Jaki materac dla osób ze skoliozą?

21 września 2020
Wybór odpowiedniego materaca zwykle jest dość trudnym wyzwaniem. Trzeba porównać wiele sklepów i produktów i technologii, nauczyć się odróżniać teksty marketingowe od opartych na potwierdzonych przez naukę faktach. A i tak koniec końców, aby mieć pewność, że wybór jest dobry, trzeba materac przetestować – i to nie w sklepie meblowym, ale we własnej sypialni. Jeśli jednak zmagasz się z jakimś problemami ortopedycznymi, kupowanie materaca staje się wyzwaniem wręcz ekstremalnym.


Podpowiadamy jaki materac będzie najlepszy dla osób ze skoliozą

Czym jest skolioza?


Skolioza to najczęściej występujące skrzywienie kręgosłupa ( szacuje się, że skoliozę o różnym stopniu zawansowania może mieć nawet 50% populacji). Skolioza często jest nazywana „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”, ale tak naprawdę jest to skrzywienie trójpłaszczyznowe (oprócz skrzywienia bocznego w płaszczyźnie czołowej występują też skrzywienie w płaszczyźnie strzałowej oraz rotacje kręgów.
 

Przyczyny skolioz


Około 85% skoliozy to tak zwane skoliozy idiopatyczne ( z gereckiego samoistne) Jak sama nazwa wskazuje przyczyny powstania skoliozy idiopatycznej nie jest znana, chociaż pojawiają się pierwsze spekulacje naukowe o możliwych czynnikach genetycznych. Pozostałe 15% wynika z takich przyczyn jak zaburzenia kostnienia albo nadmierna wiotkość lub podwyższone napięcie mięśniowe w przebiegu innych chorób (porażenie mózgowe, genetyczne atrofie lub dystrofie mięśniowe, nowotwory, jamistość rdzenia, stwardnienie rozsiane) Mitem jest rozpowszechnione przekonanie, że skolioza powstała z powodu garbienia lub noszenia plecaka na jednym ramieniu. Z drugiej strony nawyk utrzymywania prawidłowej postawy jest oczywiście niezwykle ważny, aby skolioza nie postępowała.
 

Rodzaje skolioz


Istnieje bardzo wiele sposobów klasyfikacji skolioz

Ze względu na lokalizację:
 • piersiowe
 • lędźwiowe
 • szyjne.
Ze względu na liczbę łuków:
 • jednołukowe
 • dwułukowe
 • wielołukowe
Ze względu na stopień funkcjonalnego wyrównania się skrzywienia:
 • wyrównane (skompensowane)
 • niewyrównane (zdekompensowane)
Ze względu na stopień zawansowania (wielkość kąta skrzywienia)
 • I stopień – do 30°
 • II stopień – od 30 do 60°
 • III stopień – od 60 do 90°
 • IV stopień – powyżej 90°
Kąt skrzywienia mierzy się na radiogramie.
 

Leczenie skolioz


W przypadku zaawansowanych skolioz konieczne jest leczenie operacyjne, ponieważ dochodzi do ucisku krzywiącego się kręgosłupa na narządy wewnętrzne. Jeśli pominiemy będące podobnie jak operacje domeną ortopedów próby korekcji przy pomocy rozmaitych gorsetów, podstawę leczenia zachowawczego skolioz stanowi fizjoterapia (której nie należy mylić z „gimnastyką korekcyjną” !). Trzeba też zdawać sobie sprawę, że operacja jest jednak obarczona sporym ryzykiem i wcale nie oznacza przywrócenia wszystkich naturalnych funkcji kręgosłupa.
 

Dlaczego wybór materaca przy skoliozie jest taki trudny?


Skolioza oznacza, że kręgosłup jest w pozycji nienaturalnej. Zauważyć można liczne asymetrie, które wpływają na funkcjonowanie całego ciała. (Czasem w bardziej zawansowanych przypadkach asymetrie te można łatwo zauważyć gołym okiem, te mniej zaawansowane dostrzeże tylko fizjoterapeuta, a niektóre widoczne będą dopiero na zdjęciu RTG.) Asymetrycznie ustawione są barki i łopatki. Dochodzi do wysunięcia biodra z jednej strony, podczas gdy po przeciwległej stronie ciała pojawia się tak zwany garb żebrowy. Jak w takiej sytuacji zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa podczas snu?
 

O czym pamiętać wybierając materac?


Przypadek osoby ze skoliozą to wręcz idealny przykład pokazujący, dlaczego materace ze stworzonymi przez producenta ustandaryzowanymi „strefami twardości” to bardzo zły pomysł. Każdy kręgosłup wygląda przecież inaczej!

Kilka dziesięcioleci temu nawet lekarze ortopedzi lansowali pogląd, że osoby ze skoliozą powinny „spać na twardym”. Obecnie jest to jednak pogląd przestarzały! (O tym z czego wynikały w przeszłości zalecenia „spania na desce” piszemy w artykule Twardy materac to dobry materac? Obalamy mit!

Z drugiej jednak strony materac nie może być na tyle miękki, że ciało będzie się w nim zapadać

Badania przeprowadzone przez naukowców z nowojorskiego Utica College jednoznacznie wskazują, że w przypadku osób ze skoliozą najlepiej sprawdza się materac o średniej twardości. Nasz materac OSAKA AIR będzie dobrym wyborem ponieważ jest właśnie materacem średnio twardym. Jego twardość w 10 punktowej skali wynosi 6.
Przejdź do strony z materacem
Ból pleców potrafi spędzić sen z powiek i wpływa na wiele aspektów życia. Kręgosłup boli w ciągu dnia i często marzymy o tym, aby chociaż w nocy przestał boleć. Wiele osób, mających problemy z kręgosłupem zastanawia się jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy.
1 kwietnia 2021
Wybór dobrego materaca to duże wyzwanie! Obecnie na runku jest szeroka oferta różnych materacy, a każdy sprzedawca zachwala swój produkt. Zapewne spotkaliście się z materacami piankowymi, sprężynowymi, hybrydowymi oraz lateksowymi. Czym różnią się, cieszące się największą popularnością materace? Jaki materac będzie zarówno komfortowy, jak i funkcjonalny?
31 marca 2021
W materacach piankowych stosowane są różne technologie. Obróbka materiałów oferuje różnorodne i ciekawe rozwiązania. Jednakże nie wszystkie zapewniają jednolity komfort snu. W tym wpisie przekonamy Was, że dobry materac powinien mieć dobre i funkcjonalne wnętrze z pianki. Pianka to przecież serce materaca.
26 lutego 2021
Materac jednoosobowy kiedyś kojarzył się z najniższym poziomem komfortu. Panowało przekonanie, że ludzie nie zechcą „inwestować” w materac dla studenta czy materac dla nastolatka. Na szczęście to już przeszłość! Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze materaca, aby być zadowolonym z zakupu.
19 stycznia 2021

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ