Endorfina – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar20 grudnia 2022 |
![]() |
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Endorfina odpowiada za odczuwanie przyjemności i ekstazy. Wpływ endorfiny jest zbliżony do działania morfiny oraz dotyczy zarówno sfery uczuć, jak i świadomości.
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu endorfiny jest obniżenie nastroju, a niekiedy również bóle głowy. Niski poziom endorfin notuje się także u osób cierpiących na fibromialgię.
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu endorfiny może być uzależnienie się od różnych jej rodzajów. Co do zasady jednak endorfiny są niemożliwe do przedawkowania, jeśli pojawiają się w organizmie w sposób fizjologiczny, naturalny.
Zwiększyć wydzielanie endorfiny można przede wszystkim za pomocą diety lub wysiłku fizycznego. Znakomitym sposobem na zwiększenie stężenia endorfin we krwi jest aktywność seksualna, bowiem wydzielają się one w wyniku orgazmu.
Zmniejszyć wydzielanie endorfiny można przez zasmucenie się. Nie ma jednak żadnego racjonalnego powodu, dla którego mielibyśmy chcieć zmniejszyć stężenie endorfin we krwi.