+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
Szukaj
0

Jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać?

4 listopada 2020
Wielokrotnie pisaliśmy o sposobach na przekształcenie sypialni w prawdziwe sanktuarium snu. Wspominaliśmy o tym, jak ważny jest odpowiedni mikroklimat w sypialni. Wielokrotnie przypominaliśmy też o złotej „zasadzie trzech c” – w pomieszczeniu, w którym śpisz powinno być „cicho, ciemno i chłodno”. Wiele można osiągnąć operując światłem: chodzi nie tylko o wybór lamp i lampek nocnych, ale też o żaluzje, zasłony lub rolety. Kluczowe dla komfortu spania jest oczywiście wygodne łóżko, a dokładniej wygodny materac. Najlepsze meble i inne sprzęty nie będą jednak dobrze pełnić swojej roli, gdy sypialnia będzie źle rozplanowana. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? 


Jaki układ łóżka w sypialni sprawdzi się najlepiej?

Wokół ustawienia łóżka w sypialni narosło wiele mitów. Niektóre biorą się z pewnych kulturowych norm, inne po prostu z niewiedzy. Katalogi wnętrzarskie też nie zawsze podpowiadają dobre rozwiązanie - niektóre aranżacje sypialni bardzo ładnie wyglądają na zdjęciach, ale wcale nie sprawią, że będziesz się wysypiać. Jak ustawić łóżko, żeby dobrze spać? Jak zawsze trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem i instynktem.
 

 Byle nie pod oknem!


 Na zdjęciach łóżko ustawione obok okna z pięknym widokiem wygląda bardzo efektownie – zwłaszcza gdy narzuta komponuje się z zasłonami. My doradzamy jednak, byś unikał takiego ustawienia. Nie chodzi tylko o zaczerpniętą z feng shui teorię o rozpraszaniu wewnętrznej energii. Przemawiają za tym także bardzo racjonalne przesłanki. Po pierwsze: prawdopodobnie nie będziesz miał ochoty budzić się razem z czerwcowym słońcem, a żaluzje pozwalające uzyskać „efekt nocy” to spory wydatek. Po drugie: bliskość okna zazwyczaj oznacza większe natężenie hałasu. Po trzecie: pod oknem zazwyczaj umieszczane są kaloryfery. W sezonie grzewczym skutkuje to przegrzewaniem ciała i poceniem się. O tym, że zbyt wysoka temperatura w sypialni negatywnie wpływa na jakość snu, pisali wielokrotnie japońscy naukowcy.  Jednak uchylenie lub rozszczelnienie okna też nie będzie dobrym pomysłem, gdyż grozi przeziębieniem. Chłodniejsze powietrze, jako że jest cięższe, opada w dół. Lodowaty podmuch owiewający mokrą od potu głowę, to niemal pewne zapalenie zatok. Poza tym warto pamiętać, że zasłonięcie grzejnika wezgłowiem łóżka skutkować będzie jego mniejszą efektywnością i wyższymi rachunkami za ogrzewanie.
 

Jak ustawić łóżko względem drzwi?


W dobrych hotelach często spotyka się łóżka ustawione wezgłowiem przy głównej ścianie dokładnie naprzeciw drzwi. Wygląda to efektownie w folderach przeznaczonych dla gości – łóżko staje się centralnym meblem w pokoju, dzięki czemu wydaje się większe i bardziej luksusowe, niż jest naprawdę. Takie hotelowe ustawienie jednak wcale nie zapewnia spokojnego snu. Dlaczego? Naukowcy z Monachium przyjrzeli się naszym sypialniom z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej. Doszli do wniosku, że ludzie tak samo jak pozostałe ssaki, instynktownie poszukują „bezpiecznego miejsca do spania”. Czujemy się bezpiecznie, wtedy, gdy możemy z łóżka obserwować drzwi, ale sami nie jesteśmy widoczni, gdy drzwi zostaną otwarte z zewnątrz. Zgodnie z przewidywaniami uczestnicy badania ustawiali łóżko w sposób, który jednocześnie pozwalał na umieszczenie łóżka jak najdalej od drzwi oraz umożliwiał obserwację drzwi z łóżka, ale sprawiał, że osoba śpiąca zostanie zasłonięta skrzydłem otwieranych drzwi. 
 

Czy warto ustawiać łóżko naprzeciwko okna?


Odpowiedź na to pytanie zależy oczywiście od tego co znajduje się za tym oknem. Jeśli zasypiając będziemy mieć widok na las lub ogród, pomysł jest dobry. Gorzej, jeśli okno wychodzi na ruchliwą ulicę… Oprócz widoku ważna jest także strona świata – jeśli okno znajduje się od strony wschodniej, ponownie zadaj sobie pytanie, czy chcesz o każdej porze roku budzić się razem ze słońcem.
 

Jak ustawić łóżko podwójne?


Łóżko dla pary powinno być ustawione tak, aby dostęp do niego był z trzech stron, ponieważ ułatwi to sprawne i wygodne korzystanie z łóżka. Ograniczenie dostępu może skutkować tym, że para mająca różne rozkłady dnia lub dzienne plany, będzie się wzajemnie budzić oraz zachodzić sobie drogę.
 

Łóżko, a pozostałe meble.


Łóżko powinno być oczywiście ustawione w taki sposób, żeby nie blokowało dostępu do innych mebli, np. do szafy. O czym jeszcze warto pamiętać? Nie umieszczaj nad łóżkiem wiszącej szafki. Nawet, jeśli użyte haki posiadają wszelkie atesty bezpieczeństwa i jesteś o tym całkowicie przekonany, podświadomie będziesz odczuwać zagrożenie.  Jeżeli potrzebujesz w sypialni dodatkowego miejsca do przechowywania różnych przedmiotów, pomyśl raczej o szufladach lub schowkach umieszczonych pod łóżkiem albo w ramie łóżka.
 

O czym jeszcze warto pamiętać ustawiając łóżko?


Weź pod uwagę specyfikę Twojego mieszkania. Na pewno nie jest dobrym pomysłem umieszczanie wezgłowia łóżka przy ścianie, w której przebiegają rury kanalizacyjne.


Hałas nie pozwoli spać
 

Mity dotyczące ustawienia łóżka – skąd się wzięły?


Większość mitów dotyczących ustawienia łóżka jest uwarunkowana kulturowo. Jeśli spotkałeś się kiedyś z poradą, żeby nie ustawiać łóżka nogami w stronę drzwi, u jej podstaw mogą leżeć europejskie zwyczaje pogrzebowe. Ciało zmarłego wynoszono z izby „nogami do przodu”, nic więc dziwnego, że ludzie czuli opór, żeby odtwarzać to funeralne ustawienie we własnej sypialni. Dokładnie z tych samych przyczyn mieszkańcy Dalekiego Wschodu unikają spania z głową skierowaną na północ. W tym rejonie świata panuje przekonanie, że dusza opuszcza ciało w kierunku północnym i w ten sposób układano też ciało na stosie pogrzebowym. W krajach buddyjskich, ponadto, za wyjątkowo niegrzeczne uchodzi spanie z nogami skierowanymi w kierunku pomieszczeń, w których śpią inni ludzie (zwłaszcza starsi) lub w stronę domowego ołtarza.
Właściwa lokalizacja łóżka to taka, w której czujesz się najbardziej komfortowo. Spróbuj zaufać własnej intuicji, zamiast kierować się tylko modą. Sypialnia może oczywiście cieszyć oko na zdjęciu na Instagramie, ale jej podstawową funkcją jesti zapewnienie Ci komfortowego wypoczynku.
 
Zdrowy sen wpływa na wiele aspektów życia, między innymi na prawidłowy metabolizm. Jego regulacja w istotny sposób wpływa na to, czy w czasie spania chudniemy, czy przybieramy na wadze.
2 marca 2021
Sen głęboki jest niezbędny dla naszego zdrowia, ponieważ jest czasem regeneracji - nasz organizm naprawia uszkodzone tkanki oraz wzmacnia siły układu odpornościowego.
3 stycznia 2021
Menopauza budzi lęk u większości kobiet. Zwłaszcza polska nazwa – przekwitanie - kojarzy się z definitywnym końcem nie tylko płodności, ale też młodości, urody a nawet – kobiecości. Nawiasem mówiąc, równie nieprzyjazne znaczenie ma nazwa grecka – klimakterium oznacza ‘ostatni szczebel drabiny’.
22 września 2020
W dzisiejszym świecie trudno jest się dobrze wysypiać. Miasta są zanieczyszczone nadmiernym światłem i hałasem, co przeszkadza zasnąć. Tempo życia i stres spowodowany czekającymi nas zadaniami także przyczyniają się do bezsenności.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ