+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com


Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Kifoza piersiowa – co to jest i jak jej nie pogłębić?

6 kwietnia 2022
Kifoza piersiowa, choroby kręgosłupa, zniesiona kifoza piersiowa, spłycona kifoza piersiowa
Kifoza piersiowa to fizjologiczne, a więc naturalne skrzywienie w obrębie odcinka piersiowego kręgosłupa. Występowanie kifozy piersiowej powoduje, że jego górna część przechyla się w tył, zaś dolna w przód. Stanem patologicznym, a więc nienaturalnym jest zaś spłycona lub zniesiona kifoza piesiowa, która coraz bardziej popularnym schorzeniem.
Kifoza piersiowa to nie choroba!

Z pojęciem kifozy piersiowej spotykamy się coraz częściej, stąd też wielu z nas jest z nim oswojonych. Mówi się bowiem o niej w wielu sytuacjach - w trakcie fizjoterapii, treningów na siłowni czy rozmów z lekarzami.

Tymczasem kifoza piersiowa to nic innego jak naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa piersiowego. Jest to stan absolutnie prawidłowy. Błędem jest więc mówienie, że choruje się na kifozę piersiową, gdyż ta nie jest jednostką chorobową. Kręgosłup zbudowany jest bowiem z naprzemiennych odcinków, na które składają się:

W obrębie kifozy piesiowej dochodzi jednak do różnego rodzaju zmian. Te natomiast uznaje się już za stan chorobowy. Najczęściej spotykane z nich to dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, a także zwyrodnienie kręgosłupa. Coraz częściej spotykane jest także zniesienie kifozy piersiowej, a w skrajnych przypadkach nawet lordoza piersiowa.

Kifoza piersiowa – opis

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, kifoza piersiowa nie towarzyszy nam od urodzenia. Ludzki kręgosłup jest po urodzeniu bowiem niemal zupełnie prosty. Nie posiada więc powstających później naturalnych krzywin - lordozy i kifozy. Wygięcia te, w tym i kifoza piersiowa powstają z czasem. Zaczynają pojawiać się dopiero w momencie, gdy zaczynamy podnosić głowę oraz siadać czy stać.

Kifoza szyjna, podobnie jak inne rodzaje lordozy i kifozy, powstaje zatem wtedy, gdy musimy poradzić sobie z siłą grawitacji. Pozycja pionowa powoduje, że na nasze kręgosłupy działa dużo większy ciężar, aniżeli podczas leżenia. Natura działa bezbłędnie, przez co, zgodnie z prawami fizyki, zaczyna tworzyć łuki, które mogą przenieść dużo większy ciężar niż struktura prosta. Łuki te nazywane są lordozami i kifozami.

W okresie dzieciństwa wykształca się u każdego z nas seria naturalnych, prawidłowych wygięć kręgosłupa. Należą do nich lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowo-guziczna.
Poduszka na kifozę, materac na kifozę, jak spać z kifozą, ćwiczenia przeciwko kifozie
Kifoza piersiowa nie pojawia się jako pierwsze wygięcie kręgosłupa, lecz zaczyna kształtować się w pierwszych miesiącach życia człowieka. Powstaje ona wtedy, kiedy niemowlę zaczyna się podnosić i stawiać pierwsze kroki.

Kifoza piersiowa – funkcje

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o zdrowiu ciała:
Noradrenalina to ważny neuroprzekaźnik. Do czego służy nam noradrenalina? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru noradrenaliny?
30 grudnia 2022
Endorfina to endogenna morfina. Do czego służy nam endorfina? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru endorfiny?
20 grudnia 2022
Lipotropina (LPH) jest bardzo ważnym hormonem przysadki mózgowej. Do czego służy lipotropina (LPH)? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru lipotropiny (LPH)?
10 grudnia 2022
Lutropina (LH) to hormon przysadki mózgowej. Do czego służy nam lutropina (LH)? Jakie są skutki niedoboru i nadmiaru lutropiny (LH)?
30 listopada 2022
Poznaj historię Klientów,
którzy zaufali produktom ONSEN®
Materace piankowe
Poduszki ortopedyczne i klasyczne Skin+
Poduszki ortopedyczne
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Tworzymy dla ludzi, a nie dla sklepów!
Zapraszamy do zakupów w ONSEN®!

Szanowni Państwo! Celem świadczenia usług na najwyższym poziomie serwisu w naszej witrynie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo na to zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ