Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Osteoartroza kręgów nie jest niczym złym!

7 stycznia 2021
zwyrodnienie kregoslupa
Co jeśli powiem, że to dzięki chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa odczuwasz mniejszy ból pleców? Z pewnością będziesz zaskoczony. To jednak prawda – osteoartroza jest zupełnie naturalną reakcją obronną Twojego organizmu!

Wiele słyszy się o chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Coraz częściej diagnoza ta dotyczy osób młodych. Czym jest tak naprawdę zwyrodnienie kręgosłupa i dlaczego przestało być ono domeną osób w podeszłym wieku? I czy jeśli zwyrodnienie kręgów już mamy, to czy w ogóle powinniśmy się tym przejmować?

 

Jak dochodzi do zwyrodnienia kręgosłupa?


Ten dział musimy sobie podzielić na dwie części. Innym bowiem mechanizmem będzie powstawanie zmian zwyrodnieniowych u osób w podeszłym wieku, a innym u osób młodych.

Zacznijmy od tego, że nasz kręgosłup, oprócz elementów kostnych (czyli kręgów) oraz krążków międzykręgowych, czyli dysków – posiada bardzo skomplikowaną sieć więzadeł. Więzadła te pełnią rolę stabilizacyjną dla całości kręgosłupa, dla poszczególnych segmentów a nawet stanowią ogranicznik dla danych ruchów w obrębie kręgosłupa. Przykładem jest więzadło podłużne tylne, które hamuje zgięcie kręgosłupa w przód.
Budowa wiazadel w zdrowym kregoslupie

Większość z nas słusznie kojarzy, że osoby starsze mają zwyrodnienia. W kręgosłupie wynikają one z procesu dehydratacji krążka międzykręgowego wraz z wiekiem. W młodym kręgosłupie krążek międzykręgowy jest dobrze uwodniony, przez co ma odpowiednią wysokość. Więzadła w takim zdrowym kręgosłupie są odpowiednio napięte.

Wraz z wiekiem uwodnienie krążka maleje (czyli przestrzeń pomiędzy trzonami kręgów się zmniejsza). Przyczepy więzadeł zbliżają się do siebie, co powoduje, że są one luźne. Jest to sytuacja, w której kręgosłup przestaje być stabilny a ryzyko dyskopatii dramatycznie się zwiększa.

Co robi nasz organizm? Chce się obronić. Wysyła informację o konieczności nadbudowy tkanki kostnej, którą widzimy w badaniach obrazowych w postaci tak zwanych dziobów kostnych, czyli osteofitów.
Nadbudowanie tkankowe powoduje powtórne, względnie prawidłowe napięcie więzadeł oraz usztywnienie kręgosłupa, co finalnie zmniejsza dolegliwości bólowe oraz redukuje ryzyko wystąpienia dyskopatii.
Dlatego właśnie tak często osoby w średnim wieku odczuwają ból kręgosłupa a po wytworzeniu się zmian zwyrodnieniowych objawy bólowe ustępują. Kręgosłup zostaje niejako „zacementowany”, usztywniony i zabezpieczony.

Jak dochodzi do zwyrodnienia kregoslupa

Tego typu proces zwyrodnieniowy, który odbywa się w kręgosłupach osób w podeszłym wieku jest stanem, który tak naprawdę należy po prostu zaakceptować. Nic z nim nie da rady zrobić. Nie ma też sensu go leczyć, ponieważ najczęściej nie daje on objawów bólowych.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli do zwyrodnień kręgosłupa dochodzi w młodym wieku. Wówczas przyczyną powstawania osteoartrozy nie jest dehydratacja krążka międzykręgowego. Do zwyrodnień dochodzi w wyniku nieprawidłowego obciążania kręgosłupa.

Czynnikiem predysponującym do wczesnego pojawienia się zwyrodnień kręgosłupa jest otyłość. U osób posiadających dodatkowe kilogramy kręgosłup przenosić musi dużo większe obciążenia. Bardzo często w wyniku dodatkowej siły działającej na dysk dochodzi do mikrouszkodzeń w obrębie pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych, skąd prosta droga do dyskopatii. W skrajnych wychyleniach kręgosłupa osoby otyłe obciążają swój kręgosłup nawet kilkunastokrotnie bardziej, niż osoby szczupłe! Naturalną reakcją obronną organizmu jest więc zacementowanie i usztywnienie kręgosłupa, pod postacią zwyrodnień.

Otylosc przyczynia sie do zmian zwyrodnieniowych kregoslupa

Kolejnym czynnikiem predysponującym do wczesnego pojawienia się osteoartrozy kręgosłupa są: siedzący tryb życia i nieprawidłowe nawyki podczas odpoczynku i snu.

Garbienie sie podczas siedzenia zwyrodnienia kregoslupa

W krajach rozwiniętych prawie trzy czwarte osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. Zdaniem ergonomów, nawet 90% spośród tych osób siedzi w sposób nieprawidłowy. Najczęściej zwieszamy się na naszym kręgosłupie, wyginając plecy w literę C. I choć jest to pozycja na pozór wygodna, to powoduje ona ekstremalne przeciążenie kręgosłupa i poszczególnych kręgów.

W perspektywie kilku lat dochodzi do wytworzenia się zmian zwyrodnieniowych, których nie da się już cofnąć. W wyniku garbienia się możemy odczuwać ból pleców, ból karku i ból lędźwi. Każdy odcinek kręgosłupa jest w takiej pozycji przeciążany. Dlatego tak ważnym jest, aby zadbać o prawidłową ergonomię pracy i wypoczynku.


 

Jaki materac wybrać przy zwyrodnieniu kręgosłupa?


Mogłoby się wydawać, że podczas leżenia nie obciążasz kręgosłupa. Nic bardziej mylnego! Leżenie w nieprawidłowej pozycji może mieć katastrofalny wpływ na Twój kręgosłup. Źle dobrana poduszka i zapadający się materac każdego dnia nadwyrężają więzadła Twojego kręgosłupa, rozciągają mięśnie i prowadzą do zmian zwyrodnieniowych.

Czytanie w lozku bol karku bol plecow


Bardzo ciekawych danych dostarczył nam A. L. Nachemson, który w swoich badaniach sprawdzał ciężar wywierany na dyski podczas przyjmowania poszczególnych pozycji ciała (link do źródła)

Obciazenie dysku podczas roznych pozycji ciala

Gdy leżysz na wznak ciężar wywierany na Twój dysk lędźwiowy wynosi około 25 kg. Wystarczy jednak, że obrócisz się na bok, a wartość ta wzrasta do 75 kg. Każde wygięcie kręgosłupa, wynikające ze złego materaca czy też źle dobranej poduszki automatycznie podwyższa tę wartość dramatycznie.
Siedzenie na krześle to już 140 kilogramów, podczas gdy siedzenie w pozycji zwieszonej, z wychylonym ku przodowi tułowiem to aż 275 kilogramów!

Jak zatem Twój kręgosłup miałby pozostać zdrowy, jeśli codziennie, zarówno podczas dnia jak i w nocy fundujesz mu takie obciążenia? Dodajmy, że wyniki badań dotyczą osób o prawidłowej masie ciała. Każdy nadprogramowy kilogram będzie tylko potęgował skalę przeciążenia.

 

Jak leczyć zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa?


Teraz, gdy wiemy już na czym polega proces zwyrodnieniowy kręgosłupa spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle można takie zmiany leczyć? Odpowiedź jest krótka: nie można.
Wielokrotnie w gabinetach fizjoterapeutycznych Pacjenci pokazując wyniki badania obrazowego proszą, aby pomóc im „wyleczyć zwyrodnienie kręgosłupa”. Tymczasem żaden fizjoterapeuta na świecie nigdy czegoś takiego nie dokonał ani nie dokona. Każda bowiem terapia, która traktuje zwyrodnienie jako przyczynę bólu jest mało skuteczna.

Jeśli Pacjent odczuwa dolegliwości bólowe, są one zwykle spowodowane innymi zaburzeniami, najczęściej w obrębie więzadeł, powięzi czy mięśni i to właśnie na tym powinniśmy skupić naszą uwagę terapeutyczną.

 

Zmiany zwyrodnieniowe już dokonane pozostaną, podczas gdy my powinniśmy zrobić wszystko, aby się więcej nie pogłębiały i aby nie pojawiały się nowe.

 

Jak zatem zapobiegać pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa w młodym wieku?


Najprostszą odpowiedzią jest szeroko pojmowane dbanie o kręgosłup. Zadbaj o prawidłową masę ciała, jeśli masz pracę siedzącą to dostosuj swoje stanowisko pracy do zasad ergonomii. Czasu wolnego nie spędzaj przy monitorach – wyjdź na spacer, poruszaj się.
W nocy zaś zadbaj o odpowiednie podparcie kręgosłupa poprzez zastosowanie dobrego materaca i poduszki ortopedycznej.

 

Jaki materac wybrać przy zwyrodnieniu kręgosłupa? Których twardości materaca unikać jeśli bolą plecy?


Najlepszym rozwiązaniem będzie materac o średniej twardości, który dobrze podeprze Twój kręgosłup w każdej przybieranej podczas snu pozycji. Zbyt miękki materac spowoduje, że ciało będzie się zapadać a poszczególne kręgi będą przeciążane. Z kolei zbyt twardy materac nie będzie wystarczająco komfortowy i będzie powodował nocne przebudzenia.

Dobór odpowiedniego materaca to nie lada wyzwanie, w szczególności jeśli borykamy się z bólem lędźwi, bioder czy karku. Nawet najbardziej zachwalany w salonie meblowym materac może po przywiezieniu go do domu okazać się dla Ciebie niewygodny. Dlatego najlepiej jest mieć możliwość przetestowania materaca przynajmniej przez kilka dni w zaciszu swojej własnej sypialni.

Materac Osaka Air marki Onsen daje Ci taką możliwość. Każdy zakupiony materac Osaka Air objęty jest 100 dniowym okresem testowym. Masz więc możliwość „na własnym kręgosłupie” sprawdzić, czy jest on dla Ciebie odpowiedni. Regulamin promocji 100 dni na test materaca znajdziesz TU.

Najlepszy materac onsen osaka air zwyrodnienie kregoslupa

 

Jaką poduszkę wybrać przy zwyrodnieniu odcinka szyjnego kręgosłupa?

Przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa szyjnego oczywistym wyborem jest poduszka ortopedyczna. Problem polega jednak na tym, że ostatnimi czasy poduszka ortopedyczna stała się produktem komercyjnym i tego typu produkty można kupić już nawet w dyskontach spożywczych.

Na rynku można spotkać wiele kształtów, rozmiarów i wypełnień poduszek, które przez sprzedawców nazywane są właśnie ortopedycznymi. Przeciętnemu użytkownikowi bardzo ciężko jest odróżnić prawdziwe poduszki ortopedyczne od tych, w których „ortopedyczność” jest jedynie chwytem marketingowym.

Dobra poduszka ortopedyczna to taka, która po pierwsze jest wyrobem medycznym. To oznacza, że taka poduszka została zarejestrowana w polskim Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, a co za tym idzie – spełnia zaostrzone wymogi dyrektyw, zarówno polskich, jak i unijnych, została prawidłowo przebadana, certyfikowana i dopuszczona do sprzedaży.

Ale certyfikacja to nie wszystko. Najlepsze poduszki ortopedyczne to takie, które zostały zaprojektowane przez lekarzy i fizjoterapeutów. Przykładem takich poduszek są nasze modele: Yoko, Asana oraz Hiro. Są to poduszki ortopedyczne, przeznaczone dla osób cierpiących na bóle karku i szyi. Zapobiegają spłycaniu lordozy szyjnej i zmniejszają ryzyko wytworzenia zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa.
Projekty tych poduszek zajęły dobrych kilka lat. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że naszym zdaniem poduszki Onsen to najlepiej zaprojektowane poduszki ortopedyczne w Polsce.

Nasze poduszki ortopedyczne były testowane na osobach, które mają schorzenia kręgosłupa takie jak: zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, dyskopatie kręgosłupa szyjnego (na różnych poziomach, w tym najczęstsze dyskopatie szyjne: C4/C5, C5/C6), spłycona lordoza szyjna, zniesiona lordoza szyjna, kręgozmyki w odcinku szyjnym kręgosłupa, stenozy kanału kręgowego, stenozy otworów międzykręgowych oraz wiele innych. U osób badanych obserwowano między innymi zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego, poprawę jakości i długości snu, zmniejszenie porannej sztywności karku oraz likwidację parestezji w obrębie kończyny górnej (czyli likwidację drętwień ręki).

Przekonaj się na własnym kręgosłupie, że dobra poduszka ortopedyczna może zdziałać cuda. Dobierz model poduszki Onsen do swoich potrzeb:

Poduszka ortopedyczna Yoko idealna dla panPoduszka ortopedyczna Asana dodatkowe podparcie kregow piersiowych Poduszka ortopedyczna Hiro idelna dla panow

 
Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Wdowi garb coraz częściej pojawia się na naszych karkach. Zgrubienie na plecach czasem boli i powoduje sztywność karku. Przede wszystkim zaś stanowi poważny defekt kosmetyczny. Garb odstaje, utrudnia dobór odzieży i powoduje, że sylwetka staje się mało atrakcyjna.
27 stycznia 2021
Co jeśli powiem, że to dzięki chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa odczuwasz mniejszy ból pleców? Z pewnością będziesz zaskoczony. To jednak prawda – osteoartroza jest zupełnie naturalną reakcją obronną Twojego organizmu!
7 stycznia 2021
Spanie na brzuchu budzi wiele kontrowersji. Często bywa odradzane osobom, które mają problem z kręgosłupem. Co jednak zrobić, gdy uwielbiamy spać na brzuchu?
11 grudnia 2020
Ostry, nagły ból przeszywający pośladek, tylną część uda i promieniujący nawet do palca od stopy? To właśnie rwa kulszowa. Dowiedz się jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć.
3 grudnia 2020

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ