Jak właściwie rozumieć twardość materaca?

28 września 2020
skala twardosci matearcow h1 h2 h3 h4

Czym jest twardość materaca?

Twardość to tak naprawdę odczucie komfortu, jakie wiąże się ze spaniem na materacu. Mówiąc obrazowo, spanie na betonie oznaczałoby skrajny poziom twardości, podczas, gdy na przeciwległym końcu skali byłoby unoszenie się na puchowej chmurce. Często mówi się, że twardość jest bardzo subiektywna, ponieważ to, co może być przyjemne dla jednej osoby, może być niewygodne dla kogoś innego. Z tego powodu materace oferowane są często w wielu różnych stopniach twardości, aby Klienci mogli znaleźć model odpowiadający ich preferencjom.

Twardość materaca, a podparcie.

Wbrew obiegowym opiniom, twardość materaca nie jest tym samym co podparcie. Podczas, gdy odczucie twardości materaca jest bardzo subiektywne, właściwości podporowe są łatwo mierzalne i widoczne „gołym okiem” – jeśli materac zapewnia właściwe podparcie, kręgosłup będzie znajdował się w linii prostej.

Twardość materaca H3 – co to znaczy?

Problem w tym, że wszystko zależy od tego, jaką skalą twardości materacy posługuje się konkretny sklep. W Polsce przyjęła się czterostopniowa skala. Według niej, materac opisany jako H1 oznacza materac miękki, H2 średnio miękki, H3 średnio twardy, natomiast H4 - twardy. Litera H, to rzecz jasna, skrót od angielskiego hardness, czyli twardość.
Amerykanie, dla których komfort spania jest niezmiernie ważny, a branża materacy rozwija się prężnie od lat 40-stych XX wieku, stosują dokładniejszą skalę dziesięciostopniową. Na zachodzie właściwie nie używa się skali H1-H4.

Twardość materaca według skali amerykańskiej.

H1 (wyjątkowo miękki): miękkość jest tak ekstremalna, że ciało wręcz „tonie w materacu”. Tak miękkie materace występują rzadko.
H2-H3 (miękki): dość miękki i „puchowy”, ciało wyraźnie się w niego zapada
H4-H6 (średni): najczęściej występujący poziom twardości. Zapewnia uczucie komfortu i miękkości, ale zapadanie się jest wyraźnie ograniczone.
H7-H9 (twardy): znacznie twardszy materac. Ciało praktycznie nie zapada się w materac, nie ma wyraźnego uczucia miękkości.
H10 (wyjątkowo twardy): całkowity brak odczucia miękkości. Tak twarde materace rzadko trafiają do sprzedaży.
To właśnie odwołanie do tej skali znaleźć można w anglojęzycznych opracowaniach naukowych z dziedziny medycyny snu, ergonomii czy ortopedii. Średnia twardość materaca opisywana jest tam jako H5 lub H6, a twardość materaca H3 oznacza materac miękki.

Jak twardość materaca wpływa na kręgosłup?

Aby odpowiedzieć na to pytanie odwołajmy się do tej dokładniejszej, dziesięciostopniowej skali.
Materace miękkie (od H1 do H3)
Podparcie: z powodu swojej miękkości ściśle przylegają do ciała. Dzięki temu mogą pomóc w odciążeniu punktów nacisku i utrzymaniu kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Jednak z drugiej strony wiele osób po prostu zbyt mocno zapada się w takich materacach, czego wynikiem może być wywołanie nadmiernego wygięcia kręgosłupa.
Bardzo miękki materac jest zwykle najlepszy dla osób śpiących na boku bez poduszki. Śpiący w tej pozycji zwykle mają skumulowany nacisk na biodrach i ramionach, więc mogą skorzystać z większej amortyzacji w tych punktach. W przypadku większości osób śpiących na plecach i brzuchu, „tonięcie” w bardzo miękkim materacu może spowodować przeciążenie kręgosłupa.
Materace średnio twarde (od H4 do H6)
Podparcie: te średnio twarde materace zazwyczaj zapewniają najlepsze ogólne podparcie, ponieważ wystarczająco dopasowują się do kształtu ciała, aby zmniejszyć punkty nacisku, jednocześnie nie pozwalając na nadmierne zagłębienie się w materac. U większości ludzi prawidłowe ułożenie kręgosłupa najlepiej jest utrzymywać na materacu o takiej właśnie twardości.
Pozycje do spania: Śpiący we wszystkich pozycjach zwykle dobrze wysypiają się na materacach o średniej twardości, te materace również najlepiej sprawdzają się w przypadku osób wiercących się przez sen (śpiących w wielu pozycjach) i par, które różnią się ulubioną pozycją spania.
Materace twarde (od H7 do H10)
Podparcie: wiele materacy na tym poziomie twardości może nadal zapewniać wystarczające podparcie kręgosłupa. Chociaż nie dopasowują się do ciała tak bardzo, jak bardziej miękkie materace, często zapewniają wystarczającą amortyzację, aby zapobiec problemom w punktach nacisku.
Niektóre osoby śpiące na boku mogą źle sypiać na tych materacach, ponieważ najwyższa twardość materaca często nie zapewnia ulgi w punktach nacisku, jakimi są barki i biodra. Z drugiej strony, niektórzy śpiący na plecach i brzuchu mogą stwierdzić, że ta większa twardość pomaga zapobiegać zbyt głębokiemu zapadaniu się brzucha w materac. Najwyższa twardość materaca nie jest jednak zazwyczaj komfortowa dla osób zmieniających pozycję przez sen.

Dlaczego twardość materaca ma znaczenie?

Niektórzy ludzie mogą po prostu przyjąć, że twardość jest kluczową kwestią przy zakupie materaca. Wiemy jednak, że nasi czytelnicy często chcą sięgnąć głębiej i zrozumieć dlaczego, więc poznajmy  główny powód, dla którego cecha ta ma znaczenie: wygoda.
Trudno przecenić znaczenie komfortu. Kusząco wygodny materac odgrywa ogromną rolę w zapewnieniu dobrego snu. Jeśli pierwszą rzeczą, o której myślisz kładąc się do łóżka jest to, jak bardzo czujesz się niekomfortowo, jest mało prawdopodobne, że będziesz dobrze spać. Dodatkowo komfortowy materac odgrywa rolę w szeroko pojętej higienie snu. Eksperci zalecają opracowanie rutyny związanej ze snem, która obejmuje przyjazne środowisko snu wywołujące relaks i spokój ducha. Posiadanie wygodnego materaca to duża część tworzenia tego sanktuarium snu.
Komfort wpływa również na to czy, każdego ranka budzisz się z bólem, czy jesteś wypoczęty. Jeśli spędzasz wiele godzin każdej nocy w niewygodnej pozycji lub próbujesz wykrzywić ciało, śpiąc w pozycji wymuszonej, aby było Ci mimo wszystko wygodnie, zazwyczaj jest tylko kwestią czasu, kiedy zaczniesz odczuwać przykre skutki. Niewygodny materac prawdopodobnie nie zapewnia również potrzebnego wsparcia, zwiększając ryzyko  przeciążenia kręgosłupa i codziennego bólu rano.

Jaka twardość materaca będzie dla Ciebie najlepsza?

Mając na uwadze te informacje na temat twardości materaca, możemy zacząć zastanawiać się jak określić jaki stopień twardości jest dla Ciebie najlepszy. Istnieje kilka różnych kryteriów lub sposobów podejścia do tego w jaki sposób ustalić właściwą twardość materaca.
Komfort
Pierwszy sposób wyboru poziomu twardości materaca opiera się na własnym odczuciu komfortu. Jak już wspomnieliśmy, twardość jest subiektywna i nikt nie wie lepiej niż Ty, jaki rodzaj materaca jest przyjemny.
Jako punkt odniesienia, zacznij od zastanowienia się nad obecnie posiadanym materacem. Jeśli wiesz, gdzie wypada na skali twardości, zastanów się, czy jest odpowiedni dla Ciebie, czy też materac bardziej miękki albo bardziej twardy byłby lepszy. Pomyśl również o swoich doświadczeniach z innymi materacami, na przykład w hotelach lub podczas pobytu w gościnie u przyjaciół. Nie musisz znać dokładnej twardości materacy na których sypiałeś okazjonalnie, aby móc zorientować się, czy wolisz miękki, średnio twardy czy bardzo twardy materac. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz bardziej ekstremalne preferencje, takie jak „puchowy materac” lub „materac – decha”.
Chociaż możemy przedstawić wiele ogólnych wskazówek na temat poziomów twardości, które zwykle są najlepsze dla osób śpiących w określonych pozycjach lub o określonej wadze, pamiętaj, aby nie lekceważyć własnego doświadczenia. Jeśli wiesz, że będziesz czuć się komfortowo tylko na materacu o określonej twardości postępuj zgodnie ze swoją wiedzą.
Waga
Materace reagują na ciężar i nacisk ciała, w wyniku czego ciężar śpiącego może wpływać na odczuwalny poziom twardości, a więc także i na to, jaka twardość materaca zapewni najbardziej spokojny sen.
Osoby bardzo lekkie, które ważą mniej niż 50 kg, powinny kierować swoje poszukiwania w stronę bardziej miękkich materacy. Powodem tego jest fakt, że w przypadku osób o takiej wadze bardzo twardy materac raczej nie zapewni zbyt dużej elastyczności i dopasowywania się do ciała. Aby uzyskać korzyści z odciążenia punktów nacisku, większość lżejszych osób potrzebuje bardziej miękkiego materaca w zakresie H2-H5 w przyjętej skali twardości.
Osoby ważące od 50 do 110 kg zwykle najlepiej czują się na średnio twardym materacu, który mieści się w zakresie H4-H6 w przyjętej skali twardości. Na tym poziomie twardości jest wystarczająca amortyzacja, aby stworzyć wygodną i podpierającą kręgosłup powierzchnię do spania bez wad jakie mogą mieć bardziej miękkie lub twarde materace.
Osoby ważące powyżej 110 kg, zazwyczaj powinny szukać twardszych materacy (H6-H8 w skali przyjętej twardości). Ponieważ cięższe osoby wywierają większy nacisk na łóżko, na bardzo miękkich materacach może występować nadmierne zapadanie się. Twardszy model będzie zapewniać amortyzację bez ryzyka, że warstwa zapewniająca komfort materaca zostanie zgnieciona i nie zapewni wystarczającego wsparcia.

Twardość materaca, a ulubiona pozycja spania.

Innym sposobem na znalezienie odpowiedniego poziomu twardości materaca jest zastanowienie się w jakiej pozycji zazwyczaj sypiasz.
W przypadku osób śpiących na boku większość nacisku kumuluje się na ramionach (barkach) i biodrach. Dlatego osoby te potrzebują nieco bardziej miękkiego materaca, aby amortyzować te obszary i utrzymać kręgosłup we właściwej pozycji. W przypadku większości osób śpiących na boku najlepiej sprawdza się miękki lub średnio twardy materac, od H3-H7.
Spanie na plecach jest uważane za dobre dla kręgosłupa, ale śpiący potrzebują podporu w dolnej części pleców, aby mieć pewność, że naturalna krzywizna kręgosłupa w tym odcinku czyli lordoza lędźwiowa zostanie zachowana i nie dojdzie do jej powiększenia lub zniesienia. Z tego powodu zwykle radzimy, aby osoby śpiące na plecach wybrały materac z przedziału H4-H7 na skali twardości.
Osoby śpiące na brzuchu zwykle powinny unikać materacy powodujących nadmierne zapadanie się. Ponieważ brzuch i miednica zwykle opadają bardziej niż inne części ciała, może to doprowadzić ciało do niezdrowego kształtu litery „U” (co fachowo nazywa się powiększoną lordozą). Większość osób śpiących na plecach uzyskuje największy komfort i wsparcie dzięki materacom na poziomie H4-H7 (z reguły lepiej sprawdzają się materace z końca tego przedziału).
Osoby, które regularnie śpią w 2 lub więcej pozycjach, często osiągają najlepsze wyniki, stosując średnio twardy materac mieszczący się w zakresie H4-H6. Powodem tego jest fakt, że średnio twardy materac ma największą elastyczność i zdolność do zapewnienia komfortu w różnych pozycjach.

Twardość materaca, a inne ważne kwestie.

Oprócz wpływu na komfort, twardość materaca wpływa również na inne ważne aspekty związane z użytkowanie materaca, w tym:
Seks. Materace, które są wyjątkowo miękkie lub wyjątkowo twarde, mogą przeszkadzać w udanym życiu seksualnym. To nie żart! Jeśli materac jest zbyt miękki, partnerzy mogą za bardzo się w nim zapadać, co uniemożliwi poruszanie się na łóżku. Jeśli jest zbyt twardy, w wielu pozycjach może być Wam po prostu niewygodnie. W większości przypadków do nieskrępowanego uprawiania seksu najlepiej nada się średnio twardy materac.
Spanie w upalne noce. Zbyt mocne przyleganie ciała do materaca lub zapadanie się w materac będzie ograniczać przepływ powietrza wokół ciała. Może to powodować gromadzenie się ciepła w materacu i na skórze, co może sprawić, że będziesz budzić się w środku nocy „zlany potem”. Jest to głównie problem z bardzo miękkimi materacami i tymi, które są wykonane z pewnych materiałów (takich jak pianka z pamięcią kształtu), które dokładniej dopasowują się do ciała.
Przeniesienie ruchu. Odnosi się do tego, czy ruch po jednej stronie łóżka jest odczuwalny po drugiej jego stronie i dotyczy rzecz jasna - materacy dla par. Łóżko, które pozwala na duże przenoszenie ruchu, może powodować, że osoby, które dzielą materac, budzą się nawzajem. Materac, który lepiej dopasowuje się do ciała, zazwyczaj przenosi mniej ruchu, ponieważ miękkość i przyleganie do ciała mogą izolować ruch. Ponadto, bardzo twardy materac, który w ogóle nie reaguje na ruchy ciała, również zwykle nie będzie miał dużego przenoszenia ruchu. Bezpośredni wpływ na poziom izolacji ruchu ma również rodzaj materiału użytego do budowy materaca.
Podparcie również na krawędziach materaca.  Cecha ta ma szczególne znaczenie dla osób, które regularnie siadają na krawędzi łóżka (np., aby się ubrać) lub śpią blisko krawędzi. Ważne jest, aby materac zapewniał podparcie także na brzegach. Pamiętaj, że większość materacy jest najsłabsza na krawędziach, więc jeśli materac jest już dość miękki prawdopodobnie zapewni jeszcze mniejsze podparcie wokół brzegów łóżka. Osoby, dla których priorytetem jest podparcie krawędzi, zwykle powinny szukać twardszego materaca.

Czy poziom twardości materaca wpływa na jego trwałość?

Generalnie nie. Na trwałość ma wpływ przede wszystkim przemyślany projekt, jakość materiałów i jakość wykonania materaca. Jednak rzeczywiście zdarza się, że twardsze materace często są używane dłużej, bo nawet, gdy stracą część swoich właściwości podporowych, wciąż są zdaniem właścicieli „wystarczająco twarde”.
Polecamy jednak regularnie wymieniać materac, także ze względów higienicznych.

Którą twardość materaca zatem mam wybrać?

Odpowiedź jest prosta – ten o średniej twardości, ponieważ to on, z największą dozą prawdopodobieństwa, zapewni Ci zarówno prawidłowe podparcie, jak i wystarczający komfort. To właśnie w materacu o średniej twardości znajduje się „złoty środek” pomiędzy wygodą i stabilizacją kręgosłupa.
Polecamy zapoznać się z ofertą naszego materaca Osaka Air, który został zaprojektowany tak, aby w dziesięciostopniowej skali twardości miał właśnie 6! Dodatkowo, zakupiony u nas materac Osaka Air możesz bez zobowiązań testować przez 100 dni. Więcej o beztroskim testowaniu materaca w zaciszu swojego domu znajdziesz Tu.
Dobór odpowiedniego materaca to nie lada wyzwanie. Jak, spośród tysięcy modeli wybrać ten jedyny i wyjątkowy dla siebie? Dziś pod lupę bierzemy materace piankowe.
27 maja 2021
Ból pleców potrafi spędzić sen z powiek i wpływa na wiele aspektów życia. Kręgosłup boli w ciągu dnia i często marzymy o tym, aby chociaż w nocy przestał boleć. Wiele osób, mających problemy z kręgosłupem zastanawia się jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy.
1 kwietnia 2021
Wybór dobrego materaca to duże wyzwanie! Obecnie na runku jest szeroka oferta różnych materacy, a każdy sprzedawca zachwala swój produkt. Zapewne spotkaliście się z materacami piankowymi, sprężynowymi, hybrydowymi oraz lateksowymi. Czym różnią się, cieszące się największą popularnością materace? Jaki materac będzie zarówno komfortowy, jak i funkcjonalny?
31 marca 2021
Materac jednoosobowy kiedyś kojarzył się z najniższym poziomem komfortu. Panowało przekonanie, że ludzie nie zechcą „inwestować” w materac dla studenta czy materac dla nastolatka. Na szczęście to już przeszłość! Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze materaca, aby być zadowolonym z zakupu.
19 stycznia 2021

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ