+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jak spacer wpływa na zdrowie kręgosłupa?

17 listopada 2020
czy spacery sa dobre na kregoslup bol plecow a spacerowanie
Spacer jest jedną z najbezpieczniejszych rodzajów aktywności fizycznej, jaką możecie podjąć. Nie wymaga żadnych przygotowań, a benefitów płynących ze spacerowania jest naprawdę bardzo wiele.

Spacerując dotleniamy nasz organizm, wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy, przyspieszamy metabolizm, usuwamy toksyny z naszego ciała, poprawiamy sobie jakość snu oraz poprzez wydzielanie endorfin poprawiamy nasze zdrowie psychiczne. Innymi słowy jest duża szansa, że jeśli spacerujesz, uśmiechasz się częściej :)
Wystarczy spacerować zaledwie 30 minut dziennie, aby polepszyć ogólne zdrowie i samopoczucie.

Czy jednak spacery są wskazane przy bólu pleców?


Jak najbardziej! Spacer to idealna forma bezpiecznego treningu i rehabilitacji. Oto dlaczego chodzenie poprawia funkcjonowanie naszego kręgosłupa:

1. Zacznijmy od tego, że siedzący tryb życia osłabia nasze mięśnie i więzadła. Przebywając długo w pozycji zgarbionej dochodzi do dysproporcji napięcia w obrębie mięśni. Niektóre z nich się rozciągają, a niektóre przykurczają powodując ból.
siedzacy tryb zycia oslabia kregoslup
Dotyczy to również mięśni głębokich, które stabilizują nasz kręgosłup i pomagają nam w utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Osłabione mięśnie nie „trzymają” odpowiednio kręgosłupa, narażając go na takie czynniki jak dyskopatia czy zwyrodnienia
Spacer aktywizuje mięśnie przykręgosłupowe, przez co wzrasta ich siła i odporność na zmęczenie. Dzięki temu poprawia się jakość naszej sylwetki a kręgosłup chroniony jest przed uszkodzeniem.

2. Docisk osiowy na kręgosłup, do jakiego dochodzi podczas marszu jest pożądany! Sprzyja on dobremu odżywieniu „dysków”, czyli krążków międzykręgowych. To niezwykle ciekawe zagadnienie, ponieważ dyski praktycznie nie są ukrwione. Nie ma tam żadnej tętnicy, która zaopatruje dysk w tlen i składniki odżywcze. Przekazywanie tych substancji odbywa się wyłącznie na zasadzie osmozy i dyfuzji. A do niej może dojść ...wyłącznie gdy się ruszamy! To właśnie podczas zmiennego obciążenia poszczególnych krążków międzykręgowych następuje ich odżywianie.
ruch kregoslupa umozliwia odzywienie kraka miedzykregowego dysku
3. Spacerowanie może mieć pośrednio wpływ na likwidację bólu kręgosłupa poprzez poprawę funkcjonowania naszych bioder. Wielokrotnie powtarzany ruch biodra poprawia jego zakresy ruchomości oraz normalizuje napięcie w obrębie mięśni miednicy. Uwaga! W przypadku rwy kulszowej nie należy wykonywać zbyt dużych kroków, ponieważ mogą one bardziej podrażnić nerw kulszowy.

Jeśli boli Cię kręgosłup oto zasady, których należy przestrzegać podczas marszu:


- Jeśli marsz nasila Twoje dolegliwości – nie chodź. Jest to złota zasada, dotycząca właściwie każdej formy aktywności, którą podejmujesz. Gdy boli bardziej - odpuść, bo możesz tylko pogorszyć sytuację. Pamiętaj, że ból kręgosłupa jest sygnałem dla Ciebie, że dzieje się coś niepokojącego.

- Załóż płaskie buty z elastyczną podeszwą. Staraj się dobrze przetaczać stopę i nie uderzać piętą o podłoże. Przetoczenie stopy zakończ silnym wybiciem z palców, aby Twój krok był sprężysty. Prawidłowe przetoczenie stopy skutkować będzie tym, że podczas marszu Twoja głowa będzie się unosiła i opadała z każdym krokiem.

Tak właśnie powinno być.
- Staraj się wykonywać długie kroki. To one aktywizują Twoje mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe. Jeśli wykonujesz drobne kroczki, dużo z ważnych dla kręgosłupa mięśni nie pracuje odpowiednio. Tu wyjątkiem będzie sytuacja, w której cierpisz z powodu rwy kulszowej. Wówczas wykonanie długiego kroku naciągać będzie nerw i potęgować ból.

- Pamiętaj o prawidłowej sylwetce i patrz przed siebie. Podziwiaj widoki, rozglądaj się ale nie patrz pod nogi. Jeśli spacerujesz będąc pochylonym, na przykład z telefonem w ręce, odbija się to na całym Twoim kręgosłupie. Staraj się cofnąć brodę i wyprostować plecy. Autokorekta postawy jest niezwykle istotna w profilaktyce spłyconej lordozy szyjnej.

- Zaskoczymy Cię pewnie, ale staraj się iść SZYBKO! Wbrew temu, co uważa większość ludzi, powolne chodzenie wcale nie jest zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Idąc szybciej Twój kręgosłup jest mniej obciążony, przez co mniej boli.

- Podczas marszu używaj barków. Nie chodzi tu o machanie całymi rękami, ale o delikatne ruchy barku ku przodowi, podczas gdy następuje wykrok. Dość ciężko przedstawić to na ilustracji, dlatego zapraszamy do obejrzenia naszego filmu na YouTube. Przykładowo jeśli wykonujesz krok prawą nogą, w tym samym momencie Twój lewy bark powinien się nieco wysunąć ku przodowi. Taka praca obręczy barkowej powoduje delikatne ruchy rotacyjne w obrębie kręgosłupa, co pozwala na prawidłowe odżywienie dysków.

- Możesz odciążyć dodatkowo swój kręgosłup poprzez zastosowanie kijków Nordic Walking.

- Jeśli jesteś posiadaczem psa, który bardzo ciągnie Cię na smyczy powinieneś zaprzestać takich spacerów. Czworonóg, wyprowadzający na spacer swojego Pana może nie tylko uszkodzić mu bark, ale również przyczynić się do bólu kręgosłupa u swojego właściciela. Jeśli bowiem Twoje ramię będzie mocno wyciągane do przodu z dużą siłą spowoduje rotację kręgosłupa i będziesz maszerować w ciągłym skręceniu ciała. W tej sytuacji mięśnie pracują asymetrycznie i łatwo może dojść do bolesnego urazu pleców.
Kręgosłup człowieka został stworzony do ruchu. Ruszajmy zatem na spacer!

Co oprócz spacerowania jest dobre na kręgosłup?

Zdrowie naszego kręgosłupa zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wskazana jest regularna aktywność fizyczna. Mamy tu do wyboru naprawdę bogaty wachlarz bezpiecznych sportów, które możemy uprawiać. Przy bólu pleców, oprócz spacerowania, doskonale sprawdzi się na przykład pływanie czy ćwiczenia wykonywane na macie.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, które ćwiczenie jest dla Ciebie odpowiednie - skonsultuj się z fizjoterapeutą, który dobierze ćwiczenia precyzyjnie do Twojego schorzenia, stanu zdrowia i możliwośi ruchowych.

Co jeszcze mogę zrobić dla zdrowia kręgosłupa?

Jako producent materaców i poduszek ortopedycznych polecamy również, aby zadbać o swój kręgosłup podczas nocy i odpoczynku. Nasz materac został zaprojektowany właśnie z myślą o osobach, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa. Osaka Air, bo o tym materacu mowa, to wyrób medyczny klasy pierwszej.

Jest to materac o średniej twardości wykonany z kilku warstw pianek oraz siatki 3D Aero, która zapewnia odpowiednią wentylację materaca. Dodatkowo oferujemy możliwość testowania materaca nawet przez 100 dni, bez żadnych zobowiązań.
najlepszy materac piankowy Onsen Osaka Air

Oprócz materaca istotna jest również poduszka.

W naszej ofercie posiadamy kilka modeli poduszek przeznaczonych do spania na boku i plecach. Wszystkie poduszki są wyrobami medycznymi i posiadają kształt dostosowany do potrzeb danej pozycji snu.

Innowacyjny profil naszych poduszek sprzyja zachowaniu prawidłowego łuku kręgosłupa szyjnego jakim jest lordoza szyjna. Nasze poduszki mogą być stosowane zarówno w profilaktyce jak i wspomagająco w leczeniu spłyconej lordozy szyjnej. Więcej o problemie spłyconej lordozy szyjnej znajdziecie w tym artykule.
poduszka ortopedyczna na splycona lordoze szyjna

FAQ

Czy spacery są dobre na kręgosłup?

Tak, spacerowanie to doskonała forma aktywności w przypadku wielu schorzeń kręgosłupa, takich jak zwyrodnienia, stenozy czy dyskopatie. Podczas spaceru aktywizowane są mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie posturalne, poprawia się również odżywienie dysków (czyli krążków międzykręgowych) w kręgosłupie.

Jak długo powinien trwać spacer?

Przyjmuje się, że aby czerpać benefity płynące ze spaceru powinien on trwać przynajmniej 30 minut. Badania wskazują, że codzienne spacerowanie przynajmniej przez pół godziny poprawia ogólne zdrowie i samopoczucie.

Co zrobić, gdy marsz nasila ból pleców?

Zaprzestań marszu. Ból to sygnał ostrzegawczy, który jasno mówi, że dana forma aktywności nie jest aktualnie wskazana. Jeśli więc spacerowanie powoduje, że kręgosłup boli mocniej - to nie spaceruj. Udaj się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu diagnostyki i leczenia.

Czy powinno się chodzić szybko czy wolno?

Wbrew powszechnej opinii wolne spacerowanie dużo mocniej obciąża kręgosłup niż marsz w szybkim tempie. Jeśli więc masz problem z bólem pleców staraj się chodzić w miarę szybko. Na tyle szybko, na ile pozwala Tobie Twoje ciało. Staraj się również wykonywać długie kroki i dbaj o odpowiednie przetoczenie stopy (mocne wybicie).

Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Uszkodzenie stożka rotatorów to częsta przyczyna bólu barku. Wyjaśniamy na czym polega uszkodzenie, jak poradzić sobie z bólem i jak spać, gdy boli ramię.
1 czerwca 2021
Jeśli należysz do grona osób, które są po zabiegu wszczepienia sztucznego biodra - zerknij, aby dowiedzieć się jakich ruchów unikać i jak spać.
26 maja 2021
Dziwny garb tworzący się z tyłu na karku, który boli i wygląda nieestetycznie? Potocznie nazywany wdowim garbem lub bawolim karkiem - to narośl tłuszczowa będąca wynikiem działania hormonów i leków.
27 stycznia 2021
Praktycznie każdy z nas słyszał o czymś takim jak zwyrodnienie kręgosłupa. Głównie kojarzymy je z osobami starszymi, choć dziś coraz częściej dotyka młodszych Pacjentów. Dlaczego?
7 stycznia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ