Lordoza lędźwiowa – co to jest i jak jej nie spłycić?14 maja 2022 |
![]() |
Standardowe leczenie dolegliwości lordozy lędźwiowej zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Wiążę się też ze zmianą trybu życia, a w tym także zadbaniem o higienę snu. Fizjoterapeuci natomiast mogą zalecić specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, pleców i miednicy w celu ustabilizowania kręgosłupa.
Ćwiczenia te pomagają wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie lordozy lędźwiowej w fizjologicznej pozycji oraz równowagę mięśniową. Dodatkowo mogą stosować techniki manualne i masaże, aby w ten sposób ręcznie zmniejszyć napięcie mięśniowe, a także poprawić elastyczność kręgosłupa.
W przypadku ostrego bólu pleców związanego z lordozą lędźwiową, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych. Te leki mogą pomóc w złagodzeniu bólu i zmniejszeniu stanu zapalnego w okolicy kręgosłupa. Jednak należy pamiętać, że farmakoterapia jest zwykle stosowana jako uzupełnienie innych metod leczenia i nie powinna być traktowana jako długoterminowe rozwiązanie. Zwalcza ona objawy, ale nie przyczynia się do fizycznych zmian.
Terapeuci manualni, tak jak chiropraktycy czy osteopaci, mogą wykorzystywać techniki manipulacji kręgosłupem w celu poprawy jego stanu. Prowadzi to do zmniejszenia dolegliwości związanych z lordozą lędźwiową. Te techniki mogą pomóc przede wszystkim w poprawianiu ruchomości kręgosłupa, jak również sprzyjają rozluźnieniu napiętych mięśni, co zmniejsza ból.
W przypadku pogłębionej lordozy lędźwiowej, istotne jest poprawienie całej postawy ciała. Dlatego w tym przypadku lekarz lub fizjoterapeuta może zalecić odpowiednie ćwiczenia i techniki, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej postawy i równowagi mięśniowej. Często konieczne jest świadome monitorowanie i korygowanie postawy podczas codziennych czynności, takich jak siedzenie, chodzenie i podnoszenie przedmiotów.
W bardzo skrajnych przypadkach, gdy ból związany z lordozą lędźwiową jest wyjątkowo silny i organizm nie reaguje już na inne metody leczenia, lekarz może zalecić iniekcje sterydowe. Polegają one na podaniu leku przeciwzapalnego przez strzykawkę bezpośrednio do obszaru kręgosłupa, co może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, obrzęku i bólu.
Zaś w ostateczności, gdy inne metody leczenia nie przynoszą ulgi i dolegliwości związane z lordozą lędźwiową są poważne i uporczywe, może być konieczne rozważenie zabiegu chirurgicznego. Może być to choćby dekompresja kręgosłupa, w której usuwa się tkanki uciskające na nerwy czy też chirurgiczna stabilizacja kręgosłupa z użyciem nowoczesnych metod wszczepienia implantów. Zabiegi te są jednak zarezerwowane dla skrajnych przypadków oraz wymagają niezwykle dokładnej oceny i konsultacji z lekarzem specjalistą.
W celu ochrony lordozy lędźwiowej należy podejmować działania profilaktyczne. Istotne jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia kręgosłupa. Staraj się utrzymywać prostą sylwetkę z lekko odchylonymi do tyłu barkami, unikając także przywiedzenia bioder do przodu. Natomiast podczas siedzenia staraj się utrzymywać plecy wzdłuż oparcia krzesła.
Kluczowe dla utrzymania stabilności kręgosłupa są też ćwiczenia. W tym wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i miednicy. Wykonuj zatem regularnie ćwiczenia wzmacniające te partie ciała, takie jak plank, mostek czy unoszenie nóg. Pamiętaj też, aby ćwiczyć zgodnie z zaleceniami specjalisty, co pomoże uniknąć kontuzji, a także ewentualnego pogorszenia stanu zdrowia.
Chcąc zadbać o lordozę lędźwiową, powinniśmy także uważać na długotrwałe przebywanie w niekorzystnych pozycjach: Niektóre czynności, jak choćby długotrwałe klęczenie czy też wykonywanie pracy w nieodpowiednich pozycjach, narażają nasze kręgosłupy na dodatkowe obciążenia. Dlatego powinniśmy starać się regularnie zmieniać pozycję, a także często robić przerwy. Warto odrywać się od pracy i wykonywać ćwiczenia rozciągające, aby to obciążenie zmniejszyć.
Wiąże się to także z unikaniem długotrwałego siedzenia. Przedłużone siedzenie, a zwłaszcza siedzenie w nieprawidłowej pozycji, może negatywnie wpływać na lordozę lędźwiową. Jeśli pracujesz w biurze lub spędzasz dużo czasu przy biurku, staraj się regularnie wstawać, rozciągać się i robić krótkie przerwy na spacer. Zorganizuj sobie również ergonomiczne ustawienia krzesła i biurka, aby zapewnić prawidłową postawę w trakcie pracy.
Jeśli dbasz o swoją sylwetkę na siłowni lub uprawiasz jakikolwiek sport, przyłóż dużą wagę do właściwych postaw również przy podnoszeniu masywnych ciężarów. Podnoszenie ciężkich przedmiotów może stwarzać duże obciążenie dla kręgosłupa. Pamiętaj o odpowiedniej technice podnoszenia, w tym również przez zginanie kolan i trzymanie podnoszonego przedmiotu blisko ciała. Jeśli dźwigasz ciężary regularnie, używaj pasów lędźwiowych, które mogą zapewnić dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa.
Dotyczy to także osób, które podnoszą ciężary okazyjnie, a więc choćby przy okazji zakupów czy przeprowadzek. W trakcie codziennych czynności, takich jak noszenie zakupów, torby czy plecaka, także należy bowiem pamiętać o równomiernej dystrybucji ciężaru. Wiąże się to z unikaniem obciążania jednej strony ciała. Staraj się także utrzymywać równowagę i nie przeciążaj kręgosłupa przez zbyt duży ciężar.
Należy też dbać o kondycję fizyczną, a w tym także kontrolować wagę ciała. Ogólna kondycja fizyczna i utrzymanie prawidłowej wagi odgrywają ważną rolę w ochronie kręgosłupa. Regularna aktywność, taka jak spacery, pływanie czy joga, pomaga wzmocnić mięśnie i poprawić elastyczność kręgosłupa.
Także stres i napięcie mogą wpływać na napięcie mięśniowe, a tym samym pogarszać postawę. Znajdź czas na regularne odprężanie się i relaksację. Możesz wypróbować różne metody, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy masaże. Te pomogą zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawiając ogólną kondycję kręgosłupa i ciała.
Fundamentalne dla lordozy lędźwiowej jest jednak dbanie o higienę snu. Na spaniu spędzamy aż 1/3 życia, co jest wręcz ogromną ilością czasu. Na zdrowie kręgosłupa wpływ ma więc wybór odpowieniego materaca. Ten powinien zapewniać podparcie dla kręgosłupa, utrzymując też jego naturalne krzywizny. Takim wyborem jest materac Osaka Air, który oferuje najlepsze wsparcie kręgosłupa w trakcie snu.
Prawdą jest, że właściwy materac powinien być co do zasady średniotwardy, co na polskie warunki oznacza materac H3. Zgodnie z amerykańską, obiektywną tabelą twardości materaców, jego twardość powinna oscylować w granicach 6,5/10, zapewniając w ten sposób stabilne podparcie kręgosłupa. Powinien także równomiernie rozkładać ciężar ciała, eliminując nacisk na poszczególne obszary, a w tym na dolną część pleców.
Dlatego też materac Osaka Air to doskonały wybór dla osób dbających o zdrowie i komfort. Oferuje on nie tylko najlepsze wsparcie w trakcie snu, ale także szereg korzyści, które sprawiają, że wyróżnia się spośród innych materaców. Posiada właściwą twardość, a także najwyższą cyrkulację powietrza. Wykonany jest z jakościowych materiałów. Jego dodatkowym atutem jest oferta, która obejmuje 100 dni na zwrot produktu oraz aż 15 lat gwarancji. To daje klientom pewność, że dokonują idealnego wyboru, zmniejszając ryzyko zakupu.
Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi artykułami na najlepszym blogu o spaniu i zdrowiu, a także Encyklopedią Zdrowego Snu przygotowaną przez zespół specjalistów ONSEN®. Osobom dbającym o zdrowie kręgosłupa, polecamy zestaw ćwiczeń na kręgosłup przygotowany przez fizjoterapeutę.
Lordoza lędźwiowa to naturalne wygięcie kręgosłupa w dolnej części pleców, które pomaga utrzymać równowagę ciała. Jeżeli jest zbyt wyraźne lub zbyt słabe, może prowadzić do bólu i innych problemów zdrowotnych. Dlatego też warto jest dbać o to, aby lordoza lędźwiowa miała swój anatomiczny kształt i nie ulegała spłyceniu czy pogłębieniu.
Leczenie lordozy lędźwiowej zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Może obejmować fizjoterapię, ćwiczenia wzmacniające, noszenie specjalistycznego sprzętu ortopedycznego, a w niektórych przypadkach chirurgię. Metodę leczenia dobiera się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z hiperlordozą czy hipolordozą. Ważne jest konsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, aby ustalić najlepszą strategię leczenia.
Zmniejszenie pogłębionej lordozy lędźwiowej może być skomplikowane i zależy od wielu czynników, w tym od przyczyn jej wystąpienia. Niemniej jednak, istnieje kilka powszechnie zalecanych metod, które mogą pomóc w zarządzaniu lordozą lędźwiową. Wśród nich znajdują się ćwiczenia fizyczne, fizjoterapia i zmiana stylu życia wraz z zadbaniem o higienę snu. W skrajnych sytuacjach wykonuje się zabiegi chirurgiczne.
Pogłębiona lordoza lędźwiowa, zwana też hiperlordozą, może wynikać z różnych przyczyn, takich jak otyłość, ciąża, siedzący tryb życia, słabe mięśnie brzucha, a także niektóre schorzenia medyczne. Wśród nich znajduje się choćby dysplazja stawów biodrowych.
Najlepsza pozycja do spania przy dolegliwościach ze strony lordozy lędźwiowej to pozycja na plecach z poduszką umieszczoną pod kolanami. Zaleca się również spanie na boku z poduszką między kolanami, albo sen w pozycji embrionalnej. Unikać należy natomiast spania na brzuchu.