Dysk w kręgosłupie – na co zwracać uwagę i jak go leczyć? 5 maja 2023 |
![]() |
Dysk w kręgosłupie to niezwykle ważna struktura anatomiczna, która znajduje się między kręgami, które ze sobą sąsiadują i pełni funkcję amortyzatora. Składa się zewnętrznego pierścienia włóknistego oraz wewnętrznego żelowatego jądra miażdżystego, które pochłania siły nacisku na kręgi podczas ruchu ciała. Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z dyskiem w kręgosłupie jest jego uszkodzenie lub przemieszczenie, co może prowadzić do szeregu poważnych dolegliwości, a w tym bólów pleców i ograniczenia ruchomości.
Właściwą nazwą dysku w kręgosłupie jest krążek międzykręgowy. Znajdują się one we wszystkich pięciu odcinkach kręgosłupa, ale problemy z nimi najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego i szyjnego. Czynniki takie jak brak aktywności fizycznej, a wraz z nim przede wszystkim siedzący tryb życia, praca fizyczna lub urazy mogą zwiększyć ryzyko uszkodzenia dysku w kręgosłupie. Istnieją również czynniki genetyczne, które wpływają na zdrowie kręgosłupa i dysków.
Objawy schorzeń związanych z dyskiem w kręgosłupie różnią się w zależności od miejsca wystąpienia uszkodzenia. W przypadku kręgosłupa szyjnego objawy obejmują ból szyi, ramion, rąk i klatki piersiowej, a czasami także drętwienie lub mrowienie w tych obszarach. W przypadku dysku lędźwiowego objawy mogą obejmować ból pleców, nóg i stóp, a także osłabienie mięśni w nogach.
W celu zapobiegania schorzeniom dysków w kręgosłupie zaleca się stosowanie właściwej techniki przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, unikanie długotrwałego pozostawania w jednej pozycji, regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających plecy oraz utrzymywanie odpowiedniej postawy ciała podczas codziennych czynności.
Wniosek jest jeden. Każdy dysk w kręgosłupie pełni bardzo ważną funkcję w każdym organizmie, a jego wszelkie uszkodzenia mogą w prosty sposób prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Warto dbać o profilaktykę oraz regularnie wykonywać ćwiczenia na kręgosłup oraz stosować właściwe, ergonomiczne techniki w trakcie wykonywania czynności. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek objawów problemów z dyskiem w kręgosłupie, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem specjalistą.
Każdego dnia kręgosłup jest narażony na wiele czynników, które mogą nieodwracalnie wpłynąć na jego zdrowie. Jednym z najważniejszych elementów, jakiego należy pilnować, jest dysk w kręgosłupie, jak popularnie zwie się krążek międzykręgowy. To on odpowiada przede wszystkim za amortyzację, a więc ochronę kręgosłupa przed urazami i przeciążeniami. Warto więc wiedzieć, jak dbać o ten niezwykle ważny element naszego ciała.
Po pierwsze zadbaj o właściwą postawę. Nieprawidłowe ustawienie ciała podczas siedzenia lub stania może powodować nadmierne obciążenie dysku w kręgosłupie. Dlatego warto zadbać o pełną ergonomię swojego miejsca pracy i unikać pozycji, które powodują ból pleców.
Po drugie regularnie uprawiaj ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców. Silne mięśnie to gwarancja stabilności kręgosłupa, a tym samym znaczne zmniejszenie ryzyka urazu krążka międzykręgowego. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub wykwalifikowanym trenerem personalnym, którzy pomogą dobrać odpowiednie ćwiczenia dla Twojego typu budowy ciała.
Po trzecie pokochaj aktywność fizyczną. Nie jest bowiem tajemnicą, że siedzący tryb życia jest bardzo niekorzystny dla zdrowia kręgosłupa. Dlatego warto dbać o regularną aktywność fizyczną, choćby przez codzienne spacery, jogging czy pływanie. To pozwoli właściwie uelastycznić mięśnie oraz zapewnić odpowiednie ukrwienie kręgosłupa, co przełoży się na jego odżywienie.
Po czwarte unikaj przeciążeń oraz wszelkich nagłych ruchów. Przysiadanie z ciężarem lub nagłe skręcenia ciała to jedne z najczęstszych przyczyn urazów dysku. Dlatego warto unikać takich sytuacji oraz zadbać o to, aby nasze ruchy były płynne i kontrolowane.
Dbanie o zdrowie dysku w kręgosłupie to klucz do zapewnienia sobie komfortowego i aktywnego stylu życia. Warto pamiętać o ergonomii swojego miejsca pracy, regularnym wzmacnianiu mięśni pleców oraz choćby przeciętnej aktywności fizycznej. Unikajmy również w miarę możliwości przeciążeń i nagłych ruchów, które mogą prowadzić do nieprzyjemnego urazu dysku.
Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, które pełnią bardzo ważną funkcję. Ich zadaniem jest amortyzowanie i rozkładanie sił nacisku na poszczególne kręgi podczas ruchu ciała. Mogą one ulec uszkodzeniu, co prowadzi do powstania schorzeń krążków międzykręgowych.
Jednym z częstych schorzeń jest dyskopatia, czyli choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego. Polega ona na stopniowym pogarszaniu się struktury i elastyczności dysku, co prowadzi do jego osłabienia, a następnie pojawienia się bólu kręgosłupa. Dyskopatia może być spowodowana czynnikami takimi jak nieprawidłowe, czyli niefizjologiczne ułożenie ciała, brak aktywności fizycznej lub urazy kręgosłupa.
Innym, także często występującym schorzeniem, jest przepuklina krążka międzykręgowego. Jest to stan, w którym jądro miażdżyste krążka przesuwa się na zewnątrz oraz uciska korzenie nerwowe, co prowadzi do bólu kręgosłupa oraz dolegliwości neurologicznych. Często przyczyną takiej przepukliny są nagłe ruchy lub podnoszenie ciężarów.
Trzecim częstym schorzeniem, które dotyka krążki międzykręgowe, jest stenoza kanału kręgowego. Choroba ta objawia się zwężeniem przestrzeni w kanale kręgowym, co prowadzi do nadmiernego ucisku na korzenie nerwowe i powoduje ból kręgosłupa oraz duże problemy z koordynacją ruchową. Stenoza kanału kręgowego może być spowodowana zwyrodnieniem kręgosłupa, a także nieprawidłowościami w jego budowie.
Warto wymienić też osteochondrozę kręgosłupa. Jest to choroba zwyrodnieniowa, która powoduje zmiany w strukturze kręgosłupa, w tym także w krążkach międzykręgowych. Osoby cierpiące na tę chorobę odczuwają ból kręgosłupa, sztywność i ograniczenie ruchomości. Osteochondroza może mieć podłoże genetyczne lub też być spowodowana niewłaściwym stylem życia.
Należy jednak pamiętać, że każde schorzenie krążków międzykręgowych wymaga indywidualnego podejścia i leczenia. Najważniejsze jest skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiec dalszemu postępowi choroby, a w konsekwencji poprawić jakość życia. Należy też podejmować różnego rodzaju działania profilaktyczne, a w tym dbać o właściwą higienę snu, na którą składa się wiele elementów.
Dyski są niezwykle ważnym elementem budowy naszych kręgosłupów. a ich dysfunkcje mogą prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych. W związku z tym wyleczenie dysku w kręgosłupie jest kluczowe dla utrzymania fizjologicznego, czyli prawidłowego funkcjonowania organizmu. Istnieją różne, różniące się od siebie metody leczenia dysków kręgosłupa. Stosuje się je w zależności od rodzaju i stopnia uszkodzenia.
Jedną z najczęstszych metod leczenia dysku kręgosłupa jest fizjoterapia. Celem fizjoterapii jest zmniejszenie bólu oraz poprawa ruchomości kręgosłupa. Fizjoterapeuci stosują różne techniki masażu, ale także zalecają różnego rodzaju ćwiczenia wzmacniające mięśnie wokół kręgosłupa, a także popularną terapię manualną. Ważnym elementem fizjoterapii jest również edukacja pacjenta na temat prawidłowej postawy ciała oraz sposobu wykonywania codziennych czynności, aby uniknąć nadmiernego obciążenia kręgosłupa.
Inną znaną metodą leczenia dysku kręgosłupa, która po latach powraca do łask pacjentów, jest akupunktura. Polega ona na nakłuwaniu określonych punktów na ciele, co ma wpływ na układ nerwowy i hormonalny. Akupunktura może pomóc w zmniejszeniu bólu oraz ogólnej poprawie funkcjonowania kręgosłupa. Jest to jednak metoda, która wymaga odpowiednio przeszkolonego specjalisty oraz nie jest zalecana dla każdego pacjenta.
Kolejną metodą leczenia dysku kręgosłupa są klasyczne operacje wykonywane w warunkach szpitalnych przez neurochirurgów. Są one stosowane w przypadkach, gdy inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów. Zabiegi te mogą polegać na usunięciu uszkodzonego fragmentu dysku, a także na wszczepieniu sztucznego implantu. Warto jednak pamiętać, że zabieg chirurgiczny jest zawsze ryzykowna i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz stałego nadzoru ze strony lekarza. Zaś już po operacji wymaga się określonego czasu rekonwalescencji.
Najlepsza jest oczywiście profilaktyka, czyli zapobieganie. Przede wszystkim należy zadbać o prawidłową postawę oraz na co dzień unikać długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Ważne jest również regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie wokół pręgosłupa oraz dbanie o właściwą dietę, która zapewni organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych do regeneracji tkanek.
ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najlepszym materacem dostępnym na rynku. Ten odpowiada na potrzeby nawet najbardziej wymagających ludzi, spełniając wszystkie z 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także mając status wyrobu medycznego klasy pierwszej. Podlega on 15-letniej gwarancji oraz programowi pozwalającemu na zwrot zamówienia w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera. Dzięki temu pewnością i zaufaniem, jakimi darzymy nasz materac, dzielimy się z każdym, komu zależy na najlepszym produkcie.
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Najczęstszymi przyczynami chorób dysków w kręgosłupie są urazy, przeciążenia, złe postawy ciała, brak aktywności fizycznej oraz naturalne procesy starzenia się.
Objawami chorób dysków w kręgosłupie mogą być przede wszystkim: ból w dolnej części pleców, drętwienie lub mrowienie w kończynach, trudności w poruszaniu się, a także problemy z równowagą.
Dysk w kręgosłupie ma nikłą zdolność do samoregeneracji. Dlatego też najlepszym sposobem na wspieranie zdrowia jest dbanie o swoje zdrowie ogólnie przez aktywność fizyczną, zdrową dietę i unikanie czynników ryzyka.
Metody leczenia dla osób z dyskami w kręgosłupie obejmują fizjoterapię, iniekcje sterydowe, a w skrajnych przypadkach także operacje chirurgiczne. Bardzo ważne jest dbanie o właściwą higienę snu, a więc posiadanie poduszki ortopedycznej i materaca o uniwersalnej twardości.
Aby zapobiec chorobom dysków kręgosłupa warto utrzymywać aktywność fizyczną, dbać o postawę ciała, unikać siedzącego trybu życia oraz unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wykonywania ruchów, które niosą ze sobą ryzyko urazu kręgosłupa.