+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
Szukaj
0

Tego nie zobaczysz gołym okiem, czyli dlaczego najwyższy czas wymienić twój stary materac

9 czerwca 2020

Kiedy szukasz odpowiedzi na pytanie „Kiedy wymienić materac na nowy?” prawdopodobnie koncentrujesz się na komforcie spania. Jeśli budzisz się obolały i od jakiegoś czasu lepiej wysypiasz się poza domem niż we własnym łóżku, prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że pora wymienić materac. Szybko do myślenia dadzą ci także wszelkie widoczne zmiany kształtu materaca - jeśli nagle zauważyłeś, że materac stał się nierówny, albo zrobił się bardziej płaski niż kiedyś, także wiesz, że najwyższy czas kupić nowy. Ale czy przyszło ci do głowy, że twój stary materac, chociaż jeszcze jest całkiem wygodny, jest siedliskiem groźnych bakterii, grzybów i roztoczy?

Materac w łózku
Nie traktuj tego jako przytyku do twoich nawyków higienicznych. W łóżku spędzasz przecież jedną trzecią doby, a w ciągu doby zdrowy człowiek produkuje aż 800ml potu (to prawie cztery szklanki!) Szacunkowo więc co noc w materac i pościel wsiąka szklanka potu. (Łatwo obliczyć, że w ciągu roku będzie to aż 100 litrów!) Oczywiście pot paruje i tylko dzięki temu materac po kilku latach nie sprawia że złamie się rama łóżka. Zgodzisz się, chyba że jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Pamiętaj, że wytwarzanie potu przez całą dobę jest się jest naturalną reakcją fizjologiczną i nie unikniesz go biorąc wieczorny prysznic, ani używając pościeli z oddychających tkanin Jeśli marzysz o tym, żeby całkowicie przestać się pocić, wiedz, że spełnienie takiego marzenia byłoby zagrożeniem dla twojego życia, ponieważ oznaczałoby, że twój ośrodek termoregulacji nie działa prawidłowo. Oczywiście, jeśli masz tendencję do przegrzewania się w czasie snu albo masz problemy z nocnym poceniem wynikającym z rozmaitych problemów zdrowotnych takich jak zaburzenia hormonalne, menopauza lub cukrzyca problem z „niechcianymi mieszkańcami materaca” będzie o wiele większy. Oprócz potu w twój materac wnikają także złuszczające się komórki naskórka. Ponownie zapewniamy, że nie ma to nic wspólnego z niedostatkiem higieny osobistej – ludzki naskórek wymienia się całkowicie w ciągu 24 godzin. Chociaż opowieści o materacach, które z powodu gromadzących się zanieczyszczeń po 10 latach podwajają swoją wagę to rozpowszechniony mit, prawda jest jeszcze bardziej nieprzyjemna.

 

Przerażające „życie wewnętrzne materaca”W starym materacu znaleźć można kilka różnych gatunków zarodników pleśni (Penicillium, Cladosporium, Alternaria i Aspergillus) oraz bakterii (miedzy innymi (paciorkowce oraz bakterię coli). Kto jeszcze zamieszkuje twój materac? Mamy nadzieję, że nie masz arachnofobii, bo inaczej dziś nie zaśniesz! Roztocze kurzu domowego (Dermatophagoides pteronyssinus ) należą do rodziny pajęczaków, jednak ich niwielkie rozmiary sprawiają, że nie widać ich gołym okiem. Roztocze absorbują wilgoć z otoczenia (pot im sprzyja) i żywią się drobinami białkowymi pochodzenia organicznego (np. naskórek człowieka) To właśnie roztocze są jednymi z głównych winowajców alergii. Najgorsze jest to, że wszystkie te zamieszkujące materac mikroorganizmy unoszą się w powietrzu i dostają do twoich dróg oddechowych za każdym razem, gdy zmieniasz pozycję w łóżku.
 

Legowiska szympansów są czystsze od naszych łózek!Do tych zaskakujących wniosków doszła Megan Thoemmes, doktorantka z Uniwersytetu Stanowego w Północnej Karolinie. Zbadała ona populację szympansów znad rzeki Issy w Tanzanii. Okazało się, że legowiskach tych małp praktycznie nie występują mikroorganizmy i pasażyty bytujące w ich ciałach, podczas gdy w łóżkach ludzi znajdziemy całą kolekcję bakterii z kałowymi włącznie. Oczywiście rozwiązanie zagadki jest trywialne: szympansy co wieczór budują sobie nowe gniazda, a większość ludzi nawet pościel zmienia rzadziej niż raz w tygodniu. Spokojnie, nie oznacza to, że powinieneś codziennie kupować nowy materac. Ale na pewno powinieneś to robić częściej niż ci się wydawało.
 

Co ile lat wymieniać materac?Średnio nie rzadziej niż co 8 lat. Amerykańska firma AmeriSleep badając własne materace mówi o konieczności wymiany ich co 7 lat, ponieważ po tym czasie zaobserwowano w materacach aż 4 rodzaje różnych bakterii.
Materace gorsze jakościowo, wykonane z nieoddychających materiałów powinno się wymieniać nawet co 5 lat. Materace wykonane z oddychającej pianki posłużą dłużej, szczególnie jeśli używasz bambusowej pościeli o właściwościach bakteriobójczych i grzybobójczych.

 
Masz chory kręgosłup i ból pleców nie pozwala Ci spokojnie spać? Z tego artykułu dowiesz się jaki materac na bóle kręgosłupa będzie najlepszy.
14 lipca 2021
Twoje dziecko posturą zaczęło przypominać osobę dorosłą. Dotychczasowe łóżko czy tapczanik przestają wystarczać i zastanawiasz się na czym teraz powinno spać? Jaki materac wybrać dla nastolatków, aby spali wygodnie i zdrowo?
13 lipca 2021
Jeśli rozważasz zakup materaca na pewno zastanawiasz się gdzie kupisz najlepiej ale i najtaniej. Najlepiej zdaje się być w sklepie stacjonarnym, najtaniej w internecie. Czy rzeczywiście tak jest?
9 lipca 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ