Folikulotropina (FSH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar30 stycznia 2023 |
![]() |
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Folikulotropina (FSH) odpowiada za syntezę hormonów płciowych. Zadaniem folikulotropiny (FSH) jest regulowanie cyklu miesiączkowego i spermatogenezy. Produkcja folikulotropiny (FSH) odbywa się na zasadzie sprzężenia zwrotnego z estradiolem (E2).
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu folikulotropiny (FSH) jest niepłodność i impotencja. Dodatkowo niedobór folikulotropiny (FSH) wpływa na zaburzenia miesiączkowania. Niski poziom folikulotropiny (FSH) prowadzić może do opóźnienia dojrzewania.
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu folikulotropiny (FSH) jest przedwczesne dojrzewanie płciowe. Poza tym nadmiar folikulotropiny (FSH) może wywoływać zmniejszenie wagi ciała.
Zwiększyć wydzielanie folikulotropiny (FSH) można przez podawanie środków farmakologicznych na podstawie zaleceń lekarza specjalisty. Nieprawidłowe jej stężenie we krwi wymaga bowiem konsultacji endokrynologicznej.
Zmniejszyć wydzielanie folikulotropiny (FSH) można przez podawanie środków farmakologicznych na podstawie zaleceń lekarza specjalisty. Nieprawidłowe jej stężenie we krwi wymaga bowiem konsultacji endokrynologicznej.