Jaki materac w przypadku bólu biodra?

22 września 2020
Spokojny sen ma kluczowe znaczenie dla jakości życia. Ale jeśli cierpisz z powodu bólu o podłożu ortopedycznym, dobry sen może być trudny do osiągnięcia, szczególnie jeśli śpisz na niewłaściwym materacu. Podczas gdy niektóre materace mogą zaostrzać dolegliwości, inne mogą pomóc zmniejszyć dyskomfort i łagodzić bóle mięśni i stawów. Jeśli cierpisz na ból bioder, wybór właściwego materaca ma jest bardzo ważną decyzją. Ból utrudnia zaśnięcie i powoduje wybudzanie się w nocy. Tymczasem zespół profesora Mathew Walkera z University of California w Berkeley udowadnia, że niedostatek snu zwiększa wrażliwość na ból w ciągi dnia.
Jak więc wybrać model, który złagodzi ból i zapewni tak potrzebne odciążenie?


Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki materac pomoże zniwelować ból bioder, trzeba najpierw zastanowić się z jakich przyczyn mogą wynikać dolegliwości.
 

Najczęstsze przyczyny bólu biodra

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
Charakteryzuje się niszczeniem chrząstki, która chroni głowę kości, stanem zapalnym oraz zmianami w ścięgnach i więzadłach. Oprócz bólu i sztywności choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego może powodować zmniejszenie zakresu ruchu. Choroba zwyrodnieniowa stawów występuje najczęściej u osób starszych, ale może również przydarzyć się młodszym
  • Inne formy zapalenia stawów
Ból biodra może być również spowodowany innymi frodzajami zapalenia stawów. Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów dotyka dzieci w wieku przed 16 rokiem życia. Reumatoidalne zapalenie stawów, które może może wystąpić w każdym wieku, jest chorobą autoimmunologiczną charakteryzującą się przewlekłym zapaleniem stawów. (o chorobach autoimmunologicznych piszemy niżej) Łuszczycowe zapalenie stawów jest formą zapalenia stawów, która dotyka niektórych osób cierpiących na łuszczycę, zapalną chorobę autoimmunologiczną.
  • Urazy
Urazy sportowe, lub powstałe na skutek upadku są częstymi przyczynami bólu biodra. Nie musi dojść od razu do złamania, także stłuczenie biodra może powodować przewlekły ból.
  • Przeciążenie
Ból biodra może być spowodowany przeciążenia stawu. Ma to miejsce przy uprawianiu wielu sportów, wymagających powtarzających się ruchów, a także w przypadku zwiększanego nacisku na więzadła i ścięgna spowodowanego nadwagą lub nieprawidłowymi wzorcami ruchu.
  • Choroby autoimmunologiczne
Przykładami chorób autoimmunologicznych są toczeń, stwardnienie rozsiane i reumatoidalne zapalenie stawów. Mechanizm ich działania polega na tym, że układ odpornościowy może atakować zdrową tkankę, w tym wyściółkę stawów.
- Zapalenie kaletki maziowej i ścięgien stawu biodrowego
- Problemy z kręgosłupem lędźwiowym i możliwy ucisk na nerwy.
- Przeciążenie albo wzmożone napięcie okolicznych mięśni, np. mięśnia gruszkowategoTrzeba pamiętać, że ból biodra często spowodowany jest nakładaniem się na siebie kilku wymienionych przyczyn.
 

Jaki materac w przypadku bólu biodra?


Wydawać by się mogło że idealny będzie materac miękki, w którym obolałe biodro będzie się mogło swobodnie zapadać jak najgłębiej. Nic bardziej mylnego!
Najlepszy będzie materac o średniej twardości. W skali od 1 do 10 używanej przez producentów materacy odpowiada to 6. Dlaczego? Średnia twardość oznacza właściwą równowagę między sprężystością a komfortem. Zbyt głębokie zapadanie się biodra spowodowałoby po pierwsze, że paradoksalnie oparty zostałby na nim zbyt duży ciężar ciała. Po drugie taki materac nie zapewniłby odpowiedniego wsparcia kręgosłupa. A nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa to prosta droga do ucisków na nerwy, dyskopatii i bólu „promieniującego do biodra”. Sprawdź naszą ofertę na materac Osaka Air, który w dziesięciostopniowej skali twardości posiada właśnie 6. Materac Osaka Air zapewni ulgę w nocnym bólu biodra.
 

W jakiej pozycji spać w przypadku bólu biodra?


Badania przeprowadzone przez amerykańską National Sleep Foundation wskazują że zdecydowana większość ludzi lubi spać na boku. Spanie na boku w większości wypadków uważane jest za pozycję najzdrowszą. Jeśli twoim problemem jest ból biodra się powinienneś jednak raczej wybierać pozycję na wznak, gdyż ta pozycja pozwala odciążyć przednią i boczną część stawu biodrowego. Unikaj spania na brzuchu, bo jest pozycja szkodliwa dla kręgosłupa.
 


Przejdź do zakupu materaca
Ból pleców potrafi spędzić sen z powiek i wpływa na wiele aspektów życia. Kręgosłup boli w ciągu dnia i często marzymy o tym, aby chociaż w nocy przestał boleć. Wiele osób, mających problemy z kręgosłupem zastanawia się jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie najlepszy.
1 kwietnia 2021
Wybór dobrego materaca to duże wyzwanie! Obecnie na runku jest szeroka oferta różnych materacy, a każdy sprzedawca zachwala swój produkt. Zapewne spotkaliście się z materacami piankowymi, sprężynowymi, hybrydowymi oraz lateksowymi. Czym różnią się, cieszące się największą popularnością materace? Jaki materac będzie zarówno komfortowy, jak i funkcjonalny?
31 marca 2021
W materacach piankowych stosowane są różne technologie. Obróbka materiałów oferuje różnorodne i ciekawe rozwiązania. Jednakże nie wszystkie zapewniają jednolity komfort snu. W tym wpisie przekonamy Was, że dobry materac powinien mieć dobre i funkcjonalne wnętrze z pianki. Pianka to przecież serce materaca.
26 lutego 2021
Materac jednoosobowy kiedyś kojarzył się z najniższym poziomem komfortu. Panowało przekonanie, że ludzie nie zechcą „inwestować” w materac dla studenta czy materac dla nastolatka. Na szczęście to już przeszłość! Podpowiadamy czym kierować się przy wyborze materaca, aby być zadowolonym z zakupu.
19 stycznia 2021

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ