+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jaki materac wybrać przy bólu biodra?

16 listopada 2020
5-biodro-sen-09 (1)Zanim o materacu, słów kilka o anatomii biodra.
Staw biodrowy to jeden z największych stawów w organizmie ludzkim. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończynę dolną. Tworzony jest przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej.
budowa biodra glowa kosci udowej panewka kosci miednicznej
Staw biodrowy jest bardzo wytrzymały. Niestety, jak wszystko w naszym organizmie - nie jest niezniszczalny.
Podczas wykonywania praktycznie każdej czynności w pozycji stojącej (stanie, chodzenie, bieganie, skakanie itp.) głowa kości udowej wykonuje ruchy wewnątrz panewki. Wyściełająca panewkę chrząstka i maź stawowa niweluje tarcie i pozwala na płynne ruchy głowy kości udowej wewnątrz panewki.

Dzięki takiej budowie możliwe jest wykonanie wielu skomplikowanych ruchów w biodrze.
jakie sa ruchy w biodrze zgiecie wyprost przywiedzenie odwiedzenie rotacja biodra

Zacznij od znalezienia przyczyny bólu biodra.


Ból biodra może mieć bardzo wiele źródeł.

Warto na początku dodać, że bardzo często Pacjenci deklarują ból biodra wskazując na grzebień kości biodrowej (jest to kość wyczuwalna bo boku naszego ciała, mniej więcej na wysokości pępka – to tam, gdzie układamy ręce podczas ćwiczeń na komendę „połóż ręce na biodrach”).

Ból w tej okolicy bardzo rzadko wywołany jest przez biodro. Samo staw biodrowy znajduje się bowiem niżej.

Uszkodzone biodro najczęściej boli w samym stawie, czasem ból pojawia się w pachwinie lub do niej promieniuje.

Może również pojawić się ból wyczuwalny po zewnętrznej stronie uda lub w okolicy pośladków, który najczęściej wskazuje na zaburzenia tkanek miękkich związanych z biodrem. Mogą to być nieprawidłowo funkcjonujące mięśnie, ścięgna, więzadła i powięź.

Przyczyn bólu biodra może być bardzo wiele. Są to, między innymi:
- choroba zwyrodnieniowa stawu i choroby o charakterze reumatoidalnym (np. RZS), w których powtarzające się procesy zapalne prowadzą do nieodwracalnego uszkodzenia chrząstki wewnątrz stawu biodrowego. Skutkuje to bólem i znacznym ograniczeniem ruchomości biodra.

- złamania, do których najczęściej dochodzi u osób starszych w wyniku osteoporozy. Osłabiona kość nie jest w stanie wytrzymać dużego przeciążenia i dochodzi wówczas najczęściej do złamania szyjki kości udowej. Zwykle mechanizmem urazu jest upadek.

- zapalenie torebki stawowej stawu biodrowego, najczęściej wywołane powtarzającymi się przeciążeniami.
- zapalenie ścięgien w obrębie biodra
- nadwyrężenie mięśni, które pracują podczas ruchów biodra
- uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego
- nowotwór
- jałowa martwica głowy kości udowej (osteonekroza)

Każdy ból w okolicy biodra powinien być różnicowany i nigdy nie należy stawiać diagnozy na podstawie samego bólu. Inne, oprócz bólu cechy wskazujące na biodro to: utykanie, sztywność (na przykład problem z założeniem skarpet) czy też tkliwość samej okolicy stawu lub jej opuchlizna.

Jaki materac stosować gdy biodro boli?

Odpowiedź jest bardzo prosta – taki, który spowoduje prawidłowe, neutralne ustawienie stawów biodrowych. Ważne tu są oba biodra, nawet wówczas, gdy boli Cię tylko jedno biodro.
Jakie jest prawidłowe ustawienie biodra na materacu?

Takie, które nie powodować będzie maksymalnych lub prawie maksymalnych zakresów w obrębie stawu. Żaden nasz staw „nie lubi” przebywać w pozycji swoich maksymalnych zakresów, ponieważ wówczas dochodzi do nadmiernego rozciągania struktur miękkich.

Jeśli rozpatrujemy tą zasadę w odniesieniu do biodra, to do takiego nienaturalnego dogięcia dochodzi w niektórych pozycjach, w zależności od parametrów materaca.

Jak spać na boku przy bólu biodra?

Spanie na boku, a ból biodra - sprawdź jak uniknąć bólu i operacji stawu biodrowego. Aby biodra dobrze były ułożone w pozycji bocznej należy wybrać materac o średniej twardości.

Chociaż miękki materac na ból stawu biodrowego wydaje się być wygodnym rozwiązaniem, to niestety - na zbyt miękkim materacu ciało zapadnie się, powodując zbyt duże przywiedzenie w biodrze, na którym leżymy, tak jak pokazane jest to na rysunku poniżej: 
zbyt miekki materac powoduje bol biodra
Warto również zauważyć, że miękki materac, choć komfortowy, to nie zapewnia dobrego podparcia dla kręgosłupa – pozostaje on w nieprawidłowym ułożeniu.

A więc może lepszym rozwiązaniem w przypadku bólu biodra będzie materac twardy? Niestety, też nie. Na zbyt twardym materacu kręgosłup jest dobrze podparty, ale pojawia się problem z rozkładem ciężaru ciała. Na zbyt twardym materacu dochodzi do powstawania punktów kumulacji wagi, czyli miejsc, w których nasze ciało opiera się na powierzchni podporowej. Głównym miejscem kumulacji wagi w pozycji na boku jest właśnie biodro, które będąc podrażnione będzie boleć ze spotęgowaną siłą. Na poniższym schemacie widać, jak twardy materac wpływa na powstawanie punktów kumulacji wagi:
zbyt twardy materac biodro bolace na boku
Im twardszy materac, tym ból biodra będzie bardziej dotkliwy. Jest więc absolutnym mitem stwierdzenie, że spanie „na desce” jest zdrowe dla naszych bioder.

Jak to zwykle w życiu bywa, prawda leży pośrodku tych dwóch skrajności. Okazuje się bowiem, że większość osób, które odczuwają ból biodra wybiera materace o średniej twardości.
Na takim materacu możemy uzyskać kompromis pomiędzy komfortem a podparciem. Materac o średniej twardości rekomendowany jest dla osób, których bolą biodra, ponieważ zapewnia prawidłowe ułożenie stawu biodrowego, jednocześnie redukując punkty kumulacji wagi. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie: jaki materac po operacji biodra?
 
materac po operacji biodra
Jaki materac wybrać po operacji biodra?
Takim materacem, odpowiednim dla osób, które borykają się z bólem biodra lub są po operacji biodra (stawu biodrowego) będzie materac Osaka Air, który właśnie charakteryzuje się średnią twardością. Materac Osaka Air zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa i bioder, przy zachowaniu wysokiego poziomu wygody i komfortu. Jeśli boli Cię biodro w nocy, może czas już na zmianę materaca? Materac Osaka Air to idealny materac po operacji stawu biodrowego. Pomoże też na ból biodra i pozwoli uniknąć poważnej operacji. Osaka Air zostanie dostarczony do Twojego domu w ciągu 48 godzin a Ty dodatkowo otrzymasz możliwość testowania go przez 100 dni! Proste i czytelne zasady 100 dniowego okresu testowego materaca Osaka Air znajdziesz w tu. Jeśli nasz materac nie spełni Twoich oczekiwań (w co wątpimy), to będziesz mógł nam go odesłać, a my zwrócimy Twoje pieniądze!

Osaka Air pomoże na ból stawu biodrowego, sprawdzi się też jako materac po operacji biodra.
Spanie na boku a ból biodra
Warto jeszcze zaznaczyć, że śpiąc na boku bardzo często mamy tendencję do uginania górnej nogi i wyciągania jej przed siebie. Powoduje to, że nasze ciało układa się w pozycji pomiędzy leżeniem na boku i na plecach, tak jak na poniższym rysunku:
spanie na brzuchu a ból biodra
Jest to pozycja bardzo zdradliwa, bo choć na początku spanie na boku wydaje się przynosić ulgę naszym biodrom, to dłuższe w niej przebywanie powoduje wiele dyskomfortu - ból biodra, stawu biodrowego. Po pierwsze górne biodro ulega bardzo silnemu przywiedzeniu, dolne zaś zbyt mocno rotuje. Takie ułożenie nóg sprawia, że dochodzi do rotacji miednicy, co może spowodować ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto ułożenie ręki, na której śpimy jest nienaturalne, co skutkować może drętwieniami po przebudzeniu.
Bez względu na to, jakiego materaca używacie – nie powinniście spać w takiej pozycji, jeśli macie ból biodra.

Najlepszym ułożeniem będzie klasyczna pozycja boczna, którą uzupełnić możecie poduszką pomiędzy nogami. 
spanie na boku z poduszka miedzy nogami zdrowe biodra
Wielkość tej poduszki należy dostosować do danej osoby, cechujemy się bowiem bardzo różną budową ciała: kobiety mają szerszą miednicę względem mężczyzn, a co za tym idzie szersze rozstawienie stawów biodrowych, więc kobiety powinny mieć, co do zasady tę poduszkę nieco większą. Ponadto jesteśmy bardzo zróżnicowani pod kątem ilości tkanki tłuszczowej w obrębie ud, co również powinno znaleźć odniesienie w wysokości takiej poduszki.
Najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjna poduszka, z wypełnieniem poliestrowym lub naturalnym, którą będziemy w stanie odpowiednio ułożyć, aby dawała nam niezbędny komfort. Ważne jest, aby taka poduszka była dość spora i podpierała nie tylko udo i kolano, ale też część łydki.

Jaki materac wybrać do spania na plecach gdy boli biodro?


Pozycja na plecach jest zwykle dobrze tolerowana przez osoby, które borykają się z bolącym biodrem. W tym przypadku najlepiej o podparcie pleców zadba materac o średniej twardości.

Gdyby jednak sam materac o średniej twardości się nie sprawdził, można w tej pozycji podłożyć klin, który podniesie nasze nogi, nieco zginając biodra. Ta pozycja często daje ulgę przy bólu biodra.
klin pod nogi na bolace biodro bol biodra

Czy mogę spać na brzuchu jeśli mam chore biodro?


Spanie na brzuchu jest niezalecane z bardzo wielu powodów, jak chociażby z powodu ekstremalnie ułożonych w tej pozycji kręgów szyjnych. Biodro może w tej pozycji być również przeciążane, w szczególności jeśli próbujemy spać z bolącym biodrem na materacu zbyt miękkim.

Wówczas nasze ciało zapada się w materac a w biodrze dochodzi do wyprostu, który bardzo często powoduje silny ból. Jeśli jeszcze na dodatek jedną z nóg podkurczymy w tej pozycji w górę – sprawimy, że na panewkę stawu biodrowego wywierany będzie ogromny nacisk.

Pozycja spania na brzuchu nie jest raczej zalecana osobom, które cierpią z powodu bólu biodra, jest to również pozycja, która naturalnie przez te osoby jest rzadko wybierana.
Tylko materac o średniej twardości zapewni wygodny sen przy bólu biodra.
materac na ból biodra

FAQ

Jaki materac wybrać przy bólu biodra?

Gdy boli biodro najlepiej wybrać materac piankowy o średniej twardości. Górna warstwa materaca powinna być wykonana z pianki elastycznej, aby ułatwić obracanie się na materacu. Druga od góry warstwa materaca powinna być wykonana z pianki z pamięcią, dla zapewnienia odpowiedniego komfortu.

Czy przy bolącym biodrze stosować kliny lub poduszki?

Tak, aby dodatkowo zredukować ból biodra podczas snu można w pozycji na wznak zastosować klin pod nogi, podobnie w pozycji bocznej można ułożyć pomiędzy nogami poduszkę. Poprawi to ustawienie kości udowych oraz rozluźni torebki stawó biodrowych.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru materaca na ból biodra?

Przy zakupie materaca na ból biodra najlepiej wybrać taki model, który można bez problemu testować w domu. Niektóre sklepy i producenci dają możliwość testowania materaca na przykład przez 100 nocy. Jest to doskonała forma sprawdzenia materaca, zanim pozostanie on z nami w domu na dłużej.

Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Uszkodzenie stożka rotatorów to częsta przyczyna bólu barku. Wyjaśniamy na czym polega uszkodzenie, jak poradzić sobie z bólem i jak spać, gdy boli ramię.
1 czerwca 2021
Jeśli należysz do grona osób, które są po zabiegu wszczepienia sztucznego biodra - zerknij, aby dowiedzieć się jakich ruchów unikać i jak spać.
26 maja 2021
Dziwny garb tworzący się z tyłu na karku, który boli i wygląda nieestetycznie? Potocznie nazywany wdowim garbem lub bawolim karkiem - to narośl tłuszczowa będąca wynikiem działania hormonów i leków.
27 stycznia 2021
Praktycznie każdy z nas słyszał o czymś takim jak zwyrodnienie kręgosłupa. Głównie kojarzymy je z osobami starszymi, choć dziś coraz częściej dotyka młodszych Pacjentów. Dlaczego?
7 stycznia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ