+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jak spać na poduszkach ortopedycznych Onsen?

13 grudnia 2021
jak spać na poduszkach ortopedycznych
Cieszymy się, że odnalazłeś naszą stronę. Być może poszukujesz dobrej poduszki ortopedycznej i zaciekawiły Cię nietypowe kształty poduszek Onsen? Zastanawiasz się, dlaczego tak mocno odbiegają od dostępnych w sklepach medycznych wyrobów?

Nasze poduszki ortopedyczne - Yoko, Hiro oraz Asana to poduszki, których zaprojektowanie zajęło nam około dwóch lat. Są wynikiem wnikliwej analizy ergonomicznej oraz efektem licznych konsultacji z lekarzami ortopedami oraz fizjoterapeutami. Swój kształt zawdzięczają innowacyjnemu podejściu do terapii odcinka szyjnego kręgosłupa, ale zacznijmy od początku.

Jaki powinien być kształt poduszki ortopedycznej?


Poduszka ortopedyczna, jak sama nazwa wskazuje jest produktem medycznym, którego zadaniem jest utrzymanie kręgosłupa szyjnego, głowy oraz odcinka piersiowego i klatki piersiowej w optymalnym, neutralnym i fizjologicznym ułożeniu. I właściwie ta definicja, od której rozpoczęliśmy projektowanie naszych poduszek w pełni tłumaczy skąd wziął się ich kształt.

Większość ludzi śpi na bokach i plecach, a spanie na brzuchu, w szczególności z poduszką jest niezdrowe i niewskazane. Dlatego też wszystkie nasze poduszki służą wyłącznie do spania na bokach i plecach.

 

Jakie powinno być prawidłowe ułożenie głowy na poduszce ortopedycznej śpiąc na boku?

 

Leżąc w pozycji na boku na poduszkach ortopedycznych w naturalnej pozycji spania głowa powinna być ułozona w stosunku do podłoża/materaca w odległości 10-12cm. Przedstawiona grafika poniżej przedstawia prawidłową pozycję oraz ułozenie barku, w protrakcji, który jest lekko zrotowany i wysunięty ku przodowi.

jak spac na boku na poduszce ortopedycznej
Wysokość poduszki ortopedycznej do spania na boku powinna wahać się w przedziale 9-12 cm. Dla osób o drobniejszej, szczuplejszej budowie ramion poduszka powinna być oczywiście niższa, podczas gdy dla osób o masywnej, barczystej budowie ramion potrzebować będziemy nieco wyższej poduszki ortopedycznej.

Należy pamiętać, że wysokość poduszki ortopedycznej należy dobrać do materaca, na jakim się śpi. Jeśli materac będzie bardzo miękki (co nie jest zalecane i może być przyczyną Twoich dolegliwości bólowych) - powinieneś wybrać poduszkę wyższą, gdyż zapadnie się ona i tak w miękki materac.

I odwrotnie - jeśli śpisz na przysłowiowej desce - poduszka nie musi być taka wysoka.

Złota zasada jest taka: Twoja głowa powinna znajdować się w przedłużeniu kręgosłupa, czyli gdybyśmy poprowadzili linię przez plecy wzdłuż kręgosłupa, powinna ona przebiegać idealnie równo z linią kręgosłupa szyjnego w płaszczyźnie strzałkowej (jest to linia przebiegająca pomiędzy brwiami, przez nos, środek ust oraz brodę i cały kręgosłup szyjny).
Śpiąc na boku Twoja głowa powinna być w przedłużeniu kręgosłupa
Całkiem spora część poduszek ortopedycznych dostępnych na rynku całkiem dobrze radzi sobie z podtrzymaniem głowy w pozycji bocznej. Niestety problem zaczyna się, gdy zaczynamy spać na plecach. Wówczas taka poduszka okazuje się zdecydowanie zbyt wysoka.

Jakie powinno być prawidłowe ułożenie głowy na poduszce ortopedycznej śpiąc na plecach?


Na poduszkach ortopedycznych śpiąc w pozycji na plecach głowa powinna być podniesiona o maksymalnie 3-4 cm nad płaszczyznę materaca zachowując prawidłową krzywiznę kręgosłupa, zapewniając tym samym największy komfort w czasie snu. Wszystkie poduszki ortopedyczne marki Onsen są właśnie tak zaprojektowane, mianowicie posiadają w swoich centralnych częściach zagłębienia, w których spoczywa głowa podczas spania na plecach.

Dlaczego jest to aż tak istotne? Ponieważ zbyt duże wysunięcie głowy ku przodowi skutkuje pojawieniem się zjawiska zwanego spłyceniem lordozy szyjnej, które coraz powszechniej występuje już nawet u młodych osób.

 

13-Spłycona lordoza szyjna-02 (1)
Spłycenie a nawet zniesienie lordozy szyjnej niesie za sobą konsekwencje. Choć samo w sobie nie jest chorobą - powodować może szereg zmian w obrębie kręgosłupa szyjnego - sprzyja pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych kręgów szyjnych, niestabilności kręgosłupa a co za tym idzie - pojawienia się stanów dyskopatycznych czy kręgozmyków.

Niestety głowę wysuniętą ku przodowi mamy prawie przez cały dzień - pracując przy komputerze, przeglądając coś w smartfonie czy czytając książkę w nieprawidłowej pozycji. W ciągu dnia wielokrotnie utrwalamy spłycenie lordozy szyjnej, dlaczego więc mielibyśmy utrwalać dodatkowo owo ustawienie w nocy, stosując zbyt wysoką poduszkę?
Zbyt wysoka poduszka do spania na wznak powoduje spłycenie lordozy szyjnej
13-Spłycona lordoza szyjna-04
13-Spłycona lordoza szyjna-05
Wszystkie poduszki marki Onsen posiadają w swej centralnej części wgłębienie do spania na plecach. W tych miejscach odległość guza potylicznego od materaca wynosi właśnie owe prawidłowe 3-4 cm. Natomiast boczne, wyższe części poduszek Onsen przeznaczone są do spania w pozycjach bocznych, dzięki czemu głowa podczas spania na boku pozostaje "w przedłużeniu kręgosłupa".

Co ważne, poduszek Onsen nie musisz obracać podczas snu. Zostały tak zaprojektowane, że przejście z jednej pozycji do drugiej jest proste i odbywa się niemalże automatycznie. 
jak spac na poduszce ortopedycznej

FAQ

Skąd wziął się nietypowy kształt poduszek ortopedycznych Onsen?

Nietypowy kształt poduszek ortopedycznych Onsen wynika z ich dopasowania do prawidłowych, naturalnych i fizjologicznych krzywizn kręgosłupa w różnych pozycjach snu. Podczas snu na boku głowa powina być oddalona o 9-12 cm od materaca podczas gdy śpimy na wznak powinno to być zaledwie 3-4 cm. Kształt poduszek Onsen umożliwia połączenie owych parametrów w jednej poduszce.

Jak powinno się spać na poduszce ortopedycznej na boku?

Śpiąc na poduszce ortopedycznej na boku nasza głowa powinna znajdować się w linii kręgosłupa, czyli nie być ani zbyt mocno przygięta do materaca ani zbyt mocno oddalona w kierunku sufitu. Wysokość poduszki ortopedycznej do spania na boku powinna wynosić ok 9-13 cm i zależna jest od budowy ciała oraz od twardości materaca na jakim śpimy.

Jak powinno się spać na poduszce ortopedycznej na plecach?

Śpiąc na plecach nie powinniśmy stosować wysokich poduszek ortopedycznych, ponieważ powodują one spłycanie lordozy szyjnej (głowa wysuwana jest ku przodowi). Do spania na wznak poduszka powinna mieć wysokość maksymalnie 3-4 cm, aby nie powodować niebezpiecznego znoszenia lordozy szyjnej. Poduszki ortopedyczne, które posiadają odpowiednią wysokość do spania na plecach posiada w swojej ofercie marka Onsen (modele Yoko, Hiro oraz Asana).

Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Prowadzony przez większość z nas tryb życia, a szczególnie długotrwałe siedzenie przy biurkach, niszczy nasze kręgosłupy. Jaką poduszkę ortopedyczną wybrać?
30 maja 2022
Z tego artykułu dowiesz się czym właściwie jest poduszka ortopedyczna oraz na co należy uważać podczas jej wybierania.
8 października 2020
Z tego artykułu dowiesz się jakie rodzaje poduszek ortopedycznych dostępne są na rynku oraz co należy wiedzieć, aby wybrać dla siebie odpowiednią poduszkę.
8 października 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ