Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Kupno materaca – 10 kroków, aby zostać ekspertem!

15 sierpnia 2022
Materac wysokoelastyczny, materac piankowy, materac visco, materac z pamięcią kształtu, najlepszy materac, materace online
Kupno dobrego materaca wydaje się być czynnością łatwą i mało stresującą. Choć śpimy średnio przez 1/3 życia, które średnio trwa 25 915 dni, niewielu z nas przykłada wagę do wiedzy o tym, jaki materac wybrać. Wielu zaś ufa informacjom, jakie przekazują nam sprzedawcy materaców, od których wiedzy i systemu etycznego często zależy to, jak spędzimy 207 320 godzin życia.

Doświadczenie pokazuje, że w rzeczywistości prawie każdy sprzedawca materaców to handlowiec, któremu zależy przede wszystkim na sprzedaży produktu z jak największym zyskiem. Tacy sprzedawcy nie tylko nie posiadają wiedzy technicznej o materacach, jak również wiedzy o wpływie danych cech materaca na jego funkcjonalność i właściwości zdrowotne, ale często też nie chcą jej mieć, a nawet celowo ją modyfikują.
  
  
Dla świadomego konsumenta proces zakupu materaca w gąszczu ofert jest niezwykle stresujący. Dodatkowo za sprawą nieuczciwych praktyk, jakie stosuje wielu producentów materaców, często towarzyszy mu niepewność co do rzeczywistej budowy danego modelu materaca. Dotyczy to też materaców online, nie tylko kupowanych w sklepie stacjonarnym.

Dlatego też, choć szczegółowo analizujemy skład koszulek, jedzenia czy używanych kosmetyków, zbyt często odpuszczamy sobie weryfikację specyfikacji wnętrza materaca i jego rzeczywistych właściwości. Choć ta wiedza nam się należy i nie jest objęta żadną tajemnicą, notorycznie bywa ukrywana lub modyfikowana.

Nie istnieje drugi produkt, który ma tak ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie biopsychospołeczne, jak materac. Warto zadbać o to, aby posiadać materac w pełni komfortowy i funkcjonalny. Stąd też prezentujemy zestaw 10 podstawowych informacji, które należy uzyskać od sprzedawcy materaców, aby uniknąć rozczarowania.
Materac wysokoelastyczny, materac piankowy, materac visco, materac z pamięcią kształtu, najlepszy materac, materace online

Kupno materaca – budowa

Każdy konsument ma prawo do uzyskania informacji o tym, z jakich warstw składa się dany materac i z czego są one wykonane. Nie istnieją żadne podstawy do tego, aby takiej wiedzy nam nie udzielić. Mimo tego sprzedawcy notorycznie odmawiają udzielania tych informacji lub sami ich nie posiadają. Zasłaniają się niekiedy tajemnicą handlową lub produkcyjną. Często zdarza się też, że udzielane są nam informacje inne od rzeczywistych. To zaś wynika z faktu, że sprzedawców co do zasady szkoli się ze sztuki handlowej, a nie wiedzy o zdrowiu czy technologii.

Dobry materac powinien cechować się budową warstwową. Każda z warstw materaca ma spełniać inną funkcję, która powinna być gruntownie przemyślana na etapie jego projektowania. Jednocześnie każdy z materiałów użytych do budowy materaca musi odznaczać się wysoką jakością i konkretnie wskazaną funkcjonalnością.

Idealny schemat budowy materaca zakłada, iż pierwszą warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR, która pozwala na zapewnienie odpowiedniego komfortu i elastyczności. To przekłada się na łatwość zmiany pozycji oraz dobrą wentylację, podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa.

Drugą zaś stanowić powinna pianka termoelastyczna typu visco, czyli popularna pianka z pamięcią kształtu. Jej zadaniem jest zmaksymalizować komfort użytkowania materaca przez dopasowanie się materaca do kształtu ciała wraz z jego konturowaniem.

Trzecią warstwę stanowić powinna siatka Aero 3D, której zadaniem jest zniwelować negatywne właściwości pianki termoelastycznej typu visco, przede wszystkim jej podatność na przegrzewanie się.

Kolejna zaś odpowiadać powinna za wzmocnienie systemu odprowadzania wilgoci i ciepła, jak też wspierać prawidłowe podparcie kręgosłupa przez zapewnienie jego ułożenia z zachowaniem naturalnych krzywizn.

Natomiast ostatnia warstwa materaca to baza, której zadaniem jest ustabilizowanie całego materaca, który wykorzystywany może być na najróżniejszych podłożach o różniących się od siebie właściwościach.
Materac warstwowy, materac piankowy, materac wysokoelastyczny, materac termoelastyczny, materac visco, materac z pamięcią kształtu, pianka memory, najlepszy materac, materace online

Kupno materaca – podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa

Bardzo ważne dla codziennego funkcjonowania jest to, aby podczas snu zachować naturalne, fizjologiczne ułożenie ciała. Wpływa to nie tylko na zwiększenie jakości snu, ale też poprawę wydolności fizycznej i samopoczucia. Tym samym stanowi kwestię kluczową do oceny funkcjonalności materaca, a w tym jego komfortu.

Za odpowiednie podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa odpowiadają przede wszystkim dwie górne warstwy materaca. I choć rekordy popularności biją aktualnie materace, których pierwsza warstwa wykonana jest z pianki termoelastycznej typu visco, pod żadnym pozorem nie powinna być ona tam umieszczana. Pianka poliuretanowa z pamięcią kształtu jest bowiem bardzo wrażliwa na działanie temperatury i siły nacisku. Powoduje to, że ciało człowieka zapada się pod nią już po kilku minutach leżenia, czego efektem jest zassanie do środka i tym samym nienaturalne wygięcie kręgosłupa.

Dla optymalnego podparcia ciała i wsparcia kręgosłupa należy więc stosować piankę termoelastyczną visco dopiero w drugiej lub trzeciej warstwie materaca. Jego pierwszą warstwę stanowić powinna natomiast najwyższej jakości otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR o gęstości 30kg/m3. Takie ułożenie warstw materaca gwarantuje zarówno komfort jego użytkowania, jak i pozwoli cieszyć się dobrym zdrowiem.

Fakt, że budowa materaca musi opierać się na współpracujących ze sobą warstwach, wyklucza możliwość stworzenia funkcjonalnego materaca dwustronnego. Przy zastosowaniu dobrej jakości materiałów nie ma nadto takiej konieczności, bowiem te przynajmniej przez kilkanaście lat nie zmienią swojego kształtu i właściwości.
Materac termoelastyczny, materac visco, materac z pamięcią

Kupno materaca – wentylacja

Wielu z nas boryka się z problemem przegrzewania i pocenia się ciała w trakcie snu. Choć najczęściej winimy za to pościel lub temperaturę powietrza, często okazuje się to być winą materaca. Dlatego też warto jest zwrócić uwagę na to, czy dany materac posiada efektywny system odprowadzania wilgoci i ciepła z wnętrza materaca.

Pianka termoelastyczna typu visco pod wpływem nacisku ciała i jego temperatury staje się grubą poliuretanową warstwą przypominającą folię. Nie pozwala ona na oddychanie skóry, a efektem tego jest przegrzanie i pocenie się ciała. Z tego powodu aż około 50% dorosłych Amerykanów używających tego typu materacy ocenia ich budowę i komfort negatywnie.

Rozpatrując kwestię wentylacji materaca należy ponownie zwrócić uwagę na to, aby jego pierwsza warstwa nie była wykonana z pianki termoelastycznej typu visco. Tego rodzaju pianka w założeniu posiada otwarte komórki, jednak te pod wpływem nacisku ciała i temperatury człowieka niemal całkowicie zamykają się w wyniku jej zapadania. To zaś nie pozwala na odprowadzanie ciepła. 

Pianka poliuretanowa z pamięcią kształtu powoduje także efekt lustrzanego odbicia ciepła polegający na kumulowaniu się go wewnątrz pianki i odbijaniu z powrotem do ciała. W konsekwencji jej zastosowanie w pierwszej warstwie materaca wywołuje u wielu osób trudności związane z przegrzewaniem i nadmiernym poceniem się w nocy.

Optymalną wentylację materaca gwarantuje umieszczenie w jego pierwszej warstwie otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, która pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala optymalnie wykorzystać zalety umieszczonej w drugiej warstwie materaca pianki termoelastycznej typu visco przy zniwelowaniu jej wad.

Za cyrkulację powietrza w idealnym materacu odpowiadać powinny także kolejne jego warstwy. Pożądane jest, aby w trzeciej warstwie umieścić innowacyjną siatkę Aero 3D, która pozwoli na odprowadzanie ciepła skumulowanego w piance poliuretanowej z pamięcią kształtu. Tego rodzaju siatka wykonana jest z tysięcy mikrofilamentów, które zapewniają swobodny przepływ powietrza.

Powinna ona stanowić spójną całość z kolejną, czwartą warstwą materaca, wykonaną z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR o zwiększonej gęstości, której podłużne kanały odpowiadać mają za odprowadzanie ciepła i wilgoci poza boczne brzegi materaca otoczonego pozwalającym na to pokrowcem.

Pokrowiec ten powinien być otoczony siatką Aero 3D na wysokości ujścia podłużnych kanałów. Pozwoli to na usuwanie zgromadzonego w materacu ciepła podczas zmiany pozycji snu. Jednocześnie należy wskazać, że stosowane nagminnie otwory pionowe nie stanowią efektywnego rozwiązania. Powodują one bowiem – zgodnie z prawami fizyki – zasysanie powietrza do środka materaca przy zmianie pozycji do spania.
Wentylacja materaca, przewiewny materac, cyrkulacja powietrza w materacu, siatka Aero 3D, materac piankowy, materac wysokoelastyczny, najlepszy materac

Kupno materaca – swoboda zmiany pozycji

93% populacji ludzkiej śpi na boku lub na plecach, zaś tylko 7% na brzuchu. Nie oznacza to jednak, że w trakcie snu znajdujemy się wyłącznie w jednej pozycji do spania. Podczas spania znajdujemy się w stanie całkowitej nieświadomości, która zmniejsza napięcie mięśniowe. Mimo tego często w trakcie snu wykonujemy różnego rodzaju ruchy, w tym również polegające na zmianie przyjętej do spania pozycji.

Chcąc zadbać o swobodę zmiany pozycji na materacu należy, ponownie, zadbać o to, aby jego pierwsza warstwa nie była wykonana z pianki termoelastycznej typu visco. Zapadanie się popularnej pianki poliuretanowej z pamięcią pod ciałem człowieka powoduje, iż jesteśmy w trakcie snu zasysani w głąb materaca. Jej zgniecione komórki otaczają nas z każdej strony, co znacznie utrudnia zmianę pozycji do spania, zmniejszając możliwość swobodnego poruszania się.

Doskonałą elastyczność pozwalającą na swobodną zmianę pozycji na materacu zapewnia zastosowanie w jego pierwszej warstwie pianki wysokoelastycznej typu HR o gęstości 30 kg/m3. Na szczególne wyróżnienie zasługuje innowacyjna pianka HR3020 stosowana przez Onsen Sleeping dostarczana wyłącznie przez europejskich, certyfikowanych dostawców.
Zmiana pozycji snu, pozycje do spania, spanie na brzuchu, spanie na

Kupno materaca – odpowiednia twardość

Oparcie dominującej w Polsce skali twardości materaców na wadze konsumentów i oznaczeniach od H1 do H4, a niekiedy nawet H5, jest całkowicie absurdalne. Pozbawione sensu są także materace strefowe, a więc posiadające inną twardość na swoich różnych odcinkach.

Różnorodność wzrostu, wagi i budowy ciała każdego z nas powoduje, że niemożliwe jest dostosowanie stref materaca tak, aby mogły one odpowiadać potrzebom każdego z nas. Jednocześnie na materacach rzadko śpimy sami, co dodatkowo ukazuje skalę absurdu tego typu rozwiązań. Jak bowiem jeden materac strefowy miałby jednocześnie odpowiadać potrzebom filigranowej, niskiej kobiety oraz śpiącego z nią masywnego, wysokiego partnera…?

Różnorodność ta była przedmiotem badań specjalistów Onsen Sleeping, którzy po długotrwałych obserwacjach poczynionych w ramach procesu design thinking określili, iż nie wpływa ona na twardość materaca, jaki powinni wybrać do spania. Wnioski te zgadzają się również z badaniami amerykańskimi, a także testami hotelowymi przeprowadzonymi przez firmę Casper.

Wspólnym wnioskiem płynącym z opracowań badań amerykańskich, jak również eksperymentów i badań przeprowadzonych przez Onsen Sleeping, było określenie jednej, idealnej twardości materaca. Zauważyć należy jednak, że określona została ona na podstawie rzetelnej, wielokrotnie przebadanej amerykańskiej skali twardości materaców, która opiera się na pozycji do spania. W tej skali, opartej na wartościach liczbowych od 1 do 10, uniwersalna twardość materaca oscyluje między 6 a 7. Na materacu o tej twardości wyśpi się niemal każdy z nas.

Próbując odnieść określoną w amerykańskiej skali twardości materaców wartość 6,5 do polskiej skali twardości materaców, powinna ona w założeniu przełożyć się na wartość H3. Jest to bowiem materac średnio twardy. W rzeczywistości jednak popularna w Polsce skala twardości materaców nie została w żaden sposób wystandaryzowana.

Twardość materaca określonego danym oznaczeniem może się więc różnić w zależności od producenta, zaś często różni się nawet w zależności od serii danego modelu materaca, a czasami nawet między modelami tej samej serii. Dodatkowo ich określanie najczęściej odbywa się przez ocenę organoleptyczną jednego lub kilku pracowników danej firmy.
Za twardy materac, miękkie materace, materac H1, materac H2, materac H3, materac H4, materac H5, twarde materace
Za miękki materac, miękkie materace, materac H1, materac H2, materac H3, materac H4, materac H5, miękkie materace

Kupno materaca – funkcjonalny pokrowiec

Bardzo ważnym elementem, odpowiedzialnym za dynamikę materaca i jego wentylację, jest pokrowiec na materac. Nie stanowi on jedynie funkcji ochronnej przed zabrudzeniami, ale również zwiększa żywotność materaca i jego komfort.

Najczęściej spotyka się pikowane pokrowce na materac, które mają swoje walory estetyczne, lecz niemal zawsze oznaczają produkt niskiej jakości pozbawiony jakiejkolwiek funkcjonalności. Tego rodzaju produkty są bowiem najczęściej zbudowane z nieelastycznej fizeliny, owaty i tkaniny. Te są ze sobą przepikowane, co w konsekwencji niweluje elastyczność całego pokrowca na materac. Jednocześnie często nie przepuszczają one powietrza, co stanowi uciążliwość nawet w przypadku posiadania najlepszego materaca.

Odpowiednim pokrowcem na materac jest produkt wykonany z tkaniny elastycznej wielokierunkowo, a dodatkowo cechującej się wysokim poziomem cyrkulacji powietrza. Gwarantuje to możliwość pełnego korzystania z właściwości poszczególnych warstw materaca, a dodatkowo pozytywne wrażenia dotykowe.
Pokrowiec na materac, nakładka na materac, za miękki materac, zbyt twardy materac

Kupno materaca – właściwości hipoalergiczne

Bardzo często jako materace hipoalergiczne i posiadające prozdrowotne właściwości przedstawia się materace kokosowe i gryczane. Wielu z nas czuje się zachęconych tym, iż kokos i gryka to produkty naturalne, a więc automatycznie budzą skojarzenia z naturą i zdrowiem.

Kokos, gryka, włosie czy inne materiały pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego zawsze posiadają porowatą strukturę. Dlatego też różnią się one od materiałów syntetycznych mających strukturę gładką, pozbawioną porów. Z tego powodu naturalne materiały są podatne na wchłanianie wilgoci, a dodatkowo stanowią znakomite siedlisko do rozwoju różnego rodzaju grzybów, pleśni, bakterii, wirusów czy nawet owadów. To właśnie one odpowiadają za wzrost wyszukiwań frazy „robaki w materacu” w wyszukiwarkach internetowych.

Praktyka pokazuje dodatkowo, że materace kokosowe czy gryczane najczęściej z naturą mają niewiele wspólnego. Dla częściowego zabezpieczenia ich przed niechcianymi lokatorami stosuje się bowiem powszechnie substancje chemiczne, w tym często również formaldehyd. Podobnie wygląda proces utwardzania mleczka kauczukowego, które wykorzystuje się do produkcji materaców lateksowych. Także bawełna najczęściej pryskana jest rakotwórczym glifosatem, który ułatwia plantatorom walkę ze szkodnikami i zbiory.

W rzeczywistości najlepszym dla alergików materiałem, z jakiego powinni posiadać materac, jest pianka poliuretanowa. Wkład materaca z pianki poliuretanowej otoczony pokrowcem z poliestru, poliamidu lub ich mieszanki, stanowić będzie najbezpieczniejsze rozwiązanie.

Materiały te bowiem, jeśli pochodzą ze sprawdzonego źródła i posiadają stosowne certyfikaty, są w pełni bezpieczne. Dodatkowo ich żywotność jest kilkukrotnie dłuższa od innych materiałów, a nadto istnieją już efektywne sposoby ich recyklingu. Dzięki temu stanowią również materiały w pełni ekologiczne.
Materac na alergię, materace hipoalergiczne, wirusy w materacu, bakterie w materacach, robaki w materacu, materac kokosowy, materac gryczany

Kupno materaca – struktura ceny

Na początku działalności Onsen Sleeping otrzymywaliśmy oferty sprzedaży materaca Osaka Air w sklepach stacjonarnych. Otrzymane propozycje zakładały nałożenie przez sklep nawet 300% marży, co oznaczałoby jego sprzedaż w cenie nawet kilkunastu tysięcy złotych. To zaś obudziło w nas poczucie sprzeciwu. Dlatego też produkty Onsen Sleeping sprzedawane są wyłącznie bezpośrednio od producenta.

Na polskim rynku można znaleźć bardzo wiele materacy w cenie poniżej 2000 złotych, którymi najczęściej są szkodliwe materace sprężynowe, zarówno bonellowe, jak i kieszeniowe. Te w żadnym przypadku nie są w stanie dopasować się do anatomii człowieka, a także zapewnić odpowiedniej dynamiki i twardości materaca. Dodatkowo umieszczone w nich sprężyny z powodzeniem zastąpić mogą silną antenę radiową, gdyż z łatwością odbierają one fale elektromagnetyczne negatywnie wpływające na nasze zdrowie.

Bardzo często spotkać można też materace w cenach powyżej 5000 złotych, których koszt produkcji jest wielokrotnie niższy. Największą część ceny takich materaców stanowią koszty marketingu i reklamy, a także absurdalnie wysokie marże producentów i sprzedawców.

Biorąc pod uwagę koszty pianek poliuretanowych, zarówno otwartokomórkowych pianek wysokoelastycznych typu HR, jak i pianek termoelastycznych typu visco, koszt produkcji typowego materaca 160x200 przez znanych producentów nie powinien przekroczyć 2500 złotych.

Dobry materac nie musi być drogi, ale musi być funkcjonalny, a więc wyróżniać się wysoką jakością i zapewniać maksymalny komfort snu. Kupując materac bezpośrednio od odpowiedzialnego i etycznego producenta, oszczędza się często nawet więcej niż połowę ceny, jakie oferuje większość sprzedawców w sklepach stacjonarnych.

Dzięki temu materac nie jest drogi, a struktura jego ceny jest przejrzysta. Dodatkowo daje to gwarancję zakupu najlepszego dostępnego na rynku materaca.
Ceny materacy, cena materaca, najtańsze materace, sklep z materacami, materace online

Kupno materaca – testowanie i zwrot

Coraz częściej w sklepach z materacami pojawia się oferta ich testowania. Wielu konsumentów w ten sposób przekonuje się do zakupu danego modelu materaca, posiadając pewność co do możliwości jego zwrotu. Jednocześnie duża część z nich nie wczytuje się w szczegółowe warunki określające rzekomą możliwość zwrotu.

W rzeczywistości wiodące w sprzedaży materacy firmy często uniemożliwiają lub ograniczają możliwość zwrotu materaca. Powszechnie zamieszczają bowiem w swoich regulaminach informację, że zwrócić można wyłącznie materac nierozpakowany lub określają horrendalne opłaty związane z jego zwrotem. Często też zwrot polega w rzeczywistości na możliwości jego wymiany, przy czym wyłącznie na droższy model.

Jednocześnie sprzedawcy materaców w sklepach stacjonarnych notorycznie zachęcają do ich przetestowania przez dotyk ręką czy położenie się na nich w sklepie. Tymczasem tego rodzaju test w rzeczywistości nie daje możliwości określenia funkcjonalności materaca w żadnym zakresie. W sklepie bowiem jesteśmy ubrani i kontrolujemy swoje ciało. Tymczasem w trakcie snu jesteśmy całkowicie pozbawieni tej kontroli i świadomości.

Wielu z nas przykłada dużą wagę do zakupu nowego auta, analizując jego funkcjonalność i specyfikację. Przed zakupem często decydujemy się na jazdę próbną, zaś sam proces wyboru odpowiedniego modelu samochodu niekiedy zajmuje nam tygodnie, a nawet miesiące. Tymczasem, zgodnie z najnowszymi badaniami, przeciętny Polak spędza dziennie w samochodzie między 15 minut a 60 minut. Daje to łącznie od około 91 godzin rocznie do około 365 godzin rocznie.

Na materacu, do którego zakupu często podchodzimy z dużą rezerwą i nadal zbyt rzadko analizujemy jego funkcjonalność, spędzamy średnio 8 godzin każdego dnia. To przekłada się na około 2920 godzin rocznie. Stanowi to aż między 32 razy a 8 razy więcej czasu, niż przeciętnie spędzamy na prowadzeniu samochodu. Jednocześnie wybór złego materaca ma dla nas zdecydowanie poważniejsze skutki, aniżeli wybór mniej praktycznego samochodu.

Dlatego też przetestowanie materaca może odbyć się wyłącznie w naturalnych warunkach, a więc w sypialni. Jak wykazały amerykańskie badania, do określenia właściwości danego produktu niezbędne jest spanie na nim przez co najmniej 30 nocy, co stanowi optymalny czas pozwalający ciału człowieka przyzwyczaić się do spania na nowej powierzchni.

Warto więc zwrócić uwagę na oferty sprzedawców, którzy pozwalają na bezproblemowy zwrot materaca po upływie tego okresu. Onsen Sleeping pozwala na zwrot materaca aż przez 100 dni od czasu jego dostarczenia, gwarantując pełen zwrot pieniędzy. Stanowi to unikalną na polskim rynku ofertę.
Zwrot materaca, jak zwrócić materac, materace online, jaki materac kupić, najlepszy materac

Kupno materaca – wiedza a manipulacja

Najczęściej stosowaną w Polsce metodą manipulowania klientem jest technika określana jako gra nazwą (ang. name game). Metoda ta składa się z kilku etapów, które w efekcie mają doprowadzić do maksymalizacji zysku dla sprzedawcy i producenta, zaś często bywają przykre w skutkach dla konsumentów.

Praktyka ta zaczyna się już na etapie produkcji materaca. Notorycznie bowiem obserwuje się, że dokładnie ten sam materac sprzedawany jest do różnych sklepów pod różnymi nazwami pod marką producenta, a niekiedy dodatkowo pod marką własną sklepu. Pozwala to na stworzenie złudzenia niedostępności polecanego przez nieuczciwego sprzedawcę materaca w innych sklepach. Te bowiem posiadają go pod inną nazwą i inną ceną, a także z innym opisem, o czym jednak tacy sprzedawcy  nie informują.

W sklepie stacjonarnym z materacami pierwsze pytanie dotyczy niemal zawsze budżetu, jaki posiadamy na zakup. Następnie większość sprzedawców zasypuje nas anegdotami z rzekomo swojego życia, które często są do siebie w różnych sklepach łudząco podobne. W atmosferze przyjaźni oferuje nam się najczęściej dwa modele materaców. Jeden odpowiada naszemu budżetowi, zaś drugi znacznie poza niego wykracza.

Sprzedawca zachwala jednak zalety tego drugiego i wskazuje na unikalność oferty. Zapewnia, że sam śpi na tym materacu i jest z niego zadowolony. W końcu zaś informuje, że na ten pierwszy materac, produkowany przez czołowego producenta, nie może udzielić nam żadnego rabatu. Ten drugi zaś, sprzedawany pod marką własną sklepu, sprzedać może nam z dużym rabatem. Różnica w cenie dwóch materacy maleje.

Najczęściej mniejsza różnica w cenie między tymi dwoma materacami powoduje, że konsument dokona zakupu drugiego materaca w cenie niewiele wyższej niż pierwszy materac. W rzeczywistości bardzo często są to dokładnie te same materace, ale sprzedawane pod dwiema różnymi markami i nazwami. Techniki sprzedażowe oparte na psychologii pozwalają więc na znaczne zmaksymalizowanie zysku. Choć są one zakazane w niektórych krajach, w Polsce nadal nie wzbudziły niepokoju Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Podobną praktyką jest stosowanie do pianek poliuretanowych nazw własnych producentów, którzy następnie zaprzeczają, iż są to tego rodzaju pianki. Często również sprzedawcy materacy próbują wmawiać konsumentom,  że dany rodzaj pianki, a przede wszystkim pianka termoelastyczna typu visco, to nie pianka poliuretanowa. W rzeczywistości prawdopodobnie wszystkie materace piankowe wyprodukowane są z pianek poliuretanowych.

Te, o ile są europejskiej produkcji i posiadają stosowne certyfikaty jakościowe, są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Jednocześnie ich transport powinien odbywać się w sposób, który nie zmieni ich właściwości. Jak bowiem wskazują wyniki badań, aż do 25% komórek pianek poliuretanowych zrolowanego materaca ulega degradacji.

Jego przetrzymywanie w tej pozycji przez co najmniej kilka dni zwiększa ten odsetek nawet do 35%. To zaś skraca żywotność materaca o połowę, a dodatkowo może powodować, że po otwarciu nie wróci on do pierwotnego kształtu. Tymczasem wielką niewiadomą pozostaje dla nas to, przez ile tygodni lub miesięcy sprasowane i zrolowane materace przechowywane są w magazynach producentów czy sklepów.

Chcąc utrzymać najwyższą jakość oferowanych produktów, specjaliści w Onsen Sleeping podjęli decyzję o przechowywaniu i doręczaniu materaców w zupełnie innej formie. Dlatego też materace oferowane przez Onsen Sleeping nie są prasowane i rolowane, ale ręcznie składane na pół dopiero w dniu wysyłki.
Psychologia marketingu, jak sprzedać materac, materace online, sprzedawcy materacy, sklepy z materacami, psychologia sprzedaży

Kupno materaca – psycholog o sprzedawcach

Jak wskazuje mgr Mateusz Nesterok, psycholog zdrowia i rehabilitacji współpracujący z Onsen Sleeping, sprzedawcy materaców bardzo często korzystają w sprzedaży z reguły niedostępności. Wykorzystują oni fakt, że stworzenie wrażenia małej dostępności danego modelu materaca powoduje, iż racjonalny osąd konsumentów staje się zaburzony. Kojarzą oni automatycznie dany materac jako lepszy i wyjątkowy. Dokonują w konsekwencji zakupu z lęku przed utratą okazji, nie zaś przez rzeczywiste właściwości danego produktu.

Dodatkowo zauważa on, że powszechnie w sprzedaży materaców wykorzystywany jest efekt wabika, który polega na możliwości porównania pozornie mniej pożądanego materaca z rzekomo lepszym modelem materaca przez ich umieszczenie w bezpośrednim sąsiedztwie. W branży materacowej ściśle wiąże się on z regułą wzajemności i sympatii. Notorycznie bowiem sprzedawcy materaców budują z klientami relacje oparte na pozornej sympatii, przytaczając historie i anegdoty z własnego życia – łudząco do siebie podobne w różnych sklepach tych samych marek. Tworzą wrażenie podobieństwa do konsumentów, komplementują ich, a następnie oferują rabat na konkretny produkt, a niekiedy również gratis. Jednocześnie budują przyjacielską atmosferę wspieraną wywoływaniem określonych emocji. Naturalną ludzką reakcją jest chęć odwdzięczenia się za pozorną przysługę, co prowadzi często do nieudanego zakupu.

Według jego obserwacji nieudany zakup materaca w krótkim czasie powoduje u wielu konsumentów podecyzyjny dysonans poznawczy. Ten spowodowany jest rozczarowaniem z powodu nieudanego zakupu połączonym jednocześnie z próbami uzasadniania transakcji argumentami niekoniecznie zgodnymi z prawdą lub postawami danego człowieka. Może być natomiast redukowany za pomocą trzech metod.

Powszechnie stosowaną przez konsumentów metodą redukcji podecyzyjnego dysonansu poznawczego jest przeformułowanie znaczenia, a więc w przypadku materaca modyfikacja własnej definicji komfortu i przekonywanie się, że jego wpływ na funkcjonowanie wcale nie jest istotniejszy niż innych posiadanych produktów.

Często stosują oni też metodę polegająca na dodaniu nowego elementu poznawczego, co w przypadku niekomfortowego materaca oznacza, że konsument przekonuje siebie, iż inne czynniki – na przykład codzienne bieganie – niwelują szkodliwe dla zdrowia następstwa jego użytkowania.

Konsumenci redukują też pozakupowy dysonans poznawczy przez ignorowanie sygnałów, które dają ich ciała w odpowiedzi na posiadanie niefunkcjonalnego i niekomfortowego materaca. Starają się nie myśleć o tych dolegliwościach, niekiedy zaś próbują tłumaczyć je innymi czynnikami.

Obok trzech grup konsumentów redukujących podecyzyjny dysonans poznawczy istnieje jednak również czwarta grupa, która już po zakupie zasięga profesjonalnych porad związanych z komfortem snu. Do grupy tej należą osoby, które nie wyparły faktu, iż dały nabić się w butelkę sprzedawcy, zaś efekt tego chcą zniwelować przez zakup nowego materaca. To właśnie ta grupa konsumentów niezadowolonych z posiadanego materaca i gotowa do zmiany swojego życia na lepsze najczęściej korzysta z profesjonalnych porad specjalistów współpracujących z Onsen Sleeping.

Psycholog radzi, aby unikać dysonansu podecyzyjnego przez kierowanie się przy zakupie myśleniem racjonalnym, bazującym na merytorycznej wiedzy w danym zakresie. Jednocześnie wiedza ta powinna pochodzić z możliwie obiektywnych źródeł, nie zaś od sprzedawców, których podstawowym zadaniem jest zwiększyć zysk pracodawcy. Ważne jest także, aby wiedzę tę rozpowszechniać i zwiększać świadomość konsumencką Polaków. 
Poduszka ortopedyczna, najlepsze poduszki ortopedyczne, jak się wysypiać, sen głęboki

Kupno materaca – najlepszy wybór

Tylko odpowiedniej budowy materac może zagwarantować nam jego najwyższą jakość, a także optymalny komfort i prozdrowotne właściwości. Warto więc uzbroić się w rzetelną wiedzę o tym, jaki powinien być idealny materac do spania. Dopiero zaś z tą wiedzą odnaleźć odpowiedni materac i cieszyć się zakupem przez kolejne lata. Warto też pamiętać, że w branży materacowej wysoka cena nie wiąże się z wysoką jakością

Onsen Sleeping posiada w swojej ofercie materac Osaka Air, którego warstwowa budowa zapewnia idealną wentylację, a także podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa na najwyższym poziomie. Jego struktura pozwala na swobodną zmianę pozycji do spania, zaś uniwersalna twardość pozwala na jego używanie przez każdego z nas.

Pokrowiec na materac Osaka Air wykonany jest z tkaniny cechującej się wielokierunkową elastycznością. Dodatkowo jest przyjemny w dotyku i przewiewny. Stanowi nieodzowną część innowacyjnego systemu odprowadzania wilgoci i ciepła z wnętrza materaca.

Onsen Sleeping oferuje materac Osaka Air wyłącznie bezpośrednio, co pozwala na sprzedawanie go w najlepszej cenie. Dodatkowo może być  on testowany aż przez 100 dni od doręczenia z gwarancją zwrotu pieniędzy. Jego rdzeń objęty jest aż 15 latami gwarancji producenta.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
Najlepszy materac, Onsen Sleeping, materac Osaka Air, materac piankowy, materac wysokoelastyczny

FAQ: Kupno materaca

Czy warto kupić materac piankowy?

Tak. Materac piankowy jest warty zakupu. Musi to być jednak materac wysokoelastyczny, a więc posiadający w swojej warstwie otwartokomórkową piankę wysokoelastyczną typu HR. Warto, aby w drugiej warstwie była ona wsparta pianką termoelastyczną typu visco, czyli popularną pianką z pamięcią.

Jakiego materaca nie kupować?

Zdecydowanie nie należy kupować materaca sprężynowego i wszelkich jego odmian. Do materacy sprężynowych zaliczają się materace kieszeniowe, materace bonellowe czy też materace multipocket. Także materace hybrydowe posiadają wkład sprężynowy, dlatego również one nie są warte zakupu.

Jaki materac kupić?

Dla zachowania maksymalnego komfortu i zdrowia snu, należy kupić materac wysokoelastyczny. Taki materac cechuje się budową warstwową. Jego pierwszą warstwę stanowi otwartokomórkowa pianka wysokoelastyczna typu HR, zaś druga warstwa wykonana jest z pianki termoelastycznej typu visco. Tego typu materac łączy wszystkie zalety obu pianek, jednocześnie eliminując ich wady.

Jaki materac jest najwygodniejszy?

Najwygodniejszy jest materac wysokoelastyczny Osaka Air. Jego warstwowa budowa zapewnia optymalną cyrkulację powietrza, a także odprowadza ciepło i wilgoć na zewnątrz materaca. Posiada on zarówno warstwę dającą idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa, jak też warstwę komfortu znakomicie konturującą ciało podczas spania.

Co to jest materac wysokoelastyczny?

Materac wysokoelastyczny to najlepszy wybór spośród materacy piankowych. Ich pierwsza warstwa wykonana jest z otwartokomórkowej pianki wysokoelastycznej typu HR, która cechuje się dużą elastycznością. Dzięki temu dopasowuje się ona do kształtu ciała i konturuje go. Idealny komfort zapewnia zaś umieszczona w drugiej warstwie materaca pianka termoelastyczna typu visco. Dobrze dobrana budowa warstwowa materaca wysokoelastycznego zapewnia zachowanie naturalnych, fizjologicznych krzywizn kręgosłupa w trakcie całego snu.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o tym, jak wybierać materac: