+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jak spać w samolocie?

10 lipca 2020
jak spac w samolocie
Wybieranie nocnych lotów (i spanie w ich trakcie) to sposób radzenia sobie z jet – lagiem, o wiele bezpieczniejszy niż tabletki z melatoniną 

Jak jednak zasnąć w samolocie, w pozycji półsiedzącej, gdy oprócz warkotu maszyny przeszkadzają nam także rozmowy współpasażerów, światło, suche powietrze i zmieniające się ciśnienie? Czy spanie w samolocie jest tak w ogóle dobrym pomysłem, czy lepiej je sobie odpuścić i obejrzeć film?

 

Jak ułatwić sobie zaśnięcie w samolocie?

 1. Unikaj alkoholu, mimo że darmowa lampka wina na pokładzie brzmi kusząco. Wbrew pozorom alkohol nie ułatwia zasypiania. Sprawi tylko, że sen będzie płytki i nie przyniesie odpoczynku. Picie alkoholu w trakcie lotu to naprawdę zły pomysł, także z tego powodu, że alkohol nasila jet -lag. W dodatku w warunkach zmiennego ciśnienia w samolocie nasila problemy z krążeniem i skutkuje opuchniętymi nogami.
   
 2. Zadbaj o swoją wygodę. Zabierz na pokład swoją ulubioną poduszkę. Jeśli to możliwe zabierz też lekki, najlepiej polarowy koc. Wprawdzie na dłuższych lotach linie lotnicze oferują koce, ale o ich czystości krążą różne historie… Mając własny koc ma pewno poczujesz się bardziej przytulnie. Zastanawiasz się, po co koc skoro lepiej śpi się w niższych temperaturach? Linie lotnicze często przesadzają z klimatyzacją i temperatura na pokładzie bywa niższa niż optymalne do spania 18 stopni. Z tego samego powodu przydadzą się też ciepłe skarpety.
   
 3. Wypróbuj maskę do spania. Odcięcie się od światła ułatwi zaśnięcie i sprawi, że twój sen będzie głębszy. Powinna być odpowiednio dopasowana i wyprofilowana, tak żeby nie uciskała oczu.
   
 4. Oczywiście równie ważne jest odizolowanie się od niechcianych dźwięków. W samolocie zamiast klasycznych stoperów, które przy zmianie ciśnień mogą nasilać problemy z uszami, lepiej sprawdzą się słuchawki lub specjalne opaski tłumiące dźwięk. Istnieją też wersje emitujące relaksacyjną muzykę ułatwiającą zasypianie.
   
 5. Pochyl się do tyłu z odpowiednim podparciem
  Położenie fotela pod kątem 135 stopni jest uważane za najbezpieczniejszy i najwygodniejszy kąt do spania w samolocie. Pamiętaj jednak, że możliwości poruszania fotelem mogą być utrudnione, a nawet niemożliwe w klasie ekonomicznej
poduszki ortopedyczne onsen

Jak bezpiecznie spać w samolocie?

Nie przesypiaj całego lotu! W przypadku długich lotów maksymalnie po czterech godzinach trzeba się ruszyć, żeby zapobiec problemom z krążeniem i ryzyku zakrzepicy. Może to być spacer do toalety, ale też proste ćwiczenia możliwe do wykonania na siedząco. Między innymi z tego powodu branie leków nasennych w trakcie lotu nie jest zalecane.

Jeśli podróżujesz z zachodu na wschód (doba się „skraca”) w celu uniknięcia jet -lagu lepiej będzie przespać pierwszą połowę lotu. Jeśli lecisz na zachód (doba ulega „wydłużeniu” ) lepiej spać w drugiej połowie lotu).

Mimo wszystko jednak w czasie długich lotów warto uciąć sobie drzemkę, aby po przybyciu do celu podróży czuć się lepiej.

Powyższe porady mogą pomóc spać w trakcie lotu. Nie oczekuj jednak, że w samolocie wyśpisz się tak dobrze jak we własnym łóżku! Badania przeprowadzone w 2013 roku przez naukowców z nowozelandzkiego Sleep/Wake Research Centre wykazały, że taka sztuka nie udaje się nawet członkom załóg lotniczych, pracującym w czasie najdłuższych lotów w systemie zmianowym i dysponującym znacznie bardziej komfortowymi miejscami do spania niż pasażerowie.
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ