Czym jest komfort i jak go zapewnić?20 kwietnia 2022 |
![]() |
Inne poczucie komfortu posiadają bowiem osoby cierpiące na insomnię czy też bezdech senny, które bezpośrednio wpływają na komfort snu, a całkowicie odmienne te po wszczepieniu endoprotezy biodra. Komfort inaczej rozumieć będą też osoby zdrowe. Nie wynika to jednak z tego, że komfort jest dla każdego z nas czymś innym, ale z subiektywnego postrzegania jego odczuwania.
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®.
Komfort to stan fizycznego relaksu i psychicznego zadowolenia. Celem komfortu jest uczynienie życia łatwiejszym i przyjemniejszym. Składają się więc na niego same przyjemne doznania. Co do zasady komfort wyklucza występowanie czynników zakłócających spokój i przyjemność.
Strefa komfortu to obszar znajdujący się w ludzkiej psychice. Pozostawanie w strefie komfortu daje człowiekowi poczucie zaspokojenia wszystkich potrzeb biopsychospołecznych, a tym samym nie wywołuje żadnych negatywnych odczuć. Życie w strefie komfortu jest więc do do zasady wolne od stresu, a jednocześnie łatwe i przyjemne.
Na komfort składa się przede wszystkim pełne odprężenie i wolność od bólu. Komfort zakłada bowiem dobre samopoczucie, brak napięcia emocjonalnego i stresu. Stąd też na komfort składają się czynniki zarówno biologiczne, jak i psychiczne oraz społeczne. Komfort rozumieć można więc jako rodzaj homeostazy.
Komfort snu polega na zapewnieniu sobie takiego łóżka, materaca, poduszki i pościeli, które nie będą wywoływać żadnych negatywnych odczuć. Co do zasady komfort snu oznacza, że mają one wywoływać same pozytywne odczucia, a przede wszystkim wygodę. Komfort snu zapewnią więc tylko te produkty, które zaspokajają wszystkie potrzeby.
Komfort snu można poprawić przede wszystkim przez używanie materaca, poduszki i pościeli, które posiadają określone funkcjonalności odpowiadające konkretnym potrzebom. Poza tym warto jest zadbać o higienę snu, na którą składa się chodzenie spać i wstawanie o stałej porze, a także niespożywanie posiłków bezpośrednio przed snem i ograniczanie dostępu do światła niebieskiego.