Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Insomnia – objawy, przyczyny, leczenie

15 września 2022
Insomnia, bezsenność, problem z zaśnięciem, trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy
Insomnia jest zaburzeniem snu sklasyfikowanym zarówno w DSM-V, jak i ICD-11. W potocznym języku insomnia znana jest jako bezsenność, zaś w świecie naukowym używa się również nazw takich jak agrypnia, agypnia czy anhypnia. Język naukowy używa również określenia ahypnosia, które wzięło swoją nazwę od Hypnosa, greckiego boga snu.

 

 

Za insomnię uważa się trudność w inicjowaniu lub utrzymaniu regenerującego snu, czego następstwo powoduje zmęczenie. Insomnia w definicji powoduje istotne cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania biopsychospołecznego człowieka. Przyczyny insomni natomiast mogą wynikać nie tylko z zaburzeń psychicznych, ale i chorób somatycznych. Może być ona spowodowana zarówno stanem przejściowym, jak i przewlekłym.
Insomnia, bezsenność, trudności w zasypianiu, budzenie się w nocy

Insomnia – objawy

Objawy insomni są dość łatwe do zauważenia. Zgodnie z DSM-V, insomnia określana jest kodem 780.52 i może być zdiagnozowana wtedy, gdy utrzymuje się przynajmniej jeden z następujących objawów:
  • trudności w zasypianiu u osób dorosłych lub utrudnione zasypianie bez interwencji opiekuna u dzieci;
  • trudności w utrzymaniu snu, które charakteryzują się częstymi wybudzeniami lub utrudnionym zasypianiem po przebudzeniu;
  • wczesne budzenie się przy niemożności powrotu do snu.

Insomnia według DSM-V dzieli się na trzy kategorie:
  • insomnię epizodyczną, czyli taką, której objawy trwają co najmniej miesiąc, ale krócej niż 3 miesiące;
  • insomnię trwałą, czyli taką, której objawy trwają co najmniej 3 miesiące;
  • insomnię nawracającą, czyli taką, której epizody powracają przynajmniej 2 razy w ciągu roku.

Najczęściej diagnozuje się insomnię trwałą, przy której ważne jest, aby objawy utrzymywały się co najmniej 3 miesiące i przez co najmniej 3 noce w tygodniu. Wbrew powszechnej opinii, insomnia nie musi więc oznaczać, że trudności ze snem występują codziennie. Poza tym muszą one występować mimo zapewnienia odpowiednich warunków i okazji do snu.

Zaburzenia snu nazywane insomnią powodują istotny klinicznie stres lub osłabienie funkcjonowania społecznego, zawodowego, edukacyjnego, naukowego czy behawioralnego. Insomnia zaburzać może też inne ważne obszary funkcjonowania człowieka.

Insomnia według ICD-11 charakteryzuje się uporczywymi trudnościami z inicjacją snu, ale także z odpowiednią ilością snu oraz jakością snu. Te w przebiegu insomni występować powinny mimo odpowiednich warunków i okoliczności do snu, powodując określone objawy w ciągu dnia.

Do podstawowych objawów insomni według ICD-11 należą:
  • zmęczenie;
  • drażliwość;
  • obniżony nastrój;
  • złe samopoczucie;
  • zaburzenia funkcji poznawczych.
Insomnia według ICD-11 dzieli się na trzy kategorie:
  • insomnia przewlekła (określana kodem 7A00), której objawy utrzymują się przez co najmniej 3 miesiące i występują przynajmniej kilka razy w tygodniu;
  • insomnia krótkotrwała (określana kodem 7A01), której objawy utrzymują się przez mniej niż 3 miesiące;
  • insomnia niesklasyfikowana (określana kodem 7A0Z), której objawy nie muszą być specyficzne i są każdorazowo weryfikowane przez lekarza.
Insomnia, przyczyny bezsenności, trudność z zasypianiem, chroniczne zmęczenie

Insomnia – przyczyny

Rozpatrując kwestię przyczyn insomni, należy zwrócić uwagę na to, że często bywa ona błędnie diagnozowana. Dlatego też przy diagnozowaniu insomni należy różnicować ją z:
  • bezdechem sennym i innymi zaburzeniami snu spowodowanymi oddychaniem, które mogą dawać objawy typowe dla insomni;
  • narkolepsją, która obok objawów bezsenności objawia się też halucynacjami czy paraliżem sennym;
  • lunatykowaniem i innymi parasomniami, w których trudności z zasypianiem czy powrotem do snu wynikają bezpośrednio z zachowań.
Nie istnieje jedna konkretna przyczyna, która powoduje insomnię. Wywoływać może ją wiele elementów, które występują pojedynczo lub łącznie. Za podstawową przyczynę insomni uważa się długotrwały stres i niepokój, który powoduje nadmierne napięcie, a w efekcie stymuluje organizm do produkcji hormonów takich jak kortyzol, adrenalina czy noradrenalina. Takie osoby dodatkowo zaczynają z czasem odczuwać niepokój przed położeniem się do łóżka, co dodatkowo nasila możliwość wystąpienia insomni.

Insomnia często występuje też w przebiegu depresji i innych zaburzeń nastroju. Dodatkowo przyczyną insomni są też różnego rodzaju zaburzenia lękowe, a także przeżyte w przeszłości traumy. Niekiedy zaś insomnia jest wynikiem niewłaściwego zachowania.

Wiele osób cierpi na insomnię także z powodu dolegliwości somatycznych, które najczęściej obejmują alergie, nieżyt nosa czy przewlekły ból. Wśród nich są także osoby cierpiące z powodu dyskopatii, jak również menopauzy i zaburzeń hormonalnych. Insomnię wywołuje nadto refluks i inne zaburzenia układu pokarmowego.

Jedną z nieoczywistych przyczyn insomni jest posiadanie złego materaca, który nie daje odpowiedniego wsparcia ciała i podparcia kręgosłupa. Przez utrzymywanie ciała w niefizjologicznej pozycji do spania, nie jest ono w stanie się odpowiednio regenerować i wypocząć.

Dodatkowo w przypadku posiadania materaca memory dochodzi do tego zapadanie się, zmniejszanie możliwości zmiany pozycji snu i zwiększenie potliwości. Natomiast materac sprężynowy powoduje skrzypienie, a także osłabioną dynamikę i przenoszenie ruchów ciała. Insomni nie sprzyjają natomiast materace wysokoelastyczne, o ile są wykonane w odpowiedniej technologii i z dobrej jakości materiałów.
Insomnia, leczenie bezsenności, problem z zasypianiem, ciągłe zmęczenie, ból głowy w nocy

Insomnia – leczenie

Leczenie insomni odbywa się najczęściej w formie psychoterapii obejmującej też zmianę nawyków, a także środkami farmakologicznymi. Wielu psychologów i psychiatrów uważa, że najbardziej skuteczne jest połączenie obu metod leczenia insomni, bowiem wtedy dają one lepszy i bardziej trwały efekt terapeutyczny, co w efekcie minimalizuje ryzyko jej nawrotu.

Podstawą przy leczeniu insomni jest edukacja związana z higieną snu, a więć nawykami i praktykami przyczyniającymi się do efektywnego snu. Psychoedukacja w przebiegu insomni skupia się wokół stosowania odpowiedniej diety, ćwiczeń fizycznych i zadbania o mikroklimat w sypialni. Poza tym ważne jest, aby zadbać o dobry materac i unikanie przed snem pobudzających bodźców.

Często w terapii insomni stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, która ma za zadanie zmienić przekonania danej osoby związane ze snem. Jej podstawowym celem jest przekonanie osób chorych na insomnię do ponownego przemyślenia własnych zachowań i przekonań, a następnie wprowadzenie w nich pozytywnych zmian, które służyć będą zwiększeniu jakości snu.

Coraz częściej stosuje się dodatkowo treningi relaksacyjne i treningi uważności, a przede wszystkim mindfulness. Mają one za zadanie zwiększenie kontroli nad pobudzaniem się organizmu za pomocą wyobrażeń i rozluźniania mięśni. Wraz z nimi stosuje się terapię kontrolującą bodźce, których celem jest zachęcenie osoby cierpiącej na insomnię do powiązania swojej sypialni wyłącznie ze snem, a także ustalenia jednego wzorca snu i budzenia.

Pomocne jest także stosowanie terapii z wykorzystaniem technologii biofeedback, jak również terapii ograniczającej sen i metody paradoksalnej intencji. Wszystkie te metody mają za zadanie ułatwić zasypianie, a jednocześnie zwiększyć kontrolę nad snem.
 
Insomnia może też sama w sobie być objawem depresji. Szczególnie poważny jest stan, w którym często doświadczamy przerywanego snu. Ten bowiem jest jednym z najczęstszych objawów poważnego epizodu depresyjnego. Dlatego też w takim wypadku insomni nie należy traktować jako przyczyny powstałych dolegliwości, ale jako objaw chorobowy. Leczyć należy zatem zaburzenia nastroju.

Insomnia może być nadto schorzeniem śmiertelnym, bowiem jednym z jej rzadszych rodzajów jest wrodzona bezsenność rodzinna (ang. fatal familial insomnia), która jest nieuleczalną chorobą genetyczną. W jej przebiegu dochodzi do mutacji białek prionowych w mózgu, co wpływa na wzgórze i powoduje postępującą insomnię, zaś w konsekwencji śmierć. Osoby, które cierpią na ten rodzaj insomni umierają średnio w ciągu 18 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów.
Insomnia, objawy bezsenności, przemęczenie, problem ze snem, budzenie się nocą

Insomnia – komfort snu

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, ponad 40% osób cierpiących na insomnię używało nieprawidłowej poduszki. Dodatkowo u dużej części z nich insomnię nasilały hałasy w sypialni, niekomfortowy materac i zbyt duże natężenie światła. To zaś pokazuje, jak bardzo ważnym w profilaktyce insomni, a także jej leczeniu, jest wybór funkcjonalnych produktów służących do spania.

Onsen Sleeping podjął się wyzwania i przez długi czas projektował, a następnie testował materac Osaka Air, korzystając ze sprawdzonej i cenionej metody design thinking. Dzięki pomocy ze strony specjalistów posiadających wiedzę ortopedyczną i neurologiczną, a także fizjoterapeutów i psychologa, jak również w oparciu o ideę design thinking, zapewnia on najwyższy komfort oraz idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa.

W oparciu o te same idee i z tą samą rzeszą specjalistów, Onsen Sleeping stworzył także nakładkę na materac oraz najlepsze poduszki ortopedyczne, które utrzymują odcinek szyjny kręgosłupa we właściwej pozycji przez całą noc. Są one zaprojektowane tak, aby działać optymalnie zarówno podczas snu na boku, jak i przy spaniu na plecach.

Wszystkie produkty Onsen Sleeping objęte są nawet 15-letnią gwarancją. Dodatkowo możliwy jest ich zwrot w ciągu 100 dni od otrzymania. Dzięki temu można przetestować je w zaciszu swojej sypialni i na własnej skórze przekonać się o ich niebywałej jakości.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Insomnia, zwrot materaca, materac na bezsenność, jak szybko zasnąć, leczenie bezsenności, przyczyny insomni

FAQ: Insomnia

Co to jest insomnia?

Insomnia to niemożność zaśnięcia, spania nieprzewanym snem lub brak wypoczynku po obudzeniu. Rozpoznaje się insomnię przejściową, ostrą lub przewlekłą. Zależnie od przyczyn i rodzaju insomni, leczenie bezsenności może być różne.

Co może być powodem insomni?

Powodem insomni często jest stres i zwiększone napięcie emocjonalne. Poza tym insomnia pojawia się w przebiegu depresji, a także innych zaburzeń nastroju i zaburzeń lękowych. Dodatkowo insomnia występuje u osób cierpiących z powodu PTSD. Notuje się też silny związek insomni ze stężeniem hormonów i neuroprzekaźników we krwi, a także chronicznym bólem i bezdechem sennym. U osób starszych insomnia może być wynikiem obniżonego poziomu melatoniny.

Jak leczy się insomnię?

Insomnię leczy się zależnie od jej przyczyn. Dlatego też w pierwszej kolejności należy zdiagnozować przyczynę insomni. W wielu przypadkach insomnia mija przy zmianie złych nawyków, a przede wszystkim przez zadbanie o prawidłową higienę snu wraz z komfortowym materacem.

Czy melatonina pomaga na insomnię?

Melatonina pomaga na insomnię u osób niewidomych i osób starszych. Stosowanie melatoniny zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Melatonina jest popularnym suplementem diety na insomnię, jednak jest ona hormonem, przez co wpływa na cały układ hormonalny. Dlatego też warto korzystać z innych sposobów leczenia insomni.

Jaka poduszka jest najlepsza przy insomni?

Najlepsza poduszka przy insomni to poduszka ortopedyczna, która zapewni odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Na insomnię pomagają poduszki produkowane przez ONSEN®, a przede wszystkim Asana, Yoko i Hiro. Warto zwrócić uwagę na to, aby poduszka na insomnię była wykonana z wysokoelastycznej pianki poliuretanowej typu HR i odlewana w formach, nie zaś z nich wycinana.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: