+48 509 940 633
biuro@onsensleeping.com

Dostawa i zwroty
100 dni na test
Gwarancja
Raty 0%
biuro@onsensleeping.com
+48 509 940 633
0

Lucid Dremas - czym jest świadome śnienie

8 lipca 2020
lucid dreams swiadome snienie
Spis treści
Marzenia senne fascynowały ludzi od zawsze. I od równie dawna w ludzkich umysłach istniało pragnienie, aby móc kontrolować sny i świadomie kształtować ich treść.

Praktyki związana z wywoływaniem świadomych snów istnieją w wielu tradycyjnych kulturach i religiach. Naukowcy długo podchodzili do możliwości świadomego śnienia bardzo sceptycznie, jednak po wielu badaniach zmienili zdanie. Dziś świadome śnienie stało się elementem uznanych metod terapeutycznych.

Swiady sen lozko i materac

Świadomy sen ( czy też „przejrzysty sen” jak należałoby dosłownie przetłumaczyć termin ,Lucid Dream) ma miejsce wtedy, kiedy śpiący w trakcie snu zdaje sobie sprawę, że śni. Dzięki temu może kontrolować to co przydarza, mu się we śnie korzystając ze swej życiowej wiedzy i doświadczenia. Na pewno kiedyś przydarzył ci się sen, w którym nagle pomyślałeś „Chwileczkę! Przecież to niemożliwe, maturę zdawałem wiele lat temu i w dodatku z historii, a nie z matematyki!” albo: „To tylko sen, nic mi się nie stanie, jeśli spadnę!”.

Większości ludzi takie sny właśnie „przydarzają” się zupełnie przypadkowo. Bardzo rzadko też w ogóle pamiętamy nasze sny. Istnieją jednak kultury , których przedstawiciele nauczyli się przy pomocy specjalnych technik celowo wywoływać u siebie świadome sny i w pełni kierować senną rzeczywistością Świadome śnienie jest nieodłącznym elememntem nie tylko szamanizmu, ale też indyjskiej jogi oraz buddyzmu tybetańskiego. Warto pamiętać, że celem tych praktyk nie jest rozrywka.
 

Świadome sny w kulturze Indian


Techniki wywoływania świadomych snów opisał 1968 roku antropolog Carlos Castenda, który twierdzi, że był uczniem Indiańskiego szamana z Meksyku, don Juana Matusa. W książce Nauki Don Juana opisuje technikę „obserwacji rąk” . W ciągu dnia należy usiąść wygodnie i patrzeć na własne dłonie. Nie skupiamy wzroku, tak, aby obraz był lekko rozmazany. Kiedy osiągniemy już rozmyty obraz powoli zaczynamy wyostrzać wzrok. Podczas ćwiczenia słowa: „teraz widzę swoje dłonie we śnie, wiem, że jest to sen”.

Następnie wyobrażamy sobie, że widzimy swoje ręce podczas snu. Podobno przy powtarzaniu, takie ćwiczenie powinno nam się „przyśnić”, co umożliwi nam rozpoznanie snu i zyskanie tym samym umiejętności świadomego śnienia. Wiele innych technik wywoływania świadomych snów opisywanych przez etnologów zakłada używanie rozmaitych ziół mających działanie psychoaktywne. Na przykład lud Chontal ( również zamieszkujący teren Meksyku) do wywoływania świadomych snów używał naparu z rośliny łacińskiej nazwie calea zacetachichi. (Uwaga, posiadanie tej rośliny jest w Polsce nielegalne!).
 

„Klinika snów” u Senojów


Antropolog Kilton Stewart odkrył w latach 50tych zaskakujące podejście do snów u żyjącego w Malezji ludu Senojów. W książce Pygmies and Dream Giants z 1954 roku twierdził, że codziennie rano w rodzinach senojskich ojcowie i starsi bracia analizują sny wszystkich dzieci. Następnie w ramach rady wspólnie analizowane są sny wszystkich dorosłych członków plemienia. Senojowie, wierzą, że sny można aktywnie zmieniać. Naczelną zasadą jest to, aby zawsze stawać twarzą w twarz z zagrażającymi elementami w snach i je przezwyciężać.

Na przykład jeśli dziecko przestraszyło się snu o spadaniu, dorośli tłumaczą mu, że powinno się odprężyć i rozkoszować przeżyciem, a wtedy a lęk przed spadaniem w snach zmieni się w radość z umiejętności latania. Członkowie plemienia, wierzą, że jeśli dziecko będzie pamiętać, co dorosły powiedział, może kolejnej nocy zmieniać swoje sny. Podobno dzięki takiemu podejściu do snów społeczeństwo plemienne całkowicie pozbawione jest agresji i konfliktów. Zainspirowany przez Senojów Steward stworzył własny Instytut Psychoterapii w USA.
 

Świadome śnienie jako metoda terapeutyczna


Spadkobierczynią Klintona Stewarta, jest Patricia Garfield, która prowadzi w USA terapię nazywaną „creative dreaming”. Wielu psychoterapeutów uważa, że techniki świadomego kierowania swoim snem mogą pomóc osobom cierpiącym z powodu nawracających koszmarów sennych. Badanie, które potwierdziło, że „lucid dreams” mogą pomóc zwalczyć koszmary przeprowadzili w 2006 roku Victor Spoormaker and Van den Bout
 

Co dzieje się w naszym mózgu podczas Lucid Dreams?


Również w 2006 roku postanowiła to sprawdzić grupa naukowców z Wiednia. Okazało się, że w czasie doświadczania świadomych snów zapis EEG rzeczywiście ulega zmianie, w porównaniu ze „zwykłą” fazą REM. Zaobserwowano aktywność w płatach ciemieniowych mózgu, co stanowi dowód, że rzeczywiście „lucid dreams” są świadomym procesem.


Warto podkreślić, że nie wszyscy ludzoe mają predyspozycje do nauczenia się techniki świadomego śnienia. U części osób nadmiar emocji będzie skutkował obudzeniem się ze snu. 
Spis treści
Udostępnij
Newsletter
Bez wyrażenia zgody, nie możemy dodać Twojego adresu do naszej bazy.
Dziękujemy.
Idziesz spać w porządnie przewietrzonej sypialni, wchodzisz do łóżka nawet lekko trzęsąc z zimna, ale budzisz się zlany potem. Jeżeli zazwyczaj pocisz się w nocy z pewnością nurtuje Cię wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć.
18 stycznia 2021
Zastanawiasz się jak urządzić sypialnię? W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, które mogą być ciekawym źródłem inspiracji.
17 grudnia 2020
Tybetańska joga śnienia to bardzo szczególny rodzaj „lucid dreams", czyli świadomych snów. Po tybetańsku nazwa tej praktyki brzmi ,milam’. Jest to rodzaj zaawansowanej tantrycznej medytacji praktykowanej w szkołach buddyjskich kagyu, nyigma oraz bon.
22 września 2020
Pod koniec XIX wieku snami ponownie zainteresowali się psychiatrzy. Nauka stanęła na stanowisku, że nawet jeśli sny nie powiedzą nam wiele o przyszłości, można z nich dowiedzieć się ciekawych rzeczy o kondycji psychicznej śniącego.
22 września 2020
Poznaj historię Klientów,
którzy nam uwierzyli
Materace
Poduszki Skin+
Poduszki
Poszewki Skin+
Skin+
Akcesoria
Zestawy
Ci co się wyspali, kupili te produkty
Zapraszamy do naszego sklepu

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ