Jak kupić materac i się nie zdziwić?15 maja 2023 |
![]() |
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Przede wszystkim zawsze należy żądać konkretnych parametrów użytych w nim materiałów. Pianki mają zawsze to samo oznaczenie, które składa się z 1-2 liter i 4-5 cyfr. Te oznaczają ich rodzaj, gęstość i twardość. Poza tym ważne jest zapoznawanie się z regulaminem sprzedaży, a także warunkami zwrotów. Warto jest upewnić się, że nieudany zakup będzie można zwrócić bez dodatkowych opłat.
Materac należy zmienić, kiedy dostrzegasz zmiany w swoim codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkim wtedy, gdy pocisz się lub budzisz w nocy, albo się nie wysypiasz. Także wtedy, kiedy zauważasz zmniejszenie wydajności w pracy, albo mniejszą wydolność organizmu. Powodem do wymiany materaca mogą być też różnego rodzaju schorzenia, głównie te związane z kręgosłupem lub głową. Nieodpowiedni materac może dawać także specyficzne objawy, które trzeba zaobserwować u siebie indywidualnie. Rzecz jasna, materac należy wymienić, gdy obecny jest wygnieciony, posiada wystające elementy lub znajduje się w złym stanie higienicznym.
Podstawowym zadaniem materaca jest rozwiązywanie Twoich problemów, a także odpowiedź na Twoje potrzeby. W tym celu należy szczegółowo przeanalizować funkcjonalności materaca, aby prawidłowo dokonać wyboru. Przede wszystkim zwrócić zaś uwagę na to, co materac posiada w środku.
Często sprzedawcy materaców odmawiają uznania reklamacji z powodu wygniecionego materaca. Opierają się przy tym notorycznie na stanie wizualnym, a nie na doświadczeniach i obiektywnych danych. Zazwyczaj nie liczą się odczucia klientów. Takie działanie jest jednak nieuprawnione i nie powinno mieć miejsca. Jednakże dopóki w opisach i ofertach nie wskazuje się konkretnych parametrów materiałów użytych do produkcji materaca, klienci nie mają punktu odniesienia, jaki mogliby wykorzystać w pismach reklamacyjnych.
Nie. Każdy rodzaj pianki to pianka poliuretanowa. Najpopularniejsza, najtańsza i najmniej trwała jest zamkniętokomórkowa pianka tradycyjna oznaczana parametrem T. Tej jednak w materacach należy unikać. Drugim rodzajem jest otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna oznaczana parametrem HR, która posiada znakomitą dynamikę i trwałość. Zaś trzecim i ostatnim rodzajem jest pianka termoelastyczna, którą oznacza się parametrem V. Co prawda istnieją też pianki lateksowe, jednak to zupełnie inny produkt.