+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Ile można nie spać, aby nadal żyć i być zdrowym?

16 września 2020
Bezsenność, zmęczenie, brak snu, praca biurowa, praca za biurkiem, praca przy komputerze, praca zdalna
Wiadomo, że sen jest niesamowicie ważny i spać trzeba codziennie. Czasem jednak wielu z nas zastanawia się, ile można nie spać i ile czasu dzięki temu zaoszczędzimy. Wiele osób cierpi też na bezsenność. Jak długo może więc wytrzymać człowiek bez snu, aby nie doświadczyć tego negatywnych skutków?

Mimo, że naukowcy nie znaleźli jeszcze odpowiedzi na pytanie o ewolucyjną rolę snu, to wiadomo, że sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz regeneracji organizmu.  

Człowiek już po 18 godzinach bez snu może zachowywac się jakby miał nawet 0,5 promila alkoholu we krwi. W takim stanie nie powinien wykonywać wielu codziennych czynnośći, a przede wszystkim kierować pojazdami mechanicznymi. Długi brak snu niesie za sobą również bezpośrednie zagrożenie dla życia.
Bezsenność, zmęczenie, brak snu, praca biurowa, praca za biurkiem, praca przy komputerze, praca zdalna

Ile można nie spać – kontrowersyjne badania

Eksperymenty sprawdzające, ile można nie spać, mogą budzić kontrowersje. Badania tego typu są jednak przerywane natychmiast, gdzy pojawi sie zagrożenie dla zdrowia czy życia ich uczestników. Dodatkowo każdorazowe są opiniowane przez rożnorakie komisje uniwersyteckie, aby nie naruszały one podstawowych zasad etyki. Pierwsza próba oceny skutków braku snu została przeprowadzona w 1896 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Trzech uczestników zostało pozbawionych snu na 90 godzin. Zanotowano, że osoby badane doswiadczyły halucynacji. Naukowcy chcieli jednak dalej badać wpływ długotrwałego braku snu na ludzi. Chcąc dowiedzieć się, ile można nie spać, w latach sześćdziesiątych XX wieku przeprowadzono serię kolejnych eksperymentów, w których ochotników pozbawiano snu nawet na 7 dni.
Jazda samochodem po nieprzespanej nocy, kierowanie samochodu, niewyspany kierowca, śpiący kierowca, bezsenność
W ciągu pierwszych 24 godzin prowadzonego eksperymentu nie odnotowano znacznych zmian w zachowaniu osób badanych. Pojawiło się u nich natomiast uczucie zmęczenia, a u niektórych wzrost napięcia czy nawet drżenie mięśni. Ponieważ nie zdawali oni sobie sprawy z tego, ile jeszcze mogą nie spać, ochoczo kontynuowali badanie. W kolejnych godzinach skutkowało to u nich upośledzeniem prezycyjnych ruchów kończyn, zaś następnie nasiliło to objawy w zakresie działania mięśni.
 
Po trzeciej nieprzespanej nocy uczestnicy badania stawali się coraz bardziej poirytowani i rozdrażnieni. Z trudem wykonywali czynności, które wymagaly od nich koncentracji czy też wykonywania jakichkolwiek obliczeń. W czwartym dniu badania potrzeba snu była niemalże nie do opanowania. Dlatego też dla zapewnienia kontynuacji badań nad tym, ile można nie spać, zatrudniono obserwatorów, którzy aktywnie nie pozwalali ich uczestnikom zasnąć.
 
Czwarta doba bez snu spowodowała, że u uczestników zaczęły się pojawiać epizody mikrosnu, a nawet świadomego snu. Badani nagle przerywali swoje aktywności i wpatrywali sie w przestrzeń. Zaburzało to wykonywanie zadań wymagających skupienia uwagi. W zapisie elektroencefalografii (EEG) rejestrowane wtedy były fale delta, które są charakterystyczne dla fazy głębokiego snu.

Obok rozdrażnienia, badani doświadczać zaczęli silniejszych halucynacji i poczucia nierealności otaczającego ich świata. U niektórych zaczęło też pojawiać się złudzenie kapelusza polegającego na odczuwaniu wokół głowy ucisku tożsamego z założeniem zbyt ciasnego kapelusza.

Piąta doba bez snu nasiliła wcześniej pojawiające sie objawy, a do halucynacji dołączyły też omamy wpływające na inne zmysły. Wykonywanie jakichkolwiek zadań intelektualnych stało się już niemożliwe. Uczestnicy badania stali się nieufni i podejrzliwi. Część z nich wmówiła sobie, że ktos chce ich zabić, przez co też wzmożyło się poczucie lęku. Szóstej nocy pojawiły się objawy psychozy i depersonalizacji.
Bezsenność, zmęczenie, brak snu, praca biurowa, praca za biurkiem, praca przy komputerze, praca zdalna

Ile można nie spać – 11 dni bez snu

W tym samym czasie amerykański profesor William Dement  przeprowadził inny eksperyment, który również miał odpowiedzieć na pytanie, ile można nie spać. W badaniu wziął udział siedemnastoletni chłopiec z Kalifornii. Wyniki tego badania, w którym Randy Gardner przetrwał bez snu aż 264 godziny, odbiły się w Stanach Zjednoczonych Ameryki szerokim echem. Co ciekawe, zarówno sam nastolatek, jak i naukowiec, starali się przekonać opinię publiczną, że brak snu jest względnie nieszkodliwy. 

Samopoczucie chłopaka opisywano jako dobre, mimo że nawet proste zadania obliczeniowe, takie jak odejmowanie w pamięci, przerosło jego możliwości intelektualne. Ponadto już po czterech nieprzespanych nocach badany doświadczył silnych halucynacji oraz depersonalizacji. Wierzył, że jest słynnym czarnoskórym futbolistą czy rozmawiał ze znakiem drogowym. 

W 2007 roku, chcąc znaleźć się w Księdze Rekordów Guinnessa, 42-letni mężczyzna z Kornwalii nie spał przez 266 godzin. Można przyjąć, że maksymalny czas, jaki człowiek może wytrzymać bez snu to aż 11 dni. Z powodu bardzo dużego ryzyka dla zdrowia, jakie niesie za sobą długotrwały brak snu, kategoria na najdłuższy czas bez snu została usunięta z Księgi Rekordów Guinnessa. 
Bezsenność, zmęczenie, brak snu, praca biurowa, praca za biurkiem, praca przy komputerze, praca zdalna

Ile można nie spać – eksperymenty na zwierzętach

ONSEN® stanowczo sprzeciwia się jakimkolwiek testom na zwierzętach. Oferowane przez nas materace, poduszki ortopedyczne i inne produkty są wegańskie. Powstały bez szkody dla zwierząt czy środowiska naturalnego. Za okrutny uważamy eksperyment przeprowadzony na szczurach, który w dodatku nie przyniósł jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile można nie spać.
 
Wyniki badań wykazały, że większość szczurów jest w stanie przeżyć bez snu nawet do 14 dni. W świecie zwierząt istnieją jednak gatunki niezwykle odporne na brak snu. Niektóre ptaki w okresach migracji śpią tylko godzinę na dobę, a ssaki morskie opanowały umiejętność spania połowicznego, podczas którego jedna półkula ich mózgów śpi, a druga pozostaje aktywna.
Bezsenność, zmęczenie, brak snu, praca biurowa, praca za biurkiem, praca przy komputerze, praca zdalna

Ile można nie spać – kiedy bezsenność zabija

Należy pamiętać, że deprywacja snu, czyli celowe lub wymuszone pozbawienie się nocnego wypoczunku to coś innego niż bezsenność, czyli mimowolna niemożność zaśnięcia lub przespania całej nocy. Niebezpieczeństwo dla zdrowia jest jednak podobne w obu przypadkach.

Rozpatrując kwestię tego, ile można nie spać, pamiętać należy o zjawisku nazywanym śmiertelną bezsennością rodzinną (ang. fatal familial insomnia). Jest to niezwykle rzadka i nieuleczalna choroba mózgu o podłożu genetycznym. Objawy pojawiają się najczęściej między 30 rokiem życia a 60 rokiem życia. Chorzy doświadczają takich samych objawów jak uczestnicy opisanych eksperymentów. Pojawiają się u nich halucynacje, problemy z koncentracją i stany psychotyczne. Niestety nie istnieje żadne skuteczne lekarstwo na tę chorobę.
 
Leki nasenne powodują u chorych stan śpiączki. Dlatego lekarze skupiają się przede wszystkim na leczeniu objawowym, aby poprawić choremu samopoczucie w ostatnich miesiącach życia. W artykułach naukowych jest przypadek pacjenta, który zmarł po sześciu miesiącach nieustannej bezsenności.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Ile można nie spać – na czym

Jako specjaliści od spania nie zalecamy powtarzania na sobie opisywanych wyżej eksperymentów. Nie oznacza to jednak, że na idealnym materacu Osaka Air można wyłącznie spać. Nadaje się on bowiem równie dobrze do spędzania czasu w dzień czy udanego seksu bez ryzyka zapadnięcia się do środka i nieprzyjemnego skrzypienia.

Wszystkie produkty ONSEN® wykonane są metodą z design thinking, co gwarantuje ich funkcjonalność i najwyższą jakość. Dodatkowo każdy z nich podlega możliwości zwrotu w ciągu 100 dni, co całkowicie niweluje ryzyko związane z zakupem.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

FAQ: Ile człowiek może nie spać

Jak długo człowiek wytrzyma bez snu?

Obecnie najdłuższy czas, jaki człowiek wytrzymał bez snu, wynosi 266 godzin, a więc około 11 dni.

Jak przetrwać brak snu?

Brak snu najlepiej jest przetrwać przez orzeźwienie się zimnym prysznicem, a także dobre nawodnienie organizmu i zapewnienie mu odżywienia w postaci lekkiego, lecz bogatego w białko posiłku. Pomocne jest także poddanie się ekspozycji naturalnego światła, które spowoduje mniejsze wydzielanie melatoniny.

Czy można umrzeć z braku snu?

Tak. Z braku snu można umrzeć, ponieważ organizm nie regeneruje się, a jego organy nie są w stanie odpocząć. Śmierć z powodu braku snu dotyka najczęściej osoby chore na śmiertelną bezsenność rodzinną (ang. fatal familial insomnia), które umierają z wycieńczenia.

Czym grozi brak snu?

Brak snu grozi skrajnym wycieńczeniem organizmu, które daje również objawy psychotyczne, a także szereg zagrażających życiu objawów somatycznych. Brak snu osłabia zdolności poznawcze człowieka, a jego procesy kognitywne zanikają.

Co się dzieje po 24 godzinach bez snu?

Po 24 godzinach bez snu człowiek może zacząć doznawać halucynacji i paranoi. Poza tym zauważa się u niego upośledzone ruchy kończyn oraz rozdrażnienie.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Czy kalkulator snu działa? Jak korzystać z kalkulatora snu, aby uzyskać oczekiwane wyniki? Jak monitorować sen, aby lepiej spać?
5 grudnia 2022
Przedstawiamy 3 najskuteczniejsze metody na to, jak szybko zasnąć i cieszyć się komfortowym, zdrowym snem.
20 lipca 2022
Biskupin to jedyne z polskich stanowisk archeologicznych wokół którego narosło tak wiele legend i emocji.
2 stycznia 2022
Spanie w samolocie może okazać się pomocne, aby zapobiec wystąpieniu jet laga. Jak spać w samolocie mimo warkotu silnika i rozmów współpasażerów?
18 lipca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materace piankowe
Poduszki ortopedyczne Skin+
Zestawy
Pościel
Akcesoria
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ