Lipotropina (LPH) – znaczenie, działanie, niedobór, nadmiar10 grudnia 2022 |
![]() |
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Lipotropina (LPH) odpowiada za pobudzanie organizmu do trawienia tłuszczów. Tym samym lipotropina (LPH) wpływa na proces degradacji lipidów. Dodatkowo lipotropinie (LPH) przypisuje się wpływ na uwalnianie do krwi wolnych kwasów tłuszczowych.
Podstawowym skutkiem niedoboru lub niskiego poziomu lipotropiny (LPH) może być zwiększenie masy ciała. Dodatkowo niedobór lipotropiny (LPH) może powodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Niski poziom lipotropiny (LPH) przekłada się też na zmniejszony poziom endorfin.
Podstawowym skutkiem nadmiaru lub wysokiego poziomu lipotropiny (LPH) jest zmniejszenie masy ciała. Dodatkowo niedobór lipotropiny (LPH) może wiązać się z zaburzeniami nastroju będącymi skutkiem zbyt dużej ilości endorfin. Dodatkowo niski poziom lipotropiny (LPH) wpływać może na pracę osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.
Zwiększyć wydzielanie lipotropiny (LPH) można przede wszystkim przez pobudzenie przysadki mózgowej do aktywniejszego jej wydzielania. Tym samym podstawową metodą na wzrost wydzielania lipotropiny (LPH) jest zażywanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza.
Zmniejszyć wydzielanie lipotropiny (LPH) można przez przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Wymaga to bowiem ingerencji w pracę przysadki mózgowej. Podejmowanie prób zmniejszenia stężenie lipotropiny (LPH) we krwi na własną rękę może być niebezpieczne.