Jaki materac wybrać przy bólu biodra? 

Listopada 16, 2020


Zanim o materacu, słów kilka o anatomii biodra.

Staw biodrowy to jeden z największych stawów w organizmie ludzkim. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończynę dolną. Tworzony jest przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. 

Znajomość budowy stawu biodrowego pozwoli lepiej dobrać odpowiedni materac

Biodro umożliwia ruchy nogą, takie jak zgięcie, wyprost, przywiedzenie, odwiedzenie i ruchy rotacyjne.

Jaki zakres ruchów umożliwia staw biodrowy

Podczas wykonywania praktycznie każdej czynności w pozycji stojącej (stanie, chodzenie, bieganie, skakanie itp.) głowa kości udowej wykonuje ruchy wewnątrz panewki. Wyściełająca panewkę chrząstka i maź stawowa niweluje tarcie i pozwala na płynne ruchy głowy kości udowej wewnątrz panewki.

Staw biodrowy jest bardzo wytrzymały. Niestety, jak wszystko w naszym organizmie – nie jest niezniszczalny. 
 

Charakter i przyczyny bólu biodra.


Ból biodra może mieć bardzo wiele źródeł.
Warto na początku dodać, że bardzo często Pacjenci deklarują ból biodra wskazując na grzebień kości biodrowej (jest to kość wyczuwalna bo boku naszego ciała, mniej więcej na wysokości pępka – to tam, gdzie układamy ręce podczas ćwiczeń na komendę „połóż ręce na biodrach”). Ból w tej okolicy bardzo rzadko wywołany jest przez biodro. Samo staw biodrowy znajduje się bowiem niżej.

Uszkodzone biodro najczęściej boli w samym stawie, czasem ból pojawia się w pachwinie lub do niej promieniuje. Może również pojawić się ból wyczuwalny po zewnętrznej stronie uda lub w okolicy pośladków, który najczęściej wskazuje na zaburzenia tkanek miękkich związanych z biodrem. Mogą to być nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie, ścięgna, więzadła i powięź.

Przyczyn bólu biodra może być bardzo wiele. Są to, między innymi:
- choroba zwyrodnieniowa stawu i choroby o charakterze reumatoidalnym (np. RZS), w których powtarzające się procesy zapalne prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki wewnątrz stawu biodrowego. Skutkuje to bólem i znacznym ograniczeniem ruchomości biodra.
- złamania, do których najczęściej dochodzi u osób starszych w wyniku osteoporozy. Osłabiona kość nie jest w stanie wytrzymać dużego przeciążenia i dochodzi wówczas najczęściej do złamania szyjki kości udowej. Zwykle mechanizmem urazu jest upadek.
- zapalenie torebki stawowej stawu biodrowego, najczęściej wywołane powtarzającymi się przeciążeniami.
- zapalenie ścięgien w obrębie biodra
- nadwyrężenie mięśni, które pracują podczas ruchów biodra
- uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego
- nowotwór
- jałowa martwica głowy kości udowej (osteonekroza)

Każdy ból w okolicy biodra powinien być różnicowany i nigdy nie należy stawiać diagnozy na podstawie samego bólu. Inne, oprócz bólu cechy wskazujące na biodro to: utykanie, sztywność (na przykład problem z założeniem skarpet) czy też tkliwość samej okolicy stawu lub jej opuchlizna.
 

Jaki materac stosować przy bólu biodra?


Odpowiedź jest bardzo prosta – taki, który spowoduje prawidłowe, neutralne ustawienie stawów biodrowych. Ważne tu są oba biodra, nawet wówczas, gdy boli Cię tylko jedno biodro.
Jakie jest prawidłowe ustawienie biodra na materacu? Takie, które nie powodować będzie maksymalnych lub prawie maksymalnych zakresów w obrębie stawu. Żaden nasz staw „nie lubi” przebywać w pozycji swoich maksymalnych zakresów, ponieważ wówczas dochodzi do nadmiernego rozciągania struktur miękkich. Spróbujcie sami z palcem u ręki (zajrzyjcie na nasz film na YouTube)

Jeśli rozpatrujemy tą zasadę w odniesieniu do biodra, to do takiego nienaturalnego dogięcia dochodzi w niektórych pozycjach, w zależności od parametrów materaca.
 

Jak spać na boku przy bólu biodra?


Aby biodra dobrze były ułożone w pozycji bocznej należy wybrać materac o średniej twardości. Chociaż miękki materac wydaje się być wygodnym rozwiązaniem, to niestety - na zbyt miękkim materacu ciało zapadnie się, powodując zbyt duże przywiedzenie w biodrze, na którym leżymy, tak jak pokazane jest to na rysunku poniżej: 

Wpływ zbyt miękkiego materaca na kręgosłup i staw biodrowy

Warto również zauważyć, że miękki materac, choć komfortowy, to nie zapewnia dobrego podparcia dla kręgosłupa – pozostaje on w nieprawidłowym ułożeniu.

A więc może lepszym rozwiązaniem w przypadku bólu biodra będzie materac twardy? Niestety, też nie. Na zbyt twardym materacu kręgosłup jest dobrze podparty, ale pojawia się problem z rozkładem ciężaru ciała. Na zbyt twardym materacu dochodzi do powstawania punktów kumulacji wagi, czyli miejsc, w których nasze ciało opiera się na powierzchni podporowej. Głównym miejscem kumulacji wagi w pozycji na boku jest właśnie biodro, które będąc podrażnione będzie boleć ze spotęgowaną siłą. Na poniższym schemacie widać, jak twardy materac wpływa na powstawanie punktów kumulacji wagi:

Punkty kumulacji wagi na zbyt twardym materacu

Im twardszy materac, tym ból biodra będzie bardziej dotkliwy. Jest więc absolutnym mitem stwierdzenie, że spanie „na desce” jest zdrowe dla naszych bioder.

Jak to zwykle w życiu bywa, prawda leży pośrodku tych dwóch skrajności. Okazuje się bowiem, że większość osób, które odczuwają ból biodra wybiera materace o średniej twardości.
Na takim materacu możemy uzyskać kompromis pomiędzy komfortem a podparciem. Materac o średniej twardości rekomendowany jest dla osób, których bolą biodra, ponieważ zapewnia prawidłowe ułożenie stawu biodrowego, jednocześnie redukując punkty kumulacji wagi.

Przy bólu biodra najlepszy jest materac średniej twardości

Takim materacem, odpowiednim dla osób, które borykają się z bólem biodra będzie materac Osaka Air, który właśnie charakteryzuje się średnią twardością. Materac Osaka Air zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa i bioder, przy zachowaniu wysokiego poziomu wygody i komfortu. Jeśli boli Cię biodro w nocy, może czas już na zmianę materaca? Materac Osaka Air zostanie dostarczony do Twojego domu w ciągu 48 godzin a Ty dodatkowo otrzymasz możliwość testowania go przez 100 dni! Proste i czytelne zasady 100 dniowego okresu testowego materaca Osaka Air znajdziesz w tu. Jeśli nasz materac nie spełni Twoich oczekiwań (w co wątpimy), to będziesz mógł nam go odesłać, a my zwrócimy Twoje pieniądze!

Warto jeszcze zaznaczyć, że śpiąc na boku bardzo często mamy tendencję do uginania górnej nogi i wyciągania jej przed siebie. Powoduje to, że nasze ciało układa się w pozycji pomiędzy leżeniem na boku i na plecach, tak jak na poniższym rysunku:

Spanie w pozycji pomiędzy leżeniem na boku i na plecach

Jest to pozycja bardzo zdradliwa, bo choć na początku wydaje się przynosić ulgę naszym biodrom, to dłuższe w niej przebywanie powoduje wiele dyskomfortu. Po pierwsze górne biodro ulega bardzo silnemu przywiedzeniu, dolne zaś zbyt mocno rotuje. Takie ułożenie nóg sprawia, że dochodzi do rotacji miednicy, co może spowodować ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto ułożenie ręki, na której śpimy jest nienaturalne, co skutkować może drętwieniami po przebudzeniu.
Bez względu na to, jakiego materaca używacie – nie powinniście spać w takiej pozycji, jeśli macie ból biodra.

Najlepszym ułożeniem będzie klasyczna pozycja boczna, którą uzupełnić możecie poduszką pomiędzy nogami. 

Spanie z poduszką między nogami przyniesie ulgę w bólu biodra

Wielkość tej poduszki należy dostosować do danej osoby, cechujemy się bowiem bardzo różną budową ciała: kobiety mają szerszą miednicę względem mężczyzn, a co za tym idzie szersze rozstawienie stawów biodrowych, więc kobiety powinny mieć, co do zasady tę poduszkę nieco większą. Ponadto jesteśmy bardzo zróżnicowani pod kątem ilości tkanki tłuszczowej w obrębie ud, co również powinno znaleźć odniesienie w wysokości takiej poduszki.
Najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjna poduszka, z wypełnieniem poliestrowym lub naturalnym, którą będziemy w stanie odpowiednio ułożyć, aby dawała nam niezbędny komfort. Ważne jest, aby taka poduszka była dość spora i podpierała nie tylko udo i kolano, ale też część łydki.
 

Jaki materac wybrać do spania na plecach z bólem biodra?


Pozycja na plecach jest zwykle dobrze tolerowana przez osoby, które borykają się z bolącym biodrem. W tym przypadku najlepiej o podparcie pleców zadba materac o średniej twardości.
Gdyby jednak sam materac o średniej twardości się nie sprawdził, można w tej pozycji podłożyć klin, który podniesie nasze nogi, nieco zginając biodra. Ta pozycja często daje ulgę przy bólu biodra.

Spanie na wznak - klin pod nogi
 

Czy jeśli boli mnie biodro mogę spać na brzuchu? Jaki materac wówczas wybrać?


Spanie na brzuchu jest niezalecane z bardzo wielu powodów, jak chociażby z powodu ekstremalnie ułożonych w tej pozycji kręgów szyjnych. Biodro może w tej pozycji być również przeciążane, w szczególności jeśli próbujemy spać z bolącym biodrem na materacu zbyt miękkim. Wówczas nasze ciało zapada się w materac a w biodrze dochodzi do wyprostu, który bardzo często powoduje silny ból. Jeśli jeszcze na dodatek jedną z nóg podkurczymy w tej pozycji w górę – sprawimy, że na panewkę stawu biodrowego wywierany będzie ogromny nacisk. Pozycja spania na brzuchu nie jest raczej zalecana osobom, które cierpią z powodu bólu biodra, jest to również pozycja, która naturalnie przez te osoby jest rzadko wybierana.
 

Reasumując, jeśli boli Cię biodro zadbaj o to, aby Twój materac był średniej twardości. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą materaca, gdzie go kupić i czy spełni on Twoje oczekiwania, zapraszamy do skorzystania ze 100 dniowego okresu testowego, którego udzielamy na wszystkie materace marki Onsen. Naszych materaców nie znajdziesz w popularnych sklepach materacowych, ponieważ wychodzimy z założenia, że materac musisz przetestować w zaciszu swojego domu!

Najlepszy materac do spania w sklepie internetowym producenta
Jaki materac wybrać? Jakie łóżko będzie najlepsze? Jaka poduszka idealnie nadaje się do spania? Wiele innych poradników na temat kupna materaca i poduszek oraz komfortu snu. Czytaj nasze porady na blogu.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ