Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Zapachy i kwiaty w sypialni – właściwy mikroklimat

4 października 2020
Higiena snu, komfort snu, sen w nocy, mikroklimat sypialni, kwiaty w sypialni
Jak przekształcić sypialnię w prawdziwe „sanktuarium snu”? Kluczowym elementem jest oczywiście wygodne łóżko, czyli tak naprawdę wygodny materac, który nie powoduje przegrzewania ciała. Ważne jest też odpowiednie zaprojektowanie sypialni.

Design – czyli meble, kolor ścian i wszelkie elementy wystroju wnętrz powinny budować nastrój relaksu i wyciszenia. Jest jednak jeszcze jeden ważny element – mikroklimat sypialni nieco mniej rzuca się w oczy, ale bez niego trudno będzie się cieszyć regenerującym snem.


Zabrzmiało naukowo? Mikroklimat to zespół warunków na które składa się powietrze (jego temperatura, skład i wilgotność) oraz światło. Skoro możemy mówić o mikroklimacie lasu czy jaskini, z całą pewnością możemy też mówić o mikroklimacie w sypialni.
 

Zapachy i kwiaty w sypialni – jakość powietrza


Na pewno pamiętacie, że w sypialni powinno być chłodno, ponieważ wpływa to na wydzielanie melatoniny. Temperatura powietrza nie powinna być wyższa niż 19°C. Ważna jest także wilgotność powietrza, ponieważ jeśli będzie zbyt suche, będziesz wielokrotnie wybudzać się w nocy z uczuciem suchości w ustach.

Optymalna wilgotność powinna wynosić między 40 a 60% . Jak to osiągnąć:
  • Przykręć kaloryfery.
  • Jeśli to tylko możliwe, śpij przy otwartym oknie (przeciwwskazaniem do otwierania okien może być smog, hałas, lub alergia na pyłki).
Poza tymi nielicznymi wyjątkami naprawdę zdrowo jest spać przy otwartym oknie, nawet w zimę!
spanie w zimnym
Postaw w sypialni nawilżacz powietrza (jeśli jesteś alergikiem dobrym pomysłem jest nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza). Jeśli nie masz nawilżacza możesz powiesić na kaloryferze mokre prześcieradła.

Uwaga: Powinny to być prześcieradła zmoczone czystą wodą! Pranie suszące się w sypialni nie jest dobrą metodą na nawilżenie powietrza, bo przy okazji wdychasz resztki detergentów unoszące się w powietrzu. Naturalnym „nawilżaczem i oczyszczaczem” powietrza są też pewne gatunki kwiatów doniczkowych.

Zapachy i kwiaty w sypialni – jakie wybrać


Przez wiele lat panowało przekonanie, że kwiatów doniczkowych nie należy trzymać w sypialni ponieważ nocą „zabierają tlen”. Poniekąd jest to prawda. W dzień rośliny prowadzą fotosyntezę, a więc pochłaniają z otoczenia dwutlenek węgla i wodę, a produkują tlen. Nocą ma miejsce odwrotny proces.

Bez światła fotosynteza zostaje zahamowana i zachodzi wyłącznie proces oddychania – rośliny pobierają tlen, a pozbywają się dwutlenku węgla i wody. Jednak, żeby rośliny faktycznie zaczęły w nocy konkurować z Tobą o tlen musiałbyś zmienić sypialnię w oranżerię!

Kilka odpowiednio dobranych kwiatów bardzo poprawia mikroklimat sypialni, ponieważ nie tylko nawilżają i ochładzają powietrze, ale także oczyszczają je ze szkodliwych związków chemicznych takich jak benzen, ksylen czy formaldehyd – wszystkie one bywają niestety składnikami farb czy lakierów używanych w naszych mieszkaniach.

Kwiaty w sypialni to dobry pomysł, choć nie wszystkie będą odpowiednie!
Różne właściwości roślin odkryła NASA podczas badań dotyczących sposobów oczyszczania powietrza podczas ekspedycji kosmicznych. Oto kilka popularnych roślin doniczkowych, które NASA umieściła na swojej liście: skrzydłokwiat (Spathiphyllum), anturium Andrego (Anthurium andreanum), paprotka ( (Nephrolepis exaltata), aloes (aloe vera).

Na miano roślinnych super bohaterów tej listy zasługują szczególnie wszystkie podgatunki dracen, ponieważ wychwytują także tlenek węgla (czad), co oczywiście nie znaczy, że dracena zastąpi czujnik czadu lub wizytę kominiarza! Nieco inne wytyczne obowiązują alergików, którzy powinni unikać wszystkiego,co powoduje reakcję uczuleniową.

Należy uważać na kwiaty cięte o intensywnym, ciężkim zapachu, który może przyprawić o ból głowy i bezsenność. Na „czarnej liście” znajdują się róże, hiacynty, lilie, hortensje oraz bzy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się tymi kwiatami w ciągu dnia w pozostałych pokojach!

Zapachy i kwiaty w sypialni – wpływ aromaterapii


Aromaterapia jest bardzo skutecznym środkiem w walce z bezsennością. Z jej dobrodziejstw możesz śmiało korzystać jeśli nie jesteś alergikiem. Musisz tylko tylko wybrać odpowiednie olejki zapachowe. Ze swoich nasennych i uspokajających właściwości znana jest lawenda.

Olejkiem lawendowym śmiało możesz skrapiać pościel, dodawać kilka kropel do nawilżacza powietrza lub po prostu trzymać w sypialni woreczki z suszoną lawendą. Podobne właściwości ma też szałwia, którą często wykorzystuje się do inhalacji przed snem. Naukowcy odkryli niedawno jedną roślinę poprawiającą jakość snu – jest nią cedr znany do tej pory raczej ze swoich właściwości antyseptycznych.

Olejek cedrowy wydłuża fazę snu REM. Niektórzy lubią stosować w sypialni także olejek waniliowy. Świetnie uspokaja, relaksuje i wycisza oraz wprowadza romantyczny nastrój (dla Azteków wanilia była afrodyzjakiem!), ale może też pobudzać apetyt, co grozi nocnym podjadaniem.

Obserwowanie płomienia świecy relaksuje, uspokaja i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, co jest dodatkową korzyścią. Świece zapachowe dobrze się sprawdzą jako część wieczornych rytuałów przed snem. Muszą być jednak dobrej jakości: powinny być wykonane z wosku pszczelego i nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi – kupując tanie podróbki niewiadomego pochodzenia można nawdychać się mnóstwa szkodliwych związków!
mikroklimat w sypialni

Zapachy i kwiaty w sypialni – właściwe oświetlenie


Delikatne i koniecznie z możliwością regulacji. Świetnie sprawdzają się kinkiety i lampki nocne. Lampki nocne są niezbędne jeśli dzielisz sypialnie z partnerem. Światło powinno mieć ciepły odcień (unikaj światła niebieskiego i zbyt intensywnego).

Z tego względu toaletkę z oświetleniem do wykonywania makijażu lepiej jest umieścić poza sypialnią! No i pamiętaj o roletach i zasłonach!

Zapachy i kwiaty w sypialni – łóżko


No właśnie, możemy zapewnić idealną temperaturę, ustawić w pomieszczeniu najwspanialsze rośliny i świeczki oraz zastosować najdoskonalsze oświetlenie lecz jeśli będziemy spać na niewygodnym łóżku - niewiele nam to da.
Kluczowym elementem sypialni jest łóżko i dobrze dobrany materac
Zapomnijmy o wersalce - jej właściwości komfortu i podporu zniweczą każde nawet najlepsze starania o zdrowy i wygodny sen. Najlepiej spać na łóżku o jednolitej powierzchni, skonstruowanym ze stelaża i materaca.

Zapachy i kwiaty w sypialni – materac


Ilość dostępnych na rynku materacy może zadziwić. Na rynku dostępne są najstarsze technologicznie materace sprężynowe, materace lateksowe oraz materace z pianki poliuretanowej (materace piankowe - z których dużą popularnością cieszą się tzw. materace termoelastyczne).

Warto jednak pamiętać, że wybierając materac z pianki termoelastycznej nie powinna ona znajdować się jako pierwsza od góry warstwa materaca. Warstwa pianki z pamięcią powinna być jako druga, niższa warstwa piankowa w materacu. Więcej na temat materacy termoelastycznych i pianki z pamięcią znajdziecie we wpisie czy pianka memory sprawdza się w naszych sypialniach?
najlepszy materac termoelastyczny
Tak właśnie zbudowany jest nasz materac - Osaka Air. To materac piankowy o średniej twardości, którego konstrukcja zawiera piankę termoelastyczną jako drugą od góry warstwę materaca. Dzięki temu ciało nie zapada się, nie przegrzewa i nie poci.

Jesteśmy producentem materacy i poduszek ortopedycznych. Nasze produkty są w całości wytwarzane w Polsce, w zakładzie produkcyjnym w Toruniu. Wiele naszych produktów to wyroby medyczne I klasy, zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych.

Dodatkowo każdy zakupiony u nas materac objęty jest 100-dniowym okresem testowym. Możesz więc przetestować materac w zaciszu własnej sypialni i sprawdzić, czy Twoja jakość snu się polepszyła.

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez ekspertów Onsen Sleeping.
materac z mozliwoscia testowania zwrot materaca

FAQ: Zapachy i kwiaty w sypialni

Czy można mieć kwiaty w sypialni?

Tak. W sypialni można, a nawet należy posiadać kwiaty. Te bowiem nawilżają i oczyszczają powietrze, a dodatkowo usuwają z niego szkodliwe substancje chemiczne. Nie każdy gatunek kwiatów nadaje się jednak do tego, aby znajdować się w sypialni.

Jaki powinien być mikroklimat w sypialni?

Mikroklimat w sypialni powinien zapewniać nam dobrą jakość powietrza o odpowiedniej temperaturze i nawilżeniu. Dodatkowo zadbać należy o odpowiednie oświetlenie i ograniczenie emisji światła niebieskiego. Kluczowe jest jednak posiadanie odpowiedniego łóżka z materacem wysokoelastycznym o optymalnej twardości.

Jakie kwiaty można mieć w sypialni?

W sypialni należy umieszczać przede wszystkim draceny, paprocie i skrzydłokwiaty. Te bowiem pozwalają poprawić mikroklimat sypialni, optymalizując komfort snu. Unikać należy kwiatów takich jak róże, hiacynty, linie, hortensje czy bzy. Ich intensywny i ciężki zapach nie wpływa pozytywnie na sen.

Jakie kwiaty są najzdrowsze do sypialni?

Najzdrowsze kwiaty do sypialni to wszelkie gatunki dracen. Te bowiem wychwytują tlenek węgla, nazywany czadem. Poza tym oczyszczaniu powietrza w sypialni służą też skrzydłokwiaty, paprocie i aloes.

Co zrobić, żeby w sypialni ładnie pachniało?

Żeby w sypialni ładnie pachniało, warto umieścić w niej olejki zapachowe. Te jednak nie powinny być zbyt silne i intensywne, bowiem mogą one nas zbyt pobudzać. Idealnie w sypialni sprawdzają się natomiast olejki z lawendy, szałwii, cedru czy wanilii. Także świece o tych zapachach pomogą poprawić zapach w sypialni, a obserwowanie ich płomienia ma dodatkowo właściwości relaksujące.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o komfortowym śnie