Pokrowiec to niezbędna część materaca. Oczywiście przede wszystkim chroni materac przed zabrudzeniami, ale nie jest to wbrew pozorom, jego jedyna funkcja. Dlaczego potrzebujesz pokrowca na materac i jaki pokrowiec jest najlepszy?
Po co nam pokrowiec, skoro używamy pościeli? Samo prześcieradło jest zbyt cienkie, aby stanowić wystarczającą ochronę. Nie chodzi tylko o przypadkowo rozlany napój. Pokrowiec jest konieczny nawet wtedy, jeśli wyznajesz kategoryczny zakaz jedzenia i picia w łóżku. Każdej nocy ciało zdrowego człowieka produkuje niemal szklankę potu i spora jego część wsiąka w materac! W dodatku każdej nocy pozbywamy się też martwych komórek naskórka.
Pokrowiec chroni twoje zdrowie
W świetle tych faktów nie ma wątpliwości, że pokrowiec to nie tylko kwestia estetyki. Wilgoć stanowi idealne środowisko do rozwoju grzybów, bakterii, a także roztoczy, które nota bene żywią się białkiem, czyli właśnie komórkami naskórka. Roztocza są jedną z najczęstszych przyczyn alergii. Pokrowiec
chroni te wnętrze materaca przed tymi wszystkimi niechcianymi mieszkańcami, dlatego stanowi ochronę antyalergiczną.
Pokrowiec przedłuża „życie” materaca
Materac dobrej jakości to poważna pozycja w budżecie. Pokrowiec sprawia, że możesz swój materac wymieniać nieco rzadziej, bo będzie w nim niej groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń. Zabezpiecza także materac przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. powstałymi wskutek tarcia materaca o ramę lub spód łóżka.
Pokrowiec poprawia komfort użytkowania materaca
Nie chodzi tylko o „miłą w dotyku” wierzchnią warstwę. Równie ważny jest spód materaca, który powinien być wyposażony w powłokę „anti slip”. Dzięki temu materac nie będzie się przesuwał, nawet jeśli zamiast tradycyjnego łóżka z burtami wybierzesz łóżko kontynentalne, lub postanowisz samodzielnie zbudować łóżko z palet.
Jakie rodzaje pokrowców na materac są dostępne na rynku?
Pokrowce „oddychające” –
wykonane z tkanin z przewagą włókien naturalnych.
Pokrowce „wodoodporne” –
na szczęście producenci odchodzą od rozwiań typu „cerata”, zamiast tego stosując tkaniny sztuczne o właściwościach membrany. Taki pokrowiec oddycha, ale jego pranie bywa uciążliwe. A prać pokrowiec trzeba regularnie, bo membrana nie chroni całkowicie przed zanieczyszczeniami.
Pokrowce „antybakteryjne” –
wykonane z tkanin o właściwościach antybakteryjnych (włókno bambusowe, jony srebra, puratex)
Pokrowce „podnoszące komfort”
- to po prostu pokrowce posiadające dodatkową warstwę pianki. W teorii mają uczynić materac bardziej komfortowym. Nie jest to dobry pomysł. Materac sam w sobie powinien oferować odpowiedni komfort. Pianka w pokrowcu spowoduje przegrzewanie się ciała, a sam pokrowiec nie będzie się nadawał do prania w pralce.
Jaki powinien być pokrowiec idealny?
Pokrowiec materaca trzeba regularnie prać – żadna „nowoczesna technologia” tego nie zastąpi. Dlatego ważne jest, aby pranie było niekłopotliwe i możliwe w każdej domowej pralce. Oczywiście górna część materaca, ta z którą ma kontakt twoje ciało powinna być prana częściej. Pomyśleliśmy o tym! Górna część pokrowca materaca OsakaAir jest wykonana z niezwykle trwałej tkaniny, która jest jednocześnie miękka i elastyczna. Na czym polega innowacja? Ta część jest odpinana więc mieści się w całości do pralki. Dzięki temu możesz odświeżyć swój materac bez wysiłku - bez konieczności podnoszenia materaca i zdejmowania całego pokrowca.
A jaka to tkanina? Używamy materiałów belgijskiej firmy BekaertDeslee. Zachwyciliśmy się tkaniną tej firmy zawierającą naturalny prebiotyk To rozwiązanie pozwala wygrać walkę nie tyko z bakteriami (z którymi radzą sobie jony srebra) oraz z grzybami (które zwalcza też włókno bambusowe), ale też pokonać najgroźniejszego wroga w twojej sypialni – roztocza.
Uważamy, że materac powinien oddychać i dlatego stosujemy w naszym
materacu Piankę Blupur i siatkę areo. Oczywiście nie mogliśmy pozwolić, aby pokrowiec psuł nam ten efekt – dlatego z boku pokrowca znajduje się tkanina siateczkowa, która odprowadza ciepło i wilgoć poza materac. Na spodzie znajduje się oczywiście warstwa antislip.