Co się naprawdę dzieje, gdy śpisz

18 maja 2020
Kiedy kładziesz się spać w nocy, doświadczasz pięciu cykli snu. Aby czuć się najlepiej wypoczętym, zazwyczaj musisz się obudzić pod koniec cyklu snu.
Spanie co się dzieje gdy spisz

Etap 1:

Oczy są zamknięte podczas snu 1 etapu i możesz zostać przebudzony bez trudności; jednak, jeśli zostaniesz wybudzony z tego etapu snu, możesz czuć się tak, jakbyś w ogóle nie spał. Etap 1 może trwać od pięciu do 10 minut. W tym czasie możesz czuć się tak, jakbyś spadał, co może spowodować, że nagle podskoczysz - hipoksemia.

Etap 2:

Podczas tego krótkiego okresu snu tętno zwalnia, a temperatura ciała spada. W tym momencie ciało przygotowuje się
do głębokiego snu.

Etapy 3 i 4:

Są to etapy głębokiego snu, przy czym Etap 4 jest bardziej intensywny niż Etap 3. Jest to wtedy, gdy pojawia się sen REM. Etapy te znane są jako sen wolnofalowy lub delta.
W przypadku wybudzenia ze snu podczas tych etapów, osoba może czuć się zdezorientowana przez kilka minut.

Etap 5:

Większość marzeń ma miejsce podczas Etapu 5, znanego jako REM. Sen REM charakteryzuje się szybkim ruchem galek ocznych, zwiększoną częstością i nieregularnością oddechów i zwiększoną aktywnością mózgu. Twój mózg i inne układy ciała stają się bardziej aktywne, a mięśnie stają się bardziej rozluźnione. Mięśnie zostają jakby sparaliżowane, a ten okres paraliżu jest przejściowy i krótkotrwały. Czy kiedykolwiek czujesz, że nie możesz uciec podczas snu? Cóż, prawda jest taka, że nie możesz. Możesz oddychać, a twoje serce działa, ale naprawdę nie możesz się ruszyć.Faza REM trwa od 5 do 30 minut i powtarza się kilkakrotnie w ciągu nocy - co 90 minut.
 
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ