Kofeina – sprzymierzeniec snu?15 grudnia 2022 |
![]() |
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Kofeina to organiczny środek psychoaktywny, który zalicza się do alkaloidów purynowych. Poza tym kofeina jest metyloksantyną, czyli jedną z metylowych pochodnych ksantyny. Kofeinę stosuje się jako substancję pobudzającą układ nerwowy oraz zmniejszający zmęczenie i poprawiający nastrój.
Kofeina działa pobudzająco oraz zwiększa wydolność fizyczną organizmu. Poza tym kofeina może zapobiegać demencji i chorobie Alzheimera. Do mniej popularnych skutków stosowania kofeiny zalicza się też zwiększenie produktu moczu i soku żołądkowego, a także zmniejszenie napięcia mięśni gładkich.
Kofeina wpływa na organizm przez dimetyloksantyny, na które przekształcana jest w wątrobie. Wpływa ona więc na podniesienia we krwi stężenia wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. Nadto rozszerza naczynia krwionośne, a także zwiększa objętość moczu. W małym stopniu kofeina działa rozkurczająco na oskrzela.
Kofeina spożywana na więcej niż 6 godzin przed zaśnięciem nie powinna mieć wpływu na sen. Spożycie kofeiny w krótszym od zaśnięcia czasie powoduje zmianę struktury snu, co najczęściej skutkuje zmęczeniem o poranku, a także trudnościami w zaśnięciu kolejnego wieczora.
Tak. Kofeina ma działanie pobudzające i pomaga nie zasnąć. Jednocześnie kofeina nie posiada działania stymulującego funkcje poznawcze. Oznacza to, że choć po spożyciu kofeiny możemy nie zasnąć, to nasza uwaga, pamięć i percepcja nie poprawi się znacząco. Zarówno kontrola poznawcza, jak i funkcje wykonawcze, pozostaną przy deprywacji snu upośledzone.