+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Lordoza szyjna – co to w ogóle jest? Jakie są choroby odcinka szyjnego kręgosłupa?

16 września 2020
lordoza szyjna prawidlowa
Statystycznie niemal każdy Polak doświadcza w swoim życiu bólu pleców. Coraz częściej używamy pojęcia lordozy szyjnej, niestety czasem błędnie. Czym innym jest bowiem lordoza szyjna a czym innym spłycona czy zniesiona lordoza szyjna.
Choruję na lordozę szyjną - pomocy!

Ponieważ coraz więcej osób spotkało się z określeniem lordozy szyjnej, śpieszymy wyjaśnić co to takiego. O lordozie szyjnej mówi się podczas rehabilitacji, treningu, w gabinetach lekarskich. Tymczasem lordoza szyjna to nic innego jak naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa szyjnego. Jest to stan absolutnie prawidłowy. Błędem jest więc mówienie, że choruję na lordozę szyjną, gdyż ta, sama w sobie nie jest jednostką chorobową.
 

Oczywiście w obrębie lordozy szyjnej dochodzić może do różnego typu zmian, które chorobą już będą. Zalicza się do nich przykładowo dyskopatię odcinka szyjnego kręgosłupa, zwyrodnienie poszczególnych segmentów kręgosłupa szyjnego itp. Natomiast sama lordoza szyjna chorobą nie jest. To trochę tak, jakby mówić, że choruje się na klatkę piersiową.

Używajmy więc prawidłowej nomenklatury w tym zakresie. Ale ponieważ kręgosłup szyjny to bardzo obszerny temat, zacznijmy od początku… Zapraszamy Cię, drogi Czytelniku do lektury. Na naszej stronie znajdziesz wiele artykułów związanych z kręgosłupem, leczeniem i rehabilitacją schorzeń kręgosłupa oraz przede wszystkim ze zdrowym snem.

Jak powstaje lordoza szyjna?


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ludzki kręgosłup po urodzeniu jest ...prawie prosty! Nie posiada naturalnych krzywizn, takich jak lordozy i kifozy. Wygięcia te pojawiają się dopiero z czasem, w momencie, gdy dziecko zaczyna podnosić głowę a następnie osiągać wyższe pozycje takie jak siad czy stanie.

Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że aby wspiąć się wyżej, musimy poradzić sobie z siłą grawitacji. Pozycja pionowa powoduje, że na kręgosłup dziecka zaczyna oddziaływać dużo większy ciężar niż wtedy, gdy tylko leżało. Natura działa bezbłędnie i zgodnie z prawami fizyki zaczyna tworzyć łuki, które mogą przenieść dużo większy ciężar niż struktura prosta.

To trochę tak jak z budową mostu, aby był bardziej wytrzymały musi być w kształcie łuku. I tak w okresie dzieciństwa wykształca się u każdego z nas seria naturalnych, prawidłowych wygięć kręgosłupa. Są to (od góry): lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowo-guziczna.
krzywizny kregoslupa u dziecka i u osoby doroslej
Ciekawostka: lordoza szyjna pojawia się jako pierwsze wygięcie kręgosłupa i zaczyna kształtować się już nawet chwilę po porodzie. Inicjatorem tworzenia prawidłowej lordozy szyjnej u dziecka jest podnoszenie główki podczas leżenia na brzuchu.

Zdrowy noworodek położony na brzuchu stara się podnieść głowę, aby się nie udusić i oprzeć ją na prawym lub lewym policzku. Robi to w bardzo charakterystyczny sposób nazywany często „dziobaniem”. Ponieważ zaraz po urodzeniu nie jest w stanie jeszcze płynnie podnieść i obrócić głowy, dziobanie wygląda, jakby co chwilę podnosił głowę, która bezwładnie opada.

W ten sposób, milimetr po milimetrze może obrócić głowę z prawej na lewą stronę. Dalsze kształtowanie lordozy szyjnej następuje w wieku niemowlęcym, kiedy dziecko świadomie już podnosi głowę podczas leżenia na brzuchu, rozgląda się i podpiera na rękach.
ksztaltowanie krzywizn kregoslupa u dzieci

Funkcje lordozy szyjnej.


Naturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego pod postacią lordozy szyjnej pełni szereg istotnych funkcji. Kręgi szyjne, których mamy 7, tworzące odcinek szyjny kręgosłupa stanowią swoisty most łączący czaszkę z klatką piersiową.

Gdy spojrzymy na cały kręgosłup okazuje się, że kręgi szyjne są najmniejsze ze wszystkich kręgów a pełnią praktycznie najważniejszą rolę dla centralnego i obwodowego układu nerwowego.
 

- Poczynając od góry, odcinek szyjny kręgosłupa posiada dwa nietypowe kręgi, nazywane atlasem i obrotnikiem. Charakteryzują się one odmienną od pozostałych budową i stanowią bezpośrednie połączenie czaszki i kręgosłupa, umożliwiając ruchy rotacyjne głowy. Uszkodzenie lub zwyrodnienie tych kręgów w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie człowieka.

kregi szczytowe atlas i obrotnik lacza czaszke z kregoslupem
- Kręgosłup szyjny jest również „schronieniem” dla rdzenia kręgowego, który dostarcza informacje z mózgu do poszczególnych partii ciała, w tym nawet do nóg.

Dlatego, jeśli dojdzie do złamania kręgosłupa szyjnego i całkowitego przerwania ciągłości rdzenia kręgowego na poziomie szyjnym dochodzi do porażenia czterokończynowego, zwanego tetraplegią. Osoba, u której doszło do takiego urazu nie może poruszać ani nogami, ani rękoma, ani tułowiem a czasem nawet i szyją.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zaburzeń oddychania i zgonu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy chronili swoją szyję i dbali o jej zdrowy stan kręgów.
uszkodzenie kregoslupa szyjnego wozek paraliz
- Z kręgów szyjnych wychodzą również bardzo ważne nerwy rdzeniowe, a konkretniej dwa sploty: szyjny i ramienny. Zaopatrują one czuciowo i ruchowo okolicę szyi oraz rąk. Uszkodzenia tych splotów mogą powodować takie objawy jak porażenie mięśni, brak czucia, drętwienia i wiele innych.
splot szyjny splot ramienny
- Pomiędzy kręgami szyjnymi znajdują się krążki międzykręgowe, zwane potocznie „dyskami”. Są to swoiste amortyzatory, dzięki którym nie dochodzi do ocierania o siebie trzonów kręgów. Dzięki odpowiedniemu uwodnieniu, krążki międzykręgowe zapewniają ruchomość poszczególnych segmentów kręgosłupa oraz kręgosłupa jako całości.
krazek miedzykregowy dysk
- Ponadto kręgi szyjne, tworzące naturalną krzywiznę pod postacią lordozy szyjnej utrzymują ciężar głowy. Oczywiście dzieje się to z udziałem licznych mięśni i więzadeł, ale to właśnie kręgosłup szyjny pełni stelaż dla wszystkich tych struktur miękkich.

Głowa człowieka dorosłego waży około 3 kilogramów. I choć może się to wydawać niewiele, to należy wziąć pod uwagę, że w pozycji stojącej nasza głowa jest wysoko nad ziemią, a do tego często się porusza, obraca i wychyla.

To wszystko powoduje, że ciężar właściwy, z jakim musi poradzić sobie nasza szyja jest dużo wyższy niż ciężar samej głowy. Dlatego właśnie lordoza szyjna ma taki kształt i jest tak cennym elementem strukturalnym w naszym organizmie.

Choroby odcinka szyjnego kręgosłupa.


Co ciekawe, większość chorób odcinka szyjnego kręgosłupa wynika z długofalowego zaburzenia naturalnej krzywizny, jaką jest lordoza szyjna. W wyniku nieprawidłowego ustawienia głowy względem tułowia dochodzi do nadwyrężania struktur mięśniowych, więzadłowych i kostnych. Efektem tego są zwyrodnienia i dyskopatie, czyli najczęstsze choroby kręgosłupa szyjnego.
bol karku bol plecow
Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, inaczej nazywane artrozą, to pojęcie dość szerokie. Najczęściej używa się go w odniesieniu do wyrośli kostnych, które powstają na trzonach kręgów lub na stawach międzykręgowych w obrębie lordozy szyjnej.

Mogą przyjmować kształt „dziobów”, ograniczających lub nawet uniemożliwiających ruch w stawie. Pośrednio zwyrodnienia kręgosłupa powodują duży ból i dyskomfort. W procesie degeneracyjnym dochodzi do szybszego zużycia powierzchni stawowych w obrębie lordozy szyjnej, co może spowodować zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych.

To z kolei może dawać objawy neurologiczne. Więcej na temat zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego znajdziecie Państwo w tym artykule.
zwyrodnienie kregoslupa objawy leczenie

Dyskopatia kręgosłupa szyjnego może występować praktycznie na poziomie każdego segmentu kręgosłupa szyjnego. Najczęściej występuje jednak na poziomie od C4 do C6 i polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego i wysunięciu go poza trzony kręgów.

Wysunięty „dysk” może uciskać na wychodzące z kręgosłupa korzenie nerwowe, powodując drętwienia, ból a nawet porażenie mięśni w obrębie szyi i rąk. Więcej na temat dyskopatii szyjnej znajdziecie Państwo w tym artykule.

dyskopatia szyjna wypadajacy dysk
Plagą naszych czasów, prowadzącą do wystąpienia powyższych chorób jest tak zwana szyja esemesowa, po angielsku nazywana „tech neck”, czyli szyją techniczną. To nic innego, jak spłycenie lordozy szyjnej, będące wynikiem długofalowego utrzymywania głowy w protrakcji. Więcej na temat zniesionej lordozy szyjnej znajdziecie Państwo w tym artykule.
splycona lordoza szyjna zniesiona lordoza leczenie cwiczenia

Leczenie chorób odcinka szyjnego kręgosłupa.


Do najbardziej drastycznych metod leczenia chorób w obrębie lordozy szyjnej zalicza się oczywiście operacje odcinka szyjnego kręgosłupa. Wiele lat temu operacje wiązały się ze znacznym ryzykiem długoterminowych powikłań. Wiele operacji w obrębie szyi kończyło się uszkodzeniem rdzenia i trwałym paraliżem u Pacjentów.

Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Operacje są bardziej bezpieczne, wykonywane z coraz większą precyzją i przy użyciu coraz to nowszych implantów. Nie mniej jednak, nadal operacje kręgosłupa szyjnego należy traktować jako absolutną ostateczność.

W pierwszej kolejności powinniśmy stosować działania profilaktyczne, a jeśli problem już się pojawił wypróbować metod leczenia nieinwazyjnego. Ponieważ temat operacji w obrębie lordozy szyjnej jest bardzo skomplikowany, poświęcamy mu niebawem dodatkowe miejsce na naszym blogu.

operacja kregoslupa szyjnego z dojsciem przednim
Gdy mówimy o metodach leczenia nieinwazyjnego odcinka szyjnego kręgosłupa mamy na myśli szeroko pojętą rehabilitację. Polega ona na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, które usprawnią działanie mięśni w obrębie karku i szyi oraz skorygują nieprawidłowe ustawienie głowy.

Oprócz ćwiczeń fizjoterapia oferuje cały szereg zabiegów z użyciem prądów, ultradźwięków czy pola magnetycznego, które również poprawić mogą stan odżywienia i prawidłowe działanie mięśni. Można również skorzystać z masażu, który rozluźni zbyt napięte mięśnie.

Dobrze, jeśli nasz fizjoterapeuta ma kompetencje z zakresu terapii manualnej. Dzięki niej można poprawić mobilność poszczególnych kręgów w obrębie lordozy szyjnej i znacznie zredukować ból.
terapia manualna kregoslupa
I już na sam koniec, choć tak naprawdę winien to być punkt najważniejszy. Jak wiadomo, lepiej jest przeciwdziałać zamiast leczyć. Powinnśmy dbać o naszą lordozę szyjną zanim jeszcze pojawi się jakikolwiek z nią problem. Należy zadbać o prawidłowe ustawienie głowy względem tułowia samemu.

Każdy z nas powinien nauczyć się autokorekty postawy w ciągu dnia. Powinniśmy zadbać o ergonomię w miejscu pracy, w szczególności jeśli jest to praca siedząca. Ważnym elementem jest też dobre ułożenie kręgosłupa podczas nocy. Tutaj poiwinniśmy pomyśleć o
dobrym materacu oraz odpowiedniej poduszce ortopedycznej.
Aby zachować prawidłową lordozę szyjną bądź aktywny, siedź i śpij ergonomicznie.
Najnowsze badania naukowe wskazują, że wiele chorób kręgosłupa ma podłoże genetyczne. Niestety na nasze geny nie mamy wpływu. Możemy jednak zadbać o to, na co wpływ mamy, czyli o  prawidłowe dbanie o nasz kręgosłup podczas całego dnia i nocy. 
poduszka ortopedyczna na zdrowy kregoslup
Bardzo często zapominamy, że nasz kręgosłup powinien być odpowiednio ułożony również w nocy, podczas wypoczynku. To właśnie podczas snu nasz kręgosłup regeneruje się, dyski się nawadniają a więzadła i mięśnie normalizują swoje napięcie, przygotowując się na pracę podczas kolejnego dnia.

Dlatego właśnie tak ważne jest, aby podczas snu kręgosłup znajdował się w neutralnym, fizjologicznym ułożeniu. Materac na jakim śpimy powinien zapewnić nam wygodną i komfortową pozycję, jednocześnie podpierając prawidłowo kręgosłup.

Takim materacem jest nasz materac Osaka Air, który został stworzony właśnie z myślą o zdrowym śnie. Jest to wyrób medyczny klasy I, zarejestrowany w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Leczniczych. Podczas badań przeszedł szczegółowe testy, również wśród Pacjentów, którzy zmagali się z różnymi chorobami kręgosłupa. Co ważne, materac Osaka Air można bez żadnych zobowiązań testować nawet przez 100 nocy, aby upewnić się, że na pewno spełni on Państwa oczekiwania.
materac na kregoslup z mozliwoscia testowania 100 dni

FAQ

Co to jest lordoza szyjna?

Lordoza szyjna to naturalne, w pełni prawidłowe wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku szyjnym. Lordoza szyjna jest stanem fizjologicznym i nie jest chorobą. Patologie w obrębie lordozy szyjnej zazwyczaj dotyczą jej spłycenia lub zniesienia. W niektórych wypadkach lordoza szyjna może również ulec pogłębieniu, czyli tzw. hiperlordotyzacji.

Co to jest spłycenie lordozy szyjnej?

Spłycenie lordozy szyjnej polega na częściowym zniesieniu łuku, jaki tworzą poszczególne kręgi w kręgosłupie szyjnym. Spłycenie lordozy szyjnej często opisywane jest w wynikach badań obrazowych, na przyład w RTG kręgosłupa szyjnego. Spłycona lordoza szyjna nie musi dawać żadnych objawów chorobowych i sama w sobie chorobą nie jest. Warto jednak zaznaczyć, że zmniejszenie łuku lordotycznego w obrębie kręgosłupa szyjnego predysponuje do pojawienia się w nim zmian chorobowych.

Jak inaczej określa się spłyconą lordozę szyjną?

Spłyconą lordozę szyjną często określa się mianem hipolordozy szyjnej, wypłaszczonej lordozy szyjnej lub szyi technicznej (z ang. tech-neck). Można spotkać się również z określeniami takimi jak syndrom szy SMS-owej czy syndrom smartfonowej szyi. Czasem używa się też określenia zniesienia lordozy szyjnej, choć nie jest ono do końca tożsame, gdyż opisuje całkowite zniesienie łuku w obrębie kręgów szyjnych.

Jakie są choroby kręgosłupa szyjnego?

Do najczęstszych chorób kręgosłupa szyjnego zalicza się dyskopatie oraz zmiany zwyrodnieniowe. W przypadku wypadków, takich jak na przykład skoki do wody może dojść do złamania kręgosłupa szyjnego i uszkodzenia rdzenia kręgowego, co grozi trwałym kalectwem. W przypadku wypadków samochodowych częstym razem kręgosłupa szyjnego jest tzw whiplash, czyli biczowe uszkodzenie kręgosłupa.

Jaka poduszka na ból kręgosłupa szyjnego?

W przypadku bólu kręgosłupa szyjnego najlepiej jest zastosować dobrze wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną. Powinno ona umożliwiać spanie na boku i plecach, podczas gdy powinno się unikać pozycji spania na brzuchu, gdyż jest ona niekorzystna dla kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna powinna być wyrobem medycznym.

Jaki materac wybrać w przypadku bólu kręgosłupa?

W przypadku bólu pleców najlepiej wybrać materac piankowy o średniej twardości. Najlepiej, aby materac ten był zbudowany z kilku warstw pianek o różnych parametrach twardości, elastyczności i odbojności. Materac na ból kręgosłupa powinien być wyrobem medycznym, gdyż tylko wtedy Pacjent ma pewność, że materac spełnia wyśrubowane wymogi jakości i bezpieczeństwa dla wyrobów medycznych.

Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Komentarze
lub inna etykieta zgodnie z układem
Wystąpiły błędy w formularzu:
Imię lub pseudonim *
Adres e-mail (nie będzie widoczny)
Telefon (nie będzie widoczny)
Komentarz *
Dziękujemy za dodanie komentarza
Więcej o zdrowiu kręgosłupa:
Uszkodzenie stożka rotatorów to częsta przyczyna bólu barku. Wyjaśniamy na czym polega uszkodzenie, jak poradzić sobie z bólem i jak spać, gdy boli ramię.
1 czerwca 2021
Jeśli należysz do grona osób, które są po zabiegu wszczepienia sztucznego biodra - zerknij, aby dowiedzieć się jakich ruchów unikać i jak spać.
26 maja 2021
Dziwny garb tworzący się z tyłu na karku, który boli i wygląda nieestetycznie? Potocznie nazywany wdowim garbem lub bawolim karkiem - to narośl tłuszczowa będąca wynikiem działania hormonów i leków.
27 stycznia 2021
Praktycznie każdy z nas słyszał o czymś takim jak zwyrodnienie kręgosłupa. Głównie kojarzymy je z osobami starszymi, choć dziś coraz częściej dotyka młodszych Pacjentów. Dlaczego?
7 stycznia 2021
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci którzy się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ