Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jak inteligentny budzik może poprawić higienę snu?

14 września 2020
Inteligentny budzik, smartfon z budzikiem, aplikacja budzik, aplikacja do monitorowania snu, monitorowanie snu
Inteligentny budzik to produkt nowy i cieszący się coraz większym zainteresowaniem osób chcących dbać o zachowanie odpowiedniej ilości snu w ciągu nocy. Dla wielu osób codzienne wstawanie o poranku stanowi najgorszy moment w ciągu dnia. Zanim zdecydują się one na inteligentny budzik, często próbują zastąpienia dźwięku budzenia piosenką lub nagraniem śpiewu ptaków. To jednak nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Standardowy budzik od inteligentnego budzika różni się diametralnie. O ile ten pierwszy dzwoni o wyznaczonej porze, o tyle inteligentny budzik monitoruje nasz czas snu i sam wybiera moment, w którym rozpocznie pobudkę. Budzenie oczywiście odbywa się we wcześniej ustalonym przedziale czasu. Zastosowanie takiej aplikacji do monitorowania snu może przynieść wiele korzyści.
Inteligentny budzik, smartfon z budzikiem, aplikacja budzik, aplikacja do monitorowania snu, monitorowanie snu

Inteligentny budzik – fazy snu

Sen człowieka podzielony jest na dwie podstawowe fazy - REM (ang. rapid eye movement) i NREM (ang. non-rapid eye movement). W pierwszej z nich nasze gałki oczne bardzo szybko poruszają się, druga zaś cechuje się ich stałością. Inteligentny budzik w połączeniu ze sprzętem mierzącym parametry naszych ciał, jak na przykład smartwatchem, jest w stanie rozpoznać te fazy i dopasować do nich swoje działanie.

Każdy etap snu jest powiązany z określonymi falami mózgowymi i aktywnością neuronów. Podczas typowej nocy każdy z nas przechodzi przez nie kilkukrotnie. Im bliżej pozostało do poranka, tym dłuższe stają się fazy REM, a krótsze fazy NREM dzielące się dodatkowo na kilka etapów.

Pierwszy etap fazy NREM to przejście od stanu czuwania do snu. Podczas tego krótkiego etapu, sen jest jeszcze lekki. Możemy mieć też wrażenie, że jeszcze nie my. Bicie serca, oddech i ruchy gałek ocznych ulegają spowolnieniu, mięśnie rozluźniają się. Fale alpha zastępowane są wolniejszymi falami theta.

Drugi etap fazy NREM to okres lekkiego snu. W tym etapie nadal obudzić możemy się stosunkowo łatwo. Nasze serca i oddech w jej trakcie spowalniają, a mięśnie rozluźniają się. Temperatura ciała spada a ruchy oczu ustają. W obrazie elektroencefalografii (EEG) zauważalne są już wrzeciona snu. Na tym etapie zazwyczaj nie występują marzenia senne, jednak niekiedy może pojawić się wrażenie spadania z wysokości. W tej fazie snu spędzamy każdej nocy najwięcej czasu.

Trzeci etap fazy NREM to okres głębokiego snu. Ten jest niezbędny do tego, aby rano czuć się wypoczętym. Występuje on w dłuższych okresach w pierwszej połowie nocy. Bicie serca i oddech zwalniają maksymalnie. Mięśnie stają się rozluźnione. Pojawiają się fale delta mieszane z falami theta. Z tego etapu snu najtrudniej się obudzić.
 
Sen REM po raz pierwszy pojawia się około 90 minut po zaśnięciu. Charakterystyczne dla tej fazy jest to, że nasze gałki oczne poruszają się w jej trakcie szybko z boku na bok, mimo zamkniętych powie. Aktywność fal mózgowych o mieszanej częstotliwości zbliża się do tej obserwowanej podczas czuwania. Oddech staje się szybszy i nieregularny, a tętno i ciśnienie krwi wzrastają do poziomu zbliżonego do tego w stanie czuwania.
 
Większość marzeń sennych pojawia się podczas fazy REM. Mięśnie rąk i nóg zostają chwilowo sparaliżowane, abyśmy nie zrobili krzywdy sobie lub śpiącym z nam osobom. Z wiekiem jednak czas fazy REM powoli spada, co wynika ze spadku naturalnego poziomu melatoniny. Kiedyś sądzono, że tylko faza REM jest niezbędna dla zachowania komfortu psychicznego i wzmocnienia pamięci. Aktualnie jednak wiadomo już, że konsolidacja pamięci wymaga zarówno snu w fazie REM, jak i w fazie NREM. Jednak w dalszym ciągu to faza REM ma znaczenie dla ludzkiej równowagi emocjonalnej.

Opisamy cykl snu powtarza się w nocy zazwyczaj 5-6 razy. Najlepiej czujemy się, kiedy obudzi się nas w trakcie trwania pierwszego lub drugiego etapu fazy NREM. W tym pomocny staje się inteligentny budzik i inne aplikacje do monitorowania snu. To dzięki nim odpowiednia ilość snu pomoże nam poprawić swoje codzienne funkcjonowanie. Korzystne dla organizmu jest także spanie nago.
Inteligentny budzik, smartfon z budzikiem, aplikacja budzik, aplikacja do monitorowania snu, monitorowanie snu

Inteligentny budzik – monitorowanie snu

Na szczęście inteligentny budzik nie wymaga od nas codziennego podłączania się do encefalografu (EEG). Bardzo często aplikacje do monitorowania snu opierają się na danych przekazywanych ze smartwatcha, zaś coraz częściej wystarcza już nawet sam smartfon lub tablet. Zainstalowany na nim inteligentny budzik potrafi bowiem mierzyć nasz sen za pomocą mikrofonu, żyroskopu i akcelerometru
 
Mikrofon przesyła do aplikacji informacje o naszym oddechu, zaś żyroskop i akceletometr pozwala na śledzenie naszego położenia. Dzięki temu, że poruszamy się tylko w płytszych etapach snu, inteligentny budzik jest w stanie je rozpoznać. Dzięki temu aplikacje do monitorowania snu określają nasze fazy snu z bardzo dużą precyzją.
 
Aby odpowiednio wykryć ruch, inteligentny budzik musi mieć możliwość jego śledzenia. To zazwyczaj nie jest możliwe na materacach visco, które powodują zapadanie się ciała do środka, nie zapewniając możliwości swobodnego poruszania się. Wykazują one też trudności w działaniu na materacach sprężynowych, które nie tylko wydają niepożądane dźwięki, ale i przenoszą ruch przez zbyt słabą dynamikę.

Chcąc zastosować inteligentny budzik, na pewno zastanawiamy się nad tym, jak zapewnić sobie maksymalny komfort snu. Zarówno dla poprawy jakości snu, jak i dla prawidłowego działania aplikacji do monitorowania snu, najlepszym wyborem będzie spanie na materacu z pianki wysokoelastycznej. Zapewnia ona optymalne warunki snu, a w tym pełną wentylację i możliwość zmiany pozycji do spania.
 
Producenci inteligentnego budzika monitorującego sen zalecają, aby przez trzy pierwsze noce obserwować sposób działania aplikacji i w razie potrzeby umieścić smartfon bliżej lub dalej od głowy. Oczywiście smartfon powinien być wtedy przełączony w tryb samolotowy, aby nie zakłócać snu. Smartwatch oczywiście ma tę przewagę, że może mierzyć także tętno i ciśnienie krwi. Najbardziej zaawansowane urządzenia tego typu potrafią nawet mierzyć saturację, co pozwala walczyć z bezdechem sennym.

Inteligentny budzik sprawia, że przestaniemy doświadczać przykrego uczucia związanego z wyrywaniem się ze snu. Tego typu aplikacje do monitorowania snu działają nie tylko na smartfonach czy tabletach. W sprzedaży są bowiem również inteligentne budziki w ramach opasek, pierścieni czy nawet pluszowych przytulanek.

Niektóre z inteligentnych budzików oferują nie tylko budzenie dźwiękiem, ale też delikatnie stopniowanym światłem mającym imitować promienie słoneczne, wibracjami czy nawet zapachem. Postęp technologii staje się tym samym coraz częściej odpowiedzialny za zachowanie odpowiedniej higieny snu i rytmu dobowego.
 
Postępujący rozwój pozwala też na oferowanie idealnych produktów do snu, jakim jest najlepszy na rynku materac Osaka Air od ONSEN®, którego zakup nie wiąże się z żadnym ryzykiem dzięki możliwości zwrotu w ciągu 100 dni. Jego wyprodukowanie w technologii design sleeping gwarantuje najwyższą jakość odpowiadającą na potrzeby konsumentów.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, test materaca, materac piankowy, materac warstwowy

FAQ: Inteligentny budzik

Jak działa inteligentny budzik?

Inteligentny budzik działa przez użycie akcelerometru, żyroskopu i mikrofonu. Dzięki dokonywanym pomiarom określa, w jakiej fazie snu się znajdujemy. Następnie uruchamia alarm w najbardziej optymalnym dla nas momencie, zgodnie z określonymi ramami czasowymi.

Czy inteligentny budzik działa?

Inteligentny budzik działa, jeśli używany jest zgodnie ze wskazaniami producenta danej aplikacji do monitorowania snu. Nie jest to tylko kolejny gadżet do sypialni. Należy zapewnić mu optymalne warunki działania, jak choćby dobrej jakości materac.

Czy inteligentny budzik jest bezpieczny?

Inteligentny budzik zwracający uwagę na nasze oddechy i ruchy w trakcie snu jest bezpieczny. Nie wpływa w żaden sposób na działanie ludzkiego organizmu, ponieważ nie ma z nim żadnej bezpośredniej styczności.

Czy inteligentny budzik jest szkodliwy?

Nie istnieją żadne dowody mogące świadczyć o tym, że inteligentny budzik jest szkodliwy. Logicznie rzecz biorąc, obserwowanie naszych czynności życiowych przez aplikację do monitorowania snu raczej nie może wyrządzić nam żadnej szkody.

Czy inteligentny budzik pomaga zwiększyć ilość snu głębokiego?

Zastosowanie inteligentnego budzika może pomóc w optymalizacji snu głębokiego. Jednak na rzeczywiste zwiększenie ilości snu głębokiego, obok aplikacji do monitorowania snu, istotne jest zapewnienie sobie funkcjonalnego materaca i dobrej poduszki ortopedycznej.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ