+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jak zasnąć w stresie - przerwij błędne koło.

8 lipca 2020
sen a stres bledne kolo

„Nie mogę spać, bo jestem zestresowany. Stresuję się, bo nie mogę spać!” – większość z nas wypowiedziała kiedyś podobne zdanie. Dlaczego stres przeszkadza zasnąć? Czemu niedobór snu jest czynnikiem stresogennym? Czy człowiek żyjący w permanentnym stresie ma w ogóle szansę, żeby się wysypiać i jakoś funkcjonować?
 

Stres jest nieodłączną częścią życia większości współczesnych ludzi. Czym tak naprawdę jest stres z ewolucyjnego oraz fizjologicznego punktu widzenia? Dlaczego coraz więcej ludzi doświadcza stresu przewlekłego? Jeśli poznasz odpowiedź na te pytania, zrozumiesz co tak naprawdę dzieje się gdy się stresujesz i dowiesz się jak skuteczniej radzić sobie ze stresem.

Pojęcie stresu wprowadził w latach 50-tych kanadyjski lekarz Hans Hugon Selye
Zdefiniował stres jako niewydolność syndromu ogólnej adaptacji i upatrywał w nim źródła wielu poważnych chorób somatycznych. Najprościej rzecz ujmując stres jest naszą reakcją na bodźce wywołujące silne emocje i napięcie. Czynnik wywołujący stres nazywany jest stresorem.

Co się dzieje z naszym mózgiem kiedy się stresujemy?


W momencie pojawienia się stresora natychmiast aktywuje się współczulny układ nerwowy , który odpowiada między innymi za tak zwaną reakcję „walcz albo uciekaj”. Stymuluje on nadnercza do wydzielania adrenaliny i noradrenaliny.

Wywołuje to takie skutki, jak przyspieszenie tętna i oddechu, szybszą i bardziej efektywną pracę serca oraz rozszerzenie źrenic. Jednak później (czasem nawet po kilku godzinach od wystąpienia stresującego czynnika ) aktywowana zostaje oś podwzgórze-przysadka-nadnercza. Podwzgórze pobudza przysadkę, wydzielając kortykoliberynę.

W skutek tego, przedni płat przysadki pod wpływem wydziela inny hormon – kortykotropinę. Następnie kortykotropina zostaje przetransportowana do kory nadnerczy, która wydziela glukokortykoidy (m.in. kortyzol nazywany potocznie hormonem stresu).


 

kortyzol hormon stresu

Jak działa na nas kortyzol? Kortyzol zwiększa stężenie glukozy we krwi i przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych. Powoduje również zmianę przetwarzania informacji docierających do narządów zmysłów - poprawia czujność i zwiększa selektywność uwagi. W reakcji stresowej bierze też udział wiele innych hormonów, między innymi prolaktyna i hormon wzrostu.

W reakcji stresowej ważną rolę odgrywają ciało migdałowate i hipokamp

Ciało migdałowate odpowiada za „pamięć emocjonalną”, tzn. bierze udział w rozpoznawaniu stresora i przypisywaniu mu znaczenia emocjonalnego, co ma związek z odczuwaniem lęku. Nadmierna aktywacja ciała migdałowatego, powodowana powtarzającymi się silnymi stresami lub stresem przewlekłym prowadzi do zahamowania czynności hipokampu, pełniącego bardzo ważną funkcję w procesach pamięci.

Warto wiedzieć, że hipokamp bierze również udział w hamowaniu reakcji stresowej, ponieważ blokuje wydzielanie kortykoliberyny przez podwzgórze. Uszkodzony przez stres hipokamp nie jest już w stanie spełniać tego zadania co prowadzi do utrzymywania się reakcji stresowej i jego dalszego uszkadzania.

Skąd się bierze stres przewklekły?


Dlaczego mechanizmy samoregulacji ludzkiego mózgu nagle zawodzą? Rewolucja postępuje szybciej niż ewolucja. Problem polega na tym, że współcześnie jesteśmy wystawiani na działanie stresogennych czynników przez o wiele dłuższy czas, niż biologicznie jesteśmy w stanie to wytrzymać.

Nikt z naszych paleolitycznych przodków nie staczał walki o życie każdego dnia przez 8 godzin dziennie. Niestety nasze organizmy nie zdążyły jeszcze nauczyć się odróżniania „dedlajnu” w pracy od ucieczki przed stadem głodnych wilków.

stres depresja zaburzenia snu

Dlaczego zestresowani ludzie mają problemy ze snem?


Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Trudno spać gdy serce wali jako oszalałe, wzrasta ciśnienie krwi, a w głowie toczy się gonitwa myśli pełnych lęku. Organizm w stresie jest gotowy do walki z niebezpieczeństwem, a nie do drzemki. Stres bardzo poważnie zaburza architekturę snu.

Wpływa na znaczne skrócenie fazy snu REM, co spowodowane jest podwyższonym poziomem noradrenaliny. Skutkiem jest wspomniane na początku „błędne koło” ponieważ właśnie ta faza snu jest niezbędna do „zrobienia porządku w głowie” i uporania się z emocjami.

stres bezsennosc (1)

Dlaczego ludzie niewyspani są zestresowani?


Z pewnością nie tylko dlatego, że już na dzień dobry irytuje ich dźwięk budzika! Badanie opublikowane w Journal o Neuroscience wskazuje, że dłuższy sen REM pozwala zahamować reakcję lękową wynikającą z pobudzenia ciała migdałowatego i tym samym chronić hipokamp.

Oto kilka prostych tricków aby polepszyć sen poprzez zredukowanie stresu..

Konieczne jest zbudowanie wieczornej wyciszającej rutyny. Mindfulness, medytacja, muzyka relaksacyjna – każdy może dostosować swój wybór do preferencji i światopoglądu. Dobrym pomysłem może być też spróbowanie niektórych pozycji z jogi, które pomagają w zasypianiu.

Należy za to unikać oglądania telewizji przed zaśnięciem, bo niebieskie światło ekranu nie wpływa dobrze na sen, a dodatkowo szybka akcja filmu może niepotrzebnie podnieść poziom kortyzolu. Nie próbuj odstresowywać się za pomocą lamki wina. Alkokol także poważnie zaburza cykl snu i długość fazy REM.

Jak zaaranżować sypialnię, aby dobrze i zdrowo spać?


W sypialni użyj spokojnych kolorów (czerwień i pomarańczowy zdecydowanie odpadają). W sypialni ustaw odpowiednie kwiaty (więcej w artykule o mikroklimacie w sypialni). Pamiętaj jednak, że kluczowym elementem sypialni jest zawsze łóżko i to ono powinno przede wszystkim być wygodne i komfortowe.

Materac powinien być wygodny, najlepiej o średniej twardości (w skali H1-H4 powinna to być H3, w lepszej, dziesięciostopniowej skali 1-10 twardość materaca powinna wynosić 6). Unikaj materacy tanich, ponieważ wykonane są one zwykle z niskiej jakości, często toksycznej pianki (często używanym rodzajem pianek w tanich materacach jest pianka tradycyjna, typu T).

Najlepsze jakościowo pianki to HR (czyli pianka wysokoelastyczna) oraz V (czyli pianka viscoelastyczna, popularnie nazywana pianką termoelastyczną lub pianką z pamięcią kształtu).

Nieodpowiednie pianki mogą także wpłynąć na pocenie się przeczytaj o tym we wpisie: Pocenie się podczas snu
najlepszy materac piankowy polski materac
Oprócz materaca istotnym elementem jest również pościel, pidżama w jakiej śpisz a nawet - poduszka. To właśnie od dobrze wyprofilowanej, ergonomicznej poduszki zależy, czy Twój kręgosłup będzie podczas snu odpowiednio podparty. W naszej ofercie znajdziesz oprócz materaca Osaka Air również poduszki ortopedyczne, które służą do spania na boku i plecach. 
najlepsza poduszka ortopedyczna splycona lordoza szyjna

FAQ

Czym jest stres?

Stres to niewydolność syndromu ogólnej adaptacji. Najprościej rzecz ujmując stres jest naszą reakcją na bodźce wywołujące silne emocje i napięcie. Czynnik wywołujący stres nazywany jest stresorem.

Jak działa kortyzol?

Kortyzol zwiększa stężenie glukozy we krwi i przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych. Powoduje również zmianę przetwarzania informacji docierających do narządów zmysłów - poprawia czujność i zwiększa selektywność uwagi. W reakcji stresowej bierze też udział wiele innych hormonów, między innymi prolaktyna i hormon wzrostu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Istnieje wiele sposobów na walkę ze stresem. Ze stresem możesz próbować walczyć sam poprzez różne techniki wyciszające, medytację oraz zwiększony wysiłek fizyczny. Można też skorzystać z usług profesjonalistów -  psychologa lub psychiatry.

Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
To, jakie przyjmujemy pozycje do spania, może mieć kluczowe znaczenie dla naszego codziennego funkcjonowania. Od pozycji spania zależy jednocześnie to, jaki powinniśmy wybrać materac.
18 czerwca 2022
Za miękki materac szkodzi ludzkiemu ciału, podczas gdy z jego stosowania nie płyną praktycznie żadne zalety. Czy miękkie materace mają rację bytu?
14 czerwca 2022
Materac piankowy czy sprężynowy – który wybrać? Poznaj 5 podstawowych różnic, które dzielą materac piankowy od materaca sprężynowego.
10 czerwca 2022
Spokojny i zdrowy sen stał się w obecnych czasach dobrem luksusowym, na które nie każdy może sobie pozwolić. Znajdź materac, który pozwoli Ci się wyspać!
26 maja 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ