+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Co to jest tybetańska joga śnienia?

22 września 2020
tybetanska joga snienia
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj "świadomego śnienia". Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi "milam". Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.

Warunkiem koniecznym jest uzyskanie przekazu od oświeconego nauczyciela, który sam osiągnął biegłość w tej praktyce. Medytujący dąży do zachowania świadomości podczas snu i świadomego kierowania własnym snem. Zaawansowany praktykujący może stwarzać w umyśle dowolne obrazy, a także podróżować we śnie dokądkolwiek zechce. Nie stanowi to jednak celu samego w sobie.

Nasz codzienny sposób doświadczenia otaczającej rzeczywistości Budda Śakjamuni porównywał do snu, a sam siebie określił mianem Przebudzonego (to właśnie oznacza sanskryckie słowo 'budda’). Medytacja snu (inaczej: yoga nidra) opiera się właśnie na poglądzie, że tak naprawdę nie istnieje różnica między jawą i snem, obydwoma tymi stanami można kierować mocą swojego uważnego umysłu.

Sen jako droga do przebudzenia

Jak pisze Tenzin Wanglal Rinpocze w swojej książce Tybetańska Yoga Snu i Śnienia - „Celem tych praktyk jest wykorzystanie marzenia sennego dla osiągnięcia wyzwolenia z iluzji codziennego życia oraz skorzystanie ze snu dla przebudzenia się z ignorancji.”

Praktyka ta ma dwa zasadnicze aspekty. Pierwszym jest przekształcenie treści snów, tak aby zamiast odzwierciedlać negatywne stany umysłu, wypełniły się buddyjską symboliką – np. formami buddów, dakiń i strażników. Dzięki temu można aktywnie pracować z własnym umysłem także w nocy – sen staje się medytacją. Drugi aspekt to uzyskanie świadomości podczas snu, gdy śnimy, więc wszystko co nas wówczas otacza nie jest realne.
 
Medytacja z wizualizacją

Dokładnych szczegółów technicznych praktyki jogi śnienia nie znajdziecie w książkach. Nie powinno się ich publikować, ponieważ pełny „działający” przekaz można otrzymać tyko od nauczyciela. Poza tym, techniki stosowane w każdej ze wspomnianych trzech szkół buddyjskich różnią się między sobą.

Najogólniej rzecz ujmując technika jogi snu polega na wyobrażanie sobie siebie w formie któregoś z budów (tak zwanych jidamów) oraz wizualizacji określonych tybetańskich sylab oznaczających energię w kanałach energetycznych.

Zaczyna się zwykle od wizualizacji na poziomie gardła, następnie energia przesuwa się na poziom serca. W tym momencie praktykujący podejmuje zobowiązanie, że zachowa świadomość w czasie snu. Kiedy energia powraca do gardła praktykujący zasypia.

Praktyka jogi snu

Prowadzić ma do zrozumienia, że wszystkie zjawiska, i na jawie, i we śnie, mają taką samą naturę. Każdy sen, niezależnie od tego jak jest barwny, przyjemny lub przerażający, jest jedynie projekcją naszych własnych myśli. Podobnie iluzoryczna z punktu widzenia buddystów jest rzeczywistość.
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Ludzie są jedynym gatunkiem, który sam dobrowolnie pozbawia się snu, na co ewolucja zupełnie nas nie przygotowała. Sen to biologiczna konieczność. Zarywanie nocy lub ograniczenie snu do czterech czy pięciu godzin na dobę niesie za sobą o wiele poważniejsze konsekwencje, niż tylko enigmatycznie nazywane „zmęczenie”.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ