+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jaki materac dla osób ze skoliozą?

21 września 2020
materac na skolioze
Wybór odpowiedniego materaca zwykle jest dość trudnym wyzwaniem. Trzeba porównać wiele sklepów i produktów i technologii, nauczyć się odróżniać teksty marketingowe od opartych na potwierdzonych przez naukę faktach. 

Tak koniec końców, aby mieć pewność, że wybór jest dobry, trzeba materac przetestować – i to nie w sklepie meblowym, ale we własnej sypialni. Jeśli jednak zmagasz się z jakimś problemami ortopedycznymi, kupowanie materaca staje się wyzwaniem wręcz ekstremalnym.

Podpowiadamy jaki materac będzie najlepszy dla osób ze skoliozą

Czym jest skolioza?

Skolioza to najczęściej występujące skrzywienie kręgosłupa ( szacuje się, że skoliozę o różnym stopniu zawansowania może mieć nawet 50% populacji).

Skolioza często jest nazywana „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”, ale tak naprawdę jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe (oprócz skrzywienia bocznego w płaszczyźnie czołowej występują też skrzywienie w płaszczyźnie strzałowej oraz rotacje kręgów.
 

Przyczyny powstawania skolioz

Około 85% skoliozy to tak zwane skoliozy idiopatyczne ( z gereckiego samoistne) Jak sama nazwa wskazuje przyczyny powstania skoliozy idiopatycznej nie jest znana, chociaż pojawiają się pierwsze spekulacje naukowe o możliwych czynnikach genetycznych.

Pozostałe 15% wynika z takich przyczyn jak zaburzenia kostnienia albo nadmierna wiotkość lub podwyższone napięcie mięśniowe w przebiegu innych chorób (porażenie mózgowe, genetyczne atrofie lub dystrofie mięśniowe, nowotwory, jamistość rdzenia, stwardnienie rozsiane) Mitem jest rozpowszechnione przekonanie, że skolioza powstała z powodu garbienia lub noszenia plecaka na jednym ramieniu.

Z drugiej strony nawyk utrzymywania prawidłowej postawy jest oczywiście niezwykle ważny, aby skolioza nie postępowała.
 

Jakie są rodzaje skolioz?

Istnieje bardzo wiele sposobów klasyfikacji skolioz

Ze względu na lokalizację:

 • piersiowe
 • lędźwiowe
 • szyjne.
Ze względu na liczbę łuków:
 • jednołukowe
 • dwułukowe
 • wielołukowe
Ze względu na stopień funkcjonalnego wyrównania się skrzywienia:
 • wyrównane (skompensowane)
 • niewyrównane (zdekompensowane)
Ze względu na stopień zawansowania (wielkość kąta skrzywienia)
 • I stopień – do 30°
 • II stopień – od 30 do 60°
 • III stopień – od 60 do 90°
 • IV stopień – powyżej 90°
Kąt skrzywienia mierzy się na radiogramie.
Jak przebiega leczenie skoliozy?
W przypadku zaawansowanych skolioz konieczne jest leczenie operacyjne, ponieważ dochodzi do ucisku krzywiącego się kręgosłupa na narządy wewnętrzne. Jeśli pominiemy będące podobnie jak operacje domeną ortopedów próby korekcji przy pomocy rozmaitych gorsetów, podstawę leczenia zachowawczego skolioz stanowi fizjoterapia (której nie należy mylić z „gimnastyką korekcyjną” !).

Trzeba też zdawać sobie sprawę, że operacja jest jednak obarczona sporym ryzykiem i wcale nie oznacza przywrócenia wszystkich naturalnych funkcji kręgosłupa.

Dlaczego wybór materaca przy skoliozie jest taki trudny?

Skolioza oznacza, że kręgosłup jest w pozycji nienaturalnej. Zauważyć można liczne asymetrie, które wpływają na funkcjonowanie całego ciała. (Czasem w bardziej zawansowanych przypadkach asymetrie te można łatwo zauważyć gołym okiem, te mniej zaawansowane dostrzeże tylko fizjoterapeuta, a niektóre widoczne będą dopiero na zdjęciu RTG.) Asymetrycznie ustawione są barki i łopatki.

Dochodzi do wysunięcia biodra z jednej strony, podczas gdy po przeciwległej stronie ciała pojawia się tak zwany garb żebrowy. Jak w takiej sytuacji zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa podczas snu?
 

O czym pamiętać wybierając materac?

Przypadek osoby ze skoliozą to wręcz idealny przykład pokazujący, dlaczego materace ze stworzonymi przez producenta ustandaryzowanymi „strefami twardości” to bardzo zły pomysł. Każdy kręgosłup wygląda przecież inaczej!

Kilka dziesięcioleci temu nawet lekarze ortopedzi lansowali pogląd, że osoby ze skoliozą powinny „spać na twardym”. Obecnie jest to jednak pogląd przestarzały! (O tym z czego wynikały w przeszłości zalecenia „spania na desce” piszemy w artykule Twardy materac to dobry materac? Obalamy mit!

Z drugiej jednak strony materac nie może być na tyle miękki, że ciało będzie się w nim zapadać

Badania przeprowadzone przez naukowców z nowojorskiego Utica College jednoznacznie wskazują, że w przypadku osób ze skoliozą najlepiej sprawdza się materac o średniej twardości. Nasz materac OSAKA AIR będzie dobrym wyborem ponieważ jest właśnie materacem średnio twardym. Twardość tego materaca w 10 punktowej skali wynosi 6.
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Skąd biorą się ceny materacy? Sprawdź, jaki materac do łóżka wybrać, aby zapewnić sobie komfortowy sen i nie przepłacić!
28 czerwca 2022
Tani materac równa się materacowi niskiej jakości. Dodatkowe koszta wynikające z jego używania często przewyższają cenę zakupu dobrego materaca.
26 czerwca 2022
Ranking materacy - co ma na celu jego tworzenie oraz dlaczego zyskują na nim producenci i sprzedawcy?
24 czerwca 2022
Czy cena materaca ma znaczenie? Z czego ona wynika i jak nie kupić taniego materaca w droższej cenie?
22 czerwca 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ