Polski (PL)Niemiecki (DE)Angielski (EN)
Informacje o produktach: +48 509 940 633 | Obsługa zamówień: +48 512 999 218
0

Lipotropina (LPH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar

10 grudnia 2022
Lipotropina, hormon lipotropiny, LPH, gamma-lipotropina, beta-lipotropina, niedobór lipotropiny, nadmiar lipotropiny
Lipotropina (LPH), czyli hormon odpowiadający za trawienie tłuszczów, to kolejny z hormonów opiswanych przez ekspertów współpracujących z ONSEN® w odpowiedzi na prośby czytelników najlepszego bloga o spaniu.

Jak w przypadku niemal każdego hormonu, nawet najmniejsze zakłócenie poziomów lipotropiny (LPH) skutkować może rozregulowaniem całego układu hormonalnego. To od tego układu zależy nasze funkcjonowanie biopsychospołeczne w trakcie dnia, ale też możliwość odbywania komfortowego i regeneracyjnego snu w nocy.

Dlatego też tak ważne jest, aby wiedzieć nie tylko, czym jest lipotropina (LPH), lecz również jakie jest jej działanie. Dzięki temu przewidzieć można, czym grozi niedobór lub nadmiar lipotropiny (LPH), a także wcześnie rozpoznać ewentualne objawy chorobowe.
onsenrys-32_

Lipotropina (LPH) – znaczenie

Lipotropina (LPH) to jeden z ważniejszych hormonów polipeptydowych, co przekłada się na jej istotną rolę w regulowaniu pracy naszych organizmów. Wytwarzana w przysadce mózgowej lipotropina (LPH) odpowiada bowiem za degradację lipidów, czyli niszczenie tłuszczów. Jej rolą jest nadto pobudzanie ciała do ich trawienia.

Co do zasady lipotropina (LPH) odpowiada też za uwalnianie do krwi wolnych kwasów tłuszczowych, będących jednymi z rodzajów lipidów osocza krwi. Te zaś wiążą się z albuminą, dzięki czemu stanowią one materiał energetyczny. Z tego powodu lipotropina (LPH) przez niektórych uznawana jest za hormon mający pośredni wpływ na gospodarkę energetyczną organizmu.

Działanie lipotropiny (LPH) powoduje także przyspieszenie hydrolizy glicerydów, czyli estrów zbudowanych z cząsteczek glicerolu oraz reszty kwasowej kwasów tłuszczowych. Wśród glicerydów, na które działa lipotropina (LPH) wymienia się monoacyloglicerydy, diacyloglicerydy oraz triacyloglicerydy, zwane też trójglicerydami.

Rola fizjologiczna lipotropiny (LPH) nie jest jeszcze w pełni wyjaśniona. Z tego powodu nie określono norm jej stężenia we krwi.
Lipotropina, hormon lipotropowy, LPH, gamma lipotropina, beta lipotropina, niedobór lipotropiny, nadmiar lipotropiny

Lipotropina (LPH) – działanie

Lipotropina (LPH) dzieli się na dwie postaci, tj. γ-lipotropinę (gamma lipotropinę) oraz β-lipotropinę (beta lipotropinę). Obie te postaci lipotropiny (LPH) zdają się mieć duży wpływ na cały układ hormonalny, jednak mechanizmy jej działania nie są w pełni poznane przez naukowców.

Jednym z działań lipotropiny (LPH), które zostały udokumentowane, jest jej przekształcanie się jednej z jej postaci w ważny peptyd opioidowy. Udowodniono bowiem, że endorfiny, a konkretnie α-endorfina (alfa endorfina) oraz γ-endorfina (gamma endorfina), których efekt działania jest zbliżony do morfiny, są pochodną β-lipotropiny (beta lipotropiny).

Ponieważ lipotropina (LPH) jest jedną z pochodnych proopiomelanokortyny (POMC), może mieć ona swoją rolę w regulowaniu działania nadnerczy oraz osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Stąd też lipotropinie (LPH) niektóre źródła przypisują działanie zwalczające otyłość, a także wpływające na pigmentację skóry.
Zdrowie, skóra, odchudzanie, odmładzanie, komfort, relaks

Lipotropina (LPH) – niedobór

Niedobór lipotropiny (LPH) może wiązać się z dolegliwościami ze strony przysadki mózgowej, w której jest produkowana, jak również innych gruczołów. Najczęściej odnotowywane przyczyny niedoboru lipotropiny (LPH) to:
  • niedoczynność przysadki mózgowej;
  • niedoczynność podwzgórza.
Utrzymujące się niskie stężenie lipotropiny (LPH) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki niedoboru lipotropiny (LPH) to:
  • według części źródeł otyłość;
  • zmniejszenie poziomu endorfin we krwi;
  • zaburzenia nastroju.
onsenrys-202

Lipotropina (LPH) – nadmiar

Nadmiar lipotropiny (LPH) ma najczęściej związek z dolegliwościami ze strony układu hormonalnego. Notowane najczęściej przyczyny nadmiaru lipotropiny (LPH) to:
  • nadczynność przysadki mózgowej;
  • nadczynność podwzgórza.
Utrzymujące się wysokie stężenie lipotropiny (LPH) we krwi nie jest wskazane. Najczęściej notowane skutki nadmiaru lipotropiny (LPH) to:
  • według części źródeł zmniejszenie masy ciała;
  • zwiększenie poziomu endorfin we krwi;
  • zaburzenia nastroju.
3sypialnia-9 kopia

Lipotropina (LPH) – komfort snu

Współpracujący z ONSEN® psycholog zdrowia i rehabilitacji, mgr Mateusz Nesterok, zwraca uwagę na konsekwencje, jakie powoduje nadmiar lipotropiny (LPH). O ile bowiem lipotropina (LPH) jest niezbędna w życiu i pełni ona pozytywną rolę, kluczowe dla dobrego zdrowia jest zachowanie jej optymalnego poziomu. Nadmiar lipotropiny (LPH) powodować może bowiem rozregulować gospodarkę tłuszczową organizmu, powodując tym wiele dolegliwości somatycznych.

Wskazuje on, że zbyt niski poziom lipotropiny (LPH) także nie jest dla człowieka pożądanym stanem. Stężenie lipotropiny (LPH) poniżej normy samo w sobie może nie stanowić zagrożenia. Jednak jej zbyt mała ilość wpływa na wydzielanie endorfin, które odpowiadają za nastrój.

Jak dowodzą wyniki badań naukowych, upośledzenie działania przysadki mózgowej, a także jajników lub jąder prowadzi do zmian w wydzielaniu testosteronu, a w tym także też lipotropiny (LPH). Efektem tego jest zmniejszenie jakości snu, a w tym także zwiększenie podatności na bezdech senny, na co wpływ ma również wiek czy waga.

Zachowaniu optymalnego poziomu lipotropiny (LPH) we krwi sprzyja komfortowy, zdrowy sen. Ten zaś wymaga posiadania funkcjonalnego materaca, który zapewnia idealne podparcie ciała i wsparcie kręgosłupa. Zachowanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa podczas snu, jak również umożliwienie ciału pełnego rozluźnienia, działa bowiem korzystnie na wszystkie jego układy, a w tym także układ hormonalny.

ONSEN® oferuje materac Osaka Air, który jest najbardziej funkcjonalnym materacem dostępnym na rynku. Odpowiada on na zapotrzebowanie najbardziej wymagających konsumentów, spełniając wszystkie 10 podstawowych funkcjonalności materaca, a także będąc wyrobem medycznym klasy pierwszej.

Wszystkie produkty ONSEN® podlegają nawet 15-letniej gwarancji, a także programowi pozwalającemu na ich zwrot w ciągu 100 dni, co minimalizuje ryzyko zakupu do zera.
 

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.

Materac piankowy, materace wysokoelastyczne, zwrot materaca, materace online, najlepszy materac, jaki materac wybrać

FAQ: Lipotropina (LPH)

Za co odpowiada lipotropina (LPH)?

Lipotropina (LPH) odpowiada za pobudzanie organizmu do trawienia tłuszczów. Tym samym lipotropina (LPH) wpływa na proces degradacji lipidów. Dodatkowo lipotropinie (LPH) przypisuje się wpływ na uwalnianie do krwi wolnych kwasów tłuszczowych.

Jakie są skutki niedoboru lub niskiego poziomu lipotropiny (LPH)?

Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu lipotropiny (LPH) może być zwiększenie masy ciała. Dodatkowo niedobór lipotropiny (LPH) może powodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Niski poziom lipotropiny (LPH) przekłada się też na zmniejszony poziom endorfin.

Jakie są skutki nadmiaru lub wysokiego poziomu lipotropiny (LPH)?

Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu lipotropiny (LPH) jest zmniejszenie masy ciała. Dodatkowo niedobór lipotropiny (LPH) może wiązać się z zaburzeniami nastroju będącymi skutkiem zbyt dużej ilości endorfin. Dodatkowo niski poziom lipotropiny (LPH) wpływać może na pracę osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Jak zwiększyć wydzielanie lipotropiny (LPH)?

Zwiększyć wydzielanie lipotropiny (LPH) można przede wszystkim przez pobudzenie przysadki mózgowej do aktywniejszego jej wydzielania. Tym samym podstawową metodą na wzrost wydzielania lipotropiny (LPH) jest zażywanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza.

Jak zmniejszyć wydzielanie lipotropiny (LPH)?

Zmniejszyć wydzielanie lipotropiny (LPH) można przez przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Wymaga to bowiem ingerencji w pracę przysadki mózgowej. Podejmowanie prób zmniejszenia stężenie lipotropiny (LPH) we krwi na własną rękę może być niebezpieczne.

Udostępnij
Newsletter - bądź na bieżąco!
Bez wyrażenia zgody nie możemy dodać Twojego adresu e-mail do bazy subskrybentów newslettera ONSEN®.
Dziękujemy za dołączenie do grupy subskrybentów newslettera ONSEN®!
Komentarze
Wystąpiły błędy w formularzu.
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Number telefonu (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza!
Więcej o ciele i umyśle: