Lubisz czuć na sobie ciężar kołdry, więc latem masz problem? Kołdra obciążeniowa to rozwiązanie dla ciebie.

Czerwca 8, 2020

Zbliża się lato, które według prognoz ma być wyjątkowo upalne. Letnie noce nie sprzyjają wysypianiu się. Dlaczego? Naukowcy wyjaśniają, że zbyt wysoka temperatura blokuje naturalne wydzielanie się w organizmie hormonu snu – melatoniny. Skutkuje to wyraźnym pogorszeniem jakości snu, trudnościami z zaśnięciem i wybudzaniem się w nocy. Mając na uwadze ten fakt, w gorące noce należy używać pościeli z oddychających materiałów i letniej kołdry. Co jednak masz zrobić, jeśli nie możesz zasnąć pod lekkim przykryciem? Czemu ma służyć ciężar kołdry?

Spanie kołdra
Tak naprawdę grono ludzi, którzy nie potrafią zasnąć przykryci tylko prześcieradłem lub nawet powleczonym w jedwabną poszewkę cienkim kocem jest całkiem spore. A już zdecydowana większość potrzebuje jakiegokolwiek okrycia, aby spokojnie zasnąć.
 

Dlaczego potrzebujemy kołdry do spania?

Wbrew pozorom przykrycie się do snu nie służy wyłącznie ochronie przed niską temperaturą, ale przede wszystkim zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Myślisz, że to tylko dziecinny nawyk, rytuał wyniesiony z domu dziadków, kiedy otulenie ciężką pierzyną było konieczne, bo nad ranem wygasał ogień w piecu? Wiele wskazuje na to, że potrzeba przykrywania się do snu dotyczy wszystkich ludzi na świecie, bez względu na klimat. Nawet przedstawiciele ludów żyjących w tropikach np. opisywani przez Bronisława Malinowskiego rdzenni mieszkańcy Polinezji przykrywają się na noc matami uplecionymi z liści padanowca. Takie okrycie nie zapewnia przecież ochrony przed zimnem, a raczej przed światem zewnętrznym.
 

Co o naszej potrzebie okrywania się do snu sądzą naukowcy?

Dlaczego przykrycie się ułatwia zaśnięcie? Ciężar kołdry działa na nas podobnie jak dotyk bliskich osób - sprawia, że w naszym organizmie wydzielają się serotonina zwana potocznie „hormonem szczęścia” i przyjemności. Serotonina jest także ważnym neuroprzekaźnikiem odpopowiadającym za proces zasypiania
 

Czym są kołdry obciążeniowe?

To kołdry, których ciężar zwiększony jest dzięki wszyciu w nie kieszeni z wypełnieniem w postaci szklanych lub metalowych kuleczek. Bardzo ważne jest to, aby każdy kwadrat kołdry ważył tyle samo. Kołdry obciążeniowe początkowo stosowano w terapii dzieci z autyzmem i zaburzeniami integracji sensorycznej. Osobą, która jako pierwsza zwróciła uwagę na kojącą rolę rolę głębokiego docisku była dr. Temple Grandin, Badaczka z uniwersytetu w Colorado, sama będąca osobą z autyzmem najpierw na własny użytek stworzyła „maszynę do uścisków”. Okazało się jednak, że u niektórych osób takie urządzenie powoduje uczucie klaustrofobii. (Chociaż 60% neurotypowych studentów dr Grandin doświadczyło dzięki maszynie uczucia głębokiego relaksu) W 1999 roku terapeutka Tina Champagne zaczęła używać koców z wszytym obciążeniem. Kilkanaście lat później stwierdzono, że wynalazek , który pomaga osobom autystycznym nauczyć się tolerować dotyk, osobom neurotypowym po prostu pozwoli lepiej wysypiać się.

 

Na rynku dostępne są kołdry obciążeniowe wykonane z najróżniejszych materiałów. Przy odrobinie wysiłku można też uszyć taka kołdrę samodzielnie. (Pamiętaj: zaleca się aby waga kołdry stanowiła 10% wagi osoby, która jej używa). Na lato świetnie nadadzą się przewiewne kołdry obiążeniowe z oddychających włókien bambusowych lub cienkiej bawełny. Zapewniają to samo poczucie bezpieczeństwa co babcina pierzyna, ale nie powodują przegrzania.

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ