+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Ciekawostki o spaniu

Sen od zawsze fascynował naukowców. Do dziś wiele aspektów śnienia nie zostało poznanych i wyjaśnionych. Tutaj znajdziesz masę ciekawostek o tym, jak wyglądał sen naszych przodków. Dowiesz się również o wpływie snu na Twój organizm.
Ciekawostki o spaniu
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Ludzie są jedynym gatunkiem, który sam dobrowolnie pozbawia się snu, na co ewolucja zupełnie nas nie przygotowała. Sen to biologiczna konieczność. Zarywanie nocy lub ograniczenie snu do czterech czy pięciu godzin na dobę niesie za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko enigmatycznie nazywane „zmęczenie”.
22 września 2020
Jak wyglądały łóżka w starożytnym Rzymie? Po pierwsze wiele zależy oczywiście od tego do jakiego celu służyły, a po drugie od tego do kogo należały. Społeczeństwo rzymskie dzieliło się na bowiem dwa stany krańcowo różniące się sposobem życia: patrycjat i plebs.
22 września 2020
Prawdopodobnie słyszałeś już wielokrotnie, że bezsenność zwiększa ryzyko przyrostu masy ciała, a także spowalnia działanie diet odchudzających. Naukowcy potwierdzają tę obserwację. Bezsenność powoduje nie tylko tycie, ale może nawet doprowadzić do cukrzycy!
22 września 2020
Legenda głosi, że sen polifazowy wynalazł Leonardo Da Vinci. Według innej historii, gorącym zwolennikiem tego sposobu spania był Napoleon, ponieważ dzięki temu mógł ograniczyć czas przeznaczony na sen do pięciu godzin na dobę.
22 września 2020
Wikingowie postrzegani są jako morscy rozbójnicy i odkrywcy. Tak naprawdę jednak nie spędzali całego życia na statkach. Budowali zadziwiająco wygodne siedziby, część z nich zamiast grabieżą trudniła się handlem lub rolnictwem. Jak wyglądało ich codzienne życie?
17 sierpnia 2020
Biskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji. Gród odkryty w latach trzydziestych XX wieku stał się w symbolem na którym oparto historyczne korzenie państwowości polskiej. Obecnie większość naukowców odchodzi od narracji, że osadę zbudowali „pierwsi Słowianie”.
17 sierpnia 2020
Dawno, dawno temu celtycki bóg Aengus Młody zakochał się w dziewczynie grającej na harfie, którą widywał w swoich snach. Opanowała jego myśli do tego stopnia, że nie chciał jeść ani brać udziału w codziennych czynnościach. Powoli gasł, przy życiu trzymało go tylko oczekiwanie na nadejście nocy i przybycie tajemniczej dziewczyny ze snu.
12 sierpnia 2020
Duże znaczenie snu w kulturze antycznej Grecji.
11 sierpnia 2020
Wszyscy w mniejszym lub większym stopniu zdajemy sobie sprawę, że nasze naturalne wzorce snu i czuwania są poważnie zaburzone. Większość z nas winą obarcza smartfony, telewizory i komputery oraz ich okryte złą sławą „niebieskie światło”. Niektórzy zwracają też uwagę na problem częstych podróży lotniczych i związany z nimi jet-lag. To jednak wcale nie są pierwsi winowajcy naszej bezsenności.
24 lipca 2020
W starożytności objaśnianie snów było na porządku dziennym. Z usług zawodowych oniromantów korzystali zarówno władcy jak i prości ludzie. Interpretowanie snów służyło jednak nie tylko zaspokojeniu ciekawości lub rozwianiu obaw dotyczących przyszłych wydarzeń, ale miało wyraźne konotacje religijne (często interpretacją snów zajmowali się kapłani lub świątynne wyrocznie)
24 lipca 2020
Niektóre popularne sposoby na szybkie zaśnięcie są mitem i tak naprawdę mogą wręcz utrudnić zapadanie w sen. W tym artykule znajdziesz sprawdzone i bezpieczne sposoby na szybkie zaśnięcie.
24 lipca 2020
W czasach PRL większość małżeństw była skazana na spanie na rozkładanej kanapie w dużym pokoju. „Sofę, która jest jak zawsze – bordowa” upamiętnił nawet Stanisław Barańczak w wierszu „Każdy z nas ma schronienie w betonie”. Na szczęście to już przeszłość!
24 lipca 2020
Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że pozycja w której śpisz w nocy może mieć wpływ na ewentualny ból pleców, szyi, bioder lub ramion. Ale czy wiesz, że pewne pozycje, które przybierasz w czasie snu mogą nasilać chrapanie, powodować refluks, a nawet mieć wpływ na treść twoich snów.
24 lipca 2020
Wspólne spanie matki z dzieckiem, albo nawet wspólne spanie całej rodziny, jest po dziś dzień praktykowane w społeczeństwach tradycyjnych. Przez większą część ludzkiej historii wspólne spanie było normą we wszystkich kulturach. Dzisiaj cosleeping staje się modny, ale jednocześnie pojawia się wokół niego wiele kontrowersji i wątpliwości.
23 lipca 2020
Próbując odpowiedzieć na zawarte w tytule pytanie trzeba pamiętać, że średniowiecze to epoka historyczna trwająca aż dziesięć stuleci . W dodatku styl życia poszczególnych warstw społecznych bardzo się różnił. Odmienne mogły być też zwyczaje na przeciwległych krańcach Europy, bo nikt nie słyszał przecież o globalizacji i wszelkie nowinki rozchodziły się powoli.
23 lipca 2020
Ogólna odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: w igloo! Jak jednak spać w domu wykonanym z lodu, żeby nie zamarznąć? Tradycyjne łóżko używane przez Inuitów, zamieszkujących najzimniejsze obszary kuli ziemskiej może Was zaskoczyć.
23 lipca 2020
"Pamiętam panią Zajączkową w sukni z gazy, z różą we włosach, wachlarzem w ręku na balach i wyznam, że jeśli nie zachwycony, to zdziwiony stanąłem na jej widok. Zachowała czerstwość, wdzięk i ubiór młodego wieku, ... Czuła i kochała, jak piętnastoletnia panienka"
22 lipca 2020
Wydawać by się mogło, że w czasach, gdy jedynym źródłem światła po zapadnięciu zmroku była pochodnia lub świeca większość ludzi (może poza zepsutą arystokracją marnującą pieniądze na wosk) „chodziła spać z kurami” i wstawała o pierwszym brzasku, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Nic bardziej mylnego.
22 lipca 2020
Alergia może bardzo uprzykrzyć życie. Jest też jednym z poważniejszych czynników zaburzających prawidłowy sen. Z jednej strony ciężko zasnąć z zatkanym nosem, a z drugiej strony będące często koniecznością leki przeciwalergiczne zakłócają prawidłowy cykl snu.
17 lipca 2020
Wspólne spanie rodziców z dziećmi było powszechne w czasach prehistorycznych. Z jednej strony zwiększało szanse przetrwania niemowlęcia, a z drugiej strony eliminowało też ryzyko, że jego płacz w celu przywołania mamy sprowadzi na całą społeczność niebezpieczeństwo np. przyciągając uwagę drapieżników
15 lipca 2020
Niedawno wspominaliśmy o tym, że szympansy co noc budują sobie legowiska do spania, które, nawiasem mówiąc, dzięki swojej jednorazowości są bardziej sterylne od naszych łóżek. Kachiro Zama, prymatolog z uniwersytetu z Kioto twierdzi, że w gniazdach szympansów można znaleźć coś w rodzaju poduszek!
14 lipca 2020
Wybieranie nocnych lotów (i spanie w ich trakcie) to sposób radzenia sobie z jet – lagiem, o wiele bezpieczniejszy niż tabletki z melatoniną. Jak jednak zasnąć w samolocie, w pozycji półsiedzącej, gdy oprócz warkotu maszyny przeszkadzają nam także rozmowy współpasażerów, światło, suche powietrze i zmieniające się ciśnienie?
10 lipca 2020
Przekonanie, że niedobór snu obniża odporność i zwiększa podatność na różnego rodzaju infekcje wirusowe jest powszechne. Być może sam zaobserwowałeś, że w okresie niedosypiania spowodowanego chociażby koniecznością nauki lub pracy łatwiej złapać zwykłe przeziębienie.
9 lipca 2020
Melatonina reklamowana bywa jako cudowne lekarstwo na bezsenność. Fakt, że preparaty z melatoniną można kupić bez recepty sprawia, że wielu ludziom wydaje się ona w pełni bezpieczną, bo naturalną alternatywą tabletek nasennych. Czy rzeczywiście tak jest?
9 lipca 2020
To co jemy ma olbrzymi wpływ na nasz sen. Dlaczego tak ciężko jest zasnąć po imprezie przy grillu? Dlaczego, jeśli uda Ci się zasnąć, budzisz się kilkakrotnie w ciągu nocy? W grę wchodzi wiele czynników.
9 lipca 2020
„Zostać cały dzień w łóżku? Przecież to bardzo niezdrowo, rozreguluję sobie zegar biologiczny i później nie zasnę w nocy!” Jeżeli myślisz w ten sposób, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
9 lipca 2020
W tym roku zapowiada wyjątkowo upalne lato. Jeśli od jakiegoś czasu ta pora roku bardziej niż z plażowaniem, beztroską i wakacjami kojarzy ci się z nieprzespanymi nocami, to znak, że najwyższa pora zmienić coś w swojej sypialni.
9 lipca 2020
Lunatykowanie i inne parasomnie odczytywane są niekiedy jako nietypowe, a nawet dziwne. Występujące podczas snu lęki nocne, lunatykowanie czy koszmary senne lub paraliż senny od zawsze przerażały ludzi. Czy słusznie?
8 lipca 2020
Lucid dream fascynuje ludzi od wieków. Wynika to z pragnienia kontrolowania snów i świadomego kształtowania ich treści.
8 lipca 2020
Sen jest niezbędny do życia wszystkim przedstawicielom gatunku homo sapiens, jednak nie wszyscy ludzie na świecie mają takie same nawyki związane ze snem. Aranżacja miejsca do spania też może być bardzo różna.
8 lipca 2020
Nauka stoi na stanowisku, że potrzebujemy około ośmiu godzin snu. Większość ludzi akceptuje to przekonanie, ale czasami w wielu z nas kiełkuje myśl, że śpiąc krócej zaoszczędzilibyśmy mnóstwo czasu, który można by wykorzystać w sposób bardziej pożyteczny.
8 czerwca 2020
Wymarzona wakacyjna podróż? Weekendowy wypad? A może wyjazd służbowy? Jeśli powyższe sytuacje oznaczają dla Ciebie kiepsko przespane noce, koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się co zrobić, aby podróżowanie przestało kojarzyć się z niewyspaniem.
8 czerwca 2020
Zbliża się lato, które według prognoz ma być wyjątkowo upalne. Letnie noce nie sprzyjają wysypianiu się. Dlaczego? Naukowcy wyjaśniają, że zbyt wysoka temperatura blokuje naturalne wydzielanie się w organizmie hormonu snu – melatoniny.
8 czerwca 2020
Spanie dwóch nawet bardzo bliskich sobie osób w jednym łóżku często zmienia się w koszmar! Co zrobić, jeśli partnerzy mają różne potrzeby dotyczące temperatury, która ma panować w sypialni?
1 czerwca 2020
Czasem w ludzkich umysłach pojawia się myśl: „ile czasu moglibyśmy zaoszczędzić nie musząc spać!”. Powszechnie wiadomo jednak, że sen jest równie niezbędny do życia, jak jedzenie, picie czy oddychanie. Jak długo człowiek może wytrzymać bez snu?
14 maja 2020
Piżama kojarzy się nie tylko ze snem, ale także z relaksem w domowym zaciszu. Miękkie materiały, wygodne fasony i poprawiające humor nadruki – nic dziwnego, że lubimy ten element garderoby. Jednak spanie nago ma wiele zalet i to nie tylko czasie najgorętszych letnich miesięcy.
14 maja 2020
Czym różni się taka aplikacja zainstalowana na smartfonie od standardowego budzika? Budzik wyrywający Cię ze snu jest najgorszym momentem dnia?
13 maja 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ