+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
Szukaj
0

Jaki materac do spania? Piankowy, czy sprężynowy?

31 marca 2021
jaki-materac-wybrać-sprężynowy-czy-piankowy

Kilka słów wstępu

Wiele osób zastanawia się nad tym jaki materac wybrać do spania- piankowy, czy sprężynowy? W  XX wieku, szczególnie w latach 1920– 1980 popularne były materace sprężynowe, ale od lat 80-tych górę biorą materace piankowe. Jest to związane z postępem technologicznym i  wprowadzeniem na rynek pianki termoelastycznej. Ten dynamiczny rozwój doprowadził do wzrostu zainteresowania klientów materacami piankowymi. W tym samym okresie twórcy materacy sprężynowych nie wprowadzili żadnych innowacji, oznacza to, że z marketingowego punktu widzenia stały się one mniej atrakcyjne. Najważniejsze jest jednak to, że materace piankowe są bardziej komfortowe. Jaki materac wybrać- sprężynowy, czy piankowy? W tym artykule odpowiemy Ci pytanie, dlaczego spośród wszystkich produktów materace piankowe są najlepsze!

Jakie cechy powinien mieć dobrej jakości materac? Jaki jest najlepszy materac- piankowy czy sprężynowy?Jakie cechy powinien mieć dobrej jakości materac? Jaki jest najlepszy materac- piankowy czy sprężynowy?

Klienci bardzo często zadają nam takie pytanie. Najlepszym bezapelacyjnie wyborem jest piankowy. Amerykańskie badania wykazały, że większość osób decydując się na materace sugeruje się cechami komfortu oraz oraz jakością materiału produktu. W końcu sen to bardzo ważny element naszego życia!

 

Dobre jakościowo produkty powinny posiadać następujące właściwości i cechy komfortu:

 

- Wysoki komfort
 

- Prawidłowe podparcie kręgosłupa, zgodne z jego fizjologicznymi krzywiznami

 

- Ciało nie zapada się, dzięki czemu łatwo zmieniać pozycje w nocy

 

- W trakcie ruchów nie wydaje skrzypiących dźwięków

 

- Mocny, wytrzymały - oznacza to jego długą żywotność

 

- Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając w ten sposób optymalne ustawienie stawów i kręgosłupa oraz pełną regenerację

 

- Elastyczny i sprężysty, gwarantujący, że ciało nie będzie zapadać się

 

- Posiada elastyczne krawędzie - na obwodzie pianka jest bardziej twarda, dzięki czemu siedząc na jego brzegu nie zsuwamy się

 

- W trakcie zmiany pozycji, nie powoduje ruchów partnera - występuje zjawisko tzw. izolacji ruchów

 

- Posiada dodatkową warstwę w postaci poduszki na całej górnej warstwie tzw. pillow top, która z założenia ma sprawić, że będzie jeszcze bardziej miękki

 

- Odpowiednio miękki, delikatny

 

- Odpowiednia wentylacja- ciało nie przegrzewa się i nie poci

Klienci bardzo często zadają nam takie pytanie. Najlepszym bezapelacyjnie wyborem jest piankowy. Amerykańskie badania wykazały, że większość osób decydując się na materace sugeruje się cechami komfortu oraz oraz jakością materiału produktu. W końcu sen to bardzo ważny element naszego życia! Dobre jakościowo produkty powinny posiadać następujące właściwości i cechy komfortu: - Wysoki komfort - Prawidłowe podparcie kręgosłupa, zgodne z jego fizjologicznymi krzywiznami - Ciało nie zapada się, dzięki czemu łatwo zmieniać pozycje w nocy - W trakcie ruchów nie wydaje skrzypiących dźwięków - Mocny, wytrzymały - oznacza to jego długą żywotność - Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając w ten sposób optymalne ustawienie stawów i kręgosłupa oraz pełną regenerację - Elastyczny i sprężysty, gwarantujący, że ciało nie będzie zapadać się - Posiada elastyczne krawędzie - na obwodzie pianka jest bardziej twarda, dzięki czemu siedząc na jego brzegu nie zsuwamy się - W trakcie zmiany pozycji, nie powoduje ruchów partnera - występuje zjawisko tzw. izolacji ruchów - Posiada dodatkową warstwę w postaci poduszki na całej górnej warstwie tzw. pillow top, która z założenia ma sprawić, że będzie jeszcze bardziej miękki - Odpowiednio miękki, delikatny - Odpowiednia wentylacja- ciało nie przegrzewa się i nie poci

Sugerując się jakością zastosowanych materiałów, należy zwrócić uwagę na cechy jakościowe materiału produktu, takie jak:

 

- Wysokiej jakości tkanina na górnej części pokrowca

 

- Nie ma potrzeby odwracania na drugą stronę, w celu zwiększenia jego żywotności lub dostosowania twardości

 

- Antyalergiczność, powinien być wykonany z materiałów przyjaznych dla alergików

 

- Pikowany materiał na wierzchu

 

- Wypełnienie wysokiej jakości pianką

 

- Posiada uchwyty, ułatwiające transport i podnoszenie

 

- W przypadku sprężynowego - im więcej sprężyn tym lepiej

 

- Posiada sprężyny

 

- Nie posiada sprężyn - najczęściej występują w materacach gorszych jakościowo

 

- Jest hipoalergiczny

materac-wybrac-materac-dobrej-jakosci-produkty

Jak zbudowane są materace?

Każda warstwa materacu powinna być unikatowa i spełniać konkretną rolę. Z jakich warstw składają się dobrej jakości produkty?

 

1. Na samej górze znajduje się warstwa komfortowa,  która jak sama nazwa mówi zapewnia nam komfort w trakcie nocy. Warstwa komfortowa powinna być wykonana z elastycznej, sprężystej pianki o  strukturze otwarto komórkowej, ponieważ to na niej bezpośrednio spoczywa nasze ciało. Otwarte komórki zapewniają wentylację oraz zabezpieczają ciało przed przegrzaniem.

 

2. Na niej spoczywa warstwa wspierająca, która odpowiada za prawidłowe podparcie plecówpleców

 

3. Druga warstwa od dołu, z reguły bardziej miękka od podstawy tzw. pośrednia. Odpowiada za łagodne przejście twardości z najwyższej do średniej.

 

4. Dolna warstwa tzw. podstawa, spoczywa bezpośrednio na stelażu łóżka. Jest to warstwa najtwardsza, ponieważ jej zadaniem jest stabilizacja całej konstrukcji, gwarantuje ona prawidłowe podparcie i wysokie odczucie komfortu na całej powierzchni materaca.

 

Budowa-materaca-jaki-materac-piankowy-czy-sprężynowy

Na pierwszej linii- materac sprężynowy

Zacznijmy od materaca sprężynowego, który cieszy się dużą popularnością ze  względu na bardzo niską cenę. Jednak nie oszukujmy się, cena w tym przypadku jest proporcjonalna do jego wykonania. Wyróżniamy dwa rodzaje materacy sprężynowych: bonellowe – w którym wszystkie sprężyny połączone są razem oraz kieszeniowe – każda sprężyna umieszczona jest w indywidualnej kieszeni wykonanej z fizeliny.

 

bonellowe-materac-piankowy-czy-sprężynowy

Jakie są negatywne cechy materaca sprężynowego? Czy powinniśmy go wybrać?

Materace sprężynowe nie zapewniają izolacji ruchu. Co to oznacza? Jeżeli śpisz z  drugą osobą, w trakcie zmiany pozycji porusza się całe łóżko. Zatem pomimo zachowania szczególnej ostrożności, zmieniając pozycję możesz przerwać wypoczynek ukochanej osoby! Ponadto niedostateczny komfort snu, spowodowany jest ograniczoną budową warstwową. Z jakich warstw składają się sprężynowe materace? Zbudowany jest tylko z 3 podstawowych warstw:

 

- Pierwszą, najniżej położoną warstwą jest tzw. podstawowa - zwykle wykonana z kokosu, filcu lub cienkiej warstwy piankowej, aby zapewnić oparcie sprężynom. Rodzaje używanych do tego celu pianek to PU tradycyjne oznaczone symbolem T lub HD, czy zamknięto komórkowe o bardzo krótkiej żywotności spowodowanej budową pojedynczych komórek.

 

- Nad nią znajduje się warstwa tzw. pośrednia– jest to główny korpus, w którym ułożone są stalowe zwoje. Bezpośrednio na sprężynach znajduje się warstwa kokosowa lub podkład filcowy, grubości ok. 1cm. Ich zadaniem jest zabezpieczenie przed przechodzeniem sprężyny do strefy komfortu. W tej warstwie, pomiędzy sprężynami powstaje przestrzeń, w której najczęściej można znaleźć dużą ilość kurzu, pyłu, który z każdym Twoim ruchem uwalnia się do sypialni. Takie środowisko w miejscu gdzie spędzamy około 8h snu nie jest zbyt zdrowe, a dla alergików wręcz niebezpieczne.

 

- Kolejna i jednocześnie ostatnia warstwa, ta na której śpimy bezpośrednio to tzw. warstwa komfortu. Z racji, że spanie bezpośrednio na cewkach jest niepraktyczne, dlatego „rdzeń” ma na wierzchu cienką 2- 3cm warstwę komfortu, wykonaną z tradycyjnej pianki poliuretanowej - zamknięto komórkowej. Zwróć uwagę, że materace sprężynowe posiadają zaledwie 2- 3cm strefy komfortu, pokrytej pokrowcem!

Nie zapominajmy także o tym, że materace sprężynowe przy każdym ruchu wydają skrzypiące dźwięki. Oczywiście producenci wielokrotnie próbowali rozwiązać ten problem produkując tzw. materace kieszeniowe lub materace hybrydowe. W przypadku kieszeniowych każda sprężyna umieszczona jest w indywidualnej kieszonce polipropylenowej. Producenci materacy kieszeniowych twierdzą, że poruszają się one zupełnie odrębnie. Nie do końca jest to prawda, ponieważ kieszenie te są ze sobą połączone, więc sprężyny raczej działają w grupach niż pojedynczo. Komfort spania będzie na pewno lepszy, niż na materacu bonellowym. Jednak czy wystarczający by Cię zadowolić?

materac-piankowy-czy-sprężynowy-jaki-materac-wybrać-multipocket

Aby zwiększyć i przyspieszyć produkcję kieszeni obecnie najwięksi producenci materacy używają sprężyn kieszeniowych połączonych wzdłuż i wszerz co jeszcze bardziej ogranicza ich indywidualną pracę .Nie działają one w taki sposób, dla którego zostały stworzone  (każda miała uginać się indywidualnie). Poniżej pokażemy, jak powinny pracować kieszenie i jak nadal przedstawiają to producenci. Niestety taka sytuacja jest raczej nie możliwa !

 

materac-wybrać-materac-sprężynowy-czy-piankowy-multipocket

Pamiętaj o tym, że nadal masz do czynienia z materacem sprężynowym i prędzej, czy później sprężyny odkształcą się pod wpływem ucisku śpiącego. Zgodnie z prawem dynamiki Newtona:

 

Jeżeli napieramy ciężarem ciała sprężynę z odpowiednią siłą- to sprężyna odwdzięczy się nam tym samym!

 

Fizyki nie da się oszukać, dlatego warto uświadomić sobie, że wywierają ucisk na ciało o niemałej sile, a Ty tracisz komfortowy sen śpiąc na łóżku.

Jak długo możesz cieszyć się materacem sprężynowym

Warto tutaj wspomnieć także o żywotności materacy sprężynowych. Po niedługim czasie użytkowania sprężyny bonellowe wgniatają się, a w centralnej części tworzy się zagłębienie. Prawdopodobieństwo, że w końcu (może to nastąpić nawet po 2- 3 latach) wylądujesz i ugrzęźniesz w tym zagłębieniu jest niemalże 100%.

Materac bonellowy a promieniowanie elektromagnetyczne

Warto podkreślić jeszcze jedną negatywną cechę materaca sprężynowego. Metalowa, spiralnie zwinięta sprężyna zachowuje się jak cewka elektromagnetyczne! Zastanów się – przecież w takim materacu jest tego mnóstwo! Okazuje się, że ma to ogromny wpływ na pole elektromagnetyczne. Działa to na podobnej zasadzie, jak antena radiowa, a zbliżając do niego kompas igła automatycznie się odchyla. Więcej o negatywnym działaniu promieniowania elektromagnetycznego wyzwalanego przez materace sprężynowe pisaliśmy w artykule.

 

promieniowanie-elektromagnetyczne-materac-sprężynowy-czy-piankowy

Podsumowując materace sprężynowe stwierdzamy, że do jego negatywnych cech należą:

- brak izolacji ruchu – śpiąc we dwoję przy zmianie pozycji jednej osoby, powoduje poruszanie drugiej osoby i jej wybudzenie,
 

- pomimo dużej przestrzeni miedzy sprężynami, która mogłaby zapewnić wentylację- wdychamy opary z kurzu i pyłu,
 

- uciskające na Twoje ciało w trakcie snu sprężyny,
 

- brak komfortu snu i właściwego podparcia dla pleców, ze względu na cienką warstwę piankową 2- 4 cm dającą komfort,
 

- krótka żywotność, ponieważ sprężyny dość szybko tracą na elastyczności tzw. pamięć stali,
 

- tkaniny słabe jakościowo. Największą ich wadą jest brak elastyczności, co powoduje że trudno się do nich dopasować. Sztywna najczęściej przepiłowana tkanina z warstwą poliestru i sztywną fizeliną od spodu powoduje, że np. w pozycji spania na boku, bark nie może zapaść się swobodnie,
 

- Słaba jakość i wytrzymałość sprężyn- wgniatanie ich centralnej części  i zapadanie,
 

- promieniowanie elektromagnetyczne- ryzyko zdrowotne.
 

Jaki zatem wybrać materac? Czy możemy stwierdzić, że materac sprężynowy posiada wyłącznie wady? Okazuje się, że jedyną zaletą tego rodzaju materaców jest jego cena. Większość hoteli, czy sanatoriów decyduje się na zakup właśnie tego typu, chcąc zaoszczędzić. Często sklep oferuje  także 7 stref twardości na piance dopasowujących się do sylwetki . Wiele osób skusi się przez to niesłusznie na zakup. Pamiętajcie jednak, że na zdrowiu nie warto oszczędzać i warto inwestować w lepsze produkty!

Skoro nie materac sprężynowy, czy piankowy to właściwy wybór?

Aktualnie wśród materacy piankowych wszystkie wykonane są z  poliuretanu i  posiadają certyfikat Certipur – gwarantujący bezpieczeństwo dla Waszego zdrowia. Spośród pianek poliuretanowych wyróżniamy modele: tradycyjne (T) o strukturze zamkniętych komórek oraz otwarto komórkowe takie jak termoelastyczna (visco) oraz wysokoelastyczna (HR).

 

Typowa budowa materacy piankowych:

 

1.Warstwa komfortu: wykonana z bardziej miękkich pianek, aby zapewnić amortyzowaną,  elastyczną, miękką, przyjemną i komfortową powierzchnię do spania.

 

2.Podstawa: powinna być wykonana z pianki o dużej gęstości, i twardości celem zwiększenia żywotności produktu. Jej zadaniem jest stabilne podparcie dla całego materaca.

 

Oczywiście jest to najprostsza budowa materaca piankowego. Na rynku można wybrać także modele, które mają różne wypełnienia piankowe. Obecnie istnieją różne rodzaje pianek, z których każda ma swoje unikatowe cechy,cenę oraz zalety i wady.

Materac-piankowy-jaki-materac-sprężynowy-czy-piankowy

Na celowniku materac piankowy z górną warstwą  visco

W ostatnich latach ogromną popularnością na rynku cieszy się pianka visco - czyli termoelastyczna. Dlaczego zyskała uznanie wielu osób? - ponieważ jej główną zaletą jest to, że dostosowuje się do sylwetki śpiącego.Czy rzeczywiście zawsze jest to pozytywny aspekt tego produktu? Czy  visco powinna być w górnej części materaców?

 

Zacznijmy od tego, że visco, jest zależna od temperatury otoczenia. Zatem im cieplej mamy w pokoju tym bardziej miękki i odwrotnie, im bardziej wychłodzimy pomieszczenie tym twardszy. Ponadto jeżeli w upalną noc, nasze ciało nagrzewa się, to razem z nim pianka. Jakie są tego skutki? Staje się bardziej miękka i zapada się coraz niżej- razem z Twoim ciałem!

 

Chyba nie chciałbyś, aby w trakcie snu pod wpływem temperatury pianka zamieniła się w twardy kamień, bądź stał się zbyt miękki „zasysając” Cię do środka. Tak właśnie dzieje się, kiedy visco znajduje się w górnej warstwie materaców!

 

wypełnienie-pianka-termoelastyczna-podparcie

Materac piankowy- Czy pianka termoelastyczna zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa?

Zwróć uwagę, że zapadając się pogłębiasz niewłaściwe wzorce postawy! Barki i głowa, wysuwają się do przodu, a plecy są zgarbione. Pojawia się zjawisko tzw. protrakcji ramion czyli ich nadmiernego wysunięcia do przodu. Powoduje to przykurz mięśni piersiowych oraz nadmierne rozciągnięcie i osłabienie mięśni otaczających łopatki. Ponadto głowa ustawiona w protrakcji prowadzi do spłycenia, bądź zniesienia fizjologicznej lordozy szyjnej. Taka postawa sprzyja rozwojowi choroby zwyrodnieniowej oraz dyskopatii!

Jaka jest wentylacja w materacach z pianką termoelastyczną w górnej warstwie?

Pocisz się w nocy? W Twoim materacu brakuje odpowiedniej wentylacji? Użytkownicy śpiący bezpośrednio na piance termoelastycznej, bardzo często narzekają na przegrzewanie ciała i nadmierne pocenie w nocy. Powodem braku wentylacji jest zapadanie się ciała i utworzenie nieprzepuszczalnej dla powietrza warstwy zgniecionych komórek visco – właśnie tych, które z założenia miały tę wentylację zapewniać!

 

materace-właściwości-wypełnienie- różnego-rodzaju

Przyjrzyjmy się dokładniej temu zjawisku – jak to się dzieje, że struktura otwarto komórkowa visco nie zapewnia wentylacji? Rozważmy trzy warianty.

 

1. W sytuacji, kiedy na piankę termoelastyczną nie jest wywierany żaden nacisk- wentylacja jest niemalże 100%,

 

2. Co dzieje się kiedy na niej śpimy? Przy temperaturze pokojowej +19oC,  wywierając nacisk ciężarem ciała sprawiamy, że po około 5min leżenia, komórki visco są zgniatane i zamykają się. W zależności od ciężaru ciała ilość spłaszczonych komórek będzie inna. Może nawet dojść do sytuacji, że osoba z nadwagą będzie spać na materacu niemalże całkowicie pozbawionym wentylacji!

 

3.Sytuacja jest jeszcze bardziej dramatyczna, gdy temperatura pomieszczenia jest wyższa. Wówczas zapadamy się jeszcze głębiej w materac, zmniejszając powierzchnię jego wentylacji. Zobaczcie sami!

Pianka wysokoelastyczna w górnej warstwie

W przeciwieństwie do  termoelastycznej, pianka wysoko elastyczna jest bardzo sprężysta, ma dużą elastyczność, dzięki czemu skutecznie odzyskuje swój pierwotny kształt nie zapadając się. Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w górnej warstwie materaców-  pianki wysokoelastycznej typu HR, która zapewni komfortowy sen. Taką funkcję spełnia pianka typu Blupur.

Czy materac z pianki wysokoelastycznej zapewni Ci prawidłowe wyprofilowanie?

Blupur, dzięki sprężystości zapobiega zapadaniu się w materac. Sensowne wydaje się tym przypadku, umieszczenie termoelastycznej na drugim miejscu, tuż pod nią. W takim układzie uzyskamy optymalne dla Naszego kręgosłupa ułożenie, zgodne z jego fizjologicznymi krzywiznami.

 

Śpiąc bezpośrednio na piance Blupur, przez całą noc możesz swobodnie zmieniać pozycje, a Twoje ciało nie zapada się! Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia Twojego kręgosłupa oraz regeneracji.

idealne-modele-wypełnienia-właściwości-dla-różnych-osób

Jak pianka wysokoelastyczna Blupur radzi sobie z wentylacją?

Wykorzystanie pianki wysokoelastycznej w górnej warstwie materaców piankowych, która zbudowana jest otwartych komórek, sprawia, że zyskujemy oczekiwaną wentylację. Wywierając nacisk na materac o dużej sprężystości, komórki pianki nie zapadają się i nie zamykają – zapewniając cyrkulację powietrza.

 

Materacem, który zapewnia aż 92% wentylacji jest Osaka Air. Poza wykorzystaną w pierwszej warstwie pianką wysokoelastyczną Blupur, posiada specjalną siatkę 3D Aero. Odprowadza ona ciepło, które może kumulować się w 2 warstwie - piance termoelastycznej.

 

Dodatkowo materac wyposażony jest w piankę wysokoelastyczną otwarto komórkową w  3 warstwie. Na jej powierzchni znajdują się specjalne poprzecznie ułożone kanały, wspomagające proces wentylacji.

elastyczność-produktów-modele-rodzaju-łóżku

Dlaczego odwiedzając sklep warto decydować się i wybrać materace piankowe?

Podsumowując, jakie są zalety  materacy z górną warstwą wysokoelastyczną:

 

- Zapewnia duży komfort w trakcie snu, ponieważ górna warstwa posiada odpowiednią elastyczność

 

- Gwarantuje optymalne, fizjologiczne ułożenie kręgosłupa,

 

- Posiada wentylację na poziomie 92%, którą zapewniają dodatkowo specjalne kanały

 

- Ma długą żywotność, w porównaniu do innych dostępnych na rynku produktów

 

- Nie odkształca się pod wpływem temperatury,

 

- Nie przesuwa się w trakcie snu,

 

- Dobrze wykonany z wypełnienia w postaci warstw piankowych oraz tkanin,

 

- Ciało nie zapada się w materac, dzięki czemu łatwo zmieniać pozycje w trakcie snu,

 

- Antyalergiczny,

 

-Zapewnia izolację ruchu w łóżku, każda część materaca pracuje odrębnie ze względu na dużą liczbę punktów podparcia ciała

Reasumując, jeżeli rozważasz zakup materaca sprężynowego – zapomnij o komforcie i długiej żywotności! Zdecydowanie lepiej zainwestować w materac piankowy. Pamiętaj o tym, aby górna warstwa wykonana była z wysoko elastycznej pianki, natomiast drugą warstwę powinna stanowić termoelastyczna visco. Taki układ materaca zapewni Ci maksimum komfortu, wentylacji oraz ergonomii w trakcie snu!

FAQ

Czy materac średniej twardości jest dobrym rozwiązaniem dla każdego?

 

Tak, jest to najbardziej optymalne rozwiązanie. Materaca twarde przeznaczone są dla osób śpiących na brzuchu, jednak nie jest ono zalecane ze względu na niefizjologiczne ustawienie kręgosłupa. Natomiast materace zbyt miękkie będą powodować zapadanie się ciała.

Jaki materac wybrać piankowy, czy sprężynowy?

Zdecydowanie  wybierz piankowy! Zapewnia optymalne wsparcie dla ciała, wentylację i jakość.

Ile czasu można testować materac?

Osaka Air można testować, aż 100 nocy w zaciszu swojego domu.

Jaka jest gwarancja materaca Osaka Air?

Materac OSAKA Air posiada 15 lat gwarancji (gwarancja limitowana) na wkład materacowy. Gwarancja nie obejmuje pokrowca.

Masz chory kręgosłup i ból pleców nie pozwala Ci spokojnie spać? Z tego artykułu dowiesz się jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy.
14 lipca 2021
Twoje dziecko posturą zaczęło przypominać osobę dorosłą. Dotychczasowe łóżko czy tapczanik przestają wystarczać i zastanawiasz się na czym teraz powinno spać? Jaki materac wybrać dla nastolatków, aby spali wygodnie i zdrowo?
13 lipca 2021
Jeśli rozważasz zakup materaca na pewno zastanawiasz się gdzie kupisz najlepiej ale i najtaniej. Najlepiej zdaje się być w sklepie stacjonarnym, najtaniej w internecie. Czy rzeczywiście tak jest?
9 lipca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ