Lordoza szyjna – co to w ogóle jest? Jakie są choroby odcinka szyjnego kręgosłupa i jak je leczyć.

Września 16, 2020

Choruję na lordozę szyjną – pomocy!

 

Ponieważ coraz więcej osób spotkało się z określeniem lordozy szyjnej, śpieszymy wyjaśnić co to takiego. O lordozie szyjnej mówi się podczas rehabilitacji, treningu, w gabinetach lekarskich. Tymczasem lordoza szyjna to nic innego jak naturalne, fizjologiczne wygięcie kręgosłupa szyjnego. Jest to stan absolutnie prawidłowy. Błędem jest więc mówienie, że choruję na lordozę szyjną, gdyż ta, sama w sobie nie jest jednostką chorobową.
 

Oczywiście w obrębie lordozy szyjnej dochodzić może do różnego typu zmian, które chorobą już będą. Zalicza się do nich przykładowo dyskopatię odcinka szyjnego kręgosłupa, zwyrodnienie poszczególnych segmentów kręgosłupa szyjnego itp. Natomiast sama lordoza szyjna chorobą nie jest. To trochę tak, jakby mówić, że choruje się na klatkę piersiową. Używajmy więc prawidłowej nomenklatury w tym zakresie. Ale ponieważ kręgosłup szyjny to bardzo obszerny temat, zacznijmy od początku… Zapraszamy Cię, drogi Czytelniku do lektury. Na naszej stronie znajdziesz wiele artykułów związanych z kręgosłupem, leczeniem i rehabilitacją schorzeń kręgosłupa oraz przede wszystkim ze zdrowym snem.

 

 

Jak powstaje lordoza szyjna.

 

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ludzki kręgosłup po urodzeniu jest ...prawie prosty! Nie posiada naturalnych krzywizn, takich jak lordozy i kifozy. Wygięcia te pojawiają się dopiero z czasem, w momencie, gdy dziecko zaczyna podnosić głowę a następnie osiągać wyższe pozycje takie jak siad czy stanie. Dlaczego tak się dzieje? Ano dlatego, że aby wspiąć się wyżej, musimy poradzić sobie z siłą grawitacji. Pozycja pionowa powoduje, że na kręgosłup dziecka zaczyna oddziaływać dużo większy ciężar niż wtedy, gdy tylko leżało. Natura działa bezbłędnie i zgodnie z prawami fizyki zaczyna tworzyć łuki, które mogą przenieść dużo większy ciężar niż struktura prosta. To trochę tak jak z budową mostu, aby był bardziej wytrzymały musi być w kształcie łuku. I tak w okresie dzieciństwa wykształca się u każdego z nas seria naturalnych, prawidłowych wygięć kręgosłupa. Są to (od góry): lordoza szyjna, kifoza piersiowa, lordoza lędźwiowa i kifoza krzyżowo-guziczna.

kregoslup u dziecka i u osoby doroslej ksztaltowanie kifoz i lordoz w kregoslupie

 

Ciekawostka: lordoza szyjna pojawia się jako pierwsze wygięcie kręgosłupa i zaczyna kształtować się już nawet chwilę po porodzie. Inicjatorem tworzenia prawidłowej lordozy szyjnej u dziecka jest podnoszenie główki podczas leżenia na brzuchu. Zdrowy noworodek położony na brzuchu stara się podnieść głowę, aby się nie udusić i oprzeć ją na prawym lub lewym policzku. Robi to w bardzo charakterystyczny sposób nazywany często „dziobaniem”. Ponieważ zaraz po urodzeniu nie jest w stanie jeszcze płynnie podnieść i obrócić głowy, dziobanie wygląda, jakby co chwilę podnosił głowę, która bezwładnie opada. W ten sposób, milimetr po milimetrze może obrócić głowę z prawej na lewą stronę. Dalsze kształtowanie lordozy szyjnej następuje w wieku niemowlęcym, kiedy dziecko świadomie już podnosi głowę podczas leżenia na brzuchu, rozgląda się i podpiera na rękach.

 

kształtowanie lordozy szyjnej u niemowlęcia a lordoza szyjna

Funkcje lordozy szyjnej.

 

 

Naturalne wygięcie kręgosłupa szyjnego pod postacią lordozy szyjnej pełni szereg istotnych funkcji. Kręgi szyjne, których mamy 7, tworzące odcinek szyjny kręgosłupa stanowią swoisty most łączący czaszkę z klatką piersiową. Gdy spojrzymy na cały kręgosłup okazuje się, że kręgi szyjne są najmniejsze ze wszystkich kręgów a pełnią praktycznie najważniejszą rolę dla centralnego i obwodowego układu nerwowego.
 

- Poczynając od góry, odcinek szyjny kręgosłupa posiada dwa nietypowe kręgi, nazywane atlasem i obrotnikiem. Charakteryzują się one odmienną od pozostałych budową i stanowią bezpośrednie połączenie czaszki i kręgosłupa, umożliwiając ruchy rotacyjne głowy. Uszkodzenie lub zwyrodnienie tych kręgów w znaczący sposób utrudnia funkcjonowanie człowieka.

atlas i obrotnik kręgi szczytowe C1 C2 połączenie czaszki i kręgosłupa pozwala na ruchy rotacyjne

 

- Kręgosłup szyjny jest również „schronieniem” dla rdzenia kręgowego, który dostarcza informacje z mózgu do poszczególnych partii ciała, w tym nawet do nóg. Dlatego, jeśli dojdzie do złamania kręgosłupa szyjnego i całkowitego przerwania ciągłości rdzenia kręgowego na poziomie szyjnym dochodzi do porażenia czterokończynowego, zwanego tetraplegią. Osoba, u której doszło do takiego urazu nie może poruszać ani nogami, ani rękoma, ani tułowiem a czasem nawet i szyją. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zaburzeń oddychania i zgonu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy chronili swoją szyję i dbali o jej zdrowy stan kręgów.
uszkodzenie rdzenia kręgowego kręgosłup szyjny tetraplegia kalectwo jeżdżenie na wózku po skoku na główkę

 

- Z kręgów szyjnych wychodzą również bardzo ważne nerwy rdzeniowe, a konkretniej dwa sploty: szyjny i ramienny. Zaopatrują one czuciowo i ruchowo okolicę szyi oraz rąk. Uszkodzenia tych splotów mogą powodować takie objawy jak porażenie mięśni, brak czucia, drętwienia i wiele innych.

splot szyjny i splot ramienny uszkodzenie kręgosłupa szyjnego dyskopatia kręgosłupa szyjnego drętwienie ręki

 

- Pomiędzy kręgami szyjnymi znajdują się krążki międzykręgowe, zwane potocznie „dyskami”. Są to swoiste amortyzatory, dzięki którym nie dochodzi do ocierania o siebie trzonów kręgów. Dzięki odpowiedniemu uwodnieniu, krążki międzykręgowe zapewniają ruchomość poszczególnych segmentów kręgosłupa oraz kręgosłupa jako całości.
krążek międzykręgowy dysk budowa kręgosłupa kręgosłup bez dyskopatii zdrowy kręgosłup

 

- Ponadto kręgi szyjne, tworzące naturalną krzywiznę pod postacią lordozy szyjnej utrzymują ciężar głowy. Oczywiście dzieje się to z udziałem licznych mięśni i więzadeł, ale to właśnie kręgosłup szyjny pełni stelaż dla wszystkich tych struktur miękkich. Głowa człowieka dorosłego waży około 3 kilogramów. I choć może się to wydawać niewiele, to należy wziąć pod uwagę, że w pozycji stojącej nasza głowa jest wysoko nad ziemią, a do tego często się porusza, obraca i wychyla. To wszystko powoduje, że ciężar właściwy, z jakim musi poradzić sobie nasza szyja jest dużo wyższy niż ciężar samej głowy. Dlatego właśnie lordoza szyjna ma taki kształt i jest tak cennym elementem strukturalnym w naszym organizmie.

 

 

Choroby odcinka szyjnego kręgosłupa.

 

 

Co ciekawe, większość chorób odcinka szyjnego kręgosłupa wynika z długofalowego zaburzenia naturalnej krzywizny, jaką jest lordoza szyjna. W wyniku nieprawidłowego ustawienia głowy względem tułowia dochodzi do nadwyrężania struktur mięśniowych, więzadłowych i kostnych. Efektem tego są zwyrodnienia i dyskopatie, czyli najczęstsze choroby kręgosłupa szyjnego.
ból szyi dyskopatia kręgosłupa szyjnego zwyrodnienie kręgów szyjnych poduszka ortopedyczna

 

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego, inaczej nazywane artrozą, to pojęcie dość szerokie. Najczęściej używa się go w odniesieniu do wyrośli kostnych, które powstają na trzonach kręgów lub na stawach międzykręgowych w obrębie lordozy szyjnej. Mogą przyjmować kształt „dziobów”, ograniczających lub nawet uniemożliwiających ruch w stawie. Pośrednio zwyrodnienia kręgosłupa powodują duży ból i dyskomfort. W procesie degeneracyjnym dochodzi do szybszego zużycia powierzchni stawowych w obrębie lordozy szyjnej, co może spowodować zmniejszenie przestrzeni międzykręgowych. To z kolei może dawać objawy neurologiczne. Więcej na temat zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego znajdziecie Państwo w tym artykule.

porównanie zdrowego kręgosłupa i kręgosłupa ze zmianami zwyrodnieniowymi osteoartroza dzioby kostne
 

Dyskopatia kręgosłupa szyjnego może występować praktycznie na poziomie każdego segmentu kręgosłupa szyjnego. Najczęściej występuje jednak na poziomie od C4 do C6 i polega na uszkodzeniu krążka międzykręgowego i wysunięciu go poza trzony kręgów. Wysunięty „dysk” może uciskać na wychodzące z kręgosłupa korzenie nerwowe, powodując drętwienia, ból a nawet porażenie mięśni w obrębie szyi i rąk. Więcej na temat dyskopatii szyjnej znajdziecie Państwo w tym artykule.

Krazek miedzykregowy
 

Plagą naszych czasów, prowadzącą do wystąpienia powyższych chorób jest tak zwana szyja esemesowa, po angielsku nazywana „tech neck”, czyli szyją techniczną. To nic innego, jak spłycenie lordozy szyjnej, będące wynikiem długofalowego utrzymywania głowy w protrakcji. Więcej na temat zniesionej lordozy szyjnej znajdziecie Państwo w tym artykule.

 

Splycona lodroza szyjna

Leczenie chorób odcinka szyjnego kręgosłupa.

 

 

Do najbardziej drastycznych metod leczenia chorób w obrębie lordozy szyjnej zalicza się oczywiście operacje odcinka szyjnego kręgosłupa. Wiele lat temu operacje wiązały się ze znacznym ryzykiem długoterminowych powikłań. Wiele operacji w obrębie szyi kończyło się uszkodzeniem rdzenia i trwałym paraliżem u Pacjentów. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła. Operacje są bardziej bezpieczne, wykonywane z coraz większą precyzją i przy użyciu coraz to nowszych implantów. Nie mniej jednak, nadal operacje kręgosłupa szyjnego należy traktować jako absolutną ostateczność. W pierwszej kolejności powinniśmy stosować działania profilaktyczne, a jeśli problem już się pojawił wypróbować metod leczenia nieinwazyjnego.

Ponieważ temat operacji w obrębie lordozy szyjnej jest bardzo skomplikowany, poświęcamy mu dodatkowe miejsce na naszym blogu: przejdź do artykułów dotyczących operacji.

 

operacja kręgosłupa szyjnego dojście przez szyję schemat
Gdy mówimy o metodach leczenia nieinwazyjnego odcinka szyjnego kręgosłupa mamy na myśli szeroko pojętą rehabilitację. Polega ona na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń, które usprawnią działanie mięśni w obrębie karku i szyi oraz skorygują nieprawidłowe ustawienie głowy. Oprócz ćwiczeń fizjoterapia oferuje cały szereg zabiegów z użyciem prądów, ultradźwięków czy pola magnetycznego, które również poprawić mogą stan odżywienia i prawidłowe działanie mięśni. Można również skorzystać z masażu, który rozluźni zbyt napięte mięśnie. Dobrze, jeśli nasz fizjoterapeuta ma kompetencje z zakresu terapii manualnej. Dzięki niej można poprawić mobilność poszczególnych kręgów w obrębie lordozy szyjnej i znacznie zredukować ból. Więcej o fizjoterapii odcinka szyjnego kręgosłupa znajdziecie Państwo w tym artykule.

leczenie nieinwazyjne kręgosłupa szyjnego rehabilitacji szyj kręgów szyjnych dyskopatii terapia manualna na szyję
 

I już na sam koniec, choć tak naprawdę winien to być punkt najważniejszy. Lepiej jest przeciwdziałać zamiast leczyć. Powinniśmy dbać o naszą lordozę szyjną zanim jeszcze pojawi się jakikolwiek z nią problem. Należy zadbać o prawidłowe ustawienie głowy względem tułowia samemu. Każdy z nas powinien nauczyć się autokorekty postawy w ciągu dnia. Powinniśmy zadbać o ergonomię w miejscu pracy, w szczególności jeśli jest to praca siedząca. Ważnym elementem jest też dobre ułożenie kręgosłupa podczas nocy. Tutaj powinniśmy pomyśleć o dobrym materacu oraz odpowiedniej poduszce ortopedycznej.

Warto obejrzeć ten film:
 

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ