Jak ułatwić sobie zaśnięcie w samolocie?
- Unikaj alkoholu, mimo że darmowa lampka wina na pokładzie brzmi kusząco. Wbrew pozorom alkohol nie ułatwia zasypiania. Sprawi tylko, że sen będzie płytki i nie przyniesie odpoczynku. Picie alkoholu w trakcie lotu to naprawdę zły pomysł, także z tego powodu, że alkohol nasila jet -lag. W dodatku w warunkach zmiennego ciśnienia w samolocie nasila problemy z krążeniem i skutkuje opuchniętymi nogami.
- Zadbaj o swoją wygodę. Zabierz na pokład swoją ulubioną poduszkę. Jeśli to możliwe zabierz też lekki, najlepiej polarowy koc. Wprawdzie na dłuższych lotach linie lotnicze oferują koce, ale o ich czystości krążą różne historie… Mając własny koc ma pewno poczujesz się bardziej przytulnie. Zastanawiasz się, po co koc skoro lepiej śpi się w niższych temperaturach? Linie lotnicze często przesadzają z klimatyzacją i temperatura na pokładzie bywa niższa niż optymalne do spania 18 stopni. Z tego samego powodu przydadzą się też ciepłe skarpety.
- Wypróbuj maskę do spania. Odcięcie się od światła ułatwi zaśnięcie i sprawi, że twój sen będzie głębszy. Powinna być odpowiednio dopasowana i wyprofilowana, tak żeby nie uciskała oczu.
- Oczywiście równie ważne jest odizolowanie się od niechcianych dźwięków. W samolocie zamiast klasycznych stoperów, które przy zmianie ciśnień mogą nasilać problemy z uszami, lepiej sprawdzą się słuchawki lub specjalne opaski tłumiące dźwięk. Istnieją też wersje emitujące relaksacyjną muzykę ułatwiającą zasypianie.
- Pochyl się do tyłu z odpowiednim podparciem
Położenie fotela pod kątem 135 stopni jest uważane za najbezpieczniejszy i najwygodniejszy kąt do spania w samolocie. Pamiętaj jednak, że możliwości poruszania fotelem mogą być utrudnione, a nawet niemożliwe w klasie ekonomicznej

Jak bezpiecznie spać w samolocie?
Nie przesypiaj całego lotu! W przypadku długich lotów maksymalnie po czterech godzinach trzeba się ruszyć, żeby zapobiec problemom z krążeniem i ryzyku zakrzepicy. Może to być spacer do toalety, ale też proste ćwiczenia możliwe do wykonania na siedząco. Między innymi z tego powodu branie leków nasennych w trakcie lotu nie jest zalecane.
Jeśli podróżujesz z zachodu na wschód (doba się „skraca”) w celu uniknięcia jet -lagu lepiej będzie przespać pierwszą połowę lotu. Jeśli lecisz na zachód (doba ulega „wydłużeniu” ) lepiej spać w drugiej połowie lotu).
Mimo wszystko jednak w czasie długich lotów warto uciąć sobie drzemkę, aby po przybyciu do celu podróży czuć się lepiej.
Powyższe porady mogą pomóc spać w trakcie lotu. Nie oczekuj jednak, że w samolocie wyśpisz się tak dobrze jak we własnym łóżku! Badania przeprowadzone w 2013 roku przez naukowców z nowozelandzkiego Sleep/Wake Research Centre wykazały, że taka sztuka nie udaje się nawet członkom załóg lotniczych, pracującym w czasie najdłuższych lotów w systemie zmianowym i dysponującym znacznie bardziej komfortowymi miejscami do spania niż pasażerowie.