+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Jaki wybrać materac do spania? Co musisz wiedzieć przed zakupem materaca.

28 kwietnia 2022
jaki-wybrac-materac-do-spania

Jeśli chcesz kupić materac, szukasz najlepszego na rynku produktu w możliwie korzystnej cenie. W pierwszej kolejności zapewne odwiedzisz „salon snu”, czyli sklep z materacami. Drugim krokiem będzie wizyta w sklepie sieciowym, który m. in. ma w ofercie materace. W obu miejscach jest duży wybór materacy i wykwalifikowani sprzedawcy.


Ale czy na pewno będziesz zadowolony z wyboru?

 

Sytuacja powoli ulega jednak zmianie. Na świecie jest coraz więcej producentów materacy, dla których ważna jest nie tyle sprzedaż, ile zadowolenie klienta. Póki co jednak, sytuacja na rynku materacy w Polsce nie jest dobra.

Widzę to, jako przedstawiciel branży i trudno jest mi się z tym pogodzić. Chcę uświadomić klientom jak bardzo są manipulowani przez sprzedawców w sklepach stacjonarnych. Sklepy takie są miejscami, gdzie narzuty sięgają nawet 900%. Mają one duże powierzchnie, a ruch w nich jest relatywnie niewielki. Miesięcznie zakupu dokonuje statystycznie 20 do 40 osób.Oznacza to, że marża na materacu po prostu nie może być niska. Zatem za materac, który wart jest kilkaset złotych, w sklepie stacjonarnym zapłacisz kilka tysięcy.

 

Podjęcie decyzji utrudniają mity, które narosły wokół materacy. Zostały one stworzone po to, aby dać sprzedawcy większe pole do manipulacji. Łatwiej jest mu wtedy sprzedać to, co chce sprzedać zamiast tego, czego Ty potrzebujesz. Sprzedawcy najchętniej sprzedają te modele, na które nałożona jest największa marża i dodatkowo bonus dla sprzedającego.

 

Poznajmy zatem 10 najpopularniejszych mitów dotyczących materacy.

 

 

Spis treści

 1. Materac dwustronny starczy Ci na dłużej – nieprawda!

 2. Materac z pianki termoelastycznej jest najwygodniejszy – nieprawda!

 3. Twardy materac jest najlepszy dla kręgosłupa – nieprawda!

 4. Materace eko są najzdrowsze – nieprawda!

 5. Drogi materac to dobry materac – nieprawda!

 6. W materacach ważna jest skala twardości – nieprawda!

 7. Materace lateksowe są najlepsze – nieprawda!

 8. Materace hybrydowe to rewolucyjne rozwiązanie w branży materacowej – nieprawda!

 9. Materace sprężynowe są aktualnie dużo lepsze od tych produkowanych 20 lat temu – nieprawda!

 10. Materac najlepiej kupić w sklepie z materacami – nieprawda!

 

 

 

Materac dwustronny starczy Ci na dłużej – Nieprawda!

 

Dwustronność materaca to, zdaniem sprzedawców, jego wielki atut. Czyżby? Czy naprawdę sądzisz, że przewrócenie materaca na drugą stronę wydłuży jego żywotność? Nie jest to niestety możliwe. Materac przestanie być wówczas wygodny.
 

A może myślisz, że komfortowe będzie spanie na przemian na dwóch różnych powierzchniach materaca o różnych funkcjach. Niestety również jest to mało prawdopodobne.

 

 

Dwustronność materaca nie przedłuża jego żywotności

Rdzeniem materaca, czyli jego trzonem, mogą być sprężyny, pianka lub lateks.

W przypadku sprężyn, pod wpływem użytkowania, zmniejsza się ich wysokość. Załóżmy, że sprężyna pierwotnie miała 10 cm, a pod wpływem ciężaru zmniejszyła się do 7 cm. Kiedy odwrócisz materac, nie spowoduje to, że sprężyna wróci do swojego pierwotnego kształtu.
 

Ponadto, jeśli na górze takiego materaca jest pianka visco, odwrócenie materaca spowoduje jej zgniecenie. Nawet jeśli na górze materaca jest lateks, również się on zgniecie. Kiedy pianka osiądzie pokrowiec dodatkowo zrobi się luźny.

 

Jeśli odwrócisz materac, który na dole ma piankę tradycyjną na pewno nie wróci ona do poprzedniego kształtu.

 

Materace z pianki wysokoelastycznej nie ulegają natomiast odkształceniu przez wiele lat.

 

Dwie różne funkcje dwóch stron materaca nie poprawią komfortu

 

Czy warto kupić materac, który po jednej stronie jest miękki, a po drugiej twardy? Albo taki, który ma strony odpowiednie dla zimnej i ciepłej pory roku? Na pozór brzmi ciekawie. W rzeczywistości zupełnie się nie sprawdza.

 

Kiedy przyzwyczaisz się do materaca, który ma na wierzchu pewien rodzaj materiału, trudno będzie Ci się spało na materiale o zupełnie innych właściwościach. Jedną noc spędzisz np. na piance Visco, która jest miękka i powoduje zapadanie się ciała, a drugą na lateksie, który jest elastyczny. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ człowiek przyzwyczaja się do pewnego rodzaju materaca. I nie tak łatwo ulega to zmianie.

 

Cytat: Odwrócenie materaca na drugą stronę nie przedłuży jego żywotności.

 

Dobry materac powinien być zbudowany zgodnie z pewnymi zasadami. Powinien mieć też co najmniej cztery warstwy.

 1. Warstwa na samym spodzie

Stanowi podstawę (bazę) materaca. Zadaniem jej jest podpieranie wyżej położonych warstw. Warstwa ta spoczywa bezpośrednio na stelażu, podstawie łóżka lub na podłodze. Powinna być warstwą najtwardszą w konstrukcji materaca.

 

 1. Warstwa druga od dołu

Warstwa ta powinna być bardziej miękka od podstawy, ponieważ utrzymuje mniej warstw. Nazywana jest „warstwą pośrednią”.

 

 1. Warstwa druga od góry

Stanowi „warstwę wspierającą”. Zadaniem jej jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa i prawidłowego jego podparcia.

 

 1. Warstwa wierzchnia

Warstwa ta nazywana jest „warstwą komfortową”. Odpowiada ona za wygodę śpiącej osoby. Warstwa komfortowa powinna być zbudowana z pianki wysokoelastycznej, która będzie posiadała budowę otwartokomórkową. Warstwa ta musi zapewniać prawidłową wentylację, aby ciało się nie przegrzewało i nie pociło.

 

Rysunek: budowa materaca

 

Budowa materaca nie jest zatem przypadkowa a kolejność warstw ma znaczenie. Odwrócenie materaca mija się z celem. W żaden sposób nie przedłuży trwałości użytkowania. Należy kupować materac, który na górze ma piankę wysokoelastyczną – jak np. materac Osaka Air. Nie ulegnie ona odkształceniu, a materac posłuży długo.

 

 

 

Materac z pianki termoelastycznej jest najwygodniejszy – Nieprawda!

 

Co jakiś czas w różnych branżach wybuchają rewolucje. W branży materacy taką rewolucją było pojawienie się pianki termoelastycznej. Reklamowano ją jako materiał idealny do produkcji materacy. Jej dodatkowym wabikiem było to, że została wynaleziona przez NASA. Pianką tą wypełniano fotele astronautów. Dziś jej miejsce zajęły bardziej nowoczesne rozwiązania.

Pianka weszła natomiast do powszechnego użycia. Produkt ten nie sprawdził się w branży motoryzacyjnej, ale w branży materacy ma się świetnie.

 

Czym jest pianka termoelastyczna?

Pianka termoelastyczna nazywana jest inaczej pianką visco (viscoelastic), pianką memory, a po polsku – pianką z pamięcią. Jest to otwartokomórkowa pianka poliuretanowa.

 

Dlaczego zatem umieściłem piankę visco wśród mitów o materacach? Materace z pianki otwartokomórkowej są przecież polecane. Pianka visco jest dobrym materiałem, ale nie do umieszczania jej na samej górze materaca. Jeśli znajduje się w drugiej warstwie od góry, jest to dobre rozwiązanie.

 

Pianka visco nie sprawdzi się na samej górze materaca.

 

 

Jakie wady ma pianka visco umieszczona na górze materaca:

 

 1. Pianka memory podczas wywierania na nią nacisku, tworzy warstwę nieprzepuszczalną dla wilgoci i ciepła. Oznacza to, że kiedy leżysz na takiej piance, Twoje ciało przegrzewa się i poci. Jest to ostatnia rzecz, jakiej oczekujesz od swojego materaca.
   

 2. Inną wadą pianki visco jest to, co sprzedawcy wskazują jako zaletę: dopasowywanie się materaca do ciała pod wpływem ciepła. Początkowo poczucie lekkiego zapadania się w materac wydaje się przyjemne. Kiedy jednak Twoje ciało się rozgrzeje i zapadnie się jeszcze bardziej, przestaje być miło. Zwłaszcza, kiedy utrudnia Ci to, a nawet uniemożliwia zmianę pozycji. Pianka memory może również utrudniać uprawianie seksu. A jest to jej bardzo poważna wada.

 

Uważaj na to, co mówią i pokazują Ci sprzedawcy! Kiedy zachęcają do naciśnięcia dłonią materaca, co powoduje odciśnięcie śladu ręki – oznacza to, że materac w górnej warstwie posiada piankę visco. Nie warto go kupować!

Kiedy sprzedawca, prezentując materace, rzuca na dwa z nich metalowe kulki, nie kupuj tego, w piance którego kulka się zatapia.

 

Nie jestem przeciwnikiem pianki Visco. Materac Osaka Air również zawiera warstwę tej pianki. Znajduje się ona jednak nie na samej górze materaca, a w jego drugiej warstwie. Zapewnia tym samym dobre podparcie dla kręgosłupa i właściwe rozłożenie wagi użytkownika materaca. Komfort spania zapewnić może jednak tylko pianka wysokoelastyczna, która jest wierzchnią warstwą materaca Osaka Air.

 

Pianka visco dobrze sprawdza się w górnej warstwie materaca przeciwodleżynowego. Oby jednak nie był Ci on nigdy potrzebny.

 

Więcej o piance termoelastycznej możesz przeczytać tu.

 

Twardy materac jest najlepszy dla kręgosłupa – Nieprawda!

 

Mit o tym, że twardy materac jest najlepszy dla każdego pokutuje już od bardzo dawna. Teorię tę podtrzymują nie tylko niektórzy sprzedawcy materacy, ale również lekarze i fizjoterapeuci.

Jednak ci ostatni, na moją prośbę o wyjaśnienie swojego stanowiska, nie umieli tego zrobić. Tak po prostu jest. Zawsze się tak mówiło.

 

Twardy materac ma rzekomo najlepiej podtrzymywać i stabilizować kręgosłup. Stanowić najlepsze podparcie dla pleców. No dobrze, ale co z wygodą?

Tej twardy materac przeciętnemu użytkownikowi nie zapewni.

 

 

Dlaczego źle śpi się na twardym materacu

 

 1. Na twardym materacu dochodzi do tworzenia się tzw. punktów kumulacji wagi. Ciało opiera się wówczas na niewielkim obszarze materaca, co oznacza, że na małej powierzchni rozłożyć musi się cały ciężar ciała. Punktowy ucisk jest wobec tego bardzo duży. Skutkować może to zaburzeniem przepływu krwi oraz zaburzeniami czucia. Zmiana pozycji na takim materacu często powoduje wybudzanie, a to pogarsza jakość snu.
   

 2. Twardy materac wymusza pozycję spania na brzuchu. Dla większości z nas jest to pozycja nie tyle niewygodna, ile szkodliwa dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Jedynymi osobami, które mogą spać na brzuchu bez szkody dla organizmu, są osoby młode i szczupłe. Odcinek szyjny kręgosłupa jest u nich elastyczny, zatem ta pozycja nie spowoduje u nich żadnych problemów.

 

Za najlepsze i najzdrowsze materace do spania uważam materace średnio twarde z pianki wysokoelastycznej. Zapewnia ona największą elastyczność, twardość i odbojność poszczególnych warstw materaca. W materacu Osaka Air udało się połączyć zdrowe podparcie dla kręgosłupa, wysoki komfort i wygodę.


Warto wspomnieć, że wybór materaca miękkiego również jest niewłaściwy. Nie podpiera on kręgosłupa w sposób prawidłowy. Jego użytkowanie skutkować może wieloma dolegliwościami wynikającymi z nieprawidłowego ułożenia ciała.

Najlepszymi materacami są materace średnio twarde z pianki wysokoelastycznej.

Czy materace eko są najzdrowsze?

Mówi się, że jeśli w jabłku jest robak, to jest zdrowe, a jeśli robak znajdzie się w materacu?

 

Cóż, nie w każdej branży naturalne i ekologiczne składniki są najbardziej pożądane. Branża materacy jest przykładem, gdzie lepiej sprawdzają się komponenty syntetyczne. A o robakach w materacach możecie poczytać we wpisie robaki w materacu to nie mit.
 

Najlepszym materiałem do produkcji materacy są pianki. Wszystkie pianki natomiast są poliuretanowe. W stu procentach syntetyczne. Nie istnieje naturalna pianka! Naturalny w mniejszym lub większym stopniu może być tylko lateks.

 

 

Kilka kwestii związanych z technologią, o których warto wiedzieć.

 

Każda pianka poliuretanowa stanowi połączenie w różnych proporcjach dwóch składników: poliolu i izocyjanianu.
 

Ze względu na technikę produkcji pianki dzielą się na:

 1. Zamkniętokomórkowe

Pianki te są najtańsze w produkcji i nie powinny być w ogóle wykorzystywane do produkcji materacy. Są niskiej jakości i mają krótką żywotność, produkuje się z nich choćby zmywaki do naczyń. Materace wykonane z pianki zamkniętokomórkowej są materacami najtańszymi i najgorszymi jakościowo.

Szybko ulegają odkształceniu, ponieważ pianka zamkniętokomórkowa jest pianką mało elastyczną. Pianka ta nazywana jest inaczej „pianką tradycyjną” i oznacza się ją symbolem „T”. Najpopularniejszym rodzajem pianki tradycyjnej jest pianka T25.

Jej użycie gwarantuje niską jakość materaca i jego szybkie zużycie. Warto wiedzieć, że symbol T25 jest unikany przez nierzetelnych producentów materacy. Starają się zastępować go innymi nazwami. Nie daj się oszukać!

 

 1. Otwartokomórkowe

Te pianki są o wiele trwalsze od pianek zamkniętokomórkowych. Nie ulegają one uszkodzeniu pod wpływem obciążenia.
 

Pianki otwartokomórkowe podzielić można na pianki o wysokiej elastyczności (High Resistance oznaczane symbolem HR) i znane już z wcześniejszego punktu pianki visco (oznaczane symbolem V).

Nie istnieje naturalna pianka. Wszystkie pianki są syntetyczne.

Drogi materac to dobry materac?

Drogi materac to dobry materac? - Nieprawda

Wszystkie z wymienionych pianek są piankami poliureanowymi! Producenci materacy wiedzą jednak, że klienci lubią rzeczy naturalne. Dlatego dodają czasem do produktu domieszkę naturalnego składnika. Przykładem może być olej kokosowy lub inny, bliżej nieokreślony. Pochodzenie i ilość „składnika naturalnego” najczęściej jest nie do ustalenia.
 

Z mojego doświadczenia jest to od pół do kilku procent masy całkowitej materaca. Gdyby było go więcej – zaburzyłoby to chemiczny proces pienienia poliuIstotną wadą lateksu, o której producenci i sprzedawcy solidarnie milczą jest to, że lateks uczularetanu. Nie wierz zatem nigdy sprzedawcy, który chce sprzedać Ci materac w 50% wyprodukowany ze składników naturalnych. Jest to jedynie manipulacja.

 

Pamiętaj, to że materac jest syntetyczny, nie jest jego wadą!
 

Ten mit to wielka manipulacja producentów i sprzedawców materacy. Tym większa, kiedy tani produkt udaje drogi, czym podwyższa cenę.

 

Ciągle panuje przeświadczenie, że dobry produkt musi być drogi. A rzeczy o wyższej cenie są lepsze od tych tańszych. Wielokrotnie pewnie przekonałeś się, że tak wcale nie jest. W branży materacy jest podobnie.

 

Załóżmy, że dostępne w sklepach materace piankowe o standardowym wymiarze 160x200 cm, ulokujemy w trzech przedziałach cenowych:

 1. Najtańsze, w cenie do kilkuset złotych w detalu – tu rzeczywiście płacisz niewiele za brak jakości. Materace takie zwykle wyprodukowane są z najtańszych materiałów: pianki tradycyjnej oraz tkaniny o najniższej gramaturze.
   

 2. Średnie, w cenie od ok. 1 do 4 tysięcy złotych – w tej grupie bywa różnie. Jeśli kupisz materac w salonie snu, większość ceny jaką zapłaciłeś, stanowić będzie narzut konieczny na utrzymanie całego sklepu. Jeśli kupisz materac bezpośrednio od producenta, dodatkowo przez internet, jest spora szansa, że w cenie, którą zapłaciłeś otrzymasz produkt wysokiej jakości.
   

 3. Najdroższe, w cenie od 4 do nawet kilkunastu tysięcy złotych – tu nie ma żadnych reguł. Materace w najwyższych cenach to z reguły produkty marek znanych z telewizji i internetu. Niestety, jakieś 90% ceny takiego materaca stanowi marżę. Sam materac wart jest ułamek ceny. Wypełnienie tego typu materacy niczym nie różni się od wypełnień materacy w średnim przedziale cenowym. W cenie zawarto choćby koszt reklam, które przywiodły Cię do tej konkretnej marki.

 

Dobry materac nie musi być zatem drogi.

 

W materacach ważna jest skala twardości – Nieprawda!

Skala twardości to jeden z tych mitów o materacach, które spotyka się najczęściej. Operują nim zarówno artykuły internetowe, jak i sprzedawcy. Sprzedawcy w sklepach z materacami nie są niestety profesjonalistami. Nie są oni zainteresowani poszerzaniem wiedzy i edukowaniem klientów. Są nastawieni jedynie na sprzedaż. Wielka szkoda, że zawód sprzedawcy w Polsce został tak zdewaluowany i tak trudno o profesjonalistę.

 

Dobór materaca to rzecz naprawdę istotna. Korzystasz z niego przez jedną trzecią doby w stanie kompletnej nieświadomości. Musi być zatem doskonale dobrany do Twoich potrzeb. Dla klienta nie są istotne nowinki w branży materacy, on szuka jedynie produktu, który zaspokoi jedną z jego podstawowych potrzeb – potrzebę snu.
 

Czegóż natomiast oczekiwać od sprzedawcy, który nic nie wie nawet na temat jednego z podstawowych parametrów materaca – jego twardości.

 

Skala twardości H1 – H4 służyć ma rzekomo prawidłowemu doborowi materaca w stosunku do wagi użytkownika.

W skali tej poszczególne jej punkty można wytłumaczyć jako:

 • H1: materace bardzo miękkie, dla dzieci i osób dorosłych ważących do 60 kg,

 • H2: materace średniej twardości dla dorosłych ważących do 80 kg,

 • H3: materace twarde dla osób powyżej 90 kg oraz tych, którzy lubią spać na twardym podłożu,

 • H4: materace bardzo twarde dla osób powyżej 100 kg.

 

Ta skala to jeden wielki mit! Dobór odpowiedniego materaca pod względem twardości nie ma nic wspólnego z wagą użytkownika. Twardość materaca jest indywidualną cechą odczuwania komfortu. Większość osób ma podobne preferencje dotyczące twardości materaca.

 

Załóżmy, że mężczyzna ważący 90 kg przy wzroście 173 cm, zakupi pasujący do jego wagi wg skali materac o twardości H3. Człowiek taki przypuszczalnie będzie krępej budowy ciała o stosunkowo szerokich ramionach. W pozycji na plecach jego kręgosłup w odcinku lędźwiowym nie znajdzie oparcia w twardym materacu. Zaś w pozycji na boku szerokie ramiona nie będą mogły się w niego zagłębić.

Spanie na twardym materacu prawdopodobnie skutkować będzie w tym przypadku bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa oraz bólem ramion i karku.

 

Spójrz na te dwie postacie. Po lewej wysoki szczupły mężczyzna (wzrost 182 cm i waga 76 kg). Po prawej krępy mężczyzna o wadze 93 kg i wzroście 172 cm.
 

Rysunek: dwie postacie z pierwotnej wersji artykułu

Gdyby dobrać materace dla tych osób wg skali, wysoki mężczyzna powinien spać na materacu bardzo miękkim, a mężczyzna po prawej powinien wybrać materac bardzo twardy. Ani jeden ani drugi się nie wyśpi.

 

Wbrew powszechnej opinii, twardości materaca nie powinno się dobierać do wagi użytkownika. Jako producenci sami to sprawdziliśmy. Wykonaliśmy serię badań na matach kompresyjnych. Wykazały one, że średni punktowy ucisk wywierany przez sylwetki drobne i lekkie oraz obszerne i ciężkie jest praktycznie taki sam i wynosi około 10 mmHg.
 

Wynika to z faktu, że ciężar ciała osoby drobnej rozkładany jest na znacznie mniejszej ilości punktów podparcia niż w przypadku rozkładania ciężaru osoby o większej masie. Wbrew pozorom, bez względu na naszą wagę, wszyscy potrzebujemy zbliżonych parametrów podporowych.

 

Optymalną twardością materaca jest materac średnio twardy, który w mojej ocenie najlepiej plasuje się pomiędzy 6 a 7 w dziesięciostopniowej skali twardości materacy, używanej między innymi w USA. Skala ta, w odróżnieniu od skali H1, H2, H3, H4, bierze pod uwagę pozycję snu, w jakiej śpimy.

Badania wykazały, że dla wszystkich trzech pozycji snu, optymalna twardość materaca plasuje się właśnie w okolicy mocnej szóstki.
Taki właśnie jest materac Osaka Air.
 

Skali twardości H1 – H4 nie powinno się zatem w ogóle brać pod uwagę przy wyborze materaca.

 

Materace lateksowe są najlepsze – Nieprawda!

 

To, że materace lateksowe są najlepszymi spośród dostępnych materacy, twierdzą oczywiście ich producenci oraz sprzedawcy. Podkreślają oni zalety lateksu, ale zupełnie pomijają przy tym jego wady. Przyjrzyjmy się im bliżej

 

Lateks uczula

 

Istotną wadą lateksu, o której producenci i sprzedawcy solidarnie milczą jest to, że lateks uczula. Bulwersuje nie tyle zatajanie tego problemu, co jawne mu zaprzeczanie. Przedstawianie zatem materacy lateksowych jako zdrowych i bezpiecznych nie jest prawdą.

Zdarzają się nawet przypadki ostrych reakcji alergicznych na lateks. Wystąpieniu alergii sprzyja częsta ekspozycja na alergen. Jeśli zatem co noc śpimy na materacu lateksowym, ryzyko wystąpienia alergii wzrasta.

 

W lateksie stosowanym przy produkcji materacy znajduje się ponad 20 związków, które mogą potencjalnie wywołać alergię. Nie musi się ona pojawić od razu, może dopiero po jakimś czasie korzystania z materaca. Bardziej narażone na jej wystąpienie są osoby już zmagające się z alergią, astmatycy, chorzy na atopowe zapalenie skóry czy inne choroby autoimmunologiczne.

 

Lateks nie przepuszcza powietrza

 

Nieprzepuszczalność to wielka wada lateksu. Fakt ten jest sprytnie ukrywany przez sprzedawców, którzy pokazują klientom otwory wentylacyjne w strukturze lateksu.

Mają one dowodzić, że materac posiada wentylację i zapewnia leżącemu na nim ciału odprowadzanie ciepła i wilgoci. Sprzedawca raczej nie powie jednak tego, że lateks nie jest przepuszczalnym materiałem, a otwory wykonane zostały właśnie po to, aby zapewnić mu wentylację.

 

Otwory w materacu lateksowym są wynikiem wulkanizacji lateksu. Podczas tego procesu lateks należy równomiernie podgrzać. W związku z tym, do środka wprowadzane są specjalne grzałki w postaci walców. Pozwala to na przeprowadzenie procesu wulkanizacji również wewnątrz lateksu. Po jego zakończeniu grzałki są wyciągane, a w materacu pozostają po nich dziury.

 

Zatem to, co w istocie jest skutkiem ubocznym procesu powstania materaca, obrócono w jego zaletę. Wentylacja jednak odbywa się jedynie w miejscach otworów. W pozostałej części lateks w dalszym ciągu jest nieprzepuszczalny.

 

Lateks jest drogim materiałem

 

Wysoki koszt produkcji lateksu przekłada się na cenę materaca lateksowego. Wysoka cena materaca nie ma natomiast żadnego związku z jego jakością.

 

Materace lateksowe są zatem zdecydowanie przereklamowane.

Werdykt: Materace lateksowe uczulają i nie przepuszczają powietrza

Materace hybrydowe to reowulucja?

Materace hybrydowe to rewolucyjne rozwiązanie w branży materacowej – Nieprawda!
 

Najogólniej opisując materace hybrydowe to są to materace wyprodukowane poprzez połączenie poszczególnych technologii produkcyjnych.

 

Najczęściej spotykanym materacem hybrydowym jest połączenie materaca sprężynowego z materacem piankowym. W praktyce polega to na zastosowaniu grubszej warstwy pianki na powierzchni sprężyn. Materacem hybrydowym może być również materac połączony z

pianek poliuretanowych z elementami naturalnymi.

 

Po co produkowane są takie materace? Chodzi generalnie o to, aby raz na jakiś czas zaskoczyć klienta nowością. Pokazać innowacyjny produkt o zupełnie nowych właściwościach. Odpowiednie przedstawienie tego produktu rzeczywiście może dać takie złudzenie.

W rzeczywistości nie ma mowy o żadnej innowacji. Materace hybrydowe wykorzystują istniejące już technologie i materiały. Nowe są jedynie chwytliwe nazwy: pro-hybrid, nanohybrid technology, myhybridtress itp. 
Nie daj się nabrać na materace hybrydowe. To jedynie nowa nazwa i nowa cena dla starego rozwiązania.

 

Materace sprężynowe są aktualnie dużo lepsze od tych produkowanych 20 lat temu – Nieprawda!

 

Materace sprężynowe nie zmieniły się na przestrzeni czasu w żaden szczególny sposób. Zmiany wprowadzono raczej na poziomie kosmetycznym niż technologicznym.

 

Największą innowacją w produkcji materacy sprężynowych było wprowadzenie materacy kieszeniowych obok bonelowych.

 

Istnieją zatem dwa rodzaje materacy sprężynowych:
 

Bonelowe

W materacu tego typu wszystkie sprężyny połączone są razem i stanowią monolit. Materace bonelowe cechują się bardzo niskim komfortem.

Posiadają też tę nieprzyjemną cechę, że przenoszą ruch osoby zmieniającej pozycję na drugą osobę. Często kończy się to jej wybudzeniem.

 

Materace te są bardzo tanie i mają krótką żywotność. Sprężyny bonelowe szybko się wygniatają, a materac w części centralnej szybko zapada się i tworzy niewygodną nieckę.

Na brak komfortu snu na materacu bonelowym wpływa jego budowa. Nad warstwą sprężyn musi znajdować się twarda warstwa kokosu lub podkład filcowy o grubości około 1cm.

Warstwa taka zabezpiecza przed przechodzeniem sprężyn do warstwy komfortowej zbudowanej z 2cm pianki PU tradycyjnej. Od góry ponad tą warstwą znajduje się pokrowiec.

Taki materac tak naprawdę posiada tylko 2cm komfortu, ponieważ tylko PU tradycyjna (czyli też niskiej jakości) znajduje się nad twardymi warstwami kokosu i filcu.

 

Kieszeniowe

O klasę wyżej ponad materacem bonelowym ma stać materac kieszeniowy. Jego innowacyjność polega na tym, że każda sprężyna zamknięta została w odrębnej kieszonce, dzięki której pracować może samodzielnie. Dzięki temu materac kieszeniowy ma być wygodniejszy od bonelowego.

 

Rysunek: schemat materaca sprężynowego i bonelowego

 

 

Czy materac bonelwoy to rzeczywiście taki postęp, jakim przedstawiają go sprzedawcy?

Przede wszystkim, sprzedawca opisując zalety materaca kieszeniowego, pokazuje jedynie wycinek materaca z widocznymi sprężynami w oddzielnych kieszeniach. Wynika z tego, że każda ze sprężyn pracuje oddzielnie. Ale czy tak jest w rzeczywistości? Nie, ponieważ kieszenie są z sobą połączone. Sprawia to, że ich indywidualny ruch nie jest możliwy.

 

Materace sprężynowe nie są materacami godnymi polecenia, przynajmniej przeze mnie, a kwestię innowacyjności w ich produkcji należy włożyć między bajki.

 

Materac najlepiej kupić w sklepie z materacami – Nieprawda!

Tu opinia obiegowa jest bezwzględna – materace należy kupować tylko w sklepach z materacami. I jest to coś, z czym kompletnie się nie zgadzam! Dlatego nasze materace sprzedajemy wyłącznie przez internet.

Na podjęcie takiej decyzji wpływ miało przede wszystkim to, jak bardzo nieuczciwa jest to branża. Tym, co ostatecznie przeważyło, była informacja, że materac, który chciałem sprzedawać w cenie detalicznej 2 tys. zł, w sklepie powinien kosztować 7-8 tys.

 

O trickach sprzedawców zostało już powiedzianych kilka słów. Czy zatem zakup materaca w sklepie jest dobrym wyborem?

 

Głównym argumentem przemawiającym za zakupem materaca w salonie jest możliwość jego przetestowania.

W internecie nie masz takiej możliwości, w sklepie natomiast możesz się położyć, sprawdzić twardość materaca i na tej podstawie uznać, czy właśnie ten materac jest dla Ciebie wygodny.


Ale…
 

Jak przez kilka minut sprawdzić wygodę czegoś, na czym spędzać będziesz jedną trzecią doby? W sklepie na materacu kładziesz się w ubraniu, obuwiu, często nie przyjmując pozycji w jakiej normalnie śpisz. A wszystko to pod czujnym okiem sprzedawcy.

 

Od czasu, kiedy sprzedaję materace odebrałem setki telefonów od Klientów, którzy kupili materace w salonach snu. Materace te podczas testowania wydawały im się idealne. Tymczasem po przespaniu na kilku nocy na takim materacu, okazywało się, że materac jest za twardy, za miękki – ogólnie niewygodny.

Często niewygodę powodowała warstwa termoelastyczna, która podczas krótkiego testowania w salonie wydawała się wyjątkowo komfortowa.

Testowanie materaca w sklepie mija się z celem.

Materaca kupionego w sklepie stacjonarnym zazwyczaj nie można już oddać. A nawet jeśli tak, to z reguły potrącany jest koszt np. pokrowca. To dodatkowy argument, aby materaca nie kupować w salonie z materacami.
 

Jeśli natomiast kupuje się materac przez internet zawsze można dokonać zwrotu w terminie 14 dni od dnia zakupu. Gwarantują to przepisy konsumenckie.
 

Uznałem jednak, że 14 dni to za krótki czas na przetestowanie materaca. Dlatego każdy sprzedany materac Osaka Air objęty jest 100 dniowym okresem testowym. W tym czasie należy używać materaca w zwykły sposób. Jeśli zdecydujesz się na jego zwrot – po prostu nam go odeślij, a my zwrócimy pełną kwotę. Bez jakichkolwiek potrąceń czy warunków.
 

Nad konstrukcją materaca Osaka Air pracowaliśmy z całym zespołem prawie 3 lata. We współpracy z technologami produkcji, lekarzami i fizjoterapeutami udało nam się stworzyć materac, który odpowiada potrzebom ponad 93% kupujących. Zwrotów mamy tak niewiele, że możemy sobie pozwolić na taką politykę sprzedaży.

 

Podzieliłem się zatem moim doświadczeniem i przemyśleniami na temat branży materacy w Polsce. Cóż, nie są to może optymistyczne wiadomości, ale myślę, że z wiedzą, którą tu zdobyłeś będzie Ci łatwiej wybrać dla siebie materac.

Jeśli miałbyś jakieś pytania, zawsze możesz skontaktować się ze mną telefonicznie, czy mailowo (dane do kontaktu znajdziesz
tu). Postaram się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

 

Jacek Ciesielski, właściciel marki Onsen.

materac-z-mozliwoscia-testowania-zwrot-materaca

Czy odwrócenie materaca przedłuży jego żywotność?

Odwrócenie materaca na drugą stronę nie przedłuży jego żywotności.
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Jeśli planujesz kupić materac z pianki memory koniecznie przeczytaj ten artykuł. Sławne materace z pamięcią mają bowiem wiele wad, o których sprzedawca w sklepie Ci nie powie.
27 sierpnia 2021
Materac kupujemy raz na kilka lat, dobrze więc wiedzieć jakie są wymiary materacy i który rozmiar materaca będzie dla nas odpowiedni.
25 sierpnia 2021
Czym jest poliuretan? Jakie są jego rodzaje i jak poszczególne pianki powinny być ułożone w materacu? Na te pytania odpowiadamy w tym artykule.
20 sierpnia 2021
Sklepy oferują różne rodzaje materacy. Wybór jest tak szeroki, że bardzo łatwo się w tym pogubić. Który rodzaj materaca wybrać?
16 sierpnia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ