Jak spacer wpływa na zdrowie kręgosłupa?

Listopada 17, 2020
Spacer jest jedną z najbezpieczniejszych rodzajów aktywności fizycznej, jaką możecie podjąć. Nie wymaga żadnych przygotowań, a benefitów płynących ze spacerowania jest naprawdę bardzo wiele.
Spacerując dotleniamy nasz organizm, wzmacniamy układ sercowo-naczyniowy, przyspieszamy metabolizm, usuwamy toksyny z naszego ciała, poprawiamy sobie jakość snu oraz poprzez wydzielanie endorfin poprawiamy nasze zdrowie psychiczne. Innymi słowy jest duża szansa, że jeśli spacerujesz, uśmiechasz się częściej :)
Wystarczy zaledwie 30 minut dziennie tej bezcennej aktywności, aby polepszyć ogólne zdrowie.
 

Czy jednak spacery są wskazane przy bólu pleców?


Jak najbardziej! Oto dlaczego chodzenie poprawia funkcjonowanie naszego kręgosłupa:
1. Zacznijmy od tego, że siedzący tryb życia osłabia nasze mięśnie i więzadła. Przebywając długo w pozycji zgarbionej dochodzi do dysproporcji napięcia w obrębie mięśni. Niektóre z nich się rozciągają, a niektóre przykurczają powodując ból.


Siedzący tryb życia osłabia mięśnie i stawy kręgosłupa


Dotyczy to również mięśni głębokich, które stabilizują nasz kręgosłup i pomagają nam w utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Osłabione mięśnie nie „trzymają” odpowiednio kręgosłupa, narażając go na takie czynniki jak dyskopatia czy zwyrodnienia
Spacer aktywizuje mięśnie przykręgosłupowe, przez co wzrasta ich siła i odporność na zmęczenie. Dzięki temu poprawia się jakość naszej sylwetki a kręgosłup chroniony jest przed uszkodzeniem.

2. Docisk osiowy na kręgosłup, do jakiego dochodzi podczas marszu jest pożądany! Sprzyja on dobremu odżywieniu „dysków”, czyli krążków międzykręgowych. To niezwykle ciekawe zagadnienie, ponieważ dyski praktycznie nie są ukrwione. Nie ma tam żadnej tętnicy, która zaopatruje dysk w tlen i składniki odżywcze. Przekazywanie tych substancji odbywa się wyłącznie na zasadzie osmozy i dyfuzji. A do niej może dojść ...wyłącznie gdy się ruszamy! To właśnie podczas zmiennego obciążenia poszczególnych krążków międzykręgowych następuje ich odżywianie.


Poruszanie się powoduje ruch kręgosłupa, a co za tym idzie, umożliwia odżywienie krążka międzykręgowego

3. Spacerowanie może mieć pośrednio wpływ na likwidację bólu kręgosłupa poprzez poprawę funkcjonowania naszych bioder. Wielokrotnie powtarzany ruch biodra poprawia jego zakresy ruchomości oraz normalizuje napięcie w obrębie mięśni miednicy. Uwaga! W przypadku rwy kulszowej nie należy wykonywać zbyt dużych kroków, ponieważ mogą one bardziej podrażnić nerw kulszowy.
 

Jeśli boli Cię kręgosłup oto zasady, które warto stosować:


- Jeśli marsz nasila Twoje dolegliwości – nie chodź. Jest to złota zasada, dotycząca właściwie każdej formy aktywności, którą podejmujesz.
- Ubierz płaskie buty z elastyczną podeszwą. Staraj się dobrze przetaczać stopę i nie uderzać piętą o podłoże. Przetoczenie stopy zakończ silnym wybiciem z palców, aby Twój krok był sprężysty. Prawidłowe przetoczenie stopy skutkować będzie tym, że podczas marszu Twoja głowa będzie się unosiła i opadała z każdym krokiem. Tak właśnie powinno być.
- Staraj się wykonywać długie kroki. To one aktywizują Twoje mięśnie pośladkowe, mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe. Jeśli wykonujesz drobne kroczki, dużo z ważnych dla kręgosłupa mięśni nie pracuje odpowiednio. Tu wyjątkiem będzie sytuacja, w której cierpisz z powodu rwy kulszowej. Wówczas wykonanie długiego kroku naciągać będzie nerw i potęgować ból.
- Pamiętaj o prawidłowej sylwetce i patrz przed siebie. Podziwiaj widoki, rozglądaj się ale nie patrz pod nogi. Jeśli spacerujesz będąc pochylonym, na przykład z telefonem w ręce, odbija się to na całym Twoim kręgosłupie. Staraj się cofnąć brodę i wyprostować plecy. Autokorekta postawy jest niezwykle istotna w profilaktyce spłyconej lordozy szyjnej.
- Zaskoczymy Cię pewnie, ale staraj się iść SZYBKO! Wbrew temu, co uważa większość ludzi, powolne chodzenie wcale nie jest zdrowsze dla naszego kręgosłupa. Idąc szybciej Twój kręgosłup jest mniej obciążony, przez co mniej boli.
- Podczas marszu używaj barków. Nie chodzi tu o machanie całymi rękami, ale o delikatne ruchy barku ku przodowi, podczas gdy następuje wykrok. Dość ciężko przedstawić to na ilustracji, dlatego zapraszamy do obejrzenia naszego filmu na YouTube. Przykładowo jeśli wykonujesz krok prawą nogą, w tym samym momencie Twój lewy bark powinien się nieco wysunąć ku przodowi. Taka praca obręczy barkowej powoduje delikatne ruchy rotacyjne w obrębie kręgosłupa, co pozwala na prawidłowe odżywienie dysków.
- Możesz odciążyć dodatkowo swój kręgosłup poprzez zastosowanie kijków Nordic Walking.
- Jeśli jesteś posiadaczem psa, który bardzo ciągnie Cię na smyczy powinieneś zaprzestać takich spacerów. Czworonóg, wyprowadzający na spacer swojego Pana może nie tylko uszkodzić mu bark, ale również przyczynić się do bólu kręgosłupa u swojego właściciela. Jeśli bowiem Twoje ramię będzie mocno wyciągane do przodu z dużą siłą spowoduje rotację kręgosłupa i będziesz maszerować w ciągłym skręceniu ciała. W tej sytuacji mięśnie pracują asymetrycznie i łatwo może dojść do bolesnego urazu pleców.
 

Pamiętajmy, nasz kręgosłup został stworzony do ruchu. Ruszajmy zatem na spacer!

 W nocy zadbajmy o zdrowy sen, stosując odpowiedni materac i poduszkę ortopedyczną.
Jaki materac wybrać? Jakie łóżko będzie najlepsze? Jaka poduszka idealnie nadaje się do spania? Wiele innych poradników na temat kupna materaca i poduszek oraz komfortu snu. Czytaj nasze porady na blogu.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ