są materace piankowe zbudowane z materiałów cechujących się ekstremalnie niską jakością, czyli posiadające w swojej strukturze pianki zamkniętokomórkowe.
Większość tanich materaców oferowanych w cenach do 2500 złotych to z pozoru twarde materace, które bardzo szybko się wygniatają. Te bezpodstawnie proponuje się osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa. Mimo tego powtarzanego mitu, pod żadnym pozorem nie są one dobre, bowiem powodują nieprawidłowe podparcie ciała i pozbawione są właściwego wsparcia dla kręgosłupa. Ich stosowanie wywołuje szereg uciążliwych dolegliwości, jak choćby bóle głowy po przebudzeniu czy też zniesioną lordozę szyjną. Wpływać może również na samopoczucie, prowadząc choćby do bezsenności.
Te materace, których cena wynosi do 2500 złotych to pod względem jakościowym najgorszy wybór. Niska cena materaca powoduje, że producent jest zmuszony zamknąć w niej zarówno koszt produkcji, marżę i opłaty związane z transportem. To natomiast powoduje, że materac 160x200 w tak niskiej cenie będzie zawierał najtańsze i najgorsze jakościowo materiały.
Wysoka twardość taniego materaca nie wynika bynajmniej z dbałości producenta o rzekome zdrowie kręgosłupów, ale z warunków produkcyjnych. Tanie materace kieszeniowe, w tym także materac multipocket i każdego innego rodzaju materace sprężynowe, zawierają w sobie bardzo twarde i masywne sprężyny. Te wpływają pozytywnie na cenę materaca, bowiem są dla producentów najtańsze w zakupie. Na tym jednak ich pozytywne aspekty się kończą.
Również zbyt tanie materace piankowe, kosztujące średnio do około 3000 złotych, cechują się niską jakością i wytrzymałością. Do ich produkcji stosuje się bowiem zazwyczaj pianki zamkniętokomórkowe typu T, których ceny są niskie, zaś wpływ na zdrowie wątpliwy. Ich zamknięta struktura komórek i wysoka twardość, dają początkowo złudzenie wygody i wytrzymałości. Jednocześcznie szybko ulegają one degradacji i wygnieceniom. Już po kilku miesiącach użytkowania zbyt taniego materaca piankowego jest on odgnieciony i w konsekwencji nie powraca do pierwotnego kształtu.
Degradacja pianki w najtańszych materacach powoduje, że te obszary materaca, na których śpimy, pozostawiają trwałe zagłębienia. Natomiast reklamacje z tego tytułu są notorycznie odrzucane, co tłumaczy się naturalnymi właściwościami materiałów oraz nieprawidłowym użytkowaniem i dobraniem niewłaściwego materaca do wagi czy budowy ciała. Mimo tego, że twardość materaca nie powinna być dobierana na podstawie tych nienaukowych kryteriów.
Tak niskie ceny materaców dają tylko złudzenie oszczędności, podczas gdy dodatkowe koszta ponoszone przez ich następstwa są wysokie. Mogą mieć one bowiem bardzo negatywny wpływ na zdrowie i muszą być częściej wymieniane. Dlatego tanie materace w ostatecznym rozrachunku wcale nie są tak tanie, jak mogłoby się pozornie wydawać.
Choć to funkcjonalność jest kluczowa, często to opłacalność materaca stanowi bardzo częsty argument, który przeważa o wyborze. Przywiązywanie wagi do cen materaców wynika z ograniczonego budżetu, który w warunkach inflacji jeszcze bardziej się kurczy. Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że tani materac nie będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem, mimo tego niekiedy decydujemy się właśnie na niego.
Równie często zakup taniego materaca jest jednak wynikiem braku świadomości co do tego, jak ogromny wpływ ma wybór odpowiedniego materaca i poduszki na zdrowy, komfortowy sen. Chociaż zdrowie jest priorytetem, często jesteśmy na jego punkcie zbyt mało skupieni. Podobnie jak na higienie snu, która jest z nim bezpośrednio powiązana.
Zamiast jednak kupować najtańszy materac, warto jest zastanowić się nad zakupem materaca na raty. Dzięki takiemu rozwiązaniu większość z nas może cieszyć się najwyższej jakości funkcjonalnym materacem, a jednocześnie nie nadwyrężyć budżetu domowego tak bardzo jak przy jednorazowej wpłacie.
Pozwoli to zaoszczędzić na zakupie, bowiem zapobiegnie konieczności leczenia i rehabilitacji tych rozstrojów zdrowia, jakie nieodpowiedni materac mógłby wywołać. Taki materac będzie też znacznie bardziej trwały, co przełoży się wprost na wieloletnie użytkowanie. Niemal każdy z nas jest w stanie zakupić materac, który znacznie poprawi higienę snu przez zapewnienie wysokiej jakości, komfortu i żywotności przy odpowiednim, fizjologicznym podparciu ciała i kręgosłupa.
Jak pokazuje praktyka, materace do spania w średnich cenach, wynoszących około 4000 złotych, to obecnie zdecydowanie najczęstszy wybór wśród Europejczyków. Na najpopularniejszy materac 160x200 na ogół wydajemy przeciętnie między 2000 złotych a 4000 złotych, ale pod wpływem sprzedawców nawet do 8000 złotych.
Niekiedy wydaje się, że wysoka cena materaca świadczy o jego jakości. Słusznym jest jednak oczekiwanie, że to w średniej cenie otrzymamy funkcjonalny materac wysokiej jakości, o ile kupimy go bezpośrednio od uczciwego producenta. W rzeczywistości nie zawsze tak się dzieje, bowiem za ceny materaców odpowiadają też inne czynniki, a przede wszystkim czynnik ludzki.
Idąc do typowego sklepu z materacami możemy przygotować się na nagminną praktykę sprzedawania wyjątkowo niskiej jakości materaców w średniej cenie. Często też za kwotę 8000 złotych sprzedawany jest ten sam materac, który pod inną nazwą kosztuje 5000 złotych. Wynika to jedynie z chęci optymalizacji marży, czyli ciągłego powiększania zysku sklepu przy jednoczesnym działaniu na szkodę klienta. Marże w takich sklepach sięgają już nawet 800%, co pozwala na stosowanie pozornych rabatów. Zniżki w granicach 50-70% wpisały się już w materacowy krajobraz niemal na stałe.
Obok przywiązania dużej wagi do ceny materaców, duża część konsumentów dokonuje zakupu na podstawie cech wizualnych. Zakładamy, że materac ma pasować do kolorystyki sypialni, wyglądać luksusowo czy ładnie się prezentować. Zbyt rzadko zwracamy uwagę na to, co dany materac ma w środku. Tymczasem to jego wnętrze jest najważniejsze.
Gdy cena materaca jest średnia lub wysoka, niekiedy automatycznie zakładamy , że producent zamieścił w nim pianki poliuretanowe, które wyróżniają się szczególnie dobrą jakością. Jednocześnie informacje z trudem uzyskiwane od sprzedawców i producentów notorycznie zaprzeczają temu założeniu. Choć wybrany materac może prezentować się bardzo korzystnie pod względem wizualnym, nie wynika to przecież z dobrej jakości pianek, ale z użycia niefunkcjonalnego, aczkolwiek ładnego pokrowca.
Rzetelny producent materaców zawsze podaje konsumentom pełną specyfikację materiałów użytych do ich produkcji, a przede wszystkim parametry pianek poliuretanowych. Oznaczenie pianki składa się z jednej lub dwóch liter, jak również czterech lub pięciu cyfr. Te odnoszą się do gęstości i twardości danej warstwy materaca. Na przykład HR3530 to otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna (HR) posiadająca gęstość rzędu 35 kg/m2 (35), a także twardość 3,0 kPa (30). Choć sprzedawca i producent muszą ujawniać takie informacje, to najczęściej je oni zatajają.
Zakup materaca niemal zawsze obarczony jest dużym ryzykiem. Dlatego też należy uważać na materace, których specyfikacja i funkcjonalności nie są odpowiednio opisane. Często trudności w tym zakresie konsumenci dostrzegają przy materacach marki własnej danego sklepu. Sprzedawcy często zachęcają do ich zakupu z powodu dużej marży.
Sprzedawcy w ramach techniki name game przekonują nas, że mają taki sam materac, jaki oferuje znana marka. Jest on droższy, ale mogą udzielić na niego większego rabatu. W konsekwencji ta różnica w cenie się rozmywa. Konsument nieposiadający wiedzy o technikach sprzedażowych, jak również o parametrach materaców, zaufa mu i kupi proponowany materac.
Zaś w konsekwencji klient posiada dokładnie taki sam materac, jaki chciał zakupić, ale w wyższej cenie. Dodatkowo aż około 3/4 klientów opowiadających nam o swoich doświadczeniach z innymi sklepami deklaruje, że próbowało takie materace zwracać, ale im to uniemożliwiono.
W ONSEN® nie zależy nam na sprzedaży naszych własnych materaców i poduszek, ale przede wszystkim na szerzeniu wiedzy przez szerokie propagowanie rzetelnych informacji. Marzymy o tym, aby każdy cieszył się komfortowym i zdrowym snem. Dlatego też przygotowaliśmy niezbędnik wiedzy o materacach, który pozwala przeprowadzać rozmowy ze sprzedawcami materaców z poziomu eksperta.
Wszystkie materace ONSEN® posiadają pełen opis swoich właściwości wraz z podaniem konkretnych parametrów poszczególnych materiałów. To właśnie transparentność i sprzedaż bez pośredników pozwala nam na zachowanie najlepszych cen materaców i poduszek ortopedycznych. Przy tym gwarantujemy ich najwyższą jakość.
Bardzo często ceny materaców złożonych z wyłącznie dwóch warstw pianek wątpliwej jakości, są droższe niż kultowy materac Osaka Air, który produkujemy w ONSEN®. Wynika to ze stosowania przez większość producentów i sprzedawców bardzo wysokich marż na produkty. Dodatkowo produkcja materaca z dwóch warstw, szczególnie niskiej jakości pianek, jest zdecydowanie tańsza.
Tylko dwie lub trzy warstwy materaca piankowego to zbyt mało, aby uzyskać optymalny poziom podparcia, odbojności, komfortu i wytrzymałości. Jeśli więc cena materaca dwuwarstwowego jest zbyt wysoka, a sprzedawca usilnie proponuje jego zakup, najpewniej jest on objęty bardzo wysoką marżą. Szczególnie, kiedy jego pierwszym pytaniem było to dotyczące budżetu.
Najwyższa półka cenowa materaców rozpoczyna się od 6000 złotych (~1500 euro). W przypadku materaca 160x200 kończy się najczęściej na 16 000 złotych (~4000 euro). Materace w tych cenach zazwyczaj cechują się z zewnątrz dobrą prezentacją wizualną. Powoduje to wrażenie, że również w środku są zbudowane z najlepszych materiałów. Najczęściej jest to jednak tylko złudzenie.
W ofercie materaców premium znaleźć można materace każdego rodzaju. Są to zatem różne materace piankowe, lateksowe czy sprężynowe, w których zawierają się również kieszeniowe i multipocket. Oferta drogich materaców zawierać może też warstwy kokosa czy grykę, które są sumarycznie tanimi materiałami.
Istnieją także materace, w których produkcji zawiera się końskie włosie. Te oferuje jedna ze szwedzkich firm. Są to jedne z najdroższych materaców na świecie, bowiem ich cena wynosi nawet około 150 000 dolarów. Ten model materaca wykonany jest nie tylko z warstw końskiego włosia, ale i sprężyn. Koszty jego produkcji są stosunkowo niewielkie, natomiast ich funkcjonalność jest znikoma.
Spoglądając na branżę można wyciągnąć wnioski, że te materace, których cena przewyższa 6000 złotych przy popularnym rozmiarze 160x200, są sprzedawane przez kilka dominujących na rynku firm. Mają one swoje przedstawicielstwa na terenie kilku europejskich krajów, zaś większość środków poświęcają na marketing, a nie na ulepszanie swoich produktów. Opierają swoją strategię sprzedaży na dwóch elementach.
Pierwszym z tych elementów jest skłonienie konsumenta do zakupu drogiego materaca przez stworzenie wrażenia jego wyjątkowości. Pianki stosowane w tych materacach otrzymują wyszukane nazwy. Najczęściej są to popularne materace z pamięcią kształtu, posiadające w pierwszej warstwie piankę visco. Ta pianka została wynaleziona ponad 70 lat temu i nie jest nadzwyczajna, a jej zastosowanie w górnej warstwie materaca wiąże się z dużym ryzykiem.
Drugi polega na przekonaniu konsumenta, że najdroższy materac jest przez to najbardziej prestiżowy. Tacy klienci często kupują materace po najwyższych cenach, nie zważając na ich rzeczywistą wartość i funkcjonalność. W rezultacie często wydają dodatkowe pieniądze na fizjoterapeutów, lekarzy czy akcesoria do spania.
Często jakość materaca visco próbuje się uzasadniać wysoką gęstością pianki termoelastycznej użytej w produkcji, która może sięgać nawet 90 kg/m3. Jednak w przypadku tej pianki poliuretanowej wyższa gęstość oznacza ograniczoną cyrkulację powietrza, co prowadzi do większego przegrzewania i pocenia się ciała podczas snu.
Klienci, którzy kupują najdroższe materace, często szybko chcą je zwrócić. Niestety, w wielu przypadkach jest to niemożliwe ze względu na obwarowaną zasadami politykę zwrotów obowiązującą u producentów, ale i w większości sklepów. Zazwyczaj opcje zwrotu koncentrują się na możliwości wymiany materaca na droższy model lub zwróceniu części wpłaty po odjęciu dodatkowych kosztów.
Ceny materaców zaczynające się od 6000 złotych zawierają w sobie koszty związane z utrzymaniem biur zagranicznych korporacji, a także reklam telewizyjnych oraz innych form promocji i marketingu. Są one również obarczone gigantycznymi marżami sprzedawców, którzy kupują je bardzo często za mniej niż połowę tej ceny.
Firma ONSEN®, jako etyczny i rzetelny producent najlepszej jakości wysokoelastycznych, funkcjonalnych materaców piankowych, ma świadomość wartości każdego z modeli materaców dostępnych na rynku. Wiemy, że koszt produkcji materaca kosztującego więcej niż 6000 złotych nie odbiega znacząco od kosztów produkcji materaców ze średniej półki cenowej.
Użycie dobrej jakości materiałów powoduje, że standardowy materac piankowy 160x200 bardzo trudno kupić w cenie poniżej 4000 złotych, bowiem same materiały są droższe. Jednak te kosztujące więcej niż 6000 złotych niemal zawsze muszą składać się wyłącznie z marży, bowiem raczej nie istnieją tak drogie materiały Sprzeciwiając się praktykom, które wielu z nas uznaje za wprowadzające w błąd, odradzamy zakup drogich materaców.
Każdego tygodnia specjaliści ONSEN® odbywają rozmowy z kilkoma osobami, które zakupiły materac za kilkanaście tysięcy złotych i nie jest w stanie na nim spać. Takie osoby bardzo często zaznaczają, że posiadane przez nich materace z pamięcią kształtu są skrajnie niewygodne i nagrzewające się. Powodują też zasysanie oraz w istotny sposób zwiększają pocenie się w nocy. Wrażenie spania na chmurze okazuje się być koszmarem, a naturalna dla ludzi zmiana pozycji do spania okazuje się niemal niemożliwa.
Istnieje aktualnie kilka kanałów sprzedaży materaców. Większość z nas wie, że najtańsze materace sprzedawane są w dużych, znanych dyskontach meblowych. Najczęściej cechują się one jednak słabą jakością, choć można kupić je często tanio i od ręki, korzystając także ze stałych rabatów sięgających 50-70% od rzekomej ceny początkowej.
Tymczasem droższe i lepsze materace nabyć można zarówno w sklepach internetowych, jak też w całym wchlarzu sklepów z materacami działających stacjonarnie. Bardzo często zdarza się, że klienci poznają ofertę danego producenta materaców podczas wizyty w sklepie stacjonarnym, ale samego zakupu dokonują w sklepie internetowym. Z założenia może być to niekiedy tańsza i wygodniejsza alternatywa.
Teoretycznie kupno materaca online pozwala na jego ustawowy zwrot w terminie 14 dni od zakupu, co wielu z nas uważa za należyte zabezpieczenie zakupu. Okazuje się jednak, że u większości sprzedawców zwrot materaca to bujda. Wielu sprzedawców ogranicza podstawowe prawa konsumentów wyłącznie do zwrotu nierozpakowanych materaców, wbrew przepisom i wyrokom. W zamian oferują niekiedy jednorazową możliwość wymiany materaca, ale tylko na droższy model. Nieraz wymaga się, aby zwracany materac sprasować i zrolować, co jest w zwyczajnie niemożliwe.
Chcąc dopasować się do absurdalnych warunków zwrotu materaca, wielu klientów próbuje nadać go w inny sposób. Okazuje się jednak, że nawet złożony materac traktowany jest przez kurierów jako droga przesyłka wielkogabarytowa, a nawet paletowa.
Finalnie więc ewentualny zwrot materaca, choć wynika z winy sprzedawcy lub producenta, może więc słono kosztować klienta. Dlatego wielu z nich rezygnuje ze zwrotu materaca, niezależnie od jego ceny. W efekcie przez nawet kilka kolejnych lat męczą się i psują swoje zdrowie, śpiąc na złym materacu i doznając schorzeń.
Nawet wtedy, gdy sklepowe łóżka wydają się komfortowe, a ceny materaców są wyjątkowo zachęcające, nie warto podejmować pochopnej decyzji o zakupie. Dopiero w komfortowym zaciszu własnej sypialni możliwe jest przetestowanie materaca w naturalnych warunkach, czyli podczas spania. Wtedy bowiem nie kontrolujemy świadomie swojego organizmu, ale robią to za nas nasze mózgi, co wiąże się również ze stanem pełnego rozluźnienia mięśni.
Niemożliwe jest określenie funkcjonalności materaca podczas krótkiego leżenia na nim w sklepie stacjonarnym, kiedy mamy na sobie kolejne warstwy ubrań, a także jesteśmy w pełni świadomi i kontrolujemy ruchy wykonywane przez ciało. Nie pomaga również czujne oko sprzedawcy snującego anegdoty na temat swojego materaca, który przez szczęśliwy zbieg okoliczności jest tym samym materacem, na jakim leżysz.
Wyprodukowanie dobrego materaca 160x200 przy sprzedaży za mniej niż 2000 złotych jest praktycznie niemożliwe. Chcąc wybrać dobry materac, powinniśmy przeznaczyć na niego przynajmniej 3500 złotych. Nie powinien kosztować zaś więcej niż 5000 złotych, bowiem większe ceny stanowią zazwyczaj tylko marżę producenta lub sprzedawcy materaca. Kupując materac za 2000 złotych musimy liczyć się z tym, że jego funkcjonalność będzie niska, w związku z czym komfort snu będzie mniejszy. Dodatkowo może mieć on nawet pięciokrotnie krótszy czas żywotności.
Dobry materac 180x200 powinien kosztować około 4000 złotych. Przy dobrym materacu około połowy tej ceny powinien stanowić koszt materiałów, jakie producent użył do jego produkcji. Idealny materac 180x200 powinien być materacem wysokoelastycznym, a więc posiadać w pierwszej warstwie otwartokomórkową piankę wysokoelastyczną typu HR. Drugą jego warstwę powinna stanowić pianka termoelastyczna typu visco. Tylko takie ułożenie zapewni maksymalny komfort snu przy zachowaniu odpowiedniej dynamiki materaca 180x200, a także jego optymalnej wentylacji.
Dobry materac 160x200 kosztuje około 3800 złotych. Przy dobrym materacu około połowy tej ceny powinien stanowić koszt materiałów, jakie producent użył do jego produkcji. Idealny materac 160x200 powinien być materacem wysokoelastycznym, a więc posiadać w pierwszej warstwie otwartokomórkową piankę wysokoelastyczną typu HR. Drugą jego warstwę powinna stanowić pianka termoelastyczna typu visco. Tylko takie ułożenie zapewni maksymalny komfort snu przy zachowaniu odpowiedniej dynamiki materaca 160x200, a także jego optymalnej wentylacji.
Najlepszy materac do łóżka w najpopularniejszym rozmiarze, czyli 160x200, kosztować powinien około 3800 złotych. Taka cena gwarantuje, że producent i sprzedawca nie nałożyli na niego zbyt dużych marży. Jednocześnie niższa cena powinna budzić wątpliwości, bowiem same materiały niezbędne do produkcji najlepszego materaca do łóżka kosztują przynajmniej połowę tej kwoty. Do niej dochodzi natomiast koszt transportu oraz utrzymania firmy i jej pracowników. Kupując materac bezpośrednio od producenta, możemy jednak liczyć na atrakcyjne ceny i dodatkowe rabaty.
Materac piankowy w dobrej cenie powinien brać pod uwagę koszty, jakie producent poniósł na jego wyprodukowanie, transport i zatrudnienie, a także uczciwą marżę. Sklepy stacjonarne nakładają na sprzedawane materace nawet kilkusetprocentowe marże, co nierzadko sprawia, że w wysokiej cenie kupić możemy niefunkcjonalny materac wykonany z niskiej jakości produktów. Dobry materac powinien kosztować około 4000 złotych. Koszt produkcji dobrego materaca nie powinien być niższy niż 2000 złotych. Materace sprzedawane po kilkanaście tysięcy złotych w rzeczywistości warte są jedynie ułamek tej ceny, bowiem ich producenci dużo środków przeznaczają na marketing i reklamę. Najlepiej jest zakupić materac bezpośrednio od producenta, zwracając uwagę na właściwości fizyczne materiałów użytych do jego produkcji.
Dziękujemy za dodanie komentarza! |