Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Folikulotropina (FSH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

30 stycznia 2023
Hormon folikulotropowy, folikulotropina, FSH, niedobór hormonu folikulotropowego, nadmiar hormonu folikulotropowego
Folikulotropina (FSH), czyli hormon folikulotropowy, to kolejny z hormonów opisywanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.
 
Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów folikulotropiny (FSH) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.
 
Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest folikulotropina (FSH) , lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar folikulotropiny (FSH), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
FSH, hormon folikulotropowy, choroby jajników, hormony jąder

Folikulotropina (FSH) – znaczenie

Folikulotropina (FSH), często określana też hormonem folikultropowym, to jeden z ważniejszych hormonów tropowych. Wytwarzana w przysadce mózgowej folikulotropina (FSH) ma budowę peptydową. Konkretnie zaś jest glikoproteiną zbudowaną z 207 aminokwasów.
 
Największy wpływ folikultropina (FSH) ma na hormony płciowe, bowiem odpowiada za ich syntezę. U kobiet jej stężenie wpływa na regulowanie cyklu miesiączkowego, a także pobudzenie syntezy estrogenu. Zaś u mężczyzn folikulotropina (FSH) wpływa na spermatogenezę.

Działanie folikulotropiny (FSH) jest ściśle powiązane z estradiolem (E2), który pobudza jej produkcję na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Jest ona również przez organizm metabolizowana, a następnie wydalana z moczem, co wymaga ciągłej jej produkcji w niezbędnym zakresie.

Norma folikulotropiny (FSH) w surowicy krwi jest zależna od płci, ale też od laboratorium wykonującego badanie. U mężczyzn norma folikulotropiny (FSH) wynosi zawsze od 4 mIU/ml do 25 mIU/ml. Inaczej zaś norma folikulotropiny (FSH) przedstawia się u kobiet.
  • fazie folikularnej (pierwsza faza cyklu mięsiączkowego) norma folikulotropiny (FSH) wynosi poniżej 12 mIU/ml;
  • W fazie owulacyjnej (między pierwszą a drugą fazą cyklu miesiączkowego) norma folikulotropiny (FSH) wynodi od 20 mIU/ml do 90 mIU/ml.
  • fazie lutealnej (druga faza cyklu mięsiączkowego) norma folikulotropiny (FSH) wynosi poniżej 10 mIU/ml;
  • ciąży folikulotropina (FSH) jest niewykrywalna lub występuje w śladowych ilościach.
  • W okresie menopauzy norma folikulotropiny (FSH) wynosi od 40 mIU/ml do 250 mIU/ml.
Folikulotropina, FSH, hormon folikulotropowy, niewydolność jajników, niewydolność jąder, chemioterapia, radioterapia, menopauza

Folikulotropina (FSH) – działanie

Folikulotropina (FSH) wydzielana jest przez przysadkę mózgową w sposób ciągły. Działając razem z lutropiną pobudza dojrzewanie odpowiedzialnych za płodność pęcherzyków Graffa oraz zwiększając aktywność aromatazy. U mężczyzn zwiększa stymuluje natomiast wzrost cewek nasiennych, co prowadzi do wzrostu produkcji plemników, jak też pośrednio wpływa na działanie testosteronu.

Działanie folikulotropiny (FSH) opiera się zatem przede wszystkim na kwestiach dotyczących reprodukcji. Folikulotropina (FSH) wpływa również na zmiany występującej w endometrium u kobiet oraz prawidłowe działanie jąder u mężczyzn. W dużej mierze to od niej zależna jest płodność obojga płci.

Dodatkowo trwają aktualnie badania naukowe dotyczące możliwości użycia zmodyfikowanej folikulotropiny (FSH) w walce z nowotworami, które posiadają jej receptory. Jeśli badania te zakończą się pomyślnie, będzie ona nośnikiem leków dla terapii celowanych. 

Obserwuje się niekiedy, że folikulotropina (FSH) przez wpływ na hormony płciowe może mieć wpływ na zachowanie człowieka, a w konsekwencji także jego funkcjonowanie biopsychospołeczne. Jej stężenie odbiegające od normy może skutkować poważnymi zmianami stanu zdrowia.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

Folikulotropina (FSH) – niedobór

Niedobór folikulotropiny (FSH) może wiązać się z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru folikulotropiny (FSH) to:
  • nowotwory - szczególnie przysadki mózgowej;
  • niewydolność przysadki mózgowej;
  • wtórna niewydolność jajników;
  • wtórna niewydolność jąder;
  • bulimia;
  • anoreksja.
Utrzymujące się niskie stężenie folikulotropiny (FSH) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru folikulotropiny (FSH) to:
  • niepłodność;
  • impotencja;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • opóźnienie dojrzewania;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
Folikulotropina, FSH, hormon folikulotropowy, niewydolność jajników, niewydolność jąder, chemioterapia, radioterapia, menopauza

Folikulotropina (FSH) – nadmiar

Nadmiar folikulotropiny (FSH) ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru folikulotropiny (FSH) to:
  • nowotwory - szczególnie przysadki mózgowej;
  • nadczynność przysadki mózgowej;
  • pierwotna niewydolność jajników;
  • pierwotna niewydolność jąder;
  • chemioterapia;
  • radioterapia.
Utrzymujące się wysokie stężenie kortyzolu we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru folikulotropiny (FSH) to:
  • zmniejszenie wagi ciała;
  • przedwczesne dojrzewanie płciowe;
  • zaburzenia nastroju;
  • zaburzenia snu.
FSH, układ hormonalny, materac dla ciężarnej, jaka poduszka w ciąży

Folikulotropina (FSH) – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na to, że nie ma naukowych dowodów na to, iż stężenie folikulotropiny (FSH) ma bezpośrednie przełożenie na zdrowie psychiczne. Jej nadmiar lub niedobór może jednak mieć charakter wtórny i być związany z przebiegiem choroby, która ten wpływ mieć może. Stąd też w przypadku trudności związanych z poziomem folikulotropiny (FSH).

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, stężenie folikulotropiny (FSH) we krwi nie wpływa bezpośrednio na odpowiednią ilość snu i jego fazy. Natomiast każda zmiana poziomu jednego hormonu, zazwyczaj wywołuje zmianę stężenia innego hormonu. Tym samym bardzo prawdopodobne jest, że zmiany w ilości folikulotropiny (FSH) we krwi mogą pośrednio wpływać na jakość snu.

Zachowaniu optymalnego poziomu folikulotropiny (FSH) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem spośród dostępnych na rynku. Jego jobs to be done jest odpowiadanie na potrzeby użytkowników, a także właściwe rozwiązywanie problemów, jakie posiadają. Dzięki temu stał się kultowym produktem, który spełniua wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca oraz umożliwia komfortowy i zdrowy sen. Poza tym, jak wszystkie produkty ONSEN®, również materac podlega nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Folikulotropina (FSH)

Za co odpowiada folikulotropina (FSH)?

Folikulotropina (FSH) odpowiada za syntezę hormonów płciowych. Zadaniem folikulotropiny (FSH) jest regulowanie cyklu miesiączkowego i spermatogenezy. Produkcja folikulotropiny (FSH) odbywa się na zasadzie sprzężenia zwrotnego z estradiolem (E2). 

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu folikulotropiny (FSH)?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu folikulotropiny (FSH) jest niepłodność i impotencja. Dodatkowo niedobór folikulotropiny (FSH) wpływa na zaburzenia miesiączkowania. Niski poziom folikulotropiny (FSH) prowadzić może do opóźnienia dojrzewania.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu folikulotropiny (FSH)?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu folikulotropiny (FSH) jest przedwczesne dojrzewanie płciowe. Poza tym nadmiar folikulotropiny (FSH) może wywoływać zmniejszenie wagi ciała.

Jak zwiększyć wydzielanie folikulotropiny (FSH)?

Zwiększyć wydzielanie folikulotropiny (FSH) można przez podawanie środków farmakologicznych na podstawie zaleceń lekarza specjalisty. Nieprawidłowe jej stężenie we krwi wymaga bowiem konsultacji endokrynologicznej.

Jak zmniejszyć wydzielanie folikulotropiny (FSH)?

Zmniejszyć wydzielanie folikulotropiny (FSH) można przez podawanie środków farmakologicznych na podstawie zaleceń lekarza specjalisty. Nieprawidłowe jej stężenie we krwi wymaga bowiem konsultacji endokrynologicznej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: