+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jaki materac dla nastolatków?

13 lipca 2021
jaki materac dla nastolatkow

Twoje dziecko posturą zaczęło przypominać osobę dorosłą. Dotychczasowe łóżko czy tapczanik przestają wystarczać i zastanawiasz się na czym teraz powinno spać? Jaki materac wybrać dla nastolatków, aby spali wygodnie i zdrowo?

Rozmiar materaca dla nastolatka


Przede wszystkim ważny jest rozmiar materaca. Na długość powinien on mieć tyle samo, co materace dla osób dorosłych, czyli standardowo 200 cm. Szerokość zaś w dużej mierze zależeć będzie od postury dziecka oraz od jego nawyków. Najmniejsza szerokość materaca to 80 cm. Górnej granicy właściwie nie ma. 


 

Jeśli nastolatek przebywa dużo w pozycji leżącej, na przykład czytając książki lub korzystając z komputera - szerokość materaca 80x200 może być niewystarczająca. W takim wypadku radzimy wybrać przynajmniej rozmiar 90x200, 100x200 a nawet 120x200.

jaki materac najlepszy dla nastolatka

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli z naszą dorastającą pociechą śpią zwierzęta. Pies czy kot też wbrew pozorom zajmują sporą część materaca, dlatego w takim przypadku materac dla nastolatka powinien być zdecydowanie szerszy.

jaka szerokosc materaca dla nastolatka

Materiał na materace dla nastolatków


Tutaj wybór mamy bogaty, praktycznie taki sam jak dla osób dorosłych. Na rynku jest wiele ofert na materace wykonane ze sprężyn, pianek czy lateksowych. To jaki materiał na materac wybierzesz dla swojego dziecka ma jednak ogromne znaczenie.
 

Odradzamy wybór materaców wykonanych z lateksu, ponieważ niestety mogą one powodować alergie. I choć producenci takich materaców zarzekają się, że ich produkt wolny jest od alergenów, to okazuje się, że wcale nie tak łatwo je odizolować i w większości materacy lateksowych są one obecne. Jest to istotne w szczególności, jeśli Twoje dziecko ma alergie, astmę czy na przykład atopowe zapalenie skóry.
 

Materace sprężynowe zdają się być dobrym pomysłem, jednak i tu tkwi pewien problem. Materac sprężynowy musi posiadać na sprężynach twardą, zwartą strukturę, aby sprężyny nie były wyczuwalne pod skórą. Najczęściej jest to kokos lub bardzo twarda, cienka warstwa pianki. Dlatego też materace sprężynowe, nawet gdy posiadają miękkie, szybko odkształcalne sprężyny i tak będą u góry twarde, co nie będzie sprzyjać prawidłowemu podparciu ciała.
 

Według nas najlepszym materacem dla nastolatka będzie materac piankowy i wcale nie piszemy tego dlatego, że to właśnie materace piankowe produkujemy. Jako producent nic nie stało na przeszkodzie, abyśmy wytwarzali również materace lateksowe czy sprężynowe. Po prostu uznaliśmy, że pianka jest najlepszym możliwym do produkcji materacy materiałem.


 

Materac piankowy dla nastolatka powinien być średniej twardości

I właśnie w tym miejscu najlepiej sprawdzi się pianka. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu poszczególnych warstw pianek materaca jesteśmy w stanie uzyskać balans pomiędzy komfortem a podparciem, czyli materac o średniej twardości.
 

Twardość materaca ma ogromne znaczenie, szczególnie u osób młodych. Ich układ szkieletowy nadal się rozwija a mięśnie poddawane są często dużym przeciążeniom w ciągu dnia. W nocy ciało nastolatka musi więc mieć możliwość jak najlepszej regeneracji i mówimy tu nie tylko o samym ciele, ale również umyśle.
 

Krzywizny kręgosłupa podczas snu powinny być zachowane w neutralnym położeniu a głowa powinna znajdować się niejako w przedłużeniu kręgosłupa, bez względu na pozycję w jakiej dziecko śpi. Takie ułożenie ciała zapewnia najlepsze krążenie krwi w tętnicach mózgowych a dobre ukrwienie tkanki mózgowej pozwala na szybki, zdrowy sen.

Nie wybieraj dla nastolatka twardego materaca!


Jest to często powielany błąd, który wynika z niewiedzy i pewnych ortopedycznych naleciałości, delikatnie mówiąc “starej daty”. Utarło się w naszym społeczeństwie, że dobry materac to twardy materac. Najlepiej deska. No cóż, podparcie na takim twardym materacu będzie jedynie punktowe i będą pojawiać się obszary kumulacji wagi, które negatywnie wpływają na jakość snu (częściej się przebudzamy i budzimy się odrętwiali). Ponadto twardy materac spowoduje, że nastolatek będzie często przebywał na nim w pozycji snu na brzuchu, która dla jego kręgów szyjnych nie jest już tak neutralna jak w momencie, gdy był małym dzieckiem. Układ szkieletowy nastolatka coraz bardziej przypomina szkielet osoby dorosłej i pewne ruchy w obrębie szyi nie są już wskazane (a pozycja na brzuchu niestety je wymusza). Więcej o spaniu na brzuchu znajdziesz w tym artykule.


 

Dlatego właśnie dla nastolatka odpowiedni będzie materac o średniej twardości. W dziesięciostopniowej skali powinien on mieć około 6-7. Jeśli posługujesz się oznaczeniem literowym, powinno to być H3.

Uwaga! Skala od H1 do H4 błędnie dostosowuje twardość do wagi

Niestety jest to podział pozbawiony sensu. Mitem jest, że drobna, filigranowa osoba ma spać na materacu bardzo miękkim (H1) a masywna, ciężka na przysłowiowej desce (H4). Ani jedna ani druga się nie wyśpi. Ale twardość materaca nie jest głównym tematem naszych rozważań (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o twardości materaca zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami).
 

Wracając do pytania jaki materac wybrać dla nastolatka, wiemy już, że materac powinien być średniej twardości. Czy powinien posiadać jakieś dodatkowe, istotne cechy?

W materacu dla nastolatków istotna jest higiena


Jakikolwiek materac wybierzesz dla swojego dorastającego dziecka pamiętaj aby wybrać taki model, który możesz wyczyścić. Kluczowym tutaj będzie możliwość zdejmowania i prania górnej części pokrowca.

Wiele materacy (szczególnie tych tanich) nie posiada takiej możliwości, co powoduje, że na materacu pozostają niehigieniczne, brzydkie plamy. A jak wiadomo okres dojrzewania obfituje w przeróżne “wydzielnicze niespodzianki”, zarówno u nastolatek jak i nastolatków.
 

Dodatkowym wsparciem w zachowaniu higieny mogą być specjalne prześcieradła, które zapobiegną wchłonięciu cieczy, ale pozostają przepuszczalne dla powietrza.

Uwaga! uważaj na najprostsze nieprzepuszczalne nakładki na materace - często nie tylko nie przepuszczają wody ale również i powietrza, przez co ciało szybko się na nich poci.

Jeśli już o pocie mowa - czy ma to znaczenie przy wyborze materacy dla nastolatków?

Oczywiście, że tak. Dojrzewające ciało młodego człowieka przebywa burzę hormonalną, która znajduje swoje odzwierciedlenie w ilości i jakości wydzielanego potu. Z pewnością jako rodzic zauważyłeś, że gdy Twoje dziecko zaczęło dojrzewać - jego pot zaczął mieć intensywny zapach. Jest to zupełnie naturalne.

Pot małych dzieci zazwyczaj nie pachnie. W momencie, gdy zaczynamy dojrzewać skład potu nieznacznie się zmienia i zaczyna on przyjmować charakterystyczny zapach. U wielu nastolatek i nastolatków rozwija się nawet tak zwana nadpotliwość, która jest wynikiem nadmiernej aktywności gruczołów potowych w wyniku toczącej się burzy hormonalnej.
 

Dlatego jeśli Twoje dziecko mocno się poci postaraj się wybrać taki materac, który zapewni jak najlepszą cyrkulację powietrza. Materace wykonane z pianki termoelastycznej w górnej warstwie materaca będą najgorszym pomysłem. Pianka ta pod wpływem ciepła i ciężaru ciała zapada się tworząc swoistą nieprzepuszczalną błonę, która zatrzymuje ciepło i wilgoć.

W efekcie tego zaczynamy się mocno pocić (nawet jako osoby dorosłe, które nie mają problemów hormonalnych). Co dopiero mówić o nastolatku z nadmierną potliwością. Dziecko śpiąc na takim materacu zbudzi się zlane potem, nie pomoże ani cienka kołdra ani lekka piżama.

Materac z pianką memory w górnej warstwie materaca nie tylko powoduje zwiększoną potliwość, ale również zasysa ciało i utrudnia swobodne obracanie się. Zwykle taki materac zbyt mocno się odkształca, powodując, że kręgosłup ułożony jest nieprawidłowo, tak jak widać to na rysunku poniżej:

materac z pianki termoelastycznej dla nastolatka

Nasz materac Osaka Air rozwiązuje problem pocenia się podczas snu. W naszym materacu pianka z pamięcią kształtu jest druga w kolejności od góry, dlatego ciało nigdy bezpośrednio na niej nie spoczywa i nie tworzy się owa wyżej wspomniana nieprzepuszczalna błona. Dodatkowo wewnątrz materaca zastosowaliśmy siatkę 3D oraz specjalne kanały, które odprowadzają ciepło i wilgoć poza materac.

Możemy nieskromnie powiedzieć, że nasz materac to jeden z najlepiej wentylowanych materacy na polskim rynku. Podczas projektowania materaca Osaka Air problem przegrzewania ciała użytkownika stanowił kluczowy element, który chcieliśmy wyeliminować. Tak dobieraliśmy ułożenie, gęstości i twardości poszczególnych warstw, aby uzyskać unikatową, idealną wentylację materaca. 

jaki materac wybrac dla nastolatka
Oczywiście u osób z nadpotliwością nie zlikwiduje problemu całkowicie, ale na pewno zmniejszy ilość wydzielanego podczas snu potu, ponieważ ciało na naszym materacu po prostu nie będzie się przegrzewać. Twoje dziecko będzie mogło spokojnie spać i regenerować swoje ciało.
gdzie kupic dobry materac bez czekania

Ważny jest test materaca

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, materac trzeba przetestować podczas snu. Testowanie w sklepie z materacami jest pozbawione sensu, ponieważ w sklepie nigdy nie usypiamy, nie rozluźniamy ciała, nie zachowujemy się jak w domu.

Dlatego wychodząc naprzeciw tej potrzebie każdy zakupiony u nas rozmiar materaca objęty jest 100-dniowym okresem testowym.
 

Twoje dziecko powinno przespać na tym materacu przynajmniej kilkanaście dni, aby ocenić, czy komfort i podparcie będą dla niego odpowiednie. Jeśli nie - materac można zwrócić. Jeśli tak - materac zostaje z Wami na dłużej. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć pochopnego zakupu w sklepie stacjonarnym, który (jak się okazuje w wielu przypadkach) bywa nietrafiony.


 

materac dla nastolatka

FAQ

Jaki materac dla nastolatków?

Dla nastolatków najlepiej wybrać materac o szerokości od 80 do 120 cm i długości 200 cm. Najlepiej sprawdzi się materac o średniej twardości, wykonany z pianki. Kupując materac dla nastolatka zwróć uwagę na możliwość prania pokrowca oraz na poziom wentylacji, jaką dany materac zapewnia.

Jaki wymiar materaca dla nastolatka?

Materac dla nastolatka powinien mieć 200 cm długości. Szerokość pojedynczego materaca rozpoczyna się od 80 cm, jednak możemy zakupić materac szerszy, na przykład 90x200, 100x200 lub 120x200. Dla nastolatka taka wielkość powierzchni spania powinna być wystarczająca. Najczęściej dla nastolatków wybierane są materace 80x200 oraz 90x200.

Co na pocenie się u nastolatka w nocy?

Jeśli nastolatek poci się w nocy być może cierpi z powodu nadpotliwości, która jest wynikiem działania hormonów. Warto udać się do lekarza a podczas snu stosować się do następujących zasad: utrzymywać niską temperaturę w pokoju dziecka, stosować cienkie i przewiewne piżamy oraz pościel a także wybrać materac, który odprowadza wilgoć i ciepło (nie stosować materaców  z pianki termoelastycznej u góry).

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu materaca dla nastolatka?

Kupując materac dla nastolatka zwróć uwagę na odpowiedni rozmiar materaca, jego materiał (najlepiej wybierz materac piankowy) oraz twardość (najlepsza będzie średnia twardość). Ponadto wybierz taki materac, który łatwo można wyczyścić i który nie powoduje przegrzewania ciała. Dobrze, jeśli Twoje dziecko ma możliwość przetestowania materaca w domu (wybieraj oferty z możliwością ewentualnego zwrotu).

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Sklepy oferują różne rodzaje materacy. Wybór jest tak szeroki, że bardzo łatwo się w tym pogubić. Który rodzaj materaca wybrać?
16 sierpnia 2021
Jeśli chcesz kupić materac, szukasz najlepszego na rynku produktu w możliwie korzystnej cenie. W pierwszej kolejności zapewne odwiedzisz „salon snu”, czyli sklep z materacami. Drugim krokiem będzie wizyta w sklepie sieciowym, który m. in. ma w ofercie materace. W obu miejscach jest duży wybór materacy i wykwalifikowani sprzedawcy. Ale czy na pewno będziesz zadowolony z wyboru?
28 kwietnia 2022
Jeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie.
27 sierpnia 2021
Materac kupujemy raz na kilka lat, dobrze więc wiedzieć jakie są wymiary materacy i który rozmiar materaca będzie dla nas odpowiedni.
25 sierpnia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ