Ustal swój plan dnia
Ustalenie codziennej rutyny pomoże zachować poczucie normalności nawet w „nienormalnych ” czasach. Przede wszystkim pomoże jednak wyregulować rytm snu i czuwania, co jest kluczowe w walce z bezsennością.
- Staraj się wstawać codziennie o tej samej porze. Oczywiście nie musi to być ta sama godzina, o której wstawałeś, gdy trzeba było przebijać się przez korki w drodze do biura, niech będzie to nawet 9 rano… ale nie 9 na przemian z 12 w południe.
- Zadbaj o światło dzienne – ono pobudza lepiej niż kawa. Staraj się przed pracą chociaż na chwile wyjść na dwór.
- Wieczorem zadbaj o wyciszające rytuały. Mogą obejmować takie rzeczy, jak przyjemna lektura, joga i medytacja, kubek ziołowej herbaty, kąpiel z olejkiem lawendowym, a nawet długi prysznic, jeśli nie posiadasz wanny. Biorąc pod uwagę stres związany z pandemią koronawirusa, rozsądnie jest zapewnić sobie dodatkowy czas na wyciszenie każdej nocy. Nie jest natomiast dobrym pomysłem relaksowanie się przy pomocy alkoholu lub telewizji.
- Pora snu – wybierz stałą porę, aby faktycznie zgasić światło
Staraj się utrzymywać work- life balance:
- Wydziel sobie przestrzeń do pracy. Jeśli mieszkasz w kawalerce, przed snem przynajmniej chowaj laptopa i dokumenty związane z pracą do szuflady
- Nie pracuj w piżamie. Oczywiście, nie musisz wbijać się w garnitur czy kostium, chociaż niektórym osobom strój służbowy pomaga skupić się ma pracy, a wielu kobietom makijaż poprawia nastrój. Jednak zadbaj o to, aby piżama była strojem jednoznacznie kojarzącym się ze snem.
Niech sypialnia pozostaje sanktuarium snu
Eksperci od snu podkreślają wagę tworzenia w umyśle skojarzenia między łóżkiem, a snem. Z tego powodu zalecają, aby sen i seks były jedynymi czynnościami, które mają miejsce w Twoim łóżku.
Oznacza to, że praca w domu nie powinna być pracą w łóżku. Oznacza to również unikanie zabierania laptopa do łóżka, aby obejrzeć film lub serial.
Jeśli w którąś noc stwierdzisz, że masz problem ze snem, nie trać więcej niż 20 minut na bezsenne kręcenie się w łóżku. Zamiast tego wstań z łóżka i zrób coś relaksującego w bardzo słabym świetle, a następnie wróć do łóżka, aby spróbować zasnąć.
Zajrzyj też do naszego artykułu o
sposobach na szybkie zaśnięcie.
Ktoś kiedyś nazwał łóżko najlepszym czworonożnym przyjacielem człowieka. Dbaj o nie – często zmieniaj pościel, trzep i wietrz kołdrę. Zainwestuj w wygodny materac. np.
Osaka Air.
Dbaj o swoje samopoczucie psychiczne
Czy wiesz, że proste aktywności powodują wydzielanie się w organizmie czterech hormonów odpowiedzialnych za poczucie szczęścia?
Wydzielanie
dopaminy (hormonu przyjemności) stymulują drobne przyjemności, jak zjedzenie czegoś dobrego, czy wszelkie domowe rytuały SPA
Wydzielanie
oksytocyny (hormonu miłości) – oprócz przytulania się i okazywania czułości między najbliższymi, stymuluje go też głaskanie psa i kota
Wydzielanie
serotoniny (hormonu szczęścia) stymuluje np. medytacja lub wszelka aktywność na świeżym powietrzu.
Wydzielanie
endorfin stymuluje sport, seks, lub… śmiech. Słyszałeś kiedyś o jodze śmiechu? Śmiech „wymuszony” wywołuje tę samą reakcję fizjologiczną i staje się śmiechem prawdziwym. Nie wierzysz? Zajrzyj
tutaj
W razie potrzeby nie wahaj się korzystać z pomocy psychologa.