Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Jaki materac wybrać – poradnik wyboru materaca

24 maja 2022
Jaki materac wybrać – poradnik wyboru materaca kopia
Chcąc cieszyć się najwyższą jakością snu, przede wszystkim zastanowić musimy się nad tym, jaki materac wybrać. To bowiem przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie i funkcjonowanie w każdym aspekcie życia. Zatem jaki wybrać materac, aby cieszyć się zdrowiem i szczęściem jak najdłużej? 

Każdy z nas stara się przeżyć swoje życie w jak najlepszy sposób, aby osiągnąć pełnię szczęścia. Przykładamy dużą wagę do tego, aby nasze życie rodzinne układało się pomyślnie, a kariera zawodowa rozwijała się tak, by zapewnić nam ekonomiczny dobrobyt. Przywiązujemy też dużą wagę do aktywności fizycznej, która ma poprawić nasze zdrowie. To wszystko przekłada się również na jedną z najważniejszych decyzji – jaki materac wybrać do spania?

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę z istotności higieny snu, która może znacznie poprawić lub znacznie pogorszyć nasze codzienne funkcjonowanie. I słusznie – na spaniu spędzamy średnio aż 1/3 życia! Biorąc pod uwagę to, że ludzie żyją średnio 25 915 dni, stanowi to łącznie około 207 320 przespanych w trakcie życia godzin.

W tym artykule piszemy o tym, jaki wybrać materac, aby cieszyć się idealnym snem i najwyższym komfortem. To, jaki wybrać materac, stanowi jedno z najważniejszych pytań w życiu każdego z nas, o ile przy wyborze materaca nie ulegniemy sztuczkom stosowanym przez wielu sprzedawców.

Jaki materac wybrać – kręgosłup

Zadając sobie pytanie o to, jaki wybrać materac, zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na kręgosłup. Ten, co do zasady, jest u każdego człowieka taki sam. Siła nośna kręgosłupa wynosi aż około 350 kilogramów, a jego długość to około 40-45% długości ciała. Kręgosłup u każdego człowieka pełni tę samą rolę i ma tę samą budowę opartą na pięciu odcinkach: szyjnym, piersiowym, lędźwiowym, krzyżowym i ogonowym. Dla zachowania zdrowego kręgosłupa, powinniśmy wszyscy stosować więc takie same zasady dbania o jego prawidłowe funkcjonowanie. Tym samym dla każdego z nas odpowiedź na pytanie, jaki wybrać materac, powinna być również taka sama.
 
Kręgosłup stanowi jeden z najważniejszych elementów ludzkiego ciała. Zbudowany jest z nałożonych na siebie kości nazywanych kręgami oraz leżących między nimi chrzęstnymi dyskami nazywanymi dyskami. Zadaniem kręgosłupa jest zapewnienie przyczepu dla kończyn za pomocą mięśni, wiązadeł i ścięgien. Kluczowym jest to, jaki wybrać materac, aby zachować ich prawidłową funkcjonalność.
 
Oczywiście kręgosłup pełni także rolę otoczki, która chroni przed uszkodzeniami rdzeń kręgowy. Utrzymuje ciało w pozycji wyprostowanej i umożliwia wykonywanie ruchów we wszystkich kierunkach, przy wspomaganiu ze strony mięśni grzbietu mięśni brzucha. Aby mógł robić to jak najdłużej i jak najbardziej sprawnie, należy zapewnić mu odpowiednie warunki, a więc wybrać materac spełniający 10 cech dobrego materaca.
Jaki wybrać materac, materac średnio twardy, materac H3, materac kręgosłup, materac o średniej twardości, materac piankowy
Wybór materaca zdrowego dla kręgosłupa
Zdrowy kręgosłup wspomagany przez zdrowe mięsnie daje nam możliwość normalnego poruszania się i sprawnego funkcjonowania. Ponieważ zaś przesypiamy średnio aż 1/3 każdej doby, wybór materaca do spania ma kluczowe wręcz znaczenie dla zdrowego kręgosłupa.
 
Wybór materaca niedającego kręgosłupowi odpowiedniego wsparcia, to decyzja równie odważna, co szkodliwa i nieopłacalna. Z czasem materac taki spowoduje ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, odcinku szyjnym i w pozostałych jego częściach. Dodatkowo osłabieniu ulegną mięśnie, więzadła i ścięgna, które powinny go wzmacniać. Efektem zaś może być szereg chorób, jak osteoporoza, zwyrodnienie kręgosłupa, kifoza, lordoza, skolioza i inne. Aby dodatkowo wesprzeć kręgosłup, warto jest zainwestować w dobrej jakości poduszkę ortopedyczną.
 

Materac z odpowiednim wsparciem kręgosłupa

Idealny materac nie powinien do nas przylegać i zasysać nas do środka, ale przyjmować kontury użytkownika, dając mu odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa w czasie, w którym ten nie jest świadomy tego, co dzieje się z jego ciałem. Powinien też pozwalać na swobodę ruchów bez poruszania osobą śpiącej obok, a tym samym również jej kręgosłupem. Wynika to nie tylko z wiedzy medycznej, ale też wyników badań konsumenckich.

Jaki wybrać materac, materac średnio twardy, materac H3, materac kręgosłup, materac o średniej twardości, materac piankowy

Jaki materac wybrać – twardość

Najbardziej rozpowszechniona w naszym kraju skala twardości materaca zaczyna się od H1 i kończy na H4, które rozwija się następująco:
  • H1 dla materacy bardzo miękkich, w założeniu przeznaczonych dla dzieci i osób dorosłych ważących do około 60 kilogramów;
  • H2 dla materacy średniej twardości, w założeniu przeznaczonych dla osób dorosłych ważących do około 100 kilogramów;
  • H3 dla materacy twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących do około 120 kilogramów;
  • H4 dla materacy bardzo twardych, w założeniu dla osób dorosłych ważących powyżej 120 kilogramów.
W rzeczywistości warunkowanie tego, jaki materac wybrać, przez pryzmat wagi użytkownika nie ma najmniejszego sensu i żadnego uzasadnienia naukowego. Tabela twardości materaca została stworzona przez producentów, którzy ukierunkowani są wyłącznie na sprzedaż, a nie na to, by pomóc nam w podjęciu opartej o rzetelną wiedzę decyzji na temat tego, jaki wybrać materac.
Jaki wybrać materac, materac H1, materac H2, materac H3, materac H4, materac H5, materac miękki, materac średni, materac średnio twardy, materac twardy, materac bardzo twardy
Amerykańska skala twardości materaca i jeden materac idealny dla każdego
To, jaki wybrać materac, zawiera w sobie przede wszystkim amerykańska skala twardości materaców. Skala ta funkcjonuje w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Oparta jest ona na 10 częściach, które w procesie myślowym na temat tego, jaki wybrać materac, zwracają uwagę przede wszystkim na pozycję, w jakiej śpimy. W zasadzie opiera się on na jednym z trzech pytań.
  • Jaki wybrać materac dla osoby śpiącej na brzuchu? Materac o twardości powyżej 7.
  • Jaki wybrać materac dla osoby śpiącej na plecach? Materac o twardości od około 5 do około 7.
  • Jaki wybrać materac dla osoby śpiącej na boku? Materac o twardości od około 4 do około 7. 
Amerykańskie firmy od lat badają zastosowanie optymalnej, idealnej twardości materaca, która odpowiadałaby potrzebom wszystkich użytkowników. Chcąc odpowiedzieć na to, jaki wybrać materac idealny dla wszystkich, prowadzą tzw. testy hotelowe. Hotele bowiem, chcąc zminimalizować ryzyko niezadowolenia gościa z jakości snu, stawiają na rozwiązania uniwersalne, wygodne i odznaczające się wysoką jakością. Jednocześnie w hotelach goście nie mają możliwości, aby określić samodzielnie, jaki chcą wybrać materac.

Dotychczasowe wnioski nie pozostawiają złudzeń – optymalna twardość materaca plasuje się w między 6,0 a 7,0 w amerykańskiej skali twardości materaców. Na materacach o tej twardości wysypia się – co do zasady – każdy. Choć niekiedy można spotkać materace H3, które są w stanie sprostać tym kryteriom, ich wybór obarczony jest ryzykiem.

Jaki wybrać materac o idealnej twardości? Na polskim rynku tylko Onsen Sleeping produkuje materace w oparciu o amerykańską skalę twardości materaców. Materacem o optymalnej twardości jest materac Osaka Air.
Jaki wybrać materac, materac H1, materac H2, materac H3, materac H4, materac H5, materac miękki, materac średni, materac średnio twardy, materac twardy, materac bardzo twardy, sen na brzuchu, sen na plecach, sen na boku

Jaki materac wybrać – funkcjonalność

Wybór materaca, który spełni swoje funkcje, a w efekcie pozwoli nam na sen dający wypoczynek, który znacznie poprawi nasze funkcjonowanie, nie jest prosty. Wielu konsumentów nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo wybór materaca wpływa na ich życie. Duża rzesza sprzedawców wykorzystuje to, stosując nieuczciwe wobec nich praktyki, których celem jest zmaksymalizowanie zysków, nie zaś rzeczywista pomoc w tym, jaki wybrać materac odpowiedni dla klienta. Sprzedawcy ci bardzo często nie posiadają specjalistycznej wiedzy o tym, jak funkcjonuje ciało i psychika człowieka, są natomiast bardzo dobrze przygotowani do manipulowania klientami, aby kupili oni te materace, na których ustalone zostały największe marże.
 
Materac jest produktem, na którego funkcjonalność nie mamy żadnego wpływu – w trakcie jego użytkowania śpimy. Odróżnia go to od wszystkich innych kupowanych produktów, stąd też do jego zakupu przywiązywać należy zdecydowanie większą wagę. Jaki więc wybrać materac? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na komfort. Nie powinien on zasysać nas do środka ani ściśle do nas przylegać, a jego budowa powinna być idealnie przemyślana. Musi dawać nam on pełne poczucie komfortu – nie w sklepie, ale w codziennym życiu. Taki właśnie jest materac Osaka Air – idealny produkt od Onsen Sleeping. Do produktów niefunkcjonalnych należy przede wszystkim materac visco.
Materac visco, materac z pamięcią, pianka z pamięcią, pianka termoelastyczna, miękki materac, pianka HR, pianka poliuretanowa, porównanie

Jaki materac wybrać – opinia konsumentów

Choć wielu producentów uważa, że nie ma uniwersalnych zasad, które można stosować przy podejmowaniu decyzji w zakresie tego jaki wybrać materac, sami użytkownicy materaców coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, na co powinni zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie materaca.

Dla konsumentów staje się jasne, że materace strefowe czy materace z pamięcią kształtu przynoszą pozytywy producentom i sprzedawcom, niekoniecznie zaś klientom. Stąd też ponad połowa konsumentów zwróciłaby swój materac, gdyby miała taką możliwość. W zamian decydują się na równie niekomfortowe materace nawierzchniowe. Niewielu z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, jaki wybrać materac wybrać, aby zminimalizować ryzyko.

Świadomość tego, jaki wybrać materac, wzrasta z roku na rok. Klienci, z którymi rozmawiamy, samodzielnie dochodzą do wniosku, że jeden materac podzielony na strefy nie zadziała dla osób o różnym wzroście, a już na pewno nie dla dwojga użytkowników o całkowicie innej budowie ciała. Irytują ich też nagrzane pianki z pamięcią, w których zatapiają się, niczym w maśle. Myśląc o tym, jaki wybrać materac, nie biorą już pod uwagę ofert czołowych producentów, które zdają się od siebie nie różnić.

Trudno przejść obojętnie obok badania, które zostało przeprowadzone w 2016 roku przez amerykańskie Towarzystwo Lepszego Snu (ang. Better Sleep Council), które jest częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia Produktów do Snu (ang. International Sleep Products Association). Organizacja ta postawiła sobie za cel, aby zrozumieć, co kieruje konsumentami podczas myślenia o tym, jaki wybrać materac, a także ich postawy wobec snu i zdrowia. Badanie to obejmowało trzy fazy, w których zastosowano różną metodologię badań. Uzyskane wyniki nie pozostawiły złudzeń.
 
Jak wybrać materac? Po pierwsze komfort!
Niemal 90% badanych uznało, że komfort to podstawowy czynnik wyboru przy zakupie materaca. Materac nie może więc powodować, podobnie jak komfortowe ubranie, że będziemy odczuwać na nim jakikolwiek dyskomfort. Spanie na materacu musi powodować, że będziemy czuć się na nim wygodnie pod względem fizycznym, ale i psychicznym.
 
Wciągnąć może nas film, nie materac!
Zdecydowana większość badanych (81%) jasno opowiedziała się za tym, że wybrany materac musi zapewniać wsparcie dla ich pleców oraz nie może powodować efektu tonięcia (73%). Materac nie może być więc zbyt miękki, ani zbyt twardy, ale musi być „w sam raz”, czyli mieć twardość oscylującą między 6 a 7 w amerykańskiej skali.

Twardość materaca, a więc to, aby nie był on zbyt miękki, była ważna dla ponad połowy (60%) badanych. Nie może on też ściśle przylegać do ciała, ani zasysać go do środka – tak zachowują się materace z pianki memory. Ważne dla konsumentów i ich zdrowia jest to, aby materac konturował ciało i dopasowywał się do jego anatomicznej budowy. Dla badanych istotne jest również to, aby materac izolował ruch. Innymi słowy, materac nie powinien poruszać drugą osobą, która również na nim śpi.
Pianka z pamięcią połączona z ciepłotą ciała zmienia swoje właściwości i opada, co powoduje, że rano ich użytkownicy budzą się zdecydowanie niżej, niż poszli spać.

Hałas? Nie w sypialni!

Większość badanych (63%) za ważny czynnik uznało to, aby materac nie wydawał żadnych dźwięków. Odrzuciło tym samym szkodliwe materace sprężynowe, a w tym popularne materace kieszeniowe, które przy każdej zmianie pozycji falują i głośno hałasują. Wszyscy wiemy, że skrzypiący materac to jedne z najgorszych rzeczy, jakie mogą nam się przytrafić.

 

Sypialnia to nie sauna, kolejność warstw ma znaczenie!

Badani (60%) potwierdzili znany od lat fakt, że sypialnia musi pozostawać wolna od wysokich temperatur. Na przegrzewanie w trakcie snu i nadmierną potliwość narzeka więcej niż połowa badanych! Nikt z nas nie lubi budzić się w nocy z powodu wysokiej temperatury materaca, następnie zaś przez cały dzień cierpieć z powodu złego snu. To zaś nie jest możliwe do wykonania, jeśli posiadamy materac, w którym górna warstwa wykonana jest z poliuretanowej pianki termoelastycznej z pamięcią, znanej jako pianka visco, których cena dodatkowo jest najczęściej sztucznie windowana.

Kiedy tylko użytkownik materaca się na niej położy, ta traci swoje właściwości typowe dla pianek otwartokomórkowych i zbliża się jakością do pianek zamkniętokomórkowych. Innymi słowy, przestaje przepuszczać powietrze. To zaś powoduje efekt lustrzanego odbicia ciepła – ciepło organizmu jest przez piankę absorbowane, a następnie wydzielane z powrotem w kierunku ciała śpiącego człowieka. Oprócz tego, że dochodzi do przegrzania ciała, utrudnia to zmianę pozycji snu. Dla zdrowia i komfortu warto wybierać więc materace i poduszki wykonane z otwartokomórkowych pianek wysokosprężystych typu HR.

Życie na krawędzi nie musi być niebezpieczne!
Co ważne, dobry materac posiada też mocne krawędzie, które nie wgniatają się pod wpływem ciężaru ciała, kiedy ktoś na nich usiądzie. Siedzenie na materacu i wstawanie z niego musi być równie wygodne, a także równie łatwe, co spanie. To zaś niemożliwe jest w wielu materacach, szczególnie tych, w których zastosowano piankę termoelastyczną typu visco, a więc piankę z pamięcią. Ich użytkownicy zwyczajnie się z krawędzi zsuwają, co jest nie tylko niewygodne i irytujące, ale też może być niebezpieczne. Zastanawiając się, jaki wybrać materac, istotnym jest zwrócenie na ten element należytej mu uwagi.

Dla wygody użytkowania, ale też jego bezpieczeństwa i łatwego czyszczenia, dobrej jakości pokrowiec materaca wykonany winien być z tkaniny wysokiej jakości. Mało dostępnych na rynku materaców w rzeczywistości taki pokrowiec posiada. Myśląc o tym, jaki wybrać materac, warto zwrócić uwagę na to, aby pokrowiec materaca odznaczał się dwukierunkową elastycznością i gramaturą rzędu przynajmniej 500g/m2.

Większość materaców dostępnych na rynku posiada pokrowiec wykonany z materiałów o nawet kilkukrotnie niższej gramaturze wynoszącej nawet 120g/m2! Dodatkowo przez sposób wykonania – przepikowanie nieelastycznych materiałów wraz z owatą – nie są one odpowiednio elastyczne. Jaki wybrać materac, który wyróżnia się najwyższą jakością? Zdecydowanym faworytem jest materac Osaka Air, który powstał na bazie rzetelnej wiedzy.

Materac Osaka Air, materac piankowy, wnętrze materaca, budowa materaca, warstwy materaca, materac warstwowy, pianka visco, pianka poliuretanowa, pianka z pamięcią, pianka HR, pianka otwartokomórkowa

Jaki materac wybrać – online czy stacjonarnie

Po lekturze naszego artykułu odpowiedź na pytanie „Jaki wybrać materac?” nasuwa się sama. W sklepie stacjonarnym łatwo jest o zakup drogiego materaca, bardzo natomiast trudno o zakup materaca dobrej jakości. Powszechnie stosowaną praktyką sklepów stacjonarnych jest to, iż materaca po zakupie nie można już zwrócić lub warunki tego zwrotu obwarowane są wieloma zasadami, których stosowanie może skutkować utratą dużych pieniędzy.
Ciało we śnie zachowuje się zupełnie inaczej niż w sklepie, gdzie mamy nad nim pełną kontrolę.
Myśląc o tym, jaki wybrać materac i jak tego dokonać, warto posłużyć się prostym porównaniem. Zakup materaca w sklepie stacjonarnym porównać można do zakupu spodni ze wciągniętym brzuchem czy też do zakupu okularów z zamkniętymi oczami i bez doboru mocy szkieł.

W obu przypadkach czujemy, że coś na sobie mamy i zdajemy się na sprzedawców, a przez pewien czas możemy nawet być zadowoleni. Na dłuższą metę okazuje się to jednak zakupem nieudanym, mogącym szkodzić naszemu zdrowiu. Zostajemy więc z czymś, co do niczego już się nam nie przyda, na co nierzadko wydaliśmy ogromne pieniądze.

Materace online – przyszłość i jedyny słuszny wybór materaca
Każdy zakup obarczony jest jakimś ryzykiem. Dlatego też najlepszą drogą zakupu jest kupno materaca online. Jako rzetelny i pewien jakości swojego produktu producent, Onsen Sleeping gwarantuje nawet 100 dni na zwrot materaca! Nie zastanawiaj się, jaki materac wybrać – zamów materac Osaka Air bez żadnego ryzyka!

Nasze innowacyjne materace, produkowane z otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR, posiadających europejskie certyfikaty pochodzenia, odznaczają się najwyższą jakością. Gwarantujemy, że na naszych materacach doświadczysz nowej jakości spania, a Twoje ciało zrelaksuje się jak na żadnym materacu dotąd.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Jak wybrać materac - kup materac Osaka Air

FAQ: Jaki materac wybrać

Jaki materac do wagi wybrać?

Wybór materaca na podstawie wagi użytkownika jest błędem, od którego popełniania staramy się ostrzegać. Wybór materaca opierać powinien się na pozycji snu, jaką przybierasz. Onsen Sleeping stosuje amerykańską skalę twardości materaca, opierającą się na badaniach empirycznych i mającą solidne podstawy naukowe.

Jaki materac strefowy wybrać?

Materace strefowe są czymś, co w Onsen Sleeping uważamy za całkowicie pozbawione logiki. Stworzenie uniwersalnego materaca strefowego miałoby sens wtedy, kiedy wszyscy byliby tego samego wzrostu i mieli te same proporcje ciała. Jako eksperci od snu, odradzamy zakup materacy podzielonych na strefy.

Jaki materac z pianki visco wybrać ?

Materace te są dobre dla ludzi, którzy nie lubią spać komfortowo. Powodują one bowiem powszechnie pocenie się w nocy, efekt tonięcia czy ograniczanie ruchów ciała podczas snu. Dla osób ceniących komfort pianka visco w górnej części materaca to zły wybór. Eksperci od snu pracujący w Onsen Sleeping zaprojektowali materac idealny wykonany z pianki typu BluPur dającej pełen komfort użytkowania!

Jaki materac wybrać w sklepie?

Zakup w sklepie stacjonarnym zawsze wiąże się z ryzykiem. Najczęściej też doradzają w nim niekompetentni sprzedawcy, niekiedy przy pomocy fizjoterapeutów niemających wiedzy technicznej o materacach. Onsen Sleeping to Twój niezawodny ekspert od snu. Odpowiemy na wszystkie pytania i całkowicie bezpłatnie udzielimy Ci naszych profesjonalnych porad dotyczących snu i wszystkiego, co z nim związane. Z Onsen Sleeping na pewno się wyśpisz!

Jaki materac wybrać, aby nie ryzykować?

Badania pokazują, że na sprawdzenie materaca potrzebne jest około 30 dni testów. Stawiając na pierwszym miejscu dobro i zdrowy sen klientów, Onsen Sleeping daje na sprawdzenie materaca aż 100 dni! Nasze produkty zostały zaprojektowane przy udziale specjalistów różnych dziedzin. Następnie wykonywaliśmy prototypy, które stanowiły bazę do produktów finalnych. Zwróciliśmy uwagę na każdy szczegół projektu, a nadto starannie kontrolujemy proces produkcji. Jesteśmy pewni swojego produktu, a nasi klienci niczym nie ryzykują!

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac:
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Standard
Poszewki na poduszki ortopedyczne Skin+
Materac piankowy Osaka Air
Poduszki ortopedyczne Skin+
Pościel
Maty i akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ