Co się naprawdę dzieje, gdy śpisz

Maja 18, 2020
Kiedy kładziesz się spać w nocy, doświadczasz pięciu cykli snu. Aby czuć się najlepiej wypoczętym, zazwyczaj musisz się obudzić pod koniec cyklu snu.
Spanie co się dzieje gdy spisz

Etap 1:

Oczy są zamknięte podczas snu 1 etapu i możesz zostać przebudzony bez trudności; jednak, jeśli zostaniesz wybudzony z tego etapu snu, możesz czuć się tak, jakbyś w ogóle nie spał. Etap 1 może trwać od pięciu do 10 minut. W tym czasie możesz czuć się tak, jakbyś spadał, co może spowodować, że nagle podskoczysz - hipoksemia.

Etap 2:

Podczas tego krótkiego okresu snu tętno zwalnia, a temperatura ciała spada. W tym momencie ciało przygotowuje się
do głębokiego snu.

Etapy 3 i 4:

Są to etapy głębokiego snu, przy czym Etap 4 jest bardziej intensywny niż Etap 3. Jest to wtedy, gdy pojawia się sen REM. Etapy te znane są jako sen wolnofalowy lub delta.
W przypadku wybudzenia ze snu podczas tych etapów, osoba może czuć się zdezorientowana przez kilka minut.

Etap 5:

Większość marzeń ma miejsce podczas Etapu 5, znanego jako REM. Sen REM charakteryzuje się szybkim ruchem galek ocznych, zwiększoną częstością i nieregularnością oddechów i zwiększoną aktywnością mózgu. Twój mózg i inne układy ciała stają się bardziej aktywne, a mięśnie stają się bardziej rozluźnione. Mięśnie zostają jakby sparaliżowane, a ten okres paraliżu jest przejściowy i krótkotrwały. Czy kiedykolwiek czujesz, że nie możesz uciec podczas snu? Cóż, prawda jest taka, że nie możesz. Możesz oddychać, a twoje serce działa, ale naprawdę nie możesz się ruszyć.Faza REM trwa od 5 do 30 minut i powtarza się kilkakrotnie w ciągu nocy - co 90 minut.
 
Jaki materac wybrać? Jakie łóżko będzie najlepsze? Jaka poduszka idealnie nadaje się do spania? Wiele innych poradników na temat kupna materaca i poduszek oraz komfortu snu. Czytaj nasze porady na blogu.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ